Stabilizace

Stabilizace

Příspěvekod fotoamater » 10 úno 2017 08:13

Zdravím, zajímá mě jedna věc. Proč se doporučuje při použití stativu, vypnout stabilizaci. Foťák přeci snad nepozná, jestli ho držím pevně v ruce, nebo je na stativu? Na co to má vliv? Díky.
fotoamater
 
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2017 17:40

Re: Stabilizace

Příspěvekod josef38 » 10 úno 2017 10:28

To je sice pravda, ale proč stabilizovat něco, co už z podstaty věci stabilní musí být.
Nečetl jsem tento návod, ale jestliže doporučují, tak nepřikazují. Je to jen na uživateli.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Stabilizace

Příspěvekod ODSakEda » 10 úno 2017 17:43

Já se domnívám že je to doporučované proto, jeli stabilizace elektronická (plovoucím čipem v magnetickém poli vychylovacích cívek dle pokynů z gyrocopu a u kamer často jen výpočtem výřezu... - což je ale účinější než optická, ale s horšímobrazem), mohou tyto procesy a výpočet nepůvodního obrazu s nepůvodními pixely, krom ořezu a zmenšení úhlu záběru, způsobit i nestrost obrazu i přes mnoho Mpx snímače. Zejména ten výřez kamer... (výkon výpočtu vreálném čase není dostatečný a ve výpočtu jsou velké kompromisy njen v neostrosti - zejména silnou komprimací i šizením jemnosti přechodů barev apod. :( Ani 4k kamery nedosahují otrosti a barev 4k fotoaparátů, myslím při srovnávání podobné cenové hladiny)

Ale některé moderní technologie zase hejbaj čipem naopak pro dosažení vyššího rozlišení a ostrost, nicméně je pak nutná optická stanilizace a taky delší časy na takovou dvojexpozici!
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Stabilizace

Příspěvekod fotoamater » 12 úno 2017 18:55

Díky za odpovědi, zajímá mě to hlavně z toho důvodu, že jsem to slyšel od několika odborníků (třeba i pan Neff), ale nevysvětlili proč. Vždy jen řekli, že by se měla stabilizace vypnout.
fotoamater
 
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2017 17:40

Re: Stabilizace

Příspěvekod Vlasta Kašpar » 15 úno 2017 09:47

Pokud zapnutá stabilizace (na objektivu) na stabilním stativu nenajde chvění, snaží se zvýšit svou citlivost - a nakonec paradoxně způsobí snížení ostrosti zbytečnými zásahy. U nových objektivů je to prý často už ošetřeno a není třeba u nich vypínat...
Vlasta Kašpar
 
Příspěvky: 14
Registrován: 06 pro 2011 10:11

Re: Stabilizace

Příspěvekod smrcka » 15 úno 2017 18:45

Každá sestava aparátu s objektivem se chvěje ve všech případech. Na bytelném stativu sice zanedbatelně, ale stabilizace na to reaguje. A protože nemá tak malý krok, tak vlastně rozhýbe snímek. Takový snímek vypadá jakoby nebyl dobře zaostřen.
smrcka
 
Příspěvky: 6
Registrován: 29 led 2016 23:53

Re: Stabilizace

Příspěvekod josef38 » 15 úno 2017 20:32

Vlasta Kašpar píše:Pokud zapnutá stabilizace (na objektivu) na stabilním stativu nenajde chvění, snaží se zvýšit svou citlivost - a nakonec paradoxně způsobí snížení ostrosti zbytečnými zásahy. U nových objektivů je to prý často už ošetřeno a není třeba u nich vypínat...


smrcka píše:Každá sestava aparátu s objektivem se chvěje ve všech případech. Na bytelném stativu sice zanedbatelně, ale stabilizace na to reaguje. A protože nemá tak malý krok, tak vlastně rozhýbe snímek. Takový snímek vypadá jakoby nebyl dobře zaostřen.

Něco podobného už jsem slyšel, ale nedokázal jsem to zdůvodnit. Děkuji též za vysvětlení, i když se mě to netýká! (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Stabilizace

Příspěvekod Vlasta Kašpar » 10 bře 2017 09:28

Stanley 900 píše:Stabilizace v objektivu zvýší "citlivost"? Pokud pracuje na základě vyrovnání chvění, tak ze stativu je samozřejmě vše vystředěno
jako s vypnutou stabilizací, takže žádné snížení kvality posunem optických členů.
To by jinak byla velice hloupá stabilizace, kdyby nepoznala klid od pohybu. :)

Mno - nicméně tak to je... Vidím to třeba na mém EF 100-400 mm (jeden z těch, který neumí poznat, že je na stativu).
Objektiv v objímce na stativu, bezdrátový ovladač - čili nemůžu rozechvět foťák... Namáčknu - a během 1-2 s obraz začne plavat někam na stranu a zpátky... V ruce se to neděje...
Vlasta Kašpar
 
Příspěvky: 14
Registrován: 06 pro 2011 10:11

Re: Stabilizace

Příspěvekod ladysk » 20 bře 2017 06:51

A nějaké stabilizační módy to nepořeší..? Třeba II verze má tři ... nevím, jen nápad, ale takovýhle sklo by už mělo makat rozumně ...
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Se zrcadlovkou na vážno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron