Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM

Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM

Příspěvekod Patozzi » 12 dub 2013 12:22

Zdravím všechny. omluvte mou neznalost, ale v testu objektivu Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM na webu Photozone.de (http://www.photozone.de/canon_eos_ff/798-canon2470f4) je hodnocení tohoto objektivu sníženo (a to zdá se významně) kvůli vadě, označované jako Residual spherical aberrations / RSA. Můžete mi prosím někdo trochu vysvětlit, co to vlastně je a jak závažná chyba objektivu to je (vygooglovat se mi to bohužel nepodařilo)?

Máte někdo už osobní zkušenost s tímto objektivem? Doporučili byste ho jako základní k fullframovému Canonu, nebo byste volili jinak (nejde mi teď o rozsah, s tím jsem spokojen, spíš o optickou kvalitu)? Stojí za ty peníze? Vím o možnosti jménem Tamron 24-70. Tu také nevylučuju, i když se upřímně Tamronu trochu bojím kvůli údajným velkým rozdílům v kvalitě jednotlivých kusů (mám na jakékoliv nákupy příšernou smůlu, určitě bych sáhnul po nějakém chudinkovi:))

Budu rád za jakékoliv informace a zkušenosti s tímto objektivem.

Děkuju!
Patozzi
 
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2013 11:59

Re: Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM

Příspěvekod Luboš » 12 dub 2013 14:44

Q: What are residual spherical aberrations ?

This defect is actually a quite evil one. Residual spherical aberrations are focus shifts when stopping down e.g. if the lens has a max. aperture of f/2.8 and you stop down to f/8 the focus distance shifts from 0.80cm to 0.90cm. Remember that you focus at working aperture (f/2.8 in the example above). At long focus distances the defect will be compensated by the increased depth-of-field but expect focus errors at closer focus distances. Some ultra-wide and wide angle (<35mm) lenses suffer from this.

jinými slovy změnou clony se změní i vzdálenost na jakou je zaostřeno- jestli jsem to pochopil správně
Luboš
 
Příspěvky: 2459
Registrován: 18 čer 2012 17:57

Re: Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM

Příspěvekod Patozzi » 12 dub 2013 14:52

Díky. Já právě nejsem úplně angličtinář, s angličtinou trochu bojuju, takže tomuhle rozumím tak matně...

To tedy ale zní docela blbě, ne? To by potom asi mohly vycházet fotky (přestože má jít o objektiv se slušnou ostrostí), pokud bych zrovna nefotil s prioritou clony a neměl clonu pevně danou, slušně rozostřené, jestli tedy správně rozumím tomu problému ...
Patozzi
 
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2013 11:59


Zpět na Canonem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron