Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočtem

Moderátor: Antonin.Charvat

Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočtem

Příspěvekod jirka05 » 14 led 2017 09:32

Dobrý den,

rád bych Vás poprosil o radu s výběrem monitoru, primárně pro amatérskou úpravu fotografií. Pracuji bohužel s omezeným rozpočtem max do 5 tis.

Zatím mám v předvýběru tyto kousky:

https://www.alza.cz/23-iiyama-prolite-x ... 527601.htm

- viděl jsem slibné recenze na značku iiyama a toto mi přijde jako rozumné řešení

https://www.alza.cz/23-lg-23mb35pm-d602353.htm

- i na tento monitor nejsou špatné recenze

https://www.czc.cz/asus-vc239h-led-moni ... 24/produkt

- rozumné doporučení na stránce: http://www.color-management-guide.com/a ... eview.html

http://lcd-monitory.heureka.cz/dell-u2412m/

vyšší cena, ale četl jsem dost doporučení v této cenové hladině a většinou kladné. doporučován fotografy


Vím, že můj rozpočet není ideální, ale hledám nejlepší alternativu za tyto peníze a ocením každou radu.

Předem děkuji
jirka05
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 led 2017 09:22

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod Alda » 14 led 2017 17:03

Já jsem si na jaře koupil monitor iiyama ProLite XB2483 HSU, také pro amatérskou úpravu fotek a jsem hodně spokojen.
Myslím, že i monitor za cenu kolem 5,000kč je pro tyto účely použitelný...
Alda
 
Příspěvky: 2029
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod jirka05 » 15 led 2017 08:59

díky za odpověď.

jsem teď na vážkách, zda zvolit IPS, nebo AMVA+ panel

ips:
https://www.czc.cz/iiyama-xub2390hs-b1- ... 26/produkt

amva+(máte vy)
https://www.czc.cz/iiyama-prolite-xb248 ... 61/produkt

iiyama-prolite-xb2483hsu s amva+ panelem má lepší kontrast a podle testů snad i o pár% lepší pokrytí sRGB oproti prvnímu ips, ale zase se bojím slitých stínů, o kterých se píše v souvislosti s amva panely

dokážete s tím někdo poradit, případně jestli má někdo zkušenost.

díky moc
jirka05
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 led 2017 09:22

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod Alda » 15 led 2017 13:45

No já jsem to slévání stínů na svém monitoru nezaregistroval, takže nedokáži posoudit, zda je 2390ka v tom lepší.
Třeba se vám ozve pan ing.Charvát, který je jeden z nejlepších znalců a odborníků na monitory v Česku, a poradí
vám. Já jsem jen spokojený uživatel iiyamy :P .
Alda
 
Příspěvky: 2029
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod jirka05 » 15 led 2017 18:05

díky, iiyama ProLite XB2483 HSU bude teda asi dobrá volba za ty peníze.

budu ještě rád za jakékoliv doporučení.
jirka05
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 led 2017 09:22

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod Antonin.Charvat » 31 led 2017 14:25

To: "jirka05"
jirka05 píše:díky, iiyama ProLite XB2483 HSU bude teda asi dobrá volba za ty peníze.
Budu ještě rád za jakékoliv doporučení.


Je třeba si hned na počátku poctivě přiznat, že "rozpočet" (monitor do 5.000,- Kč včetně DPH) odpovídá spíše požadavku na "slušný" kancelářský monitor než požadavku na monitor vhodný pro reprodukci fotografických dat.
Ceny "fotografických" monitorů jsou prostě vyšší, protože jsou oproti "kancelářským" monitorům vybaveny technologiemi, které si zpracování digitální fotografie vyžaduje.

V rámci vymezeného rozpočtu bych se tedy snažil najít co nejklepší "kancelářský" monitor v tom smyslu, že by byl ještě i přes určitá omezení použitelný také pro reprodukci barevné fotografie.

U kategorie "kancelářských" monitorů si určitě nemá smysl všímat "podpory hardwarové kalibrace, automatické korekce obrazových paramterů, homogenity obrazu nebo přesnosti barevné reprodukce, atd....
Přesto i tak zbývá ještě poměrně mnoho dalších pro fotografa "zajímavých" vlastností, na které je při výběru "kancelářského" monitoru pro zpracování fotky možno dát pozor :-)

Na co je třeba si dát pozor?

1) Minimální nastavitelná úroveň jasu:
– jaká je úroveň minimálního jasu ? Nebude monitor s jasem nastaveným na min.hodnotu svítil ještě stále příliš při zpracování fotek večer a při poměrně slabém umělém okolním osvětlení (cca 100-200 lux ?)
(Obvykle platí, čím levnější je kancelářský monitor, tím je jeho minimální nastavitelná hodnota jasu vyšší a bežně překračuje i 70 nit (cd/m2.))

Aby pozorovatel nevnímal monitor jako "přesvícený" nebo naopak "podsvícený" je třeba splnit podmínku, aby byl jas obrazové plochy monitoru (svítivost [nit=cd/m2]) v rovnováze s množstvím světla šířeném umělým zdrojem světla dopadajícm na obrazovou plochu monitoru (osvětlení [lux]).
Podmínka této "rovnováhy" bude splněna, pokud bude přibližně platit vztah: "svítivost" = 3.14 x "osvětlení"
Je tedy evidentní, že při slabém umělém osvětlení (při práci večer), kdy se množství světla dopadající na obrazovou monitoru bude pohybovat v hodnotách mezi 100 - 200 lx, se bude hodnota odpovídající svítivosti obrazové plochy monitoru muset pohybovat v intervalu:
32 - 64 nit (cd/m2), což jsou obvykle hodnoty nižší, než je jas běžných kancelářských monitorů a kancelářské monitory jsou pak ve večerních hodinách obvykle "přesvícené".

2) typ regulace jasu:
Používá monitor pro dosažení nízkých úrovní jasu monitoru pulsně-šířkovou modulaci a pokud ano, pak s jakým rozsahem kmitočtů?
Pokud jsou hodnoty kmitočtů příliš nízké (pohybují se v desítkách a max. ve stovkách Hz, pak může uživatel monitoru vnímat podsvětlení monitoru jako nestabilní (= kmitající) a z práce na takovém monitoru jej může brzy rozbolet hlava.

3) Nastavení monitoru dle fotografického standardu sRGB IEC61966-2.1:
Umožňuje monitor nastavení do režimu sRGB ?
Nastaví monitor jediným stiskem nějakého "tlačítka" monitor do stavu, kdy bude bílý bod 6.500K a hodnota koeficientu gamma = 2.2 s tím, že barevný rozsah monitoru se bude blížit barevnému rozsahu vymezeném fotografickým standardem sRGB IEC61966-2.1 ?

Je třeba si uvědomit, že pokud bude barevný rozsah monitoru "daleko" od standardu sRGB, pak je se již nemá příliš smysl "bavit se o nějakém monitoru docela postačujícím za ty peníze", ale z hlediska zpracování fotky je pak už celkem jedno, co si člověk pořídí - sRGB-"fotku" na tom již prostě správně dle standardu sRGB stejně nezobrazí a výběr monitoru se tedy může dále řídit již jinými a z hlediska barevné reprodukce nepodstatnými parametry.

a) Nastaví se v režimu "sRGB" barevná teplota bílého bodu skutečně na hodnotu blízké 6500 K ?
V praxi je možné se běžně setkat s případy, kdy po nastavení hodnoty bílého bodu 6.500K v menu monitoru, byl monitor příliš "studený" a měřením bylo pak zjištěno, že bílý bod byl nastaven na hodnotu např. 7.700 K (tedy o více než 1.000K vyšší !).
Pro výrobce "kancelářského" monitoru je tento stav celkem "normální" a pokud byste mu napsal, jak je to možné, tak by Vám pravděpodobně odpověděl, že se jedná o "kancelářksý" monitor a přesné nastavení bílého bodu není pro "kancelářskou" práci důležité.

Co nejpřesnější nastavení bílého bodu je však naprosto stěžejní parametr pro správnou barevnou reprodukci digitální-fotografie - zejména v případech, kdy potřebuji mít jistotu, že někdo, komu mou fotku zasílám, ji na stejně zkalibrovaném monitoru uvidí alespoň přibližně stejně.

b) Nastaví se v režimu "sRGB" hodnota gamma-koeficientu na hodnotu gamma = 2.2 a bude zobrazení "testovací šedoškály" skutečně plynulé ? Jinými slovy nebude docházet ke "slévání" sousedních tónů? (Technicky řečeno, zda používá výrobce kancelářského monitoru pro reprodukci obrazu interní alespoň 10-bit. zpracování vstupního obvykle 8-bitového signálu = 10-bit LUT) ?


4) Ovládání monitoru:
Na monitoru se při zpracování fotografií často nastavuje optimální (= tzv. "rovnovážný") jas, bílý bod 6.500K a gamma-koeficient (= 2.2 až 2.4 pro standardy sRGB, AdobeRGB).
Pokud je ovládání monitoru "komplikované", tak to však uživatele velmi brzo "otráví".

5) Možnosti polohování LCD- panelu:
Umožňuje stojan monitoru otáčení (= rotaci) LCD-panelu o 90°(ploha "na výšku") ?
(Může se někdy hodit - a často se také hodí :-))


Zmiňovaný model Iiyama ProLite XB2483 HSU je typický "kancelářský" monitor (navíc na dnešní poměry a technické možnosti poměrně dosti "očesaný") a já se velmi obávám, že v mnoha směrech vůbec nesplňuje ani tzv. "minimální" výše popsaná "kritéria" a určitě tedy není vhodný pro reprodukci barevné fotografie a to ani v omezené míře, tedy pro reprodukci fotografie připravené dle fotografického standardu sRGB-IEC61966-2.1.

Vzniká tedy otázka, zda nezanechat časově náročného (a celkem zbytečného) "experimentování" s monitory pod 5.000,- Kč (vč. DPH) a raději si ještě "nepřišetšit" další 2-3 tis. a nepořídit si "kancelářský" monitor, který sice také ještě není "fotografický", ale s určitými omezeními je alespoň tzv. "použitelný" a navíc třeba i vynikající pro běžnou "kancelářskou" práci :-).

Zde jen tři 24" modely s rozlišením FullHD (1920x1980) jako příklad s cenami včetně DPH:

EIZO EV2450 7.900,- Kč (IPS, obrazovka s gamutem blízkým standardu sRGB a v elegantním tenkorámečkové provedení)
NEC E243WMi 7.000,- Kč (jako EIZO - jen bez tenkorámečkového provedení)
BenQ BL2420Z 4.800,- Kč ("papírově" vhodný až na obrazovku /obrazovka MVA = horší podání neutrálních (šedých) tónů z bočních úhlů pohledu/)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 340
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod jack_lib » 08 bře 2017 15:21

Dobrý den,
vybírám nový monitor do 24" a prosím o radu, doporučení, kterou z těchto variant vybrat. Můj cenový strop je 10 tisíc korun.
Využití by bylo ca 30% prohlížení internetu + office aplikace, 30% sledování videa, 30% editace fotografií, 10% editace videa. Hraní her sporadicky párkrát do roka. Důležité je snížení jasu v nočních hodinách na nižší úroveň tak, aby i ve tmě moc "nesvítil". Dále by měl být osazený stojanem, který umožní "sražení" monitoru na co nejnižší úroveň.

EIZO EV2450 - všeobecně dobře hodnocený, někde řazený i mezi filmové monitory. EIZO vydalo model EV2451, který by měl nabízet lepší řešení (omezení) modrého spektra. To je zřejmě vhodnější varianta.
Dell U2415 - rozlišení WUXGA, což by neměl být takový problém, prý je vyšší IPS glow, než u podobného FullHD modelu U2414.
NEC EA245WMi - měl by to být nástupce modelu 244, o modelech toho moc nevím. Zřejmě to bude něco mezi dvěma výše uvedenými značkami.

Děkuji za rady
jack_lib
 
Příspěvky: 2
Registrován: 08 bře 2017 13:39

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod Antonin.Charvat » 15 bře 2017 16:28

To: "jack_lib"
...vybírám nový monitor do 24" a prosím o radu, doporučení, kterou z těchto variant vybrat. Můj cenový strop je 10 tisíc korun.
Využití by bylo ca 30% prohlížení internetu + office aplikace, 30% sledování videa, 30% editace fotografií, 10% editace videa. Hraní her sporadicky párkrát do roka. Důležité je snížení jasu v nočních hodinách na nižší úroveň tak, aby i ve tmě moc "nesvítil". Dále by měl být osazený stojanem, který umožní "sražení" monitoru na co nejnižší úroveň.

EIZO EV2450 - všeobecně dobře hodnocený, někde řazený i mezi filmové monitory. EIZO vydalo model EV2451, který by měl nabízet lepší řešení (omezení) modrého spektra. To je zřejmě vhodnější varianta.
Dell U2415 - rozlišení WUXGA, což by neměl být takový problém, prý je vyšší IPS glow, než u podobného FullHD modelu U2414.
NEC EA245WMi - měl by to být nástupce modelu 244, o modelech toho moc nevím. Zřejmě to bude něco mezi dvěma výše uvedenými značkami.


Výběr v této cenové kategorii a pro účely, které jste zmínil, jde určitě správným směrem :-).
Modely Dell U2415 a NEC EA245WMi mají oproti modelu EIZO EV2450 poměr stran 16:10 a rozlišení 1920x1200ř.
Srovnatelným monitorem by byl tedy spíše model EIZO EV2455 nebo novinka EV2456 - poměr stran 16:10 a rozlišení 1920x1200ř.
Model EV2455 má oproti modelu EV2450 také kvalitnější IPS-obrazovku (menší úbytek jasu při bočních pohledech = vyšší kontrast).

Z výše uvedených modelů - 24.1", 1920x1200, 16:10 se nejvíce Vašim požadavkům blíží model EIZO EV2455, který nabízí:
Extrémní rozsah jasu: 1- 300 cd/m2: min. jas nastavitelný již od 1 cd/m2 !
Velký výškový rozsah nastavení LCD-panelu: 140 mm - spodní hrana v rozsahu 21 mm - 161 mm
(novější model EV2456 dokonce 159 mm! - spodní hrana v rozsahu 9 mm - 168 mm)
Typická spotřeba (při AUTO-regulaci jasu a nevyužitých USB-portech a vypnutém zvuku): pouze 13 W!

Standardem pak je:
- automatická regulace jasu, FlickerFree v CELÉM nastavitelném rozsahu jasů, automatická redukce "modrého" spektra světla z podsvětlovacího systému (Circadian Dimming) v závislosti na aktuálním čase (= ve večerních hodinách).
- variabilita připojení: DP, HDMI, DVI-D, D-Sub15
- moderní vzhled: ultratenký rámeček 1 mm
Cena: 10.900,- Kč (vč. DPH např. na alza.cz)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 340
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod jack_lib » 16 bře 2017 23:08

Děkuji za informaci. 10 tisíc je víceméně strop, vzhledem k tomu, že se nejedná o monitor primárně určený ke grafickým účelům (spíše domácí/kancelářské použití) Monitor bude používaný po určitou dobu z integrované HD grafické karty (Intel HD 4600)
Dostal jsem tip na Dell U2515H. Jedná se již o 2K monitor, připojení s grafickou kartou by mělo bez problémů fungovat na 60Hz. 10bit LUT zde nebude fungovat ani u jednoho z monitorů. Pokud máte zkušenost i s tímto modelem, rád uvítám hodnocení.
jack_lib
 
Příspěvky: 2
Registrován: 08 bře 2017 13:39

Re: Výběr monitoru pro úpravu fotografií s omezeným rozpočte

Příspěvekod Antonin.Charvat » 17 bře 2017 20:01

To: "jack_lib"
... 10tis je vícemnéně strop, vzhledem k tomu, že se nejedná o monitor primárně určený ke grafickým účelům (spíše domácí/kancelářské použití).
Monitor bude používaný po určitou dobu z integrované HD grafické karty (Intel HD 4600). Dostal jsem tip na Dell U2515H.
Jedná se již o 2K monitor, připojení s grafickou kartou by mělo bez problémů fungovat na 60Hz. 10bit LUT zde nebude fungovat ani u jednoho z monitorů.
Pokud máte zkušenost i s tímto modelem, rád uvítám hodnocení.


Výběr jakéhokoliv produktu na trhu by měl vždy začít definováním toho, co od něho uživatel očekává - tak jako jste to udělal na začátku, když jste si např. definoval:
1) kancelářský monitor s využitím cca 30% prohlížení internetu + office aplikace
2) snížení jasu v nočních hodinách na nižší úroveň tak, aby i ve tmě moc "nesvítil" nebo
3) dále by měl být osazený stojanem, který umožní "sražení" monitoru na co nejnižší úroveň

Účelem diskuzního fóra je pak kromě diskuze ohledně výběru požadovaného produktu mimo jiné upozornit také na další vhodné produkty se zajímavými parametry pro zadaný typ práce.
Pokud však dostanete "typ" na produkt, který se řídí ani ne tak tím, co chcete nebo si představujete, ale jen jakoby lákavým poměrem "cena/výkon", pak to může dopadnout podobně, jako ve Vašem případě :-).

Takže na Vaše celkem rozumné požadavky Vám někdo dal "typ" na Dell U2515H, který má již dokonce rozlišení 2K (!) a lze jej pořídit již za pouho pouhých 8.200 vč. DPH !
Je opravdu tak levný a opravdu vyhovuje Vašim původním požadavkům?
1) snížení jasu v nočních hodinách - model U2515H pracuje s min. jasem od 50 nit což není špatné, ale na práci s textem při lampičce v noci to je ještě stále poměrně vysoká hodnota.
Navíc je otázka, zda 2K monitor za 8tis. nabízí něco jako "FlickerFree" pro stabilizaci podsvětlovacího systému při nízkých hodnotách jasu, tak aby se obraz nerozkmital.
To si můžete ovšem snadno zkontrolovat jednoduchým USB-větráčkem :-).
/doporučovaný monitor EV2455 pracuje již s min. jasem od 1 nit (tedy 50x nižším!) a lopatky "větráčku" se díky FlickerFree ani při této hodnotě nezastaví :-)/
2) dále by měl být osazený stojanem, který umožní "sražení" monitoru na co nejnižší úroveň - minimální vzdálenost spodní hrany LCD-panelu od desky stolu je u modelu U2515H: 59 mm a výškový rozsah 114mm
/minimální vzdálenost spodní hrany LCD-panelu od desky stolu je u modelu EV2455: 21 mm (tedy téměř 3x menší!) a výškový rozsah je 140 mm/

Neodbytně se také vtírá otázka, jak bude asi vypadat kvalita textu při rozlišení 2K (2560x1440) na relativně malé úhlopříčce 25"?
No a odpověď je: na takto levném monitoru (bez dalších funkcí hardwarového ostření, atd.) dosti problematicky. Proč?
Protože fonty (písmo) bude při poměru zvětšení 1:1 poměrně těžko čitelné (= bude jako "blechy") a při zvětšení např. 200% budou fonty sice zvětšené, ovšem optimální hustota pak vychází např. při 200% zvětšení fontů na 117/2 = 58.5 ppi, což znamená, že písmo bude bez hardwarového doostření mírně řečeno kostrbaté a rozmazané :-(.
Aby se dalo na úhlopříčce 25" využít rozumných koeficientů zvětšení (např. 150% nebo 200%) při zachování ostrosti písma, muselo by být rozlišení alespoň 4K (tedy alespoň 3840x2160). (Z tohoto důvodu se volí pro rozlišení 2K jakýsi "kompromis" a jako ideální se pak ukazuje pro toto rozlišení prametry: 26"-28", koeficient zvětšení 150% + hardwarové ostření - vše myšleno samozřejmě pro systémy Windows/MacOSX a pro optimalizaci momentálně používaných systémových fontů. U jiných systémů tomu tak být obecně nemusí).

Pokud se vezmou v úvahu ještě další parametry tohoto "cenově lákavého" monitoru, tak Vám začne být jasné, proč je cena tak nízká a že se o zas až tak moc velký cenový hit nejedná.
- Typická spotřeba - 35W (doporučovaný model EV2455 jen 13W (téměř 3x nižší!)
Možná si řeknete, že z hlediska výše faktury za elektřinu je celkem jedno, jestli má monitor 35W nebo 13W - a máte samozřejmě pravdu, ale z hlediska tepelného vyzařování proti obličeji uživatele (= rychlejší vysušování oční sliznice) nebo z hlediska rychlosti "stárnutí" LCD-panelu to už zdaleka jedno není!
- FlickerFree? (bylo probíráno, doporučovaný model EV2455 disponuje technologií FlickerFree v celém rozsahu nastavitelných jasů)
- Redukce podílu modrého spektra šířeného z podsvětlovacího systému monitoru?
Tento parametr je významný zejména pro Vámi avizovanou práci v nočních hodinách (pro denní práci s monitorem je naopak přínos minimální)
/doporučovaný model EV2455 nabízí automatickou redukci "modrého" spektra světla z podsvětlovacího systému (Circadian Dimming) v závislosti na aktuálním čase (= ve večerních hodinách)/.

Z výše zmíněného je vidět, že ačkoliv hledáte monitor "pouze" pro kancelářskou práci, tak i v tomto oboru může technika mnohé nabídnout (nebo jednoduše opomenout).
Zdaleka již však dnes rozhodně neplatí, že "kancelářské" monitory jsou v podstatě všechny stejné a nejsou mezi nimi nějaké zásadní rozdíly, takže jediným kritériem při výběru by mohla být jen cena.
(A oči máte nakonec také jenom jedny, takže za ty 2-3 tisíce navíc snad stojí ...)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 340
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník