digi černobíle

digi černobíle

Příspěvekod Rudek » 08 úno 2012 10:34

Jsem už starší člověk (vestevník Ondřeje Neffa), fotofrafuji od roku 1957. Zajímám se o výtvarnou fotografii, z 95% černobílou. Celý život fotím na filmový středoformát (posledních 10 let Bronica ETRs), jako obrazový zápisník mám ovšem kinofilm a taky digi kompakt. Stále se zvyšující cena chemie a zužující se sortiment pro klasickou fotku mě nutí přemýšlet o přechodu na digi. Výběr je tu veliký, ale nevidím žádnou optimální volbu pro "moji parketu". Prosím o radu, co si pořídit pro dobré (aspoň na úrovni filmového středoformátu) černobílé digi fotky, pokud možno tak, abych nevyužíval jen nějaké malé procento z funkční nabídky. Nezajímá mne video, v poledních desetiletích nefotím příliš ani reportáže a vůbec ne sport. Nejvíc naopak architektonické detaily, atypickou krajinu, zátiší, občas portrét. Na dovolenkové fotky mi bohatě stačí ten kompakt, ale to je úplně jiná kapitola, která mě fotograficky vůbec "nevzrušuje". Předem děkuji.
Rudek
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 úno 2012 10:17

Re: digi černobíle

Příspěvekod dluhos » 08 úno 2012 10:48

Na to vaše focení se asi nejlíp hodí foťák s co nejvyšším rozlišením, nepotřebuje mít ani rychlé kontinuální focení ani příliš vysoké ISO. Fotit budete barevně a teprve v počítači převedete na čb, protože tam to sám uděláte mnohem líp, než co v reálném čase udělá foťák, navíc u foťáku už není cesta zpět.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: digi černobíle

Příspěvekod Avionik » 08 úno 2012 11:53

To "Rudek" , tak to bude míti asi těžké rozhodování ve výběru, dnešní běžný sortiment asi takové přání co máte neposkytne, (pokud se nemýlím). Ale zkuste třeba na tomto odkazu - http://www.profifoto.cz/produkty/sinar/ ... azety.html - třeba tam ta digi kazeta pro váš stroj bude vhodná . Navíc ani nepíšete do jakého rozměru hodláte tisknou fotky BW ani jaká cenová hladina je pro vás dostupná . Ale při vaší praxi si zřejmě poradíte se současným sortimentem. S pozdravem penzista ;)
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: digi černobíle

Příspěvekod Dafik » 08 úno 2012 13:14

Pokud hodláte fotit černobíle na digitálním fotoaparátu, tak se budete muset naučit především softwarový převod barevné fotky na černobílou z RAW formátu. Toto je důležitější, než samotný fotoaparát. Jinak budete s výsledky velmi zklamaný. Je potřeba fotky zpracovávat a ideálně i tisknout v 16 bit zejména větší formáty. Totiž jinak běžný JPEG (8bit) obsahuje pouze 256 odstínů šedé. Dalším řešením by moh být digitální scanner. To také není zrovna malá investice, ale mohl byste fotky skladovat v digitální podobě a tisknout jen to nejlepší. Digitálních fotoaparátů pro toto použití je velké množství. od Digi stěn za stovky tisíc po běznou zrcadlovku. Rozhodující je cena a max velikost na kterou budete tisknout.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: digi černobíle

Příspěvekod Rudek » 08 úno 2012 16:07

Děkuji za rady, musím říct, že jsem něco podobného tušil. Převádět stovky funkcí současných digi zrcadlovek na "jednoduchou" černobílou fotku přijde jednak asi moc draho (SW), a navíc je to podobný postup, jako bychom předělávali ferrari na kočár s koňmi. Prostě digi čip speciálně na BW fotku asi neexistuje. Zaregistroval jsem, že funkci BW má Sony alpha A77, ale jak kvalitní je tato možnost zatím nikdo neotestoval (ani O.N.). Dobré fotky zvětšuji na standard, tedy 30x40 cm. Ale pokud bych měl utratit majlant za SW, tak to raději zůstanu u filmů a chemie. Škoda. Opravdu jsem takový exot? To už BW fotka skoro nikoho nezajímá? (Taky jsem zaregistroval, že existuje digi stěna i na tu "moji" bronicu, ale to je taky investice, která by se musela v každodenním profi provozu vrátit, což není můj případ. BW čip by byl určitě mnohem jednodušší, ale při nepatrených sériích násobně dražší. No, dinosauři taky vymřeli, že :-)
Rudek
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 úno 2012 10:17

Re: digi černobíle

Příspěvekod preq » 08 úno 2012 18:09

To Rudek: Asi tady bude trochu nedorozumění. Snad každý digitální fotoaparát (nejen A77) má funkci, kterou patrně nazýváte BW, tedy možnost fotografovat rovnou v černobílém režimu. Výsledkem takového postupu je ovšem snímek, který byl určitým firemním, přednastaveným algoritmem ve fotoaparátu převeden z barevného podání do černobílé stupnice. Tímto postupem tedy ztrácíte do velké míry možnost vlastního zásahu do převodu barevného snímku na černobílý, zvláště pokud jde o různá výsledná podání barev. K tomu převodu samozřejmě potřebujete software, ale tomu se za předpokladu vážnější práce stejně nikdy nevyhnete. Bez toho nelze dělat retuše, úpravy kontrastu, jasu, ořez a spoustu dalších činností, které znáte z analogu. Takže bych to tak rychle nevzdával :D .
preq
 
Příspěvky: 3
Registrován: 12 zář 2011 21:34

Re: digi černobíle

Příspěvekod Avionik » 08 úno 2012 18:51

To " Rudek" je tady ještě jedna možnost a to nadále pracovat s negativem a ten potom skenovat ve lotolabu nebo si pořídit vlastní a potom pracovat již běžným způsobem na PC pomocí vhodného editoru . Černobílá fotografie neumřela ale naopak se jí začínají znovu věnovat fotografové co to myslí s fotografickým vyjádřením vážně . Někdá je to jediná možnost jak se vyjádřit pomocí BW fotofrafie . Je pravda že se již pracuje převážně na digi fotoaparáty a převody do BW se provádějí až vPC pomocí sw. ;) penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: digi černobíle

Příspěvekod jizapo » 08 úno 2012 21:46

Když jste začal fotit, tak já teprve chodil jen do zatemněné koupelny se žárovkou zabalenou v červeném papíru jen tatínkovi nakukovat přes rameno, když páchal kontaktní kopie z flexarety, později si pořídil i zvětšovák, aby mi vše po 7 rocích věnoval, abych se s tím bavil sám. ;)
To co tady žádáte po přispívajících je, bych tak řekl na hodně dlouhou debatu, aby jednak ten co by vám měl poradit, věděl co konkrétního vlastně požadujete, do jaké sumy se hodláte vejít a hlavně kolik času, trpělivosti a ochoty učit se novým věcem hodláte věnovat.
Na středoformát asi rozhodně zapomeňte, tedy pokud nejste milonář.
Ale i tak počítejte s investicí řádově i 200tis. Tedy pokud budete chtít vlastnoručně produkovat fotografie na papíru a ne jen si je ukazovat přes displej počítačového monitoru, nebo jen nedej bože jen přes displej fotoaparátu.
Rozhodně by pro vás byla asi nejlepší náštěva nějakého zkušeného digifotografa a debata s ním alespoň v trvání celého odpoledne.
Co se týká čb fotografie, tak je tomu skutečně tak, jak vám radili předchozí pisatelé. Nejlepší je převod z barevné na čb až v nějakém slušném softwaru, protože to samozřejmě nahradí používání různých barevných filtrů, které jsou ve filmové čb. praxi nutností.
A z digitálu už pod zvěšovák nebudete moci, takže zbývá tisk.
Zde jsou možné dvě varinty. Buďto si pořídit vlastní tiskárnu (na kvalitní čb. tisk je až 10x dražší, než na barevný), nebo tisknout někde u profíků.
Asi jsem vás moc nepotěšil, ale co naděláme, když jsme si pořídili drahého koně. :D
Uživatelský avatar
jizapo
 
Příspěvky: 383
Registrován: 05 úno 2012 21:11
Bydliště: ČR

Re: digi černobíle

Příspěvekod Dafik » 08 úno 2012 22:01

Digi foťák umí kvalitní BW, ale je potřeba ji vyrobit z rawu a zpracovávat v 16 bit. Každý foťák umí fotit rovnou černobíle, ale výsledek je JPEG, který nemusí být ideální a pro úpravy se nehodí. Na převod do černobílé není potřeba žádný drahý program (třeba dostupný Zoner), ale chce to mít trochu vůli naučit se převádět pomocí míchání kanálů, nastavit kontrast a jas. Výsledek je pak podobný, jako když člověk používá barevné filtry a nebo simuluje gradaci papíru. Není to nic těžkého. Na A3 by by měl stačit fotoaparát s 12 Mpix. Ideálně zrcadlovka. Pokud nefotíte nic akčního, stačí i nějaká levnější. Pokud často pracujete s hloubkou ostrosti, možná budete zklamán, protože běžné APSC zrcadlovky jsou na tom oproti většímu formátu hůře.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: digi černobíle

Příspěvekod Rudek » 09 úno 2012 09:16

Vážení přátelé, děkuji za všechny informace. Zaujalo mne jako (doufám) nejschůdnější řešení, kdy naexponuji a vyvolám filmy klasickým způsobem, vybrané negativy nechám v profi studiu naskenovat, zpracuji fotky s tím Zonerem (má 16 bit?, kolik stojí? Běžný Adobe fotoshop, který mám v notebooku nainstalován, zřejmě nestačí), a výsledek potom opět odnesu k vytištění. Té chemie se úplně nezbavím (filmy a jejich vyvolání), a je otázka, jestli další proces bude efektivnější, tedy zda bude levnější (to záleží také na množství fotek, že, u mne připadá v úvahu tak od 2 do 10 ks A3 za měsíc) a povede alespoň ke stejným výslekdům jako ta klasika. Vyhnul bych se vlastně jen koupi zrcadlovky. Je to trochu loterie, nebo není? Neskončím nakonec u té digi zrcadlovky se vším všudy? Ještě jednou děkuji.
Rudek
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 úno 2012 10:17

Re: digi černobíle

Příspěvekod dluhos » 09 úno 2012 09:25

to Rudek

Myslím, že skončíte u digi těla.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: digi černobíle

Příspěvekod Dafik » 09 úno 2012 09:45

Nechat si naskenovat fotografie ve špičkové kvalitě není zas tak levné (viz. Profesionální skenování transparentních předloh http://www.fotoskoda.cz/sluzby/skenovani-a-digitalizace) Naopak je to velmi drahé pokud nemáte vlastní scanner. Samotný tisk na větší formáty také není levný. Možná vyjde levněji si ty fotky dělat sám. Jestli máte photoshop, tak ten pravděpodobně kvalitní převod do černobílé v pohodě zvládně. Není to vůbec náročná operace. Vyzkoušejte si to. Podle mě je nejlepší řešení buď ta digitální zrcadlovka, a nebo vlastní scanner a filmy si sám vyvolávat. Tak, či tak je to poměrně značná investice.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: digi černobíle

Příspěvekod jizapo » 09 úno 2012 12:01

Co se týká skenování filmů, tak jedině zkuste se poohlédnout po nějakém bazarovém scaneru "Nikon Coolscan 9000 ED", bude to asi těžké, lidé kteří je mají se jich neradi zbavují, protože krom velkých bubnových scanerů je to špička pro scan i ze svitků. Nikon už přestal filmové scanery vyrábět před drahně roky. taže nový už asi určitě neseženete. Prodejní cena byla tenkrát kolem 90 tis. Ale je to určitě scaner, který umí o dost více než 8 bitovou hloubku, kterou nabízí fotoŠkoda za nekřesťanský peníz.
Co se týká tisku, tak při těch počtech bych se asi obrátil na nějaké odborníky, kteří vytisknou, poradí a kvalita bude určitě super, ať už tisknou na Epsonech, nebo Canonech. Viz. rubrika tisku na tomto fóru.
No a pokud máte nainstalován Adobe Photoshop (nevím jakou verzi), tak jakékoliv úpravy a to i černobílé jsou v něm určitě variabilněší a velmi pravděpodobně i lepší, než Zoneru, nebo jiném programu. Asi také proto za ten SW Adobe požaduje těch 20tis., že. Obrázek vyfocený do RAW formátu už v jeho AdobeRaw konvertoru lze snadno převést a tonálně upravit do černobílé v plných 16 bitech, tedy maximálně vhodný pro tisk.
Uživatelský avatar
jizapo
 
Příspěvky: 383
Registrován: 05 úno 2012 21:11
Bydliště: ČR

Re: digi černobíle

Příspěvekod Rudek » 25 úno 2012 10:41

Když jsem prošel všechna pro a proti, zůstanu se svojí ČB fotkou u analogu od počátkku do konce. Je vidět, že žádné výrobce "moje" skupina fotografů nezajímá. Je to ovšem pochopitelné. Jen aby nám ty filmy a chemie zůstaly a přitom ne nevyšplhaly cenově ke hvězdám. Ještě jednou díky za podněty.
Rudek
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 úno 2012 10:17

Re: digi černobíle

Příspěvekod sip.os » 27 bře 2012 09:37

Zdruf Rudek, kukni se tady na fotky z Fuji X10 možná by to bylo ono? Cena fuji je kolem 1300 litrů ... ;)
sip.os
 
Příspěvky: 41
Registrován: 22 bře 2012 10:18

Re: digi černobíle

Příspěvekod odklizec » 01 dub 2012 14:45

Koluje fama, ze Leica dela na cernobilem digitalnim M-ku s FF cipem a ze na tom nejakym zpusobem participuje Ricoh. Naposled, pokud vim, a dost mozna i komercne vubec poprve, udelal cernobily digital Kodak? Ale Kodak (a snim i jeho senzory) je v podstate mrtvy kun. Takze bude muset ten senzor vyrobit nekdo jiny? A protoze zas tak moc vyrobcu senzoru neni, da se tak nejak predpokladat, ze to bude Sony, kdo jim ten CB senzor vyrobi. No uvidime? Rozhodne to v pripade Leicy nebude levna sranda ;) A pokud na tom skutecne participuje Ricoh, tak asi proto, ze se chce "svezt" stejnym smerem a taktez udelat CB digital. Prece jen, CB digital nebude masovka a Ricoh i Leica jsou komercne prilis male firmy, ktere by samotne nezaplatily vyvoj a vyrobu daneho cipu. Takze spojeni obou firem, na spolecnem projektu CB cipu, by davalo smysl?
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: digi černobíle

Příspěvekod dluhos » 01 dub 2012 15:50

to odklizec

Myslím, že rozdíl mezi čb a barevným čipem je jen v nepřítomnosti barevných filtrů, tudíž i ve zjednodušení procesoru, který nemusí iterpolovat, aby určil správnou barvu a z toho mi plyne, že vývoj takového čipu je vlastně jednoduchý. Mýlím se v něčem zásadním?
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: digi černobíle

Příspěvekod Dafik » 02 dub 2012 13:28

Dá se předpokládat, že takový čip se bude skládat jen z bodů snímající jas, takže žádná bayerova maska, žádný AA filtr. Ricohu by se jistě ČB čip hodil do jeho modulárního systému. Výhoda bude především velmi ostrý obraz, něco jako Foveon od Sigmy. Nevýhodu vidím v určitém omezení při postprocessu, kdy člověk bude moci ladit v podstatě jen jas a kontrast. Tedy žádné míchání barevných kanálů v editoru, ale experimentování s barevnými filtry před objektivem ...jako dřív ;)
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: digi černobíle

Příspěvekod odklizec » 02 dub 2012 14:33

Logika rika, ze vynechani neceho ve vyrobnim procesu musi vest ke zjednoduseni a levnejsi vyrobe. Problem ale asi nebude ani tak ve vyvoji a vyrobe samotne, jako spis v nastaveni noveho vyrobniho procesu a mnozstvi kusu takhle vyrobenych cipu, aby se to vubec vyplatilo. (Nekde jsem cetl, za na jeden 200mm wafer se vejde 20 FF cipu? A z toho samozrejme bude i nejaky defektni odpad. Tady asi bude nejvetsi kamen urazu. Kolik takova Leica a Ricoh muzou prodat B&W fotaku za rok? 10-20 tisic? I kdyby 50 tisic, cemuz ovsem neverim. K tomu pridame dejme tomu 15 tisic kusu cipu na servis. Bojim se, ze vyroba tak "maleho" mnozstvi kusu cipu, pro male mnozstvi zakazniku bude stat balik, ktery v konecnem dusledku zaplati koncovy uzivatel.

dluhos píše:to odklizec

Myslím, že rozdíl mezi čb a barevným čipem je jen v nepřítomnosti barevných filtrů, tudíž i ve zjednodušení procesoru, který nemusí iterpolovat, aby určil správnou barvu a z toho mi plyne, že vývoj takového čipu je vlastně jednoduchý. Mýlím se v něčem zásadním?
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: digi černobíle

Příspěvekod LudekBrno » 04 dub 2012 11:24

ČB snímač žádné náklady nepřidá, při použití nějakého existujícího návrhu snímače je to vlastně jen vynechání některých výrobních kroků a jiné (jednodušší) zpracování obrazu. Nicméně změna to je a výrobci snímačů si to při menších sériích určitě nechají zaplatit. Ale nemyslím, že by to muselo být něco závratného.
můj pokus o galerii :-) http://jobfoto.cz
LudekBrno
 
Příspěvky: 39
Registrován: 05 pro 2011 15:53
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Se zrcadlovkou na vážno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků