Pentax 645D

Re: Pentax 645D

Příspěvekod ODSakEda » 11 čer 2019 17:41

Josef01 píše: ..... Když navíc člověk nechce pořád kouzlit v PC, pak JPG je z Pentaxu bez konkurence.

I dle teho jsem vybíral - Sony A77 umožňovala docela pokročile doladit přednastavení parametrů JPG! (Saturaci, doostření, včetně barevné tendence AWB a možnosti fotit rovnou, nebo souběžně s RAW, do sRGB JPG nebo i AdobeRGB JPG. Jo, ještě je tam volba míry komprese 8-) ) Taky má 1 takový vypipaný, k obrazu mému :D , JPG, vygenerovaný fotoaparátem, až cca 25MB! :shock: Kolik má z Tvého Pentaxu?
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Josef01 » 11 čer 2019 17:52

JPG focený souběžně s RAW má 5 MB (nejnižší kvalita) a 18,5 MB (nejvyšší kvalita), RAW (DNG) má kolem 60 MB.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Pentax 645D

Příspěvekod ODSakEda » 11 čer 2019 18:41

Josef01 píše:JPG focený souběžně s RAW má 5 MB (nejnižší kvalita) a 18,5 MB (nejvyšší kvalita), RAW (DNG) má kolem 60 MB.
60MB je docela hodně! :shock: Kdysi jsem měl Smart kartu k Olympusu o kapacitě 2MB :lol: ... později 8 a 16MB a pak dokonce 64MB a naposledny veledrahou 128MB. :? Kopírovalo se to monokablíkem In Line rozhraním, 1 hodinu! :evil: Takže, kdyby se vývoj zastavil a nevložili do teho s SD kartama, vyfotil by jsi na paměťovku dnes jen 2 fotky :shock: a stahoval je hodinu :lol: Dnes, to je jiná! Mám 3xSD 64GB kolem 100MB/s zápis! :D A stejnak jsou mnozí furt nespokojení... :shock:
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Josef01 » 11 čer 2019 20:28

Já tam mám strčené 2x32 GB a stačí to. Pentax umí zvolit na kterou kartu se bude v dané chvíli jaký formát ukládat, tedy na jednu třeba RAW (nebo RAW+JPG), na druhou jenom JPG apod. Pravda, každá kapacita je malá :) Jediné co 645D má pomalé je ukládání fotky a generování náhledu, na krajinky a produkční foto to nevadí, na rychlé focení to moc vhodné není. Za ten skvělý výstup to ale stojí, 645Z jsem nechtěl.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Bubak » 13 čer 2019 07:31

Josef01 píše:Dělal jsem si malé porovnání barev mezi Pentaxem 645D a Canonem 1D Mark III na několika snímcích a Pentax má prostě tu červenou a žlutou výrazně věrnější (porovnání fotografií okem na originálu). Rovněž dynamika obrazu a nastavení expozice je u Pentaxu výrazně lepší (Canon přeexponoval, tak byla expozice nastavena ručně). Obecně i ty barvy jsou takové živější, tady je jedno porovnání za všechny, výřez 1:1.


Stejné chyby jako minule - různé expozice (Canon světlejší), různé vyvážení bílé (Canon teplejší), k tomu navíc různé zaostření (Canon lístky vpravo nahoře, Pentax růže vlevo dole). Tohle vše v kombinaci s fyzicky větším rozlišením Pentaxu pak dá kýžený výsledek horší kresby Canonu v květech růží.

Nezbývá než zopakovat, že takové srovnání barevnosti má nulovou vypovídací hodnotu. Pro srovnání barevnosti různých foťáků je nezbytně nutné zachovat shodné podmínky. Základem je shodná expozice. Expozice znamená množství světla, které se dostane na senzor, nikoliv hodnoty ISO, času a clony nastavené na foťáku. ISO 400 nastavené na těle foťáku ve skutečnosti může být ISO 500, ISO 360 apod. Zvlášť Canony jsou známé tím, že jsou citlivější než indikují. Dalším faktorem je T-číslo objektivu, díky kterému neplatí, že shodná clona na dvou různých objektivech znamená stejné množství světla, které propustí. Nutnost zcela shodného vyvážení bílé při porovnávání barevnosti (sic!) snad není třeba ani zmiňovat. Atd.

Relevantní srovnání prostě není jen o tom prdnout dva foťáky na stativ, nastavit ISO, čas a clonu a udělat dva výcvaky.
Bubak
 
Příspěvky: 41
Registrován: 10 kvě 2019 09:24

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Bubak » 13 čer 2019 08:15

A ještě malá douška: pokud někde jde o správnou barevnost (produktová fotografie, krajiny, portréty atd.), JPG z foťáku je to poslední, co kdo řeší. Nezažil jsem, aby se profi zakázka fotila do JPG :-). U kompaktíků a "consumer" foťáků má své místo, ale u profi modelů typu 645D nebo 1D je to spíš jen doplněk na okraj.

Nehledě na fakt, že workflow při zpracování JPG a RAWu v počítači se dnes liší naprosto minimálně. Samozřejmě, že pokud si někdo pořídí fotovýbavu za 100+ tisíc, aby sekal JPGy z foťáku bez následných úprav, je to jeho věc a nic proti, nicméně v rámci majitelů podobných přístrojů bude v těžké minoritě. Mě osobně nenapadá jediná výhoda focení do JPG (tím samozřejmě neříkám, že to tak musí vnímat každý).
Bubak
 
Příspěvky: 41
Registrován: 10 kvě 2019 09:24

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Josef01 » 13 čer 2019 21:09

Bubak píše:
Josef01 píše:Dělal jsem si malé porovnání barev mezi Pentaxem 645D a Canonem 1D Mark III na několika snímcích a Pentax má prostě tu červenou a žlutou výrazně věrnější (porovnání fotografií okem na originálu). Rovněž dynamika obrazu a nastavení expozice je u Pentaxu výrazně lepší (Canon přeexponoval, tak byla expozice nastavena ručně). Obecně i ty barvy jsou takové živější, tady je jedno porovnání za všechny, výřez 1:1.


Stejné chyby jako minule - různé expozice (Canon světlejší), různé vyvážení bílé (Canon teplejší), k tomu navíc různé zaostření (Canon lístky vpravo nahoře, Pentax růže vlevo dole). Tohle vše v kombinaci s fyzicky větším rozlišením Pentaxu pak dá kýžený výsledek horší kresby Canonu v květech růží.

Nezbývá než zopakovat, že takové srovnání barevnosti má nulovou vypovídací hodnotu. Pro srovnání barevnosti různých foťáků je nezbytně nutné zachovat shodné podmínky. Základem je shodná expozice. Expozice znamená množství světla, které se dostane na senzor, nikoliv hodnoty ISO, času a clony nastavené na foťáku. ISO 400 nastavené na těle foťáku ve skutečnosti může být ISO 500, ISO 360 apod. Zvlášť Canony jsou známé tím, že jsou citlivější než indikují. Dalším faktorem je T-číslo objektivu, díky kterému neplatí, že shodná clona na dvou různých objektivech znamená stejné množství světla, které propustí. Nutnost zcela shodného vyvážení bílé při porovnávání barevnosti (sic!) snad není třeba ani zmiňovat. Atd.

Relevantní srovnání prostě není jen o tom prdnout dva foťáky na stativ, nastavit ISO, čas a clonu a udělat dva výcvaky.


Nedělal jsem dva výzvaky, ale řadu fotografií v různých podmínkách. Samozřejmě nikdy nebude test dvou různých přístrojů stejný, čipy (když pominu jejich velikost a technologie CCD a CMOS) mají i různé QE nebo FW capacity, různou spektrální citlivost apod. Mě šlo o to, že vezmu foták, udělám expozici třeba na Av a jak to udělá mi je úplně jedno, důležité pro mě je, že z toho vyleze ostrá správná fotka, která odpovídá skutečnosti a to mě zajímá. To že budu muset foták před vyfocením ladit, posouvat EV, ručně testovat expozice, to není to, co chci dělat.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Bubak » 13 čer 2019 21:21

Tomu rozumim, stejny nebude, nicmene pohlidat shodnou expozici a vyvazeni bile neni nic sloziteho.
Tvuj vysledek ale nelze vykladat za provnani vernosti barev, kdyz je jina expozice a hlavne jiny WB, ktery ma na barevnost zasadni vliv. Staci to samy vyfotit trosku jinak a barevne z toho vyjde hur Pentax.

Neber to prosim jako ryti, ani to tak nemyslim. Spis poukazani na urcite souvislosti a apel na jejich uvedomeni si. Jsou to zaklady.
Bubak
 
Příspěvky: 41
Registrován: 10 kvě 2019 09:24

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Jarouš » 13 čer 2019 21:26

Já bych se zas přimluvil u jakéhokoliv porovnávání barevnosti o vložení barevných profilů k jednotlivým ukázkám... ;)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Josef01 » 13 čer 2019 21:58

Bubak píše:Tomu rozumim, stejny nebude, nicmene pohlidat shodnou expozici a vyvazeni bile neni nic sloziteho.
Tvuj vysledek ale nelze vykladat za provnani vernosti barev, kdyz je jina expozice a hlavne jiny WB, ktery ma na barevnost zasadni vliv. Staci to samy vyfotit trosku jinak a barevne z toho vyjde hur Pentax.

Neber to prosim jako ryti, ani to tak nemyslim. Spis poukazani na urcite souvislosti a apel na jejich uvedomeni si. Jsou to zaklady.


Já to neberu nijak špatně, každá správná připomínka je dobrá. Obyčejný WB na šedou má 100% každý foták jinak a vylezou z nich jiné barvy, to mám odzkoušeno. Dělat před každou fotkou kalibraci na tabulku v přírodě je docela šílenost a pokud bych s tímto hrál a dokonale vše dělal, pak by to vypadalo asi trochu jinak, jak píše Jarouš, ale to opravdu nechci. Např. oba foťáky jsem přepnul na JPG, nastavil vyvážení WB co nejlépe na šedou (uživatelské nastavení WB) a Pentax měl barvy na první pohled věrnější, ten rozdíl byl docela markatní.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Bubak » 14 čer 2019 07:54

Rozumím tvému postupu, bohužel to ale není přístup na základě kterého by se daly dělat nějaké smysluplné závěry o schopnostech foťáků podat věrné barvy.
Je to jako by si někdo koupil top celokarbonové silniční kolo za 200+ tis. Kč, jel by na něm 5 km po cyklostezce na pivo a na základě toho by se slovy "opravdu nechci" vynesl závěr, že tohle kolo nemá vlastnosti na to, aby se na něm dalo vyjet třeba na Grossglockner Hochalpenstrasse.
Bubak
 
Příspěvky: 41
Registrován: 10 kvě 2019 09:24

Re: Pentax 645D

Příspěvekod ODSakEda » 14 čer 2019 10:54

Bubak píše:Rozumím tvému postupu, bohužel to ale není přístup na základě kterého by se daly dělat nějaké smysluplné závěry o schopnostech foťáků podat věrné barvy.
Je to jako by si někdo koupil top celokarbonové silniční kolo za 200+ tis. Kč, jel by na něm 5 km po cyklostezce na pivo a na základě toho by se slovy "opravdu nechci" vynesl závěr, že tohle kolo nemá vlastnosti na to, aby se na něm dalo vyjet třeba na Grossglockner Hochalpenstrasse.

Toto srovnani kulha na obe kola :-( (y) Ja kuprikladu kupoval stroj s vymennymi skly jen pro vetsi snimac a lepsi vystup i v JPG! Nechtic se babrat s kazdym dokumentarnim cvakem z RAW. A kdyz mi obraz v JPG z konkurencnich i profi aparatu nesplnil ocekavani kvalitou vystupu i ficurami, prohlasil jsem nejednou, ze jsou mi, ač profi, nanic!

V te dob nebyly tak dobre uz kompakty s vetsim jak 1/2"... cipem :-( Dnes je situace jina i kdyz! I kdyz mam casto nasazeno kopromisni UZ sklo, vystup v JPG kompakty neprekonavaj (mam i RX100M4), pouze ve videu mujeho starouse (A77) predehnaly. Mnohe jen v rozliseni ale nikoliv ve fps (50p nativni scan! Canony tehdy scanovaly jednak jen 25 a 30 fps ale prokladane 1080i a 1080p jen neprimo vypocitavaly... ) a ja rad obcas, kdyz se neco deje ne o hraje, i nejake video zaznamenam a nechci nosit dalsi stroj - kameru, ktere jeden vas fotoaparaty prave v 1080p 50fps predbehly, žejmena pak Panasonic GH4)

Tedy - ac nemirim na kole na krasnou Grossglocknerskou panoramastrasse, nechci levne kolo a tak tezke, bez prevodu i do prudkeho kopce a bez odpruzeni, ani na kousek na pivo, neb to mam zpet do kopceeee!

A vubec na kole si ani na cyklisticke vinarske(!) stezce nesmite v CR dat ani 1cl vina..., ani malou desitku... Vsude ve svte skoro neomezene a 1 pivo po obede i za volantem 8-) To uz su taky mimo tema ;-)

Proste nekteri jezdi Mustangem 5,0 V8 do prace za roh domu a pro chleba do samosky :-)) Kazdy ma jiny priority. Kamos je zase nervak a ac ho foceni nezivi, nechce levny plastovy kompakty s malym cipem. Ja su asi taky cholerik a radeji dene taham 2 -3 kg velky aparat stezkym sklem... i kdyz cvakam jen blbosti ;-) (viz "moje" vlakno: Momentky z jedouciho auta...)

Pritom prej je nesmysl davat na telo s vymenymi skly UZ sklo ;-) Stejne jako fotit do RAW :-))
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Bubak » 14 čer 2019 12:14

Sorvnání sedí perfektně svým smyslem (plýtvání potenciálu a vytvoření nesprávného závěru díky nevhodnému použití), který úplně pomíjíš.

Jinak jsi to rozvinul hezky, se spoustou věcí souhlasím a vidím je stejně, jen jsi úplně uhnul od toho, o čem jsem psal - nevhodnosti postupu Josefa01 pro hodnocení foťáků podat správně barvy.

JPG vs RAW je věčný "spor". Na začátcích DSLR bylo zpracování RAWu a celý workflow s tím spojený docela kostrbatý. Dnes už prakticky není rozdíl, jestli je na vstupu do zpracování fotky JPG nebo RAW vyjma případů, kdy by dotyčný hrnul fotky rovnou k tisku nebo na web bez jediného zásahu. Potenciálně jediná výhoda JPGu (rychlost zpracování) tím pádem vymizela, nevýhody zůstaly (nulová možnost nedestruktivních úprav obrazu).
Bubak
 
Příspěvky: 41
Registrován: 10 kvě 2019 09:24

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Josef01 » 14 čer 2019 12:48

Já beru JPG jako okrajovou záležitost, nicméně to napovídá o tom, jak funguje kompletní automatika daného přístroje. Pokud něco fotím do RAW a pak to ve Photoshopu celé překreslím a přebarvím a ideálně vyfotím více snímků, abych pomocí masek eliminoval přepaly, které automatika nezměří, je to taky řešení, ale dost kostrbaté....
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Pentax 645D

Příspěvekod bmx » 14 čer 2019 14:09

Dlouho tady nebyla fotka z RAWu po úpravě... (y)
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Bubak » 14 čer 2019 14:10

Moje vsechny ;-) .
Bubak
 
Příspěvky: 41
Registrován: 10 kvě 2019 09:24

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Josef01 » 14 čer 2019 19:39

Když se ty RAWy opravdu precizně zkalibrují, tak rozdíl v těch barvách není velký (navíc netuším kdo tady má monitor minimálně 10 bit a zkalibrovaný) tak to porovnávání nechám být. Nakonec pěkná fotka se dá udělat skoro každým slušným fotákem.

Zavzpomínal jsem si na filmový Pentax 645 https://www.flickr.com/photos/josef001/ ... 0410589490
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Jarouš » 14 čer 2019 20:29

Kromě sebe vím ještě o dalších čtyřech lidech se zkalibrovaným 10 bit monitorem, tak bych se i za ně přimlouval... ;) Škoda, že fotky ze 645 jsou tak malé, na filmové fotky se vždycky rád kouknu ;) (n).
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Josef01 » 14 čer 2019 21:24

Bohužel, nějakým záhadným způsobem zmizelo větší rozlišení, přestože je ten účet PRO, tak alespoň to co mám po ruce.
Přílohy
Svyvarsko_Mannlichen.jpg
Svyvarsko_Mannlichen.jpg (1.2 MiB) Zobrazeno 29652 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 16.6 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/5
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP1
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
Svycarsko_zrozeni.jpg
Svycarsko_zrozeni.jpg (574.42 KiB) Zobrazeno 29652 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 16.6 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/4.5
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP1
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Svycarsko_jezirko.jpg
Svycarsko_jezirko.jpg (897.91 KiB) Zobrazeno 29652 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 16.6 mm
Čas expozice: 1/100 sec.
Clona: F/4.5
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP1
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Pentax 645D

Příspěvekod Bubak » 15 čer 2019 09:33

Nastesti jsou dnes kvalitni monitory vcetne HW kalibrace dostupne. 10 bit je samozrejme vyhodou, ale neda se rict, ze s 8bit monitorem nema smysl precizni color management.
Bubak
 
Příspěvky: 41
Registrován: 10 kvě 2019 09:24

PředchozíDalší

Zpět na Pentaxem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron