Stránka 1 z 2

Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 13 zář 2011 18:43
od Tom
Když jsem si nedávno kupoval svoji první digitální zrcadlovku tak jsem si to chtěl opravdu užít. Měl jsem sice informace, že profíci fotí hlavně Nikonem, a tak jsem šel do prodejny s tím že si koupím Nikona. V prodejně jsem vyzkoušel opravdu všechny značky zrcadlovek a pak přišlo překvapení. Nejlépe mi do ruky padl Canon, prostě mi sedl do ruky jak ulitý a bylo rozhodnuto. A tak od té doby mám Canona. Ale jak se říká někdo holky jiný vdolky. Velkou výhodou je i to, že dnes je možné půjčit si foťák jen na zkoušku. A tak nejlepší rada je zkoušet a zkoušet. :D Tom

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 14 zář 2011 17:15
od GIF242
Předem oznamuji, že jsem dlouholetý Canonista. A pokud přehlédnu fakt, že debata Canon vs. Nikon je stejně nesmyslná jako Apple vs. PC a podobné druhy debat, které vedou pouze k flameware, tak musím říci, že si osobně myslím, že Nikon momentálně trochu vede. Co se týká ergonomie, tak má Nikon jednoznačnou výhru v kapse. Takže tvrzení, že Canon padnul lépe do ruky se mi moc nezdá. Ale jak píšeš, někdo má rád holky, jinej zase vdolky alá není ruka jako ruka ;)

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 15 zář 2011 13:48
od Laby
Je to smutné, jak se na papíře stále řeší Sony/Pentax/Nikon/Canon... a přitom v mnoha případech dotyčný neumí fotoaparát i objektivy vůbec používat.

Myslím, že správný přístup u těla je volba cenové hladiny a čapnout ho do ruky, když sedne ať je to třeba Flexaret.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 15 zář 2011 15:21
od Emel
Jsem Nikonista a Nikon má pro mě intuitivnější ovládání, nepochybuju ale, že bych byl schopen si bez větších problémů zvyknout i na Canon. Taky mám pocit, že momentálně má v tělech mírně navrch Nikon, ale přiznám se, že nabídku Canonu zase tak dobře neznám.

Pan Neff na hlavní stránce mluví o tom, že u Nikonu není v nabídce levný širokoúhlý objektiv pro FX... podle mě je ale nabídka vybalancovaná dobře. Pokud jsem amatér, pak si vystačím s D90 / D7000 a k tomu odpovídajícím 16-85VR nebo nakonec i 18-105VR. Pokud jsou mé ambice větší, nejspíš skončím u standardní kombinace D700 + 24-70f2.8 + 70-200f2.8. Na seriózní focení třeba portrétů pak pořídím nějaké pevné sklo (moje oblíbené je 50f1.4G, nabídka je ale veliká).

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 15 zář 2011 19:21
od PetrE1
Hned na začátek - léta fotím Nikonem, díky okolnostem povětšinou nejvyššími modely :-) Tuhle jsem vzal do ruky kolegův Canon a krásně padl do ruky, musím uznat.

Také vnímám něco jako moment. mírný náskok Nikonu, dříve byl mnohaletý propad, místy dost drsný, myslím. Asi tak od nástupu EF bajonetu systému EOS to začlo. Pak přišly USM motory..

To že je moment. situace víceméně vyrovnaná je pro nás uživatele jedině dobře.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 01 říj 2011 12:30
od rafles
Jsou amatéři a amatéři. Považuji se za amatéra a přitom jsem se nezmohl na tak drahé foťáky jako např. Nikon D90, D7000 nebo D700 a k tomu odpovídající optiku, jak tady uvádějí jiní amatéři. Se stále se zvyšující nabídkou pořád dokonalejší foto techniky se podle mého názoru fotoamatérismus redukuje hlavně na technické vybavení na úkor imaginace, smyslu pro estetické cítění, kompozici atd. Cítím to i z diskusí na tomto portálu. Nevím, jestli bych plodil kvalitnější fotky, kdybych vyměnil svoji D60 za D700. Možná ostřejší (i když ani teď si nemohu stěžovat), ale obsahově a výtvarně hodnotnější asi těžko. A ten průvan v peněžence... Konec konců mnozí velikáni fotografie jako Sudek, Stibor i nyní Saudek a další používali techniku v porovnání se současnou nabídkou velmi předpotopní. Ale povídá se o tom hezky, to je fakt. A koneckonců, kdo by se nepochlubil vlastnictvím dobré techniky, že?

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 01 říj 2011 15:49
od dluhos
Z velké části máte pravdu, ale jednou pocítíte omezení technikou (třeba nízké ISO, pomalé seriové snímání, pomalé ostření). To je ten správný čas na lepší HW.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 01 říj 2011 18:45
od quickly
Ahoj lidi, já fotím Nikonem. Přišel jsem k němu jako slepý k houslím a zůstal u něj a nedám na něj dopustit...Podle mě jeden má chvíli lepší to a druhý ono.. ale nejdůležitější je aby nás focení bavilo..stejně i s nejlepší technikou kolikrát nafotím tak šeredné obrázky.. že se na ně nedá koukat...:-) a někdy naopak.. takže dobré světlo z Plzně přeje Pavel Trampota :-)

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 03 říj 2011 11:06
od Veruska
Muj prvni kompakt byl Nikon,to bylo v roce 2001,za sileny penize...pak me to chytlo a zacala jsem uvazovat o zrcadle.Tezke rozhodovani. A nakonec jsem zvolila Nikond50,po 4 letech jsem si dovolila koupit D300s a doufam,ze me bude dlouho slouzit. Nemam FF a nestydim se za to.Ted je to dost v mode,skoro vsichni moji kamosi v nasem fotoclubu maji FF. Canon nebo Nikon? Hlavne ze me to foceni bavi,ne?.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 03 říj 2011 11:21
od Avionik
To Veruska , já měl první fotoaparát "Pionír" a pak sem se dostal přes zenita k praktice a potom dlouho nic a pak obyč. kompaktík , samsung (jo a taky mám Kodaka 740 5mpx ) a když sem byl mladší tak bylo v vždy přání míti střední formám zrcadlo (to bylo taky drahé ) ..Máš pravdu je to drobet móda (ale ne vždy abych neurazil profíky )míti FF (je tam na plnou díru malinkatá hloubka ostosti - zéleží na velikosti "f ") , tak ti přeji aby ti to dlouho vydrželo a hoď sem nějaké foto , dík a dobré světlo přeje penzista .

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 11 říj 2011 10:35
od GIF242
rafles píše:Jsou amatéři a amatéři. Považuji se za amatéra a přitom jsem se nezmohl na tak drahé foťáky jako např. Nikon D90, D7000 nebo D700 a k tomu odpovídající optiku, jak tady uvádějí jiní amatéři. Se stále se zvyšující nabídkou pořád dokonalejší foto techniky se podle mého názoru fotoamatérismus redukuje hlavně na technické vybavení na úkor imaginace, smyslu pro estetické cítění, kompozici atd. Cítím to i z diskusí na tomto portálu. Nevím, jestli bych plodil kvalitnější fotky, kdybych vyměnil svoji D60 za D700. Možná ostřejší (i když ani teď si nemohu stěžovat), ale obsahově a výtvarně hodnotnější asi těžko. A ten průvan v peněžence... Konec konců mnozí velikáni fotografie jako Sudek, Stibor i nyní Saudek a další používali techniku v porovnání se současnou nabídkou velmi předpotopní. Ale povídá se o tom hezky, to je fakt. A koneckonců, kdo by se nepochlubil vlastnictvím dobré techniky, že?


Nebudu se bavit o umělecko-kreativním podání fotky, zaměřím se na technickou stránku věci. Pokud budeme fotit ve standardně dobrých podmínkách, tak s vámi souhlasím. V těchto podmínkách, lze udělat luxusní fotku prakticky čímkoliv a je to opravdu o tom, jestli člověk má štěstí na zajímavou situaci a trochu toho "uměleckého" cítění. V mnoha případech je to pouze o tom štěstí být ve správný čas na správném místě a tupě cvaknout. Ovšem pokud budeme fotit nějakou "extrémní" akci, tak si myslím, že váš názor je chybný. A s profi foťákem + sklem dosáhneme daleko lepších výsledků. O tom, že existuje plno lidí, kteří si koupí profi foťák, což v jejich očích = jsem profi fotograf, a ve finále fotí na automat se bavit nechci. To je známá věc :(. Na druhou stranu umění je velmi diskutabilní a co se jednomu líbí, to se druhému líbit nemusí a popravdě je mi úplně jedno jakým způsobem k výsledku dotyčný došel.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 09:34
od Vrzalík
A co na točení videa? Máte někdo zkušenosti Canon vs Nikon? Uvažuji zakoupit zrcadlovku ne jenom jako foťák ale jako kameru.( fotím, točím 50:50) Děkuji za rady a cenné postřehy ;)!

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 11:42
od dluhos
Je to sice současný trend, ale já si pořád myslím, že na fotky je foťák a na filmování je kamera. Na obojí je třeba taky telefon nebo i iPod.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 13:03
od Vrzalík
Tam je problém, že když budu chtít mít tak velký snímač ( velikost cmos APS-C nebo full-frame), tak budu muset vrazit do kamery cca 80-90 tis :D.( jestli ne i víc) Což je pro mě jako amatéra fakt dost. A domácí kamery do 30 tis. si mohou o takovém snímači nechat zdát ( mají ho snad až ty 100 tisícové, jak jsem uváděl). Chtěl bych si ve videu hrát s hloubkou ostrosti ;). Což si myslím, ty home kamery moc nedokáží.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 14:02
od dluhos
To máte asi pravdu, to ty domácí kamery neumí. Když chcete filmovat profi, musíte mít taky profi kameru. Ale možná že kamery za 30k taky už umí pracovat s hloubkou ostrosti, i když mají menší čip. Nevím, není to moje parketa a nechci po tom ani pátrat.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 20:57
od Avionik
To Vrzalík - problém je hlavně v tom že se jedná o naprosto odlišné formy tvorby .Filmovat (video) a nebo fotografie . Každý obor má svá specifika a jejich kombinace asi nevede k předpokládanému cíli.Vždycky ta jedna musí být okrajová záležitost.To musíte poznat sám , přeji dobré rozhodnutí -příměr " motokros a silníční závody se taky jezdí na motocyklech a každý potřebuje jiný styl a stroj ".. Zároveň se připojuji názorem k "dluhos ". penzista

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 18 říj 2011 08:18
od Vrzalík
Právě že jsem se zprvu divil, že lidé používají dslr na natáčení videa. Nejvíce jsou užívané dslr od Canonu( videí na YouTube je opravdu dost např.http://www.youtube.com/watch?v=fpfbWXyLUFw ). Bude to mít zřejmě něco do sebe, hlavně pokud chcete tzv. cinematic ( film) look. Ale chápu, že kamera je uživatelsky na tento účel lépe stavěná. Znatelný rozdíl bude určitě i ve zvuku. Jen ty ceny :(. Budu to muset ještě zvážit. Za kameru ale 100 tisíc nedám :D :D.

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 18 říj 2011 08:33
od duben
Video má líp zmáknuté Canon, i když na D7000 je už continuální ostření a mělo by se to Canonům vyrovnat. Já mám video na Nikon D90, ale tam je to tragické. Ostřit leda ručně a ať jsem zkoušel všechno možné, obyčejný kompakt mi udělal video vždy lepší. Ale zase to byl první model co to uměl, od té doby to dost vylepšili.Takže pokud Nikon tak v současné době D7000, pokud Canon tak tam asi není potřeba omezovat se na konkrétní model (tím si nejsem jistý, ale mám to z doslechu).

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 18 říj 2011 08:49
od Avionik
To "Vrzalík " jistě kvalitní poloprofesionální kamera na video stojí jistě již mnoho desítek tisíc . Ale co tak pokud je vážný zájem o přechod na filmovací produkci se pokusit sehnat starší kameru a nebo začít slušnějsí amatérskou kamerou a potom podle výsledku vlastní činnosti v tomto oboru se teprve rozhodnou pro koupi jiné výkonné kamery . Ono opravdu při filmování (video ) jde o něco jiného něž pří fotografování -- jsou to opravdu dvě hodně rozdílné disciplíny . Ano , video pro domácí potěšení jde dělat dnes s každým kompaktíkem včetně UZ EVF .Ale kvalitní videa co se týče konečného výstupu záleží na umění kameramana . ;) penzista

Re: Canon nebo Nikon

PříspěvekNapsal: 18 říj 2011 10:36
od Vrzalík
duben píše:Takže pokud Nikon tak v současné době D7000
Přemýšlím o něm. Hlavním konkurentem mu je Canon EOS 600d a 60d. Babo raď :D. Všude tvrdí když video tak Canon. Když fotky tak Nikon :).

Avionik píše: a nebo začít slušnějsí amatérskou kamerou


Mám kameru Sony DCR-SR190E (http://www.fotoradce.cz/videokamery/son ... 0e-cislo94). Mám ji 4 roky. Stála kolem 20tis. Nemůžu si pomoct, když srovnám její obrazový výstup s výstupem ze zrcadlovek, tak prostě prohrává. Hloubka ostrosti je u ní o dost plitčí, jestli vůbec nějaká. Detaily má rovněž menší ( tam to lze předpokladat, je jen SD). Umění kameramana myslím že v tomto případě nepomůže. ;)

Avionik píše:Ale kvalitní videa co se týče konečného výstupu záleží na umění kameramana .


To platí jen do určité míry ;).