Canon nebo Nikon

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod Copak » 01 lis 2011 14:58

Já myslím, že je to velmi zavádějící otázka. Já začal se Smenou 8M, přešel na skvělý Zenit, potom první kompakty, dál výborný Sony DSC V-1 a teď asi rok Nikon D3100. Ke značce mě přivedlo to, že nikonista je brácha a několik kamarádů. Pokud můžu srovnat s kamarádovou 550D (po technické stránce si netroufám), uživatelsky mi přijde Nikon intuitivnější. Určitě bych vzal v potaz rozdíl v čipu (CMOS, CCD, počet bodů), a hlavně zkusil na chvíli vzít do ruky. D3100 mi padla perfektně, 550D o maličko hůř. Hlavní závěr je ten, že výběr je otázkou hodně subjektivní. Technické parametry se dají porovnat natvrdo, ale bude to o tom, že pro každého je důležité něco jiného. Ty upřednostňuješ video (které mě vůbec nezajímá - na to mám do kapsy maličkou HD kameru za 5 tisíc), někdo vyšší rozlišení, někdo ergonomii, jiný zase USM. Já kdybych znovu vybíral, zajdu třeba ke Škodovi (velký výběr) a zkoušel a zkoušel a zkoušel... Hodně štěstí ;)
Copak
 
Příspěvky: 4
Registrován: 01 lis 2011 13:53

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod milav » 01 lis 2011 17:57

Já mám Sony Alfu A35 + kameru Sony XR500VE a v přímém porovnání kamera ve videu jednoznačně vede - ostřejší obraz bez šumu, daleko více možností nastavení apod.
Nevím jak současné Nikony a Canony, ale Alfa díky pevnému zrcátku ostří průběžně (pokud vím, tak klasické zrcadlovky to neumí). Takže bych souhlasil, že na focení foťák
a na filmování kameru. :P
Sony SLT A35, Sigma 17-70 F2.8-4.0 DC MACRO OS HSM, Sigma 70-300 F4-5.6 DG OS, Sony 50 F1.8
milav
 
Příspěvky: 25
Registrován: 11 říj 2011 07:21

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod hteda » 25 lis 2011 14:24

jsem jednoznačně pro NIKON :)
hteda
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23 lis 2011 11:55

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod ďaur » 01 pro 2011 11:13

bateriový grip mě nezajímá (a abych řekl pravdu, zatím jsem nenašel žádný důvod jej mít - snad jen že těžší foťák by se v mých třesoucích se rukou třepal míň :lol: ), ale k věci: vnučka se chce poněkud vážněji zabývat fotografováním, můj názor, že pro začátek by jí "stačil" samsung nx11 zatím nestrávila - protože její kámošky mají např. kanony d600, ten by se jí libil. jenže pokud by chtěla takovýto foťák a opravdu se vážně focením zabývat, tak si začínám myslet, že nikon d90 s 18-105vr by asi byla lepší volba. co k tomu můžete kdo říct (pokud možno nezaujatě, spíš vlastní zkušenosti)
a k tomu "úchopu": když jsem vybíral foťák pro sebe, taky mě nikon do ruky nepadl....
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod dluhos » 01 pro 2011 13:15

Ten batterygrip je jenom reklama nas.... do každého vlákna, divím se, že s tím admin něco neudělá, není to poprvé.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod Dafik » 01 pro 2011 14:25

ďaur: D90 je určitě dobrá volba. Zejména v ovládání je o dost napřed oproti 600D. Slabinou je video, ale pokud ho člověk nehodlá nějak vážněji využívat, tak to netřeba řešit. Navíc ten objektiv je výbornej. No ještě mě napadlo, že pro učení by možná nebylo špatné pevné ohnisko. Úplně se nabízí Nikkor 35 1.8G pro práci s HO a taky naučení kompozice jinak, než zoomovacím kroužkem ;)
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod LudekBrno » 05 pro 2011 16:52

Koukám, že ta potroublá "jakože Lenička" se svým trapným SPAMováním už je i tady :evil:
můj pokus o galerii :-) http://jobfoto.cz
LudekBrno
 
Příspěvky: 39
Registrován: 05 pro 2011 15:53
Bydliště: Brno

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod dluhos » 05 pro 2011 16:54

Luďku z Brna, stačí to napsat jen jednou, jinak je to to samé, jako Lenička.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod ďaur » 07 pro 2011 17:16

Dafik:
dík za reakci, nakonec zvítězil kanon 600d (své sehrála i cena, zatím jen seťák 18-55...)
jen pro pořádek: stejně jako u mě i u vnučky úchop kanonu je lepší než nikonu, naprosto nechápu stanovisko megapixelu, jako zápor u kanonu uvádí špatné držení větší rukou, u nikonu ne.............
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod exd » 13 led 2012 09:00

rad bych jeste pridal poznamku k nataceni videi s fotakem. Urcite je potreba zminit, ze v soucasnosti co se nataci, tak z velke casti, mozna z vetsiny, kameramani pouzivaji fotaky a to canon 5d mark II nebo 7d. Zajimavy je, ze s Nikonem jsem se takhle jeste nesetkal. Na fotaky davaji bud kamerovy objektivy, ale casto i toci s normalnima fotografickyma. Proto myslim, ze rikat nekomu, ze kdyz chce tocit tak si ma koupit spise kameru nez fotak je trochu mimo. Fotak udela velice kvalitni video za zlomek ceny co by stala podobne kvalitni kamera.
exd
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 led 2012 08:55

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod exd » 13 led 2012 09:06

jinak osobne pouzivam Canon a to z duvodu ze kdysi davno jsem si koupil jako jedinou dostupnou zrcadlovku 300D a u Canonu jsem uz zustal. Ted mam 50D, pravda pri koupi jsem uvazoval zda radsi nekoupit Nikona, ale zvitezilo ovladaci canonove ovladaci kolecko. Prijde mi, ze v ovladani ma Canon trosku navrch, Nikon zase asi trochu lepe foti (sum). Nejsem ale clovek co by jezdil nosem po monitoru a zkoumal fotky, tak to me nijak zvlast nevadi. Nehlede na to, ze az donedavna jsem fotil s 300D a mimo sumu to clovek stejne prakticky nerozezna od 50D nebo Nikonu D300 se kterym jsem srovnaval.
exd
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 led 2012 08:55

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod anous » 05 srp 2013 09:21

No v dnešní době mi to přijde jako něco úplně mimo z hlediska fotografování. Pokud vezmeme v úvahu, že dřív asi mělo smysl podobnou otázku klást, protože rozdíly mezi foťáky a hlavně mezi značkami byly přeci jenom větší a to hlavně ve finálním výstupu.
Dnes sice mohou být nějaké menší rozdíly v barevnosti, ale ty mohou být z velké míry způsobeny SW zpracováním, tedy pokud se fotí do Rawu.
Co se týká nějakých hodnocení snímačů a jejich případného tabulkového postavení ala DXO, tak převážná vetšina hodnotitelů (dovolím si tvrdit) ani v podstatě neví čím a proč argumentuje. Tedy pokud vezmu neustálé argumentování žebříčkem DXO.
Zrovna tak si nejsem docela jist argumentací mnohých o případném rozdílu v AF a případné rychlosti a přesnosti. Jediným kritériem pro posuzování by snad mohlo být fps, ale i to má své ale. Navíc ne všichni nutně musí být "sportovní střelci".
No jedním z více udávaných důvodů je rozsah ISO. Mnoho fotografů si během let všimlo, že se jim něco na novějších modelech nezdá nebo nelíbí z hlediska výstupů. Asi bych jim dal za pravdu, ale ony to jsou spojité nádoby a imho se žádná velká revoluce nekoná. Čistější vyšší ISO je sice pravda, ale imho došlo jen k přerozdělení nebo k přesunutí. Zaleží jen na tom, nakolik jsme ochotni něco zkoumat a zda to pro nás hraje nějakou roli. Mnoho fotografů to asi vítá, ale druhé části to asi moc nepomůže.
Takže rozdíl jestli jednu nebo druhou značku se imho přesouvá do úplně jiné roviny, tedy silně individuální, třeba cenové nebo případného ovládání. To by však nemělo mít vliv na případný finální výstup. Tedy pokud se bavíme o fotografování a ne o natáčení videa.
anous
 
Příspěvky: 381
Registrován: 05 pro 2011 21:31

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod Frankie » 05 srp 2013 13:53

Zdravim
Jsem neustale facinovan tvrzenim o intuitivnosti ovladani Nikona, pred casem jsem kupoval novy fotak a prave to ovladni Nikonu mne odradilo :mrgreen:
Sorry, moje tabletka neumi hacky a carky a navic mi prehazuje pismenka
Uživatelský avatar
Frankie
 
Příspěvky: 810
Registrován: 08 dub 2013 08:20

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod anous » 05 srp 2013 14:46

Frankie
Dejme tomu, že se ovládání dnes může stát tím, co rozhodne. V každém připadě ale jsou i jiné věci co mohou rozhodnout. Například zmiňovaný SW a jeho použití, včetně možnosti samoopravy pict.stylů. To vidím jako dost velkou přednost, tedy pokud jde někomu o finální výstup. Pak třeba cena objektivů a případné příslušenství. Dalo by se pokračovat přes velikost a případnou váhu atd atd.
anous
 
Příspěvky: 381
Registrován: 05 pro 2011 21:31

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod crusoe » 05 srp 2013 15:16

Skórování snímačů v technokratickém DxO nemusí být "zadarmo" - některé hůře měřitelné, ale viditelné vlastnosti moho jít stranou... ne :?:
crusoe
 
Příspěvky: 184
Registrován: 04 pro 2011 22:58

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod anous » 06 srp 2013 13:44

crusoe
Pokud bych měl přistoupit na hru "zadarmo", tak je možné vše u všech. O to mi však ale nešlo. Spíš o to kdy a co použít k argumentaci a hlavně z jakého důvodu. Na druhou stranu chápu, že pokud se má něco poměřovat, tak nějaký systém nebo měření pro porovnání být musí.
anous
 
Příspěvky: 381
Registrován: 05 pro 2011 21:31

Re: Canon nebo Nikon

Příspěvekod crusoe » 06 srp 2013 17:51

anous
Ale i to, co je dobře měřitelné, nemusí být vidět skoro vůbec: http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d800-d800e/33 :roll: jinak souhlas ;)
crusoe
 
Příspěvky: 184
Registrován: 04 pro 2011 22:58

Předchozí

Zpět na Se zrcadlovkou na vážno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron