Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Moderátoři: MakB, TNČ moderátoři

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Stanley 900 » 13 led 2019 20:39

Ovšem tohle není třísnímačový aparát, ale tři aparáty a ono by to zase tak drahé nebylo, tři snímače a hranol,
místo jednoho snímače a mřížky. :-)
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 13 led 2019 20:40

josef38 píše:
Stanley 900 píše:Mě by zajímalo, proč se nevyrábí třeba High end fotoaparát s třemi snímači, jak to bylo zvykem u lepších videokamer s 3xCCD.

Ale jo Stando, ale stálo by to fůru peněz!



Ale Josefe proč tak složitě :-) Foveon to přeci dělá jednodušeji ...
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod josef38 » 13 led 2019 20:44

Pánové, myslím si také že je to příliš složité a že tento obrázek byl trochu srandistický.
Jinak si ale myslím, že v tomto případě by mělo toto řešení před foveonem navrch. Tedy co se obrázků týče.
Jinak vše v mínusu. Cena, váha, manipulace a pod.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Stanley 900 » 13 led 2019 20:54

Jasně, že tři snímače nemají kompromis v podobě vrstev a podobně, jinak by i kamery byly typu foveon
a ne buď s mřížkou a nebo 3CCD :-)
Koukal jsem na tu SD Quatro a proč je verze SD Quatro H v prodeji jenom s objektivem?
Chtělo by to vyzkoušet s redukcí na Nikon objektivy.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod axislubo » 13 led 2019 20:56

Chalani, moc kecate, nevyzna sa v tom ani diva svina :D
Este zo Strážova...
Přílohy
DSC00658.JPG
DSC00658.JPG (755.91 KiB) Zobrazeno 3885 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/800 sec.
Clona: F/1
ISO: 200
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: NEX-C3
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
DSC00637.JPG
DSC00637.JPG (472.99 KiB) Zobrazeno 3885 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/1000 sec.
Clona: F/1
ISO: 200
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: NEX-C3
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
DSC00635.JPG
DSC00635.JPG (717.03 KiB) Zobrazeno 3885 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/1
ISO: 200
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: NEX-C3
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
DSC00632.JPG
DSC00632.JPG (1.13 MiB) Zobrazeno 3885 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/640 sec.
Clona: F/1
ISO: 200
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: NEX-C3
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
axislubo
 
Příspěvky: 736
Registrován: 28 lis 2014 10:33

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 13 led 2019 20:58

josef38 píše:Pánové, myslím si také že je to příliš složité a že tento obrázek byl trochu srandistický.
Jinak si ale myslím, že v tomto případě by mělo toto řešení před foveonem navrch. Tedy co se obrázků týče.
Jinak vše v mínusu. Cena, váha, manipulace a pod.


Jasně Josef. Tříčipová kamera má výrazně lepší obraz, než jednočipová s Bayerem. Proto se ostatně také dělají, že ano. U foťáku je to trochu problém. Vyžaduje to větší konstrukční hloubku, náročnější elektroniku a tím i spotřebu. Taky větší paměť, protože obraz je třikrát atd.....
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 13 led 2019 21:01

axislubo píše:Chalani, moc kecate, nevyzna sa v tom ani diva svina :D
Este zo Strážova...


Fotky skvělé a divá sviňa sa musí ochočit, aby by nebola divá, a pak to bude chápat i ona :-D

Ty stromy jsou fakt úžasný (n) (n) (n)
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Jarouš » 13 led 2019 21:22

BaSta napsal:


Jasně Jarouši, stejná scéna focená za stejných podmínek vyzní lépe Foveonem než Bayerem. Bayer se musí interpolovat a to je vždy problém. Samozřejmě bude záležet na scéně jak moc to bude poznat (drobné detaily, rychlé změny barvy na malé ploše atd.).[/quote]

Já to vím, Stanislave, ale jelikož majitelé Sigmy, potažmo snímače Foveon, jsou v naprosto děsivé menšině, bojím se některé věci psát na rovinu, jak se o tom ve foveoňáckém kruhu normálně bavíme. Já osobně mám pro Bayer (dnes už geniálně zmáknutý) stručnou charakteristiku, která zní "Vymyšlené barvy", což je z velké části pravda. A kdybych měl stručně vysvětlit rozdíl v obraze z obou systémů, což mimochodem není vůbec snadné, asi bych si pomohl přirovnáním fantasticky zhotovené voskové figuríny (Bayer) oproti originálu z masa a kostí. Fakt se to musí vidět a člověk se Standovým barvocitem uvidí velký rozdíl. Mimochodem ta Standova naoko srandovní narážka na film není vůbec od věci. Vizuálním vjemem má Foveon k filmu nejblíž a proto jsem do poslední chvíle chodil škarpou, než toho Merrilla slevnili na těch přijatelných 50 tisíc. Diapozitivní filmy, které jsem měl nejradši, ale Sigma silně překonává jasovými rozsahy, převážně ve stínech, protože tam je diák nejslabší...
Stando, tu redukci vyrábí jeden Japonec, který byl dlouho kovaný Nikoňák, než Sigma vyrobila foťák s Foveonem. Taky jsem o ní uvažoval, protože jsem měl pár vynikajících Nikkorů AiS a bylo mi je líto prodat. Ale tato skla už jsou na Sigmy od modelu Merrill nepoužitelná pro neodstranitelné barevné vady. Jak je to s moderními Nikkory třeba typu G, to netuším. A jinak s Quattrem H si oproti normálnímu Quattru nepomůžeš, Pavel (pája) to počítal.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod jajakm » 13 led 2019 21:27

axislubo píše:Chalani, moc kecate, nevyzna sa v tom ani diva svina :D
Este zo Strážova...

Lubo to jsou nádherné fotky. (n) (n) (n) Ty máš s tou SONY NEX-C3 buď štestí na lepší počasí, nebo se ti s ní fotí lépe než se SIGMA DP2M. Co máš na té SONY NEX-C3 za objektiv? Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod axislubo » 13 led 2019 21:41

Je to samyang 12mm f/2 0 ncs cs sony e, mam este rybie oko samyang, top objektivy, v podstate mam stale nasadenu tu 12sku. Takze uz som s nimi kamarat dlho, aj s ligtroomom...sigma dp2 je specialny fotak, potrebuje dobre svetlo, teda aspon u mna, inak je so spracovanim potom vela roboty. A hlavne mam rad ultra siroke objektivy...
axislubo
 
Příspěvky: 736
Registrován: 28 lis 2014 10:33

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 13 led 2019 22:13

Jarouš píše:BaSta napsal:


Jasně Jarouši, stejná scéna focená za stejných podmínek vyzní lépe Foveonem než Bayerem. Bayer se musí interpolovat a to je vždy problém. Samozřejmě bude záležet na scéně jak moc to bude poznat (drobné detaily, rychlé změny barvy na malé ploše atd.).

.....
nepomůžeš, Pavel (pája) to počítal.[/quote]

Jarouši, já bych to nenazýval "vymyšlené barvy", protože některé jsou skutečné (ty co odpovídají Bayeru). Myslím že lépe by je bylo nazývat "přibližné" :-)
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Jarouš » 13 led 2019 23:17

Stanislave, právě proto jsem napsal, že je to stručná charakteristika a že je to pravda pouze z velké části, nikoliv absolutně... ;) A stejně by mě zajímalo, jak věrohodnou informaci nese u Bayer čipu takový zelený pixel (kterých je dvojnásobek oproti modrým a červeným) v místě, kde dopadá třeba nějaká krásná fialová barva, která té zelené složky zrovna moc mít nebude, zato modré a červené bude drtivá převaha. A úplně analogicky jak je to v podobné situaci s modrou (žlutý motiv) a červenou...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod josef38 » 14 led 2019 08:40

BaSta píše:Jarouši, já bych to nenazýval "vymyšlené barvy", protože některé jsou skutečné (ty co odpovídají Bayeru). Myslím že lépe by je bylo nazývat "přibližné" :-)

Stanislave, Tvůj příspěvek byl určen Jaroušovi, ale já se přiživím. Nerozumím tomuto tvrzení, že barvy, které odpovídají Bayerovy masce jsou skutečné. Máš tím na myslí pouze tři barvy masky RGB a ostatní už ne? To by mi nějak neštimovalo. ;)
Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod bmx » 14 led 2019 09:22

Zdravím, tak to u nás vypadá...negativně.. :lol:
Přílohy
proměna.jpg
proměna.jpg (738.05 KiB) Zobrazeno 3786 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 12 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/9
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon EOS 100D
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: -1/3 EV
Metering mode: Pattern
zimní_krajina_bez_sněhu.jpg
zimní_krajina_bez_sněhu.jpg (379.68 KiB) Zobrazeno 3817 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 12 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/9
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon EOS 100D
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: -1/3 EV
Metering mode: Pattern
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 14 led 2019 17:22

josef38 píše:
BaSta píše:Jarouši, já bych to nenazýval "vymyšlené barvy", protože některé jsou skutečné (ty co odpovídají Bayeru). Myslím že lépe by je bylo nazývat "přibližné" :-)

Stanislave, Tvůj příspěvek byl určen Jaroušovi, ale já se přiživím. Nerozumím tomuto tvrzení, že barvy, které odpovídají Bayerovy masce jsou skutečné. Máš tím na myslí pouze tři barvy masky RGB a ostatní už ne? To by mi nějak neštimovalo. ;)
Děkuji za odpověď.


Josefe to bylo myšleno takto:
Každý pixel pro vyjádření barvy potřebuje tři složky RGB. To je jasné. Ale Bayerova maska poskytuje každému pixelu pouze jednu barvu (viz obrázek). Zbývající dvě se musí interpolovat. Tedy ty barevné složky (zde je asi ten problém, že jsem se vyjádřil nepřesně), které jsou dány Bayerovou maskou jsou jediné skutečné. Vše ostatní je interpolace.
Přílohy
Bayer.JPG
Bayer.JPG (13.42 KiB) Zobrazeno 3776 krát
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod josef38 » 14 led 2019 17:32

Stando díky, pochopil jsem to. Ale v podstatě se musí barevný obraz i na stínítku monitoru interpolovat. I když tu "interpolaci" vlastně provádí z RGB bodů až lidské oko.
Proto jsem si myslel, že by nemusela věrnost barev dostávat tou interpolaci z Bayerovy mřížky tak na zadek.
Ale to jsou jen takové mé úvahy, které stejně nic nezmění.
Tak se měj, dík a pozdravuj Brno. (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 14 led 2019 17:47

Jarouš píše:Stanislave, právě proto jsem napsal, že je to stručná charakteristika a že je to pravda pouze z velké části, nikoliv absolutně... ;) A stejně by mě zajímalo, jak věrohodnou informaci nese u Bayer čipu takový zelený pixel (kterých je dvojnásobek oproti modrým a červeným) v místě, kde dopadá třeba nějaká krásná fialová barva, která té zelené složky zrovna moc mít nebude, zato modré a červené bude drtivá převaha. A úplně analogicky jak je to v podobné situaci s modrou (žlutý motiv) a červenou...


:-D Je-li tam fialová, tak pod zeleným filtrem je tma. Tedy ona tam úplně tma asi nebude, protože tam vždy ždibec té zelené bude, ale při zjednodušení je tam tma. Tudíž ta fialová, v místě zeleného, bude daná interpolací z červeného a modrého.
No a problém hlavní, tak říkajíc zásadní je, jak ta interpolace probíhá. Je to složák. Podrobnosti (koho to zajímá) třeba zde https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle ... sAllowed=y což je diplomka na dané téma (nikoliv moje :-) ). Foťáky většinou používají jednodušší metody. Důvodem je výpočetní rychlost a tím i spotřeba energie z akumulátoru. Dražší foťáky (že Bohouši :-) ) to už počítají sofistikovaněji, protože mají výkonnější procesory. Proto je to lépe fotit do RAWů a nechat to přepočítávat nějaký externí program (Photoshop, PhaseOne, …) který na to má kvalitní algoritmy, výkon a hlavně zkušenosti.
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 14 led 2019 18:01

josef38 píše:Stando díky, pochopil jsem to. Ale v podstatě se musí barevný obraz i na stínítku monitoru interpolovat. I když tu "interpolaci" vlastně provádí z RGB bodů až lidské oko.
Proto jsem si myslel, že by nemusela věrnost barev dostávat tou interpolaci z Bayerovy mřížky tak na zadek.
Ale to jsou jen takové mé úvahy, které stejně nic nezmění.
Tak se měj, dík a pozdravuj Brno. (n)


Josefe, myslím že si nerozumíme …

Pod zeleným filtrem dostaneme pouze náboj odpovídající zelené barvě, ale červená a modrá nemají nic. Pusto a prázdno. Ty se musí "vymyslet" jak říká Jarouš "vymyšlené barvy" (interpolovat).

Ale na displeji jsou všechny tři složky přítomné. Jak zelená, tak i červená a modrá. Nic se tedy nemusí vymýšlet (interpolovat). Ano, problém je, jak to které oko vnímá. Navíc jak je, či většinou není, displej kalibrován. To je ale na jiné povídání. Ale zde se nejedná o interpolaci. Energie ve všech složkách (jas) je explicitně dána. Nic se nemusí domýšlet. Je to pouze otázka vjemu. Barvoslepému oku je to stejně jedno, jiné typy poruch zraku (Protanotypie, Deuteranotypie, Tritanopie) vidí pouze některé složky. Ale to je problém vnímání, nikoliv interpolace.
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod josef38 » 14 led 2019 19:14

OK Stando, budu se muset na to mrknout lépe.
Myslel jsem si, že třeba žlutou vytvoří mřížka z komplementární modré, neboli z části náboje zelené a rudé buňky.
Připouštím, že to jsou jen mé dohady a zatím mě to zas tak moc nezajímalo.
Už s tím ale nebudu otravovat. :D Dík.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Jarouš » 14 led 2019 19:38

Děkuju, Stanislave. V podstatě jsi mi potvrdil, že pravdou je ta nejhorší varianta. Takže mi nezbývá, než žasnout, že to celé vůbec tak velmi dobře funguje... ;) (n) Geniální inženýři...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

PředchozíDalší

Zpět na Toto nemusíte číst

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků