Oprava chyb - prosba o radu

Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod Trillian » 11 říj 2011 17:21

Zdravím,

potřeboval bych poradit se smysluplnou úpravou této chyby.(tzn. nikoliv několikahodinové retušování pixel po pixelu :-) )

Obrázek

Osobně si myslím, že se s tím nic dělat nedá, ale za pokus to stojí.

Díky Trillian
Trillian
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 říj 2011 17:11

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod swisst » 11 říj 2011 18:51

To máš poškrábaný film? :mrgreen:
Myslím že tohle je definitivně zničená fotka. Odhaduji že chybí přibližně 10% obrazové informace - což je docela dost. Kdyby to bylo pár čar, tak se to dá zkusit nějakým tím Healing Brushem nebo Patch Toolem, ale tohle je už moc.
swisst
 
Příspěvky: 49
Registrován: 10 zář 2011 21:59

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod Jirka Klondyke » 11 říj 2011 20:37

Odpověděl jsi sám,smysl to asi nemá(moc práce).To je výřez?Páč jinak asi nechápu vo co go v této fotce.
Jirka Klondyke
 
Příspěvky: 55
Registrován: 11 zář 2011 21:28

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod Trillian » 12 říj 2011 14:40

Je to výřez, není to moje fotka, tak se nechci stydět za autora :-)

A za odpovědi dík, myslel jsem že je to ztracený, ale naděje umírá předposlední.
Trillian
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 říj 2011 17:11

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod A.S. Pergill » 06 lis 2011 13:49

Dobrý den,
na fóru jsem nový, takže odpovídám až teď. Řešil jsem kdysi trochu podobný problém, šlo o oskenované fotky a na skle scanneru byl zřejmě prach, takže tam byly bílé body a drobné puntíky (a nebyla možnost to oskenovat znovu). Řešil jsem to převedením do formátu .ppm (umí např. IrfanWiew) a následně zpracováním skriptem napsaným v Perlu (protože jiné programovací jazyky, které alespoň trochu zvládám, se na tuhle práci moc nehodí). Nejprve jsem to projel skriptem, který mi vyrobil bílý obrázek stejné velikosti a ty bílé body a skvrny na něm vyznačil černě. Ručně jsem v editoru obrázků vymazal "legitimní" černé body na tomto obrázku. Poté jsem to projel skriptem, který načítal oba obrázky současně a když našel na tom černobílém obrázku černé body, tak interpoloval barvy před a po této značce na tom obrázku pokaženém. Opravy byly vidět, pochopitelně, hlavně u větších kazů, ale "nepíchaly do očí".
Tady bych postupoval podobně, výhodou je, že jsou to, alespoň vizuálně, jeden - dva pixely široké svislé čáry, a protože je obrázek ve formátu .ppm uložen po řádcích, tak by se takový opravný skript psal docela snadno. Obávám se ale, že ty poruchy nemají tolik společného, aby se daly nějakým jednoduchým algoritmem vychytat, jak jsem to dělal já s těmi zcela bílými kazy, ale že se bude muset udělat kopie obrázku, zvýšit plošně její jas (aby na obrázku nikde nebyly body rgb(0,0,0) a tou černou poruchy překreslit ručně ve vhodném editoru, umožňujícím dělat čáry o síle jeden pixel. Potom z toho vytáhnout jen tu černou a postupovat buď jako výše, nebo použít ImageMagick.
S tím ImageMagickem bych vytvořil od obrázku dvě kopie, jednu jednu posunutou o pixel vlevo, druhou o pixel vpravo (= na jedné straně by se sloupec pixelů ztratil a na druhé by se doplnil sloupec třeba bílý). Potom bych tu masku s čarami ale s černou oslabenou na 50 procent (=rgb(127,127,127)) použil k vytvoření pomocného obrázku (na bílém obrázku stejných rozměrů) a ten teď s maskou na hodnotě černé (0,0,0) překopíroval přes ten zkažený obrázek, takže na těch liniích by byla vždy směs pixelu napravo a nalevo od poruchy v poměru 1:1. Asi by se to projevilo zneostřením (protože ztráta informace tam je), ale určitě by to bylo mnohem lepší než ruční retuš.
Já pracuji na linuxu, tak jsem zvyklý spíš na tyhle techniky a soft, který je k dispozici tam (ale IM je i pro windows).
A.S. Pergill
 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 lis 2011 17:13

oči

Příspěvekod MamaVette » 16 zář 2012 07:35

Dobrý den, může mi, prosím, někdo poradit, zda se dají ještě zachránit oči na téhle fotce? Děkuji moc.

Obrázek
MamaVette
 
Příspěvky: 1
Registrován: 16 zář 2012 06:47

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod jiriko » 16 zář 2012 20:07

Nedají. Tam není prakticky žádná kresba. I když zvýším na této malé fotce v očích expozici o 4 EV, tak je tam jen pár teček jiných než černých. Jedině tam dát oči z jiné fotky té holčičky.
jiriko
 
Příspěvky: 92
Registrován: 06 pro 2011 20:47

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod Mila_xl » 17 zář 2012 06:36

Mám stejný názor, není tam v podstatě nic, než černá barva ... (y)
Mila_xl
 
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2012 12:57

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod denda090 » 04 úno 2013 23:16

musím říct, že tahle improvizace je velice dobrá.. kdyby jste měla originál pak by to bylo super. (n)
denda090
 
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2013 15:44

Re: oči

Příspěvekod GIF242 » 17 črc 2013 15:15

MamaVette píše:Dobrý den, může mi, prosím, někdo poradit, zda se dají ještě zachránit oči na téhle fotce? Děkuji moc.

Obrázek


To mi pomalu přijde, jakoby to někdo vylil černou naschvál, to snad není ani možný takhle vyfotit.
---
Přeji dobré světlo a pevnou ruku!
-=gif242=-
Uživatelský avatar
GIF242
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 zář 2011 09:50
Bydliště: Praha

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod GIF242 » 17 črc 2013 15:17

Ljuba píše:Dá se opravit vše, ale potřebovala bych originál - tak jen improvizuji, jelikož foto, asi zmenšováním, utrpělo na kvalitě a barevnost není také dobrá, nemluvím o ostrosti atd. .
Zkus poslat originál na ljog(zavináč)seznam.cz



Jako improvizace dobrý, ale popravdě mi to pomalu přijde jako z nějakého hororu alá satan přichází. Na druhou stranu 100% lepší než originál (n)
---
Přeji dobré světlo a pevnou ruku!
-=gif242=-
Uživatelský avatar
GIF242
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 zář 2011 09:50
Bydliště: Praha

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod ODSakEda » 03 led 2017 12:50

Tipiju na "fotku" z mobilu (navíc bez blesku či alespoň bez diodového přisvětlení...) :( = málo bitů (malá hloubka, malá rozlišovací schopnost stuňů) šedé a barev a navíc silná komprese (slévání podobných jasů a barev do jednolitého fleku...) = ztracená data = ztracené detaily skokovým "stínováním" - jak vrstevnice na turistických mapách :-(
Tedy s tím nic moc udělat nepůjde :-( Data jsou nenávratně zracena! Leda konstrukce - v editoru uměle přikreslit... Použít podobné oči z jiné fotky a vložit, nahradit...
Zkusil jsem jen takový zoufalý pokus (hodně přidaná expozice stínů + gama korekce, což vytáhlo alespoň trochu jen malý odlesk očí):
Přílohy
P1000741_02-3.jpg
P1000741_02-3.jpg (66.58 KiB) Zobrazeno 15972 krát
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Oprava chyb - prosba o radu

Příspěvekod ODSakEda » 03 led 2017 17:17

Stanley 900 píše:Vtipné, odpovídat na čtyři a třetinu roku starý dotaz.... ;) Opravdu aktuální jistě pro tazatele.

:lol: dík za upozornění, jsem si nevšim a nechal se strhnout poslední aktuální reakcí...
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45


Zpět na Photoshopem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron