Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Bianchi » 17 dub 2017 09:42

Dobrý den všem příznivcům fotografie,

je to již poměrně dlouhá doba, kdy jsem propadl kouzlu digitální fotografie s DSLR, ale také jsem focení na delší dobu odložil. Mám zkušenosti i se starou zrcadlovkou na kinofilm - Zenit :-). Doposud vlastním Canon EOS 450D, se kterým jsem toho až tolik nenafotil a rád bych se v případě koupě nového stroje posunul dál.

Mojí preferencí je především fotografie přírody (flóra, fauna, občas krajina), noční fotografie na otevřenou závěrku atd. 450D v nočním focení rozhodně nevyniká, protože se při režimu Bulb objevují tzv. "hotpixely", ale to řeší funkce, která tento nešvar eliminuje - dojde k opětovnému nasvícení snímače při zavřené závěrce. Fotografie pak ale trvá dvojnásobně dlouho. Občas by mne lákala i sportovní fotografie. Doostřování bych také uvítal lepší hlavně oproti 450D, ačkoliv je mi jasné, že zrcadlovky nikdy nedoostřují tolik jako kompakty, u kterých je to především zásahem softwaru - firmwaru...

Jako nejzajímavější modely jsem našel FF EOS 6D a 7D Mark II. Zatím bych se spokojil se základním objektivem. Je ovšem otázkou, jestli je pro mne FF ideální volbou. Objektiv u 7D Mark II by mohl být kompatibilní i s mým starším 450D.

Rád bych se zeptal na Váš názor, jestli by mělo smysl jít do FF a zda je případný skok ze 450D znatelný? O kompaktní rozměry mi nejde, raději budu mít kvalitní kovové a těžší tělo DSLR.

Děkuji za informace ;)
Bianchi
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17 dub 2017 09:28

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod ODSakEda » 17 dub 2017 12:38

Začínal jsem na Flexaretu, následoval také Zenit (TTL + 50mm Helios), pak jsem koupil první digitály - na dokumenty zprvu dostatečné, nikoliv výborné, ale většinou ty nejdražší Olympusy - jako byla 1. dostupná DSLR C2100UZ, později UZ kompakt 750UZ, co podávaly oproti filmu a prvním "mejdlám" již dostatečné výsledky pro prohlížení na 21" PC profi monitoru CRT Compaq.

UZ kompakt jsem nosil nejraději a měj je dlouhá léta i proto, neb na zoom již nestačí jen průhledový hledáček jako u malého "mejdla" a já už nechtěl komponovat jen dle obrazovky a i když byl ten EVF hledáček byl kdysi hrubý a nešlo dle něj ostřit, automatiky byla dost dobrá 8-) i když né tak rychlá jakou té DSLR a tak jsem kombinoval tu C2100UZ s C750UZ 8-) Každý měl své přednosti.

Fascinovalo mě, že jsem viděl i v hladáčku (UZ kompaktu) jak dopadne nejen kompozice - kdy v něm bylo vidět 100% pokrytí, na rozdíl od SLR... ale i DSLR!, kde se vyfotilo vždy více a někdy více do jedné strany... , ale i expozice! a j. údaje :D

DOPLNĚNO: zapoměl jsem dodat, že ani ostrost v optickém hledáčku DSLR nemusí být pod kontrolou a tak přesné ostření, neb po sklopení zrcátka obraz dopadající na snímač nemusí být přesně totžně ostrý jako v hledáčku (tzv. Back Focus) :( Toto u bezzrcadlovek s EVF nehrozííííííííííí :D Jak to vidíte, tak to i vyfotíte neb se defacto koukáte přes snímač! 8-)

Píšete, že jste měl SLR (Zenit) i DSLR (kterou stále máte jen méně výkonou) a že se chcete posunou dále! a koketujete i s otázkou FF.

Pak doporučuji bezzrcadlovku! Např Sony A7 8-) Jenže! - dále píšete, že i na sport! Pak raději A7II neb zpočátku a po ultrarychlých SLT (polozrcadlo a díky tomu stále s fázovým čidlem AF) první bezzrcadlovky tak rychle a spolehlivě neostřily. A na rozdíl od DSLR i při videu (zajímáli vás to trochu) v hledáčku vidíte stále skoro reálný obraz včetně toho jak dopadne expozice, na rozdíl od DSLR - kde je při videu zrcátko trvale sklopneé a vidíte v něm při záznamu videa ho... emhm no tmu (y) )

To je pak posun, skok :D (více Mpx a FF je dvojskok a kompozice i ostření i všechny parametry včetně živého histogramu viditelné i v hledáku! a nemusíte odhlížet na LCD, kor na slunci problematické, aby jste viděl výsledek po vyfocení :D )

Nevýhoda je ovšem přejítí na jinou značku (z Nikonu na Sony) a odepsání tak stávajícího vybavení :( Ale pokud vám stačí pouze mírná evoluce a né posun natož skok, pak zůstaňte u Nikonu a , dnes již klasické, DSLR :?
Hodně štěstí v dobrém rozhodování významný! pro posun. :D
----------------------------------------------------------------------------------------------
Já mám aktuálně APS-C SLT Sony A65 a A77(bazarová), neb mě to neživí) a vím jistě, že až dojdou, skončím minimálně (neb již nyní není takový skok mezi bezzrcadlem A7 a SLT A99 - která jedině by pro mě připadala v úvahu v případě touhy po FF) u Sony A7RII (samože u bazarové, neb jen pro radost dát sto tisíc za tělo je už nemoc), nebo opdobně, co bude následovat v budoucnu.

Mám tu výhodu, že na moje mnohá dobrá nelevná skla mohu, v případě přejítí na bezzrcadla Sony, stále použít dokopupením, i když za ranec..., aktivní (neb již dlouho je v objektivech pro DSLR elektronika!) redukci 8-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5582
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Bianchi » 18 dub 2017 17:37

Díky za info :-).

Přiznám se, že bych rád zůstal u Canonu, občas bych mohl využít i Canon EOS 450D v záloze, který mám v top stavu - málo používaný. Leda by konkurenční Nikon, Sony a Olympus přinesly za obdobné peníze více muziky :-)...

Ještě doplním, že DSLR nemusí být přeplněna zbytečnými funkcemi, které by spíše plnily lepší "marketing" pro prodej dané značky. Focení přes LCD jsem u DSLR nějak nepropadl a ani se k tomu nechystám. Natáčení videa přes DSLR bych hodnotil jako příjemný bonus, ale to je pro mě naprosto druhořadé. Ohledně toho focení sportu bych dodal, že spíše příležitostně letadla, auta a možná cyklistika. Prioritně opravdu příroda, ačkoliv občasné focení třeba nějakého dravce (káněte, orla) za letu by zase nějaké to solidní ostření chtělo :-)...

Díval jsem se na různé recenze a dozvěděl jsem se, že 6D má údajně výrazně lepší obrazovou kvalitu oproti 7D Mark II, ale zase výrazně hůře ostří a nemá integrovaný blesk. Absenci integrovaného blesku bych ještě nějak přežil díky možnosti koupě externího blesku, ale horší ostření, nevím až jak moc horší? Nerad bych dosáhl vysloveně neostrých fotografií, které bych pak kus po kusu musel individuálně na počítači doostřovat.
Bianchi
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17 dub 2017 09:28

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod ODSakEda » 18 dub 2017 18:58

Však já nezmínil prakticky řádnou fičuru od Sony a že jich je! Zejména Peaking - barevné zvýraznění právě přesně zaostřených hran objektů s možností nastavení barvy i citlivosti zvýraznění 8-) Zmiňoval jsem pouze ten technologický posun po kterém jste prahnul a zmínil jen hlavní rozdíly práce s DSLR vs bezzrcadlo popřípadě SLT.

Přes LCD??? :shock: ... Právěže ne!!! :evil: Na LCD právěže odhlíží často zrcadlovkáři!... Bezzrkadlovkáří právě už nemusí 8-) , neb jak dopadla expozice vidí v hledáku a prakticky ještě před vyfocením včetně možnosti náhledu vlivu clony na hloubku ostrosti :D Asi jste nepochopil? :(
Naposledy upravil ODSakEda dne 18 dub 2017 19:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5582
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod bmx » 18 dub 2017 19:01

S tím ostřením, nedej na řeči, 6D jsem měl a žádnej snímek jsem neměl neostrej... :mrgreen:
bmx
 
Příspěvky: 8952
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Point » 19 dub 2017 12:07

Tedy, že jdu tak okolo, Canon bych preferoval jen při převážném využití pro video, jinak jsou všechny ostatní výrobci přece jen už o vývojovou etapu dál. I když to nenáročného fotografa trápit nemusí. Ale pokud o něco jde, tak spíš to, co má čip od Sony. A ještě - pokud tím čipem umí stabilizovat, resp. posouvat, což eliminuje nectnost Bayerovy masky a znatelně zlepšuje rozlišovací schopnost sestavy tělo-objektiv.
V mém případě je to Pentax, na jehož možnosti (s přihlédnutím k ceně) nic od C+N nemá. Domnívám se, že podobně, ne- li stejně je na tom s některým modelem i Sony (i Olympus). Ale jak jsem napsal, pro nenáročné focení přírody a pod....... ;)
Ostatně tam stačí i levná zrcadlovka.

Co se uvedeného doostřování týká, to je nutné především u starších modelů s nízkým počtem Mpx na čipu, fotky z modelů s 24 Mpx už se téměř doostřovat nemusí. Co je ale důležité, aby tělo umělo doladit rovinu zaostření, protože u zrcadlovek je oddělený ostřící i snímací systém a zhusta se stane, že rovina ostrosti (na snímku) nesouhlasí ( je posunuta před nebo za bod, na který bylo ostřeno). Výrobci už s tím počítají a ty poněkud dražší modely vybavili možností korekce tohoto jevu, který bývá různý při nasazení různých objektivů.

Jít do FF má smysl pouze tehdy, kdy člověk neví co s penězi, protože těch oblastí, kdy je FF bezkonkurenční, není zase tolik. Jediná nesporná je práce se širokými ohnisky, kdy se prosadí právě ten větší rozměr čipu. Zbytek názorů "pro" je většinou silně subjektivní, tedy nepřenosný. :)

Zdravím
Point
 
Příspěvky: 26
Registrován: 17 lis 2015 18:03

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Alda » 19 dub 2017 13:22

Že ty jsi Pointe Puntík ?
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Point » 19 dub 2017 14:27

Point
 
Příspěvky: 26
Registrován: 17 lis 2015 18:03

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Alda » 19 dub 2017 15:11

Také zdravím Pentaxáka :mrgreen:
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod ODSakEda » 19 dub 2017 19:15

Doporučuji počíst si (zejména odstavec: Bezzrcadlovka s elektronickým hledáčkem (EVF)) o nadšení :D ze zjištění rozdílů a spíše výhod bezzrcadlovky, zrcadlovkářem: https://www.alza.cz/foto/recenze-olympu ... toChange=1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5582
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Alda » 20 dub 2017 05:49

Edo o čem to vypovídá ? Já jsem také nadšený a spokojený s hybridním hledáčkem v mé bezzrcadlovce
a s možností si bleskově přepínat mezi optickým průhledovým a elektronickým. Také jsem nadšený a
spokojený s hranolem s optického skla v hledáčku mé zrcadlovky, který mi poskytuje dostatečný
pohled na focenou scénu. Dle mě to vypovídá jen o tom, že každý si vybere to co mu vyhovuje...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod ODSakEda » 20 dub 2017 11:39

o tom ale neni sporu! Ja jen ze nejspis nevidel a uz soudi nebo se rozhoduje aniz by prubnul. Pritom volal po vyraznem posunu. Tak nic no...

A cemu je ti v OVF realny obraz???, ktery takto ne(!)bude zachycen snimacem - nejen expozice ale i kompozice bude jina natoz ostrost :-(

OVF patri do filmove SLR!, ne do digitalu s digisnimacem...
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5582
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Alda » 20 dub 2017 18:21

Edo, to že vidím v optickém hledáčku, jak fotografovaná scéna vypadá pravě
reálně a ne jak bude vypadat po exponování, shledávám naopak pro mě, jako něco
velmi užitečného. S kompozicí nemám též problém, bo Ká 50ka má 100% pokrytí
scény v hledáčku a ostrost mi potvrzuje probliknutí středového ostřícího bodu.
Tvou poslední větu by jsi měl adresovat výrobcům DSLR, tam by ti určitě
vysvětlili, proč jsou tak zpátečničtí a zaostalí, když optické hledáčky stále a
zatvrzele aplikují i do těch nejvyšších a nejdražších modelů zrcadlovek, i když
je nad slunce jasnější, že v digitálním aparátu, dle tebe nemají co pohledávat...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod ODSakEda » 20 dub 2017 20:02

Alda píše:..... v hledáčku a ostrost mi potvrzuje probliknutí středového ostřícího bodu. ........

To je právě ale naivní doměnka... Vždy totiž záleží na přesnosti fyzicého seřízení BF každého objektivu :( , na rozdíl od bezzrcadla :D

Od zaostalých značek dávno nekupuji :lol: Takže jim nemusím moje přání adresovat, voni na to dojdou sami - poklesem prodeje! A přebíhhání ke konkurenci se již nějakou dobu děje ;) Trh neokecáš :lol:

Pozoruji dlší dobu stále častější inzeráty na prodej dnes již klasických DSLR i docela mladých Canonů a Nikonů (i Stanley900 dokoupil A7 8-) ) často s poznámkou důvodu prodeje přejítí na bezzrcadlo, je např. zajímavé počteníčko i argumenty jednoho krajináře zde: http://foto.provaznik.eu/blog-2/

Myslím si ale, že nějakou dobu budou obě technologie koexistovat, než vymřou konzervativní fotografové, kterýcu ubejvá a vývoj a výrobu, těch málo zbylejch, nezaplatí a tak se ceny posledních modelů DSLR vyšroubují příliš vysoko - až do fotgrafického nebe :( Amen.
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5582
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Point » 20 dub 2017 23:37

Nevím, pánové, jaký nalézáte smysl v podobných diskusích, navíc zhusta prošpikovaných výrazy jakože "konzervativní fotografové vymřou".. :shock: Zkusme se hádat, jestli s dalším rozvojem motorizmu vymřou cyklisté, nebo jich naopak přibude.... :D Nebo se přít (samozřejmě za použití expresivních výrazů) o tom, kdy se už přestanou vyrábět čtyřmístná či dokonce jen dvoumístná auta. Jistě, čím větší energii do podobných (a jistě i užitečných debat) vložíme, tím rychleji se kolo dějin pohne. :D
(Konzervativní fotograf dělá co dělá, protože dělá cosi co se mu v jeho výsledcích mnohokrát osvědčilo. Má v úmyslu cosi tvořit a nezačínat stále a stále znova. Nemýlím se ? Mnoho konzervativních fotografů má kupodivu to i to a ví proč. Umí využít oboje. :D )


Zdravím
Point
 
Příspěvky: 26
Registrován: 17 lis 2015 18:03

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod ODSakEda » 21 dub 2017 03:55

Ale ja nevnimam ani jsem nemyslel slovo konzervativni nijak hanlive. Konzervativni neznamena ani tak zaostale jako spise jen: opatrne, tradic se drzici ale spise pro jistotu! Z obav z neznameho casem neovereneho. Ne pro lepsi kvalitu nutne. Nekdy nove (vyrobek, technologie) nerovna se nutne lepsi!!! Jak casto zamenuji pisalci a reklama...


Jen "prodavam" osobni zkusenost kdysi SLR-kare i DSLR-kare ;-) Zprvu jsem fotil jeste dlouho na film soucasne s digitalem pro lepsi kvalitu filmu i rychlost foceni oproti prvnim digitalum. Dnes to, zejmena pro hoby, nema opodstatneni! Ale proc jeste dnes po tolika letech vyvoje digitalu, si chce stale nekdo objevit Ameriku po svem? Proc se tedy zde pta? Komu neni rady... at bloudi po sirem oceanu :-(

Apropo je zajimave ze jsem nedavno radil interni fotografce velkeho vyrobce krajek co jim uz nestacila technicka kvalita fotek z DSLR Nikon D90. Padla jim i s reditelem brada po porovnani vysledku pritom z moji jiz letite jen SLT a taky jen APS-C, kdy krajky jsou narocne jemne textury, na velkem UHD IPS monitoru. Po tomto sef uvolnil pres 100.000,- kc na nakup bezzrcadla A7 a noveho PC s UHD monitorem.

Navic letitou fotografku udivila pohodovejsi a presnejsi!!! prace s bezzrcadlem 8-)

Tedy davam i priklad abych jen neteoretizoval, ze mam svoje nazory i podlozene i jinymi zkusenostmi dokumentaristy! Ale chapu ze umelci to vidi jinak a jezdit budou nekteri stale i na kolech exoti dokonce i na drevenych kolech stale. ;-) Ale na dotaz cim vozit zbozi do Prahy z Brna urcite nebudu doporucovat konsky potah :lol: ...
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5582
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Alda » 21 dub 2017 05:28

Edo, s tebou je to opravdu těžké, jsi prostě trubka, kterou by jeden pohledal. Fakt, ty tvé některé názory by "zasloužily zarámovat"... :mrgreen:
Point: já právě v podobných diskuzích žádný smysl nenalézám a už se tu nebudu vyjadřovat...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod ODSakEda » 21 dub 2017 09:00

Kdo ma jiny nazor je "trubka"??? Ja to proste vidim a mam davno zkuseny a srovnany takto a basta! Fotte si treba na cernobile desticky a koukejte na prevraceny hlavne ze realny obraz s hlavou pod cernou hadrou... Jen jaksi sport (jeden z pozadavku tazatele) tim moc fotit nepujde leda by vam sportovci na nekolik s zapozovali nehnute :lol: Treba by se kvuli foceni zastavil na chvili nad latkou i skokan o tyci ;-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5582
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Point » 21 dub 2017 17:28

Ne kdo má jiný, ale kdo má za každou cenu jiný názor...... Stačí se vrátit k času 19. dub. 2017 12:07 kde jsem ve svém prvním příspěvku tazateli zmínil poněkud lepší variantu zrcadlovky, než má v úmyslu - a také i bezzrcadlové verze. Už ale bez jeho zájmu o pokračování. Nedivím se. :D

Zdravím
Point
 
Příspěvky: 26
Registrován: 17 lis 2015 18:03

Re: Výběr solidní zrcadlovky (EOS 6D vs. 7D Mark II)

Příspěvekod Bianchi » 22 dub 2017 10:06

Zájem o přispívání do vlákna jsem zatím neztratil :D .

Musím říct, že nabídka na e-shopech je obrovská. Díval jsem se i na nabídky Pentaxu K-3 apod...

Přijde mi ale, že na Canon je dostupné daleko větší množství objektivů za příznivější ceny, pominu-li řadu L od Canonu. Focení není o tom mít předražené objektivy, i bez nich lze dělat super fotky. Já měl vždy jen setové základní objektivy, které měly nějaké neduhy, ale s trochou práce s nimi šlo dobře fotit (n) . Olympus i Pentax nemají moc velký výběr originálních objektivů a ceny těchto objektivů jsou oproti Canonu výrazně vyšší.

Díval jsem se na nějaké výstupy a musím říct, že 7D Mark II mi nepřijde nijak obrazově lepší oproti např. 80D / 77D. Asi je to fakt vhodnější prioritně pro sport. Možná by to byl stroj vhodný pro fotografy na Tour de France apod. Rychlost u něj bude asi prioritní, ale pominu-li toto, tak může být díky technologickému pokroku leší i novinka 77D (hledáček nemá ovšem 100%). EOS 6D už mi přijde trochu zastaralý, tam by bylo otázkou, co přinese EOS 6D Mark II. To záleží, jestli vůbec letos model uvedou na trh a za kolik...

EOS 450D (už je trošku děda) má 12 MPx, takže přechod na 20 - 24 MPx by měl být pozitivně znát, otázkou je pak hloubka ostrosti, šum, kresba, ostření. Ideální by bylo porovnat výstupy např. z 80D a 450D...
Bianchi
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17 dub 2017 09:28

Další

Zpět na Canonem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron