Canon 1000D a blesk mimo tělo

Canon 1000D a blesk mimo tělo

Příspěvekod fotograf302 » 30 lis 2018 21:19

Dobrý den. S blesky mimo tělo mám pouze minimální zkušenosti. Občas jsem něco zkusil s vypůjčenou technikou, ale nic moc. A tak bych se chtěl zeptat, jak na to. Četl jsem mnoho článků, ale chtěl bych si nějaké věci ujasnit.

Mám Canon 1000D a blesk Viltrox JY-680A, tedy jeho univerzální manuální variantu odpalovanou středovým kontaktem. Někdo může namítnout, že to není moderní a uživatelsky přívětivé, ale žádný blesk jsem předtím neměl, a tak jsem si to prostě chtěl vyzkoušet na něčem levném. Na druhou stranu - manuální blesk bez TTL alespoň donutí člověka zkoušet a počítat. :lol:

Nadto - v sáňkách funguje skvěle, nemám jedinou výtku. Ale chtěl bych, například při focení rodinného portrétu, vyzkoušet i něco jiného než rozptylku nebo odraz od stropu. Třeba uchopit blesk do pazoury. Také by se mi hodil blesk mimo tělo k focení makra statických předmětů, k přisvětlení zátiší nebo ke zmrazení pohybu dopadajících vodních kapek (zepředu je světlo ploché a tvrdé).

A tak bych si chtěl ujasnit, jak takovýto blesk může pracovat s 1000D tělem. A také optimalizovat cenu takové spolupráce.

1. Odpálení interním bleskem. To neumí asi ani ten blesk, ale ani 1000D. Umí to asi až 7D, tuším. 1000D pošle měrný záblesk, který odpálí blesky v režimu slave dříve, než dojde k hlavnímu záblesku. Toto padá.

2. Hotshoe off camera TTL kabel. Bohužel, toto řešení se mi zdá zbytečně drahé, protože TTL (které nevyužiji) zvyšuje cenu a zkracuje délku kabelu (nikde jsem neviděl hotshoe kabel v délce třeba 2m).

3. Rádiový odpalovač. Nemám absolutně žádné zkušenosti, ale jsou dosti drahé.

4. Propojení PC kabelem. To se mi zdá, jako skvělé řešení. Ale vyveďte mne prosím případně z omylu. Pořídila by se synchrokostka do sáněk a PC kabel se samcem na obou koncích. Kostka má samici, blesk má samici. PC kabel by se vložil do samic a odpálil by blesk. Je to tak? Nebo by bylo potřeba ještě pořídit kostku i pro samotný blesk? Nebo ještě něco jiného?

Váhám mezi více možnostmi a o některých málo vím, proto se ptám. A chtěl bych pro začátek zvolit nejjednodušší a také cenově nejpříznivější řešení. Děkuji za odpovědi!
fotograf302
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30 lis 2018 20:31

Zpět na Canonem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků