Foveon do třetice...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 11 bře 2019 19:46

Pro Jardu, omylem zapomenuté ISO 800. Žádná redukce šumu, obvyklý vyvolávací postup, barvy Standard. Přiznám se, že jsem to nikdy nezkoušel.
Přílohy
_SDI6917.jpg
_SDI6917.jpg (1.43 MiB) Zobrazeno 3088 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/6.3
ISO: 800
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI6917, výřez.jpg
_SDI6917, výřez.jpg (1000.2 KiB) Zobrazeno 3088 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/6.3
ISO: 800
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod MiraM » 12 bře 2019 10:43

No paráda, ale když se dívám na fota z vašeho fotovýletu, tak si říkám, že bych tam působil jako fotosocka... :) . Veký foťák už nemám, stativ mám, ale nevím ani kde, DP2M, Ricoh, Canon G1X, už taky nevypadají bůhví jak. Ale vše fotí dobře, až skvěle... ;) . a proč není na aspoň jednom snímku Alda? ;) Mám to prostě tak, že se letos asi znovu rozjedu po blízkém a snad i vzdálenějším světě a batoh budu potřebovat na jiné věci, než na foťák a objektivy...Tož tak. Ale fotí vám to krásně a je tady , i jinde klid... (n) Konečně.
Docela mě zaujal ( i cenově) tento Sony i v této sestavě :Systémový kompakt Sony Alpha A7 + FE 28-70 mm OSS . Vím není to Sigma, ale vašeho názoru a názoru i jiných, kdo ví a zná, si cením. ;) M
MiraM
 
Příspěvky: 1069
Registrován: 15 říj 2012 17:38

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 11:45

"No paráda, ale když se dívám na fota z vašeho fotovýletu, tak si říkám, že bych tam působil jako fotosocka... :) . Veký foťák už nemám, stativ mám, ale nevím ani kde, DP2M, Ricoh, Canon G1X, už taky nevypadají bůhví jak."
Právě naopak, Miro. Malým klenotem DP2M, který se také účastnil zájezdu, neměl kdo fotit. Referenční vzorek Sigma aparátů mohl být ještě lépe zdokumentován... ;)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 12:24

Pavle, (téměř) všechno je jinak. Na sRGB tabletu CHUWI HI 12 vypadají Tebou upravené fotky velmi podobně, jako ty moje na EIZO monitoru. Pro ten monitor je prostě klíčová ta absence ICC profilu. Ten kříž a suchou trávu kolem mám dokonce ještě o kapánek sytější, než ukazuje tablet na Tvojí úpravě. Bunda turistky je téměř identická. Barvy domečků ve Štramberku Tebou upravené jsou také téměř shodné s mým originálem na monitoru. Modré kopce na tabletu zdaleka tak modré nejsou a odstín modré oblohy je také mnohem podobnější tomu mému. Ani ten rozdíl v kontrastu není na tabletu zdaleka tolik patrný, jak na monitoru. Jinými slovy, upravils ty fotky skoro přesně tak, jak jsem je vypustil ze Zoneru a vidím je na svém monitoru. Akorát na ty Tvoje si musím vzít sRGB zobrazovač, abych je tak viděl, což drtivá většina pozorovatelů diskuze má jaksi automaticky, protože se na sRGB zobrazovač dívají.
Obecný závěr, který už několikrát zmiňoval v sekci o monitorech pan Charvát. Nemusíte mít funkční celý desetibitový zobrazovací řetězec, abyste viděli sytější, jasnější barvy s lepšími a detailnějšími barevnými přechody. Na to stačí monitor s širokým gamutem, pokud na něm budete využívat nativní barevný gamut, ve většině případů AdobeRGB. Automaticky uvidíte barevnější obraz, než na sRGB monitoru, ale žádné omalovánky to nebudou. Také uvidíte mnohem více barevných vad, ať už se jedná o nevhodné vyvážení bílé nebo barevnou vinětaci objektivů (viz můj 24-35 Art). Velmi rychle si na to zvyknete a když si pro porovnání za nějakou dobu zapnete svůj starý monitor, nebudete věřit vlastním očím, jaký je to rozdíl. Jenom ty cizí fotky bez ICC profilů budete vidět mnohem víc nepřirozeně (přesyceně), než je vidíte na sRGB monitorech. Pochopitelně svoje fotky uvidíte taky špatně, pokud nebudou mít ICC profil. Přičemž fotky v Adobe s Adobe profilem budou hlavně v červených odstínech viditelně lepší a vy je budete dávat na internet v sRGB profilu trochu naštvaně, že se červená obloha a mraky viditelně zhoršily. Ale to budete vědět jenom vy, nikoho jiného to vůbec nenapadne...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Alda » 12 bře 2019 12:34

MiraM: Na jednom snímku jsem také, fotil Jarda... :mrgreen:
SDQ_8093X.jpg
SDQ_8093X.jpg (638.56 KiB) Zobrazeno 3046 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 20 mm
Čas expozice: 1/60 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 14:35

Je vidět rozdíl?
Přílohy
Screen s profilem, Jarda.jpg
Screen s profilem, Jarda.jpg (1.4 MiB) Zobrazeno 3027 krát
Screen bez profilu, Alda.jpg
Screen bez profilu, Alda.jpg (785.27 KiB) Zobrazeno 3027 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Alda » 12 bře 2019 14:56

Nic rozdílného tam nevidím... :mrgreen:
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Luisifer » 12 bře 2019 15:19

A já jo. bez profilu sytější oranžová, zelenější zelená a baťoh červený místo šedočervené. A jestli sem to pobral správně, tak je to díky širšímu gamutu AdobeRGB monitoru, kde kdo má jen sRGB monitor (Alda), přijde mu to stejny.

Protože bez profilu je u sRGB monitoru to stejny jako s sRGB profilem. Ale u AdobeRGB je profil sRGB s menším barevným rozsahem. A bez profilu se to monitor snaží zobrazit v celym gamutu, takže využije AdobeRGB a přidá tomu na barách oproti sRGB.
Uživatelský avatar
Luisifer
 
Příspěvky: 3694
Registrován: 05 pro 2011 21:15

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Luboš » 12 bře 2019 17:22

celkem velký- pravá - sytější barvy (červená, oranžová..) :D
Luboš
 
Příspěvky: 2445
Registrován: 18 čer 2012 17:57

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Pája » 12 bře 2019 17:49

Pravý snímek - sytější barvy (červená, oranžová)

Já dávám snímky vždy v sRGB i když v nich není profil.

Pavel
Pája
 
Příspěvky: 117
Registrován: 02 srp 2015 14:08

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 18:10

Luďku, ta Tvoje poslední věta je správná. Ale vidět to musí být i na sRGB monitorech, jenom trochu méně výrazně. Alda to nevidí z jiného důvodu, o kterém psal už svého času v Kodaku... Proto jsem dal Screenshoty, kde by to mělo být dobře viditelné i pro majitele sRGB zařízení. Nevím, jaký monitor má Luboš, každopádně to vidí správně.
Pavle, dáváš snímky v sRGB prostoru, to je v pořádku, ale ten profil tam kvůli korektnímu zobrazení musí být. Jakmile jsi moje fotky protáhl nějakým programem a znovu je uložil, fotky původní profil ztratily a nemají žádný. To samé se stalo Alešovi s Jardovou fotkou. Je potřeba to ohlídat a mít nastaveno ukládání s barevným profilem, nejlépe sRGB. Potom se fotky barevně nezmění ani na Adobe monitorech.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod jajakm » 12 bře 2019 18:42

Jarouš píše:Je vidět rozdíl?

Screen bez profilu má sytější oranžovou na bundě a červenou na batohu.
Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Luisifer » 12 bře 2019 18:50

Se dívám znova a vidím, že s tou zelenou sem to spíš poplet. Zelenější (víc ke žluté) je spíš u s profilem. Bez profilu je zelená taková jako by trošku do modra.

Teď sem si to hodil do PS a zhruba odkápl kapátkem a je to tak, i když jen trošku.
Uživatelský avatar
Luisifer
 
Příspěvky: 3694
Registrován: 05 pro 2011 21:15

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 19:16

Je to v celé fotce, čepice je modřejší, rifle taky, tráva s větším podílem modré...
Luďku, koukni se na kosa v trávě od Moniky, to je typická zelenomodrá tráva u fotek bez profilu. Časem to dostaneš do oka a poznáš to hned, že fotkám chybí profil, je jich na fóru spousta...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Luisifer » 12 bře 2019 19:20

S kosem tam vidím šest a u všech mi EXIF hlásí sRGB (tj, přítomnost profilu). (FireFox + doplněk wxIF)
Uživatelský avatar
Luisifer
 
Příspěvky: 3694
Registrován: 05 pro 2011 21:15

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 19:30

Luďku, hlásí Ti sRGB prostor, profily tam nejsou. V Zoneru bývá profil až dole, tady nic není...
Přílohy
Kos, bez profilu.jpg
Kos, bez profilu.jpg (811.36 KiB) Zobrazeno 2953 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Luisifer » 12 bře 2019 19:33

Jo tak to sem nikdy neřešil. Ale to info, že jde o sRGB by relativně i mělo stačit, furt by dle toho už monitor měl držet gamut v sRGB a neroztahovat ho přes širší. (ale jen tipuju)
Uživatelský avatar
Luisifer
 
Příspěvky: 3694
Registrován: 05 pro 2011 21:15

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 19:33

Tady je profil.
Přílohy
Tady je profil.jpg
Tady je profil.jpg (1.37 MiB) Zobrazeno 2949 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Luisifer » 12 bře 2019 19:40

"Divny" ... zkusil sem si najít obě verze oranžáků Jaroušů (jak od Aldy z této stránky, tak od jajakm ze strany 25) a uložil sem si je (tj. přímo uložil jpg z diginefu, ne printscreen nebo drag and drop do PSka), a to stejny sem udělal aj s kosem. V PS mám nastavený pracovní prostor AdobeRGB. U všech tří mi to při otevírání zařvalo, že jsou v sRGB IECatd... a jestli profil nechat, ignorotvat nebo převist do pracovního AdobeRGB.
Uživatelský avatar
Luisifer
 
Příspěvky: 3694
Registrován: 05 pro 2011 21:15

Re: Foveon do třetice...

Příspěvekod Jarouš » 12 bře 2019 19:45

A co říkají informace o obrázku v tom Photoshopu? Nevím přesně, jak se to tam jmenuje, prostě EXIF. Vyzkoušej u všech těch stažených.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků