všehochuť

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 15 dub 2018 10:32

Edo, že těžko chápeš psaný text, tak to se ví už dávno. To, že jsem Jožkovi napsal,"že
tohle digitálem neuděláš", bylo myšleno tak, jak jsem to napsal a ne, jak jsi to pochopil
ty. Ona totiž fotografie není jen o tom zachytit co nejreálněji, nejostřeji a pokud možno
s každým lístečkem na stromě někde v dálce a co nejvíce detaily a co nejvěrněji barevně.
To mě osobně připadá, jako koncentrovaná nuda, na takovou realitu se můžu jít podívat
bez foťáku. Tvými fotonázory asi těžko můžeš někoho nasrat :mrgreen:, ale jeden tvůj
o jakémsi "prznění a simulování" je jistě zvláštní. A samozřejmě s tebou nechci diskutovat
o výstupu z digi aparátů a z filmů. A jelikož mi nikdy u focení nešlo jen o zachycení reality,
tak právě proto se mi líbí ten filmový vzhled fotografie, která se jen těžko dá získat z digi.
A právě proto se mi líbí čb fotka a je jedno zda digi, nebo film, že nezachycuje realitu.
Ale samozřejmě mi nevadí a je mi jedno, co a jak si kdo fotí, je to každého věc... :mrgreen:
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 15 dub 2018 10:57

Edo není to z filmu. Díky za připomínky k fotce, bylo to focené večer asi o půl sedmé.
Věř tomu, že jsem komponoval pečlivě ze stativu a ten komín a střechu jsem tam alespoň
částečně zachovat chtěl, kdyby ne, tak stačilo dát foťák níže. No a kraje fotky jsem ořízl
až v editoru, vadily mě tam ty budovy, které se mi v hledáčku nezdály rušivé a tak jsou ty
sochy jak říkáš příliš u krajů, příště půjdu blíže abych nemusel řezat... :mrgreen:
IMGP0001.jpg
IMGP0001.jpg (449.53 KiB) Zobrazeno 3955 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/100 sec.
Clona: F/5
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX KP
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod jajakm » 15 dub 2018 11:02

Ahoj Aleši. Dovolím si vložit něco z mojí zahrádky. ;) Jarda
Přílohy
DSC00135.jpg
DSC00135.jpg (985.13 KiB) Zobrazeno 3955 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 12.99 mm
Čas expozice: 1/200 sec.
Clona: F/5.6
ISO: 125
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: DSC-RX100M3
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 15 dub 2018 11:03

Tak ještě jeden z negativu. Ta vývojka příliš jemnozrnná nebyla.[/quote]

No a to je Josefe právě to, co fotku z negativu dělá takovou, jaká je (n).
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 15 dub 2018 11:48

Nazdar Jardo, není náhodou ta "tvá zahrádka" kriminál toho rudého kata Grebeníčka ?
Jinak ke kompozici toho snímku. Dávej si pozor na to aby jsi nestál přesně proti budově,
ona pak vypadá jako kulisa. Stačilo aby jsi udělal 20-30 kroků doleva a byla by vidět i ta
zeď z levé strany a barák by dostal prostorovost. No a čelní stěna ve stínu také dobrou
službu neudělá, podle stínů komínů na střeše by to chtělo tam zajít znovu tak za dvě hodiny
a slunce by pěkně vymodelovalo ty děsivé zamřížované okna a snímek by získal naprosto jiný
vzhled... :mrgreen:
IMGP0027.0001.jpg
IMGP0027.0001.jpg (272.04 KiB) Zobrazeno 3948 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX KP
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod josef38 » 15 dub 2018 12:31

Alda píše:Edo, že těžko chápeš psaný text, tak to se ví už dávno. To, že jsem Jožkovi napsal,"že
tohle digitálem neuděláš", bylo myšleno tak, jak jsem to napsal a ne, jak jsi to pochopil
ty. Ona totiž fotografie není jen o tom zachytit co nejreálněji........

Aleši, líp bych to nenapsal! (n) (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: všehochuť

Příspěvekod ODSakEda » 15 dub 2018 12:40

Ale ja netvrdim ze musi byt kazda fotka od vsech fotografu co nejrealistictejsi, pisi jen jak to vidim ja z pozice dokumentatisty(!) snazici se o realisticnost ale s trochou umeleckych zasad, aby nebyl ten dokument zcela suchy a tuctovy, avsak prijde mi to mnohem tezsi a technika dulezitejsi nez u umeni. Taky nefotim vzdy aby byl kazdy listek ostry :lol: - coz mi nekdy vycita pro zmenu nejen moja pani - ze to mam neostre tadydle uprosred a pod :lol: Takze jsem mezi dvema mlynskymi kameny :? Neb umeni neumim a dokument nedelam vzdy zcela tradicne jako mobilisti - vse ostre a objekt zajmu uprostred...

Zdravim z prirody 8-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: všehochuť

Příspěvekod gustav » 15 dub 2018 13:33

Alda píše:Jinak gusto hezký snímek krásného děvčete

Aleši, díky, mě se ta dívka také líbí :D . Samozřejmě nespěchej a vše si dej do kupy, ale stejně se už těším :D .

josef38 píše:A ta dívka také, určitě máš k ní jisté citové pouto!

To víš Josefe, citové pouto jsem k ní tehdy měl, ale už jsem věděl, že její rodiče vyřizují formality k trvalému přestěhování
se do tehdejší Jugoslávie (na území dnešní Makedonie), kde měli kořeny. Tak jsem se to pouto nesnažil víc utahovat, ale stálo mě
to dost úsilí. Několik měsíců po tom, co jsem ty fotky dělal, natrvalo odjeli, bohužel :D . Teď toho smajlíka mohu dát, tehdy mi do
smíchu ale nebylo ... občas si ty fotky s nostalgií prohlédnu. Ale myslím, že i po těch dlouhých letech bude pořád fešná baba :D

Petře, díky za tu denzitu, zas jsem trochu moudřejší :D . Natrefil jsem na to na české Alze, ale tam ty technické údaje nebyly, jinak
stránka stejná jako ta slovenská.
Přílohy
1979-portret-005-p.jpg
1979-portret-005-p.jpg (210.72 KiB) Zobrazeno 3928 krát
Uživatelský avatar
gustav
 
Příspěvky: 2845
Registrován: 12 črc 2013 14:13

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 15 dub 2018 13:49

No tak to teda tvrdíš hodně často milý Edo. Ale ono to je docela jedno co tvrdíš a děláš, je to
jen tvá věc :mrgreen:. Jen bych tě chtěl požádat, jako dokumentaristu, co si představuješ pod
pojmem těch uměleckých zásad, kterými odstraňuješ z tvých dokumentů, tu suchost a tuctovost,
co je tam přesto stále přítomná. Ono je také zajímavé, co si každý pod pojmem umění v souvislostí
s fotografií představuje. Jeden opovržlivě argumentuje tím, že ten kdo se prezentuje čb fotkami, tak
činí proto, že barevnou sprasil a tak mu nezbývá nic jiného, než ten převod a vydávat ho za "umění".
Druhý zase opovržlivě mluví o "umění" v souvislostí s nadměrnými úpravami v postprocesu a další naopak
považuje za to pravé "umění" jen vyvolaný RAW a už dále s fotkou ni nedělat aby to vypadalo, jak by z
oka realitě vypadlo. Takže Edo, jestli znáš odpověď na otázku, jak má vypadat umělecká fotografie a jak
ji nafotit, tak si ji rád poslechnu, ale jestli ne, tak raději nechci nic slyšet... :mrgreen:
IMGP0127.0001.jpg
IMGP0127.0001.jpg (354.6 KiB) Zobrazeno 3927 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/5
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX KP
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 15 dub 2018 13:51

Gustave to si piš, že to bude pořád krásná žena, to já poznám... :mrgreen: (n)
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod jajakm » 15 dub 2018 19:08

Alda píše:Nazdar Jardo, není náhodou ta "tvá zahrádka" kriminál toho rudého kata Grebeníčka ?
Jinak ke kompozici toho snímku. Dávej si pozor na to aby jsi nestál přesně proti budově,
ona pak vypadá jako kulisa. Stačilo aby jsi udělal 20-30 kroků doleva a byla by vidět i ta
zeď z levé strany a barák by dostal prostorovost. No a čelní stěna ve stínu také dobrou
službu neudělá, podle stínů komínů na střeše by to chtělo tam zajít znovu tak za dvě hodiny
a slunce by pěkně vymodelovalo ty děsivé zamřížované okna a snímek by získal naprosto jiný
vzhled... :mrgreen:

Aleši s rudým katem máš pravdu. Jsem rád, že jsem si mohl toto neblaze proslulé místo v našem regionu prohlédnout. Vězení bylo mimořádně v sobotu otevřeno pro předem objednané zájemce a navíc s vynikajícím odborným výkladen. Po zveřejněmí termínů prohlídky na internetu byla všechna místa obsazena během asi 18 minut a to měsíc předem, jak mi tvrdila dcera, která byla o této akci předem informována. Počet návštěvníků byl omezemý. Vězení od 60-tých let chátrá a je pro veřejnost uzavřené. Přiloženou fotku nechám v barvě, myslím, že bude působit emotivněji než černobílá fotka.

S čelní kompozicí máš plnou pravdu. To nádvoří věznice je relativně malé a jsem rád, že mám aspoň čelní pohled z nádvoří a bez lidí. Pokud se mi podaří tam dostat na prohlídku ještě jednou, udělám dvacet kroků vlevo a nafotím to znovu. Axonometrický pohled je daleko plastičtější, vím to.

Jarda
Přílohy
UHV-10.jpg
UHV-10.jpg (511.23 KiB) Zobrazeno 3900 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 8.8 mm
Čas expozice: 1/30 sec.
Clona: F/1.8
ISO: 500
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: DSC-RX100M3
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: všehochuť

Příspěvekod ODSakEda » 15 dub 2018 19:57

Alda píše:No tak to teda tvrdíš hodně často milý Edo. Ale ono to je docela jedno co tvrdíš a děláš, je to
jen tvá věc :mrgreen:. Jen bych tě chtěl požádat, jako dokumentaristu, co si představuješ pod
pojmem těch uměleckých zásad, kterými odstraňuješ z tvých dokumentů, tu suchost a tuctovost,
co je tam přesto stále přítomná. ..........

Tak moje nejčastěji zde prezentované momentky z auta jaksi z principu umělečtěji dělat nendou. Spíše jde o zajímavý moment, často trvající jen mžik! Jako např. tento: https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=117889 - Co, tedy spíše kdy!, v této nenadálé situaci chceš špekulovat s kompozicí natož jinými parametry???
Tak pardon za takové, jestli někoho uráží i přes to, že je na nich zajímavé místo, objekt :( I když se snažím alespoň trochu kompozičně i z jedoucího auta:
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=113512
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=115592
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=112676
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=111631

Avšak u fotek na které mám trochu času se alespoň podvědomně snažím dodržovat jakési obecné estetické zásady vlastní spíše umělecké fotografii, než účelovému dokumentu, na který stačí mobil (pochybji však, že bych stejného pohledu těchto fotet z mojí bezzrcadlovky a s mnohými skly, docílil i mobilem :lol: , jak jinde bagatelizuje moje fotky např. i Petr (že stačí na takový cvak mobil :shock: ) a vzápětí mi dá palec nahoru jinde za moji fotku...) a to tyto:

- nemít úplně vše ostré, ale pracovat s clonou manuálně a vypíchnout spíše jen jeden objekt zájmu, nebo ostřit na bližší objekt: https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=112219
- nemám však rád moc mázlou vodu bystřin (vydávané mnohými za umění...) ani zcela ostré a pracuji prozměnu s časem manuálně. Prostě tak akorát, přiměřeně mázle jen aby to vyjadřovalo pohyb: https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=106726
- nemít horizont v půlce ale cca v 1/3 výšky obrazu (jslouli zajímavé mraky tak nechávám naopak nad horizontem 2/3 mraků a země jen 1/3) a horizont mít vodorovný (přesněji držet aparát vodorovně ;) )
- vyvarovat se středové kompozici a alespon, v rámci možností a situace, tlačit stěžejní objekt do průsečíků třetin jako kompromis od ideálu umění - zlatého řezu
- lidi nefotit od brady do nebe a v interieru mít pak nad hlavami strop i se světlama, ale naopak od temene hlavy co nejníže a neřezat končetiny blbě... (portrét neumím a nesnažím se jej ani dělat, jen matně vím, že se s přiblížením fotí mezi oči a pusu a ještě větším přiblížení tendenčně jen na oči až jen na jedno oko a že se spíše rozostřuje jemně pleť, hlavně dámám ;) . U starců bych já vrásky naopak zdůraznil 8-) )
- zachytit sudý počet objektů, lidí.
- snažit se kontrolovat poočku co je v popředí i v pozadí (aby něco "nevyrůstalo" postavě z hlavy...)
- snažit se komponovat bez doteků objektů navzájem i okrajů fotky objektem a mít ve fotce více zajímavých objektů, např. markant v popředí, zajímavý objekt ve středu a ještě třeba v pozadí.
- občas vypustit barvy (to taky jaksi nemá s realitickým podáním nic spoleného, tedy alespoň já vidím barevně 8-) , možná krom zimního období, kdy barvy prakticy vůbec nevyniknou)
- jeli čas, jakože jej moc nemám :( , vystihnou raní/večerní světlo
- atd. teď si je honem všechny nevybavuji, stejně to dělám spíše podvědomě, automaticky. Tedýýý opakuji, mámli na to vůbec čas! :?

Myslíš ze mobilisti a běžní turisti na toto vše myslí, nebo že manuálně ostří nebo řídí clonu, čas závěrky? :lol: A udělaj z kompaktu, natož z mobilu např. takovouto fotku:
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=107749
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=107747
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=111637
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=102898
- https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=102894
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: všehochuť

Příspěvekod josef38 » 15 dub 2018 20:27

gustav píše:To víš Josefe, citové pouto jsem k ní tehdy měl, ale už jsem věděl, že její rodiče vyřizují formality k trvalému přestěhování
se do tehdejší Jugoslávie (na území dnešní Makedonie), kde měli kořeny. Tak jsem se to pouto nesnažil víc utahovat, ale stálo mě
to dost úsilí. Několik měsíců po tom, co jsem ty fotky dělal, natrvalo odjeli, bohužel :D . Teď toho smajlíka mohu dát, tehdy mi do
smíchu ale nebylo ... občas si ty fotky s nostalgií prohlédnu. Ale myslím, že i po těch dlouhých letech bude pořád fešná baba :D

Gustave, alespoň Ti zbyly z této platonické lásky hezké vzpomínky a ty mají také svou cenu. A kolikrát ještě větší, než ze vztahu uskutečněného. Mohu potvrdit! ( Teď nemyslím mou ženu, pochopitelně! ) (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 16 dub 2018 05:02

Edo je pěkné, že se tak snažíš a fotíš někdy i jindy, než z jedoucího auta.
Ale přes tvou veškerou snahu a tvé teoretické znalosti (jak jsi ve svém příspěvku
dokázal), tak výsledkem jsou jen tuctové a v celku nudné záběry. Ano, na tvých
ukázkách máš pěknou, barevnou kytičku, včelku a hezky bokeh, ale to je tak vše.
Takových fotek jsou plné sociální sítě a různé fotogalerie. Kde je nějaké oslovení,
sdělení a estetika ? Ale nic si s toho Edo nedělej :mrgreen:, nejsi v tom sám. Já sám
produkuji cvaky nudné a tuctové a bez jakéhokoli sdělení divákovi. A takových na
různých fotostránkách je většina, až na některé vyjímky. Viz jeden samozvaný fotoguru
a expert, zde na DN, jistě víš o kterého se jedná. Jelikož musím frčet do práce, tak to
tuto rozpravu s tebou ukončuji.

Jardo, já jsem si to myslel, že u tého kriminálu musely být nějaké problémy s tím focením.
Tvá barevná (n) ...
IMGP0083.0001.jpg
IMGP0083.0001.jpg (342.44 KiB) Zobrazeno 3876 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/2.8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX KP
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 16 dub 2018 18:29

IMGP0014.0001.jpg
IMGP0014.0001.jpg (419.77 KiB) Zobrazeno 3853 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/6.3
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX KP
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod gustav » 17 dub 2018 12:44

cesta z kostela ...
Přílohy
2010_P9194890-p.jpg
2010_P9194890-p.jpg (511.77 KiB) Zobrazeno 3831 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 35 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, auto mode
Model: E-500
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -7/10 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
gustav
 
Příspěvky: 2845
Registrován: 12 črc 2013 14:13

Re: všehochuť

Příspěvekod Alda » 17 dub 2018 13:26

Gusto (n)
IMGP0005.0001.jpg
IMGP0005.0001.jpg (444.63 KiB) Zobrazeno 3827 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/6.3
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX KP
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: všehochuť

Příspěvekod gustav » 17 dub 2018 17:27

Aleši díky, já ti také zvedám palec (n) , takové zrcadlení mám rád.
Přílohy
IMGP3796cb-p.jpg
IMGP3796cb-p.jpg (1.05 MiB) Zobrazeno 3811 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 24 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/6.3
ISO: 200
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX MX-1
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
gustav
 
Příspěvky: 2845
Registrován: 12 črc 2013 14:13

Re: všehochuť

Příspěvekod josef38 » 17 dub 2018 19:27

Pánové, zvedám všechny své čtyři palce vám oběma. Podělte se! (n) (n) (n) (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: všehochuť

Příspěvekod gustav » 18 dub 2018 08:20

Josefe děkuji, abych nevypadal nenažraně, beru si jen tři :D :D
Přílohy
2010_P6274617-p.jpg
2010_P6274617-p.jpg (802.79 KiB) Zobrazeno 3780 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18 mm
Čas expozice: 1/40 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, auto mode
Model: E-500
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -7/10 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
gustav
 
Příspěvky: 2845
Registrován: 12 črc 2013 14:13

PředchozíDalší

Zpět na Pentaxem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků