Levný monitor pro nadšence

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod Alda » 20 srp 2019 09:33

lasta: 32palců je už moc velká kráva, na to nemám místo, 27 by bylo akorát. A jelikož chci zůstat
u iiyamy, tak půjdu do 25. Do konce roku mám ještě čas, tak uvidím. Díky za rady...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 20 srp 2019 10:48

Alda
Ta velikost není až tak hrozná. Je větší o méně než deset centimetrů na výšku a dvacet na šířku než monitor 25 palců , 16:10....

Sintair

K čemu potřebuješ profil monitoru od výrobce?
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 20 srp 2019 11:22

Alda píše:lasta: 32palců je už moc velká kráva, na to nemám místo, 27 by bylo akorát. A jelikož chci zůstat
u iiyamy, tak půjdu do 25. Do konce roku mám ještě čas, tak uvidím. Díky za rady...

Az uvidis pro vyssi rohliseni mnohem mensi popisky nez u vetsiho monitoru jen FullHD, zalitujes! A budes muset zvetsit Windows v nastaveni (tzv skalovani) alepson na 150% coz znamena interpolace... :-(

U vyssiho rozliseni se dosahne idealne opetovne zvetseni Window zvetsenim i obrazovky! A to umerne - oc je vetsi rozliseni musi rust i plocha (uhlopricka)!
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 20 srp 2019 11:47

Eda

.Az uvidis pro vyssi rohliseni mnohem mensi popisky nez u vetsiho monitoru jen FullHD, zalitujes! A budes muset zvetsit Windows v nastaveni (tzv skalovani) alepson na 150% coz znamena interpolace... :-(


Monitor 25 palce 16:10 má standardní rozlišení, přidává jen pracovní prostor na výšku z 1080 na 1200 pixelů pomocí dalších řádků pixelů a tím se dosáhne fyzické zvětšení plochy obrazovky na výšku , žádné malé popisky tedy nehrozí.

Malé popisky to bylo aktuální u monitoru 27 palce 16:9 s tím vyšším rozlišením WQHD od kterého rozumě ustoupil.

U monitoru 32 palce 16:9 s vyšším rozlišením WQHD už malé popisky nehrozí vzhledem k větší ploše obrazovky a tím i velikosti pixelů..a jeho pracovní plocha na výšku jeho kratší strany už je také dostatečná.
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod Alda » 20 srp 2019 15:17

lasta: Širší monitor až o 20 cm na šířku nemůžu použít k vůli otevírání okna a jinde ho umístit doma
prostě nelze. A tak si myslím, že ten 25 palců 16:10 bude ok. Přece jen získám o něco větší pracovní
plochu než na nynější 24 16:9. Jaké mám parametry PC si nepamatuji a dodací list, kde to bylo uvedeno
už nemůžu najít. Takže ještě jednou díky...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 20 srp 2019 16:42

Takže máš krabici pod stolem. Tak to není problém s připojením monitoru...do ní se dá strčit v případě potreby potřebná grafická karta, pokud tam není.
To že o ní nic nevíš, to nevadí. Ona na sebe všechno vykecá, co obsahuje, to ti řekne někdo kdo tomu trochu rozumí až bude u tebe, nebo stačí zavolat na firmu která ti ho dodala. Budou vědět co dodali..to není problém

Šířku monitoru nezmněníš, píší 726 mm.

Jedině na stojanu točit monitor na výšku jako parkovací poloha, někdy se to hodí na zpracování objektů na ,, výšku,,, to stojan standardně umožňuje. V softu pro monitor je přepínač pro provoz monitoru na výšku či na šířku. Neotvírat okno, nebo ubourat stěnu.. ;)... někdy jsou zbytečně tlusté. :)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 28 srp 2019 10:14

Tak jsem zakoupil doporučený monitor Iiyama PROLITE XUB2595WSU-B1.
Jsem docela spokojen, avšak jsem trochu i rozpačitý z prosvítání - pokud jde o prosvítání? viz. 3 fotografie mobilem zde: https://imgur.com/a/aRSj9IH
Schválně se prosím podívejte na všechny tři, neboť obě spodní fotografie jsou foceny z jiného úhlu - v rovině s rohy monitoru, kdy tento "efekt" téměř odpadá a posunuje se zase jinam. Jedná se tedy o IPS glow? Případně má smysl se pokoušet o další kus monitoru v rámci lhůty pro vrácení?
Monitor je nastaven v režimu sRGB, který nabízí.. tzn. hodně vysoký a dále nenastavitelný jas. Což plánuji změnit nějaký svým nastavením, kde je změna jasu atd. umožněna.
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 28 srp 2019 11:42

Nastav si monitor dle svých potřeb dle manuálu ke stažení ve formátu PDF,,,,je tam popsán kompletní postup a možnosti
nastavení jasu , kontrastu a dalších parametrů od strany 13.

https://iiyama-eshop.cz/685-342-monitor ... gLfsPD_BwE

Dodatek

K tomu "prosvítání" na krajích, IPS glow....

To mají všechny IPS panely bez rozdílu. Každá technologie má své přednosti a své zápory.

"Prosvítání"..to je ponejvíc pocitová záležitost vyššího jasu černé, to se "odstraní" svým nastavením vzhledem ke svým potřebám a umístění monitoru.
Důvod k reklamaci to není..
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 28 srp 2019 20:34

Prosvitani je videt spise vecer a to se "vyresi" roznutim lapicky vedle monitoru a trochu i za nim za jeho rovinou to kvuli odleskum svetelneho zdroje (lampicky) 8-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 29 srp 2019 08:19

Je to muj prvni IPS monitor, takze je mi jasne, ze je to i o zvyku. Myslite tedy, ze nema smysl zkouset druhy kus, protoze diky technologii ips by na tom byl stejne?
Vim, ze v teto cenove hladine na tom nebude zadny monitor nejak lepe, ale planuji si monitor nechat dele, tak chci mit jistotu..
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 29 srp 2019 10:55

Nejsois to nema cenu zkouset jiny levnely IPS. Pokud nebude mit nejakej jine model cernou jak mliko vecer bude zpravidla malo jasny vedne neb bude mit jen izsi max. jas, napr. namisto 350cDl jen 250cDl :-(

Ja vecer vice snizuji podsvetleni a jen mirne i jas ;-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 29 srp 2019 13:26

sintesir píše:Je to muj prvni IPS monitor, takze je mi jasne, ze je to i o zvyku. Myslite tedy, ze nema smysl zkouset druhy kus, protoze diky technologii ips by na tom byl stejne?
Vim, ze v teto cenove hladine na tom nebude zadny monitor nejak lepe, ale planuji si monitor nechat dele, tak chci mit jistotu..


Nečteš.
V mé odpovědi výše ti sděluji zcela jasně, že to je vlastnost VŠECH IPS panelů a nemá cenu se tím zabývat.
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 03 pro 2019 15:46

Po delší odmlce oživuji téma, nyní už jako uživatel zde doporučeného monitoru PROLITE XUB2595WSU-B1.
Chtěl bych poděkovat za rady, s monitorem jsem spokojen. Při nastavení sRGB zobrazuje dle testovacích obrazců pro mě naprosto dostatečný výsledek. Občas zaregistruji nějakou chybku, ale pro nadšeného amatéra je skvělý. Trpí sice na neduhy IPS technologie, ale byl to spíš počáteční šok a teď s časem je pomalu ani nevnímám. Zároveň je zde docela široká škála nastavení, což jsem v této cenové relaci nečekal.

Co především oceňuji na vašich radách je poměr 16:10, ke kterému jsem se dlouho odhodlával, ale teď chápu, že je to ten "správný" poměr. A to se netýká jen úpravy fotek, ale i běžné práci na pc, či hraní.
Další skvělá rada byla ohledně nastavitelného stojanu, kde sice používám téměř jen výškové nastavení, ale už bych si nedokázal představit mít monitor bez této vymoženosti :-)

Celkově tedy za mě palec nahoru za: 16:10, pivot, sRGB, 75hz a samozřejmě nízkou cenu (n)
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod Alda » 03 pro 2019 16:40

Také já "oznamuji", že mám už doma nový fotografický monitor - BenQ SW 270 C
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 03 pro 2019 18:34

Alda píše:Také já "oznamuji", že mám už doma nový fotografický monitor - BenQ SW 270 C

IPS :D , matný 8-) (já to považuji za důležitý parametr! A někteří prodejci to konečně uvádí :D ), 99% AdobeRGB :shock: (n) Máš na to vůbec grafiku!? :?
Tož konečně uvidíš ty moje JPG, focený rovnou do AdobeJPG, nevyblitě ;) (provokuju, vím že máš něco s barvocitem :( Já taky, nic si z teho nedělej, ale podvědomě vnímaj lidé mnohem víc než vidí! Dokonce i hluší vnímaj i ultrazvuk! A líp než normálně slyšící. Tak doufám, že jsem Tě nenas..ral? I černobílé staré foto se zachraňuje scanováním barevně a nejlépe do 48bit barevné hloubky!)
Gratuluju! :D
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 04 pro 2019 01:07

Je evidentně vidět, že každý má jinou představu o "Levném monitoru pro fotografické nadšence".... :)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod Alda » 04 pro 2019 08:14

Nazdar. Edo, grafická karta je ok, měl jsem PC ve firmě, kde jsem monitor koupil, na kontrole a vyčištění. Vše běží svižně tak jak má.
Ačkoli se může zdát rozdíl ve velikosti mezi 24 a 27 palců nevelký, opak je pravdou. Nyní je v editoru při úpravě fotka o hodně větší a
práce s ní je komfortnější...

lasta: Po delší době pátrání a získávání informací jsem dospěl k rozhodnutí upustit od kancelářských monitorů iiyama (i když nejsou špatné)
a rozhodoval jen mezi Eizo a BenQ. A nakonec padla volba na ten "levný monitor pro fotografické nadšence" BenQ SW 270 C, který je o polovinu
levnější, než prakticky stejný Eizo CG 277 za 40 000 kč. Po sečtení částky, kterou jsem vynaložil na tři foťáky a pět objektivů, jsem došel k
názoru, že tento celistvý řetězec výbavy včetně PC, by nebylo fér deklasovat tím, aby na jeho konci byl monitor za pět litrů... :)
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 04 pro 2019 15:48

Alda, to ode mne byla jen poznámka o relativitě pojmu "levného monitoru pro fotografické nadšence".... :)
.

Alda » dnes, 08:14

Nazdar. Edo, grafická karta je ok, měl jsem PC ve firmě, kde jsem monitor koupil, na kontrole a vyčištění. Vše běží svižně tak jak má..


Nepochybuji o tom, že určitě jsi od té firmy dostal i informace o tom, že jak karta tak soft se kterým pracuješ na úpravách fotografii v PC zvládá 10 bit zobrazení a nebude při používání s tímto monitorem pracovat v běžném 8 bit režimu, což by bylo k prdu..

Opačko jen pro všeobecnou informaci co je potřeba pro to, aby 10 bit monitor, opravdu z PC zobrazoval 10 bit.obraz. a ne jen standardních 8 bit....;)


http://www.bezvafoceni.cz/clanky/30bit/
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 04 pro 2019 16:24

**lasta píše:..... Opačko jen pro všeobecnou informaci co je potřeba pro to, aby 10 bit monitor, opravdu z PC zobrazoval 10 bit.obraz. a ne jen standardních 8 bit....;)
http://www.bezvafoceni.cz/clanky/30bit/

Jojo a proto dlooouhý léta používám pro kontroli nastavení celého řetězce, často stále přes podiv či spíše nepochopení :( ..., mnohých, tento (viz odkaz níže) testscreen - obrazec generovaný ideálně! (žádný obrázek v JPG..., ani bitmapa... s pevně daný nějakým... rozlišením pixelů i barev) - ale aktuálně dle rozlišení nastaveném v grafice, pro kontrolu i toho, že sedí pixely grafikou generované do mřížky monitoru! (pokud nesedí, jednopixelová mřížka i proužky , ale i obrazec uprostřed se rozsype...)

A zejména mě zajímá ten černobílý přechod - jeli plynulý!!! 8-) Máte jej taky plynulý!?

Viz - Testscreen (je to jen malý exe soubor, co se ani neinstaluje 8-) : https://www.programming.de/download/arc ... creens.zip
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 06 pro 2019 13:08

Edo

Zajímavé, ale nenadchne..
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

PředchozíDalší

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník