Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Moderátoři: MakB, TNČ moderátoři

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod MakB » 24 led 2019 22:58

jizapo- nazdar :shock: už dlouho jsem myslel, že se nikde nevyskytuješ- zdravím. ;)
MakB
 
Příspěvky: 2322
Registrován: 12 zář 2011 08:11

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Jarouš » 24 led 2019 23:08

Děkuji, Jirko, za obohacení diskuze o této problematice. Ano, mám takovou kartu a pouze kvůli 10ti bitovému zobrazení na monitoru jsem si ji kupoval. Je to ale vůbec něco platné, pokud Windows pustí pouze 8 bit zobrazení?
Přílohy
Grafická karta.jpg
Grafická karta.jpg (172.35 KiB) Zobrazeno 3102 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 25 led 2019 11:10

Jarouš píše:Děkuji, Jirko, za obohacení diskuze o této problematice. Ano, mám takovou kartu a pouze kvůli 10ti bitovému zobrazení na monitoru jsem si ji kupoval. Je to ale vůbec něco platné, pokud Windows pustí pouze 8 bit zobrazení?


Pokud monitor umí 10 bitů (některý) a je instalován odpovídající driver pro grafickou kartou, tak to Windowsy pustí. Nic jiného jim nezbývá, protože se jde mimo ně a ne přes standardní rozhraní. :-) Ovšem musí to umět i monitor. Novější LCD monitory ve vyšší cenové kategorii by to umět měly.
Ta odpověď Zoneru byla asi na to standardní Windows rozhraní.
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Stanley 900 » 25 led 2019 13:15

Jarouši, jak bylo už psáno, podstatné je, že ty programy jsou schopné fotku jako vícebitovou upravit a uložit.
Nafotíš RAW AdobeRGB, upravíš jako Tiff 48 bitový a tiskárna, která umí tento režim, 16/48 bit, se nastaví
na vyšší bitovou hloubku, v mém případě jako XPS, pokud ale má odpovídající ovladače nainstalované.
Pak by měl být i Zoner přepnutý do režimu tiskárny XPS, která si potom řídí tisk sama.
Základ je ale celý řetězec mít v nejvyšší kvalitě.
Adobe RGB - vyšší barevný gamut než sRGB a 48bit zpracování, tedy žádné jpg.
Jestli ji vidíš na monitoru jako 8, nebo 10 bit, není moc podstatné, ale ten výstup na papír je rozhodující.

Když dáš tisk do labu, kde na to mají zařízení jak píšeš, tak stačí dodat 48 bitové fotky.
Rozdíl, pokud nějaký vůber uvidíš, bude co se týče 8/16bit jen na pozvolných barevných přechodech typu obloha a fotopozadí v ateliéru.
Rozdíl AdobeRGB/sRGB bude ve vyšším barevném rozsahu hlavně u zelené složky.
Na "běžných" fotkách se to nepozná, pokud nepřesáhnou barevným obsahem "normál".
Přílohy
XPS tisk.jpg
XPS tisk.jpg (55.99 KiB) Zobrazeno 3060 krát
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8057
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Stanley 900 » 25 led 2019 13:39

Pak si požádáš ten lab o ICC profil a zkalibruješ si na něj. Jinak z toho vyleze něco jiného.
Nebo v případě tisku doma, máš ICC profily na konkrétní papíry, protože každý má trochu jiné podání bílé, do zelena, fialova.
Tím bude program tiskárny vědět, jak má při tisku upravit barvy, na konkrétní papír.
No name papíry bez ICC profilu si můžeš vyzkoušet a udělat podle korekce jednotlivých barev vlastní ICC profil.
Nebo si nech vyjet testovací obrázek a ten samý soubor, z kterého tiskli, poslat mailem.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8057
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod ruby52 » 25 led 2019 14:02

Ahoj a pěknej víkend .... ;)
Mák + Axilubo (n)
Přílohy
Bečva.jpg
Bečva.jpg (1.04 MiB) Zobrazeno 3052 krát
Vladimír
Uživatelský avatar
ruby52
 
Příspěvky: 9681
Registrován: 05 pro 2011 23:14
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod MakB » 25 led 2019 14:30

Stanley 900 píše:Pak si požádáš ten lab o ICC profil a zkalibruješ si na něj. Jinak z toho vyleze něco jiného.
Nebo v případě tisku doma, máš ICC profily na konkrétní papíry, protože každý má trochu jiné podání bílé, do zelena, fialova.
Tím bude program tiskárny vědět, jak má při tisku upravit barvy, na konkrétní papír.
No name papíry bez ICC profilu si můžeš vyzkoušet a udělat podle korekce jednotlivých barev vlastní ICC profil.
Nebo si nech vyjet testovací obrázek a ten samý soubor, z kterého tiskli, poslat mailem.


Tak tak (n) (n) , nebo budou omalovánky ;) .
Když jsem se ptal proč tam jsou takové barvy- ale tak to lidi chtějí, chtějí vše barevnější.....
Přesně tak se mi stalo, když jsem si nechal vytisknout své první fotky.

Nyní chodím jinam, majitel také fotí a vše v pohodě.
MakB
 
Příspěvky: 2322
Registrován: 12 zář 2011 08:11

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Jarouš » 25 led 2019 15:04

Díky za odpovědi, chlapi, ale já fakt neřeším tisk, lépe řečeno, vím, co mám dělat s daty určenými pro tisk. Ptám se jen a pouze na zobrazení na monitoru. Můj dotaz zní, jestli je možné v grafickém programu (u mně Zoner) spatřit rozdíl mezi fotkami, když jedna bude v 16 bit TIFF a druhá v 8 bit TIFF. Celý hardware řetězec je desetibitový a fotka je vyfocena a uložena v AdobeRGB. Bude možné spatřit nějaké malé rozdíly třeba na barvami bohaté západní obloze nebo se Windowsy postarají o to, že žádné rozdíly nikdy vidět nebudou, třebaže v datech budou i odstíny mimo gamut sRGB?
Opravdu se ptám pouze na zobrazení na desetibitovém monitoru připojeném přes DP k desetibitové grafické kartě.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod bmx » 25 led 2019 16:26

Ahoj, jen tak, s krabičkou...chvíli trvalo... ;)
Přílohy
....jpg
....jpg (140.09 KiB) Zobrazeno 3013 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 85.32 mm
Čas expozice: 1/1000 sec.
Clona: F/6.3
ISO: 80
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: DSC-WX350
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: -7/10 EV
Metering mode: Pattern
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod pe-pa » 25 led 2019 16:41

BMX, paradni fotka!!! (n)
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod jizapo » 25 led 2019 17:10

Jarouš píše:Díky za odpovědi, chlapi, ale já fakt neřeším tisk, ...


Jarouši jestli to poznáš v Zoneru, nevím. Ale rozdíl 8b - 10b na monitoru je minimální. Je to znát pouze na plynulých přechodech převážně světlejších odstínů. Nevím možná nějaké cvičené oko mladého grafika to pozná všude. Upřimě, já jen na těch pozvolných přechodech. Nejhorší je stejně to, že pokud to netiskneš, tak to musíš tak jako tak převést do jpegu, aby to servry sežvejkaly. Takže to máš vlastně jen pro vlatní potěchu. Nejhorší je ten jpeg, který právě ty plynulé přechody totálně zdevastuje vytvořením bloků 8x8 pix a Huffmanovým kódováním DC koeficientů. Pak vzniknou vždycky ty ošklivé proužky v jinak krásně plynulém přechodu. Takže pro omezení těchto proužků je nejlépe ty plochy rozbít, třeba přidaným šumem. Tím se zároveň dosti zvětší objem komprimovaných dat obrázku o kterých jste tady vedli diskusi.
Uživatelský avatar
jizapo
 
Příspěvky: 383
Registrován: 05 úno 2012 21:11
Bydliště: ČR

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod ODSakEda » 25 led 2019 17:56

Jarouš píše:Díky za odpovědi, chlapi, ale já fakt neřeším tisk, lépe řečeno, vím, co mám dělat s daty určenými pro tisk. Ptám se jen a pouze na zobrazení na monitoru. Můj dotaz zní, jestli je možné v grafickém programu (u mně Zoner) spatřit rozdíl mezi fotkami, když jedna bude v 16 bit TIFF a druhá v 8 bit TIFF. Celý hardware řetězec je desetibitový a fotka je vyfocena a uložena v AdobeRGB. Bude možné spatřit nějaké malé rozdíly třeba na barvami bohaté západní obloze nebo se Windowsy postarají o to, že žádné rozdíly nikdy vidět nebudou, třebaže v datech budou i odstíny mimo gamut sRGB?
Opravdu se ptám pouze na zobrazení na desetibitovém monitoru připojeném přes DP k desetibitové grafické kartě.

Není to sice přesně k dotazu, ale zopakuji svoji zkušenost i zde: Já např. fotím bezohledně k většině uživatelů - s mizernými monitory, nebo jen na mobilu koukající..., do JPG a to režim Adobe JPG: https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=106773

A rozdíl je značný u mě doma a i z fotolabu Fotostar , dnes CEWE..., je znát a omalovánky se nekonaj jako režm sRGB JPG: https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=106772 (otevři si pravým tl. myši obě fotky ve dvou samostatných záložkách a přepínej, mezi nimi, skokový rozdíl je více znát. tedy každý ten rozdíl na každém prohlížeči a každém monitoru neuvidí :( ... Vidíš rozdíl? A je 1. mdlá nebo přirozená a je 2. normální nebo až moc barevná nerealistisky - zejména červená většinou září přehnaně... a zelená je u sRGB naopak mdlá :( oproti AdobeJPG :D

A tak už ani do RAW nefotím (nejdeli o důležoté - zpravidla kmerční focení - za prachy) a nastavil jsem si parametry JPG generovaný přímo fotoaparátem (krom AdobeJPG i ostrost, saturaci, korekce objektivů, tendenční odstím by´t auto WB a j 8-) ) tak, yb to co vidím vypadlo i z mnitoru i z papíru z fotolabu 8-)
Naposledy upravil ODSakEda dne 25 led 2019 17:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 25 led 2019 17:56

jizapo píše:
Jarouš píše:Díky za odpovědi, chlapi, ale já fakt neřeším tisk, ...


Jarouši jestli to poznáš v Zoneru, nevím. Ale rozdíl 8b - 10b na monitoru je minimální. Je to znát pouze na plynulých přechodech převážně světlejších odstínů. Nevím možná nějaké cvičené oko mladého grafika to pozná všude. Upřimě, já jen na těch pozvolných přechodech. Nejhorší je stejně to, že pokud to netiskneš, tak to musíš tak jako tak převést do jpegu, aby to servry sežvejkaly. Takže to máš vlastně jen pro vlatní potěchu. Nejhorší je ten jpeg, který právě ty plynulé přechody totálně zdevastuje vytvořením bloků 8x8 pix a Huffmanovým kódováním DC koeficientů. Pak vzniknou vždycky ty ošklivé proužky v jinak krásně plynulém přechodu. Takže pro omezení těchto proužků je nejlépe ty plochy rozbít, třeba přidaným šumem. Tím se zároveň dosti zvětší objem komprimovaných dat obrázku o kterých jste tady vedli diskusi.


Přesně tak. Je to sice 256 (8 bit) ku 1024 (10 bit) odstínů na barvu, ale JPG to stejně semele. Navíc chtělo by to přesný monitor (Eizo, Barco, ..) v ceně několika desítek tisíc, přesně kalibrovaný, k tomu odpovídající kartu. Pak by snad mohl být vidět rozdíl (tedy já při své slepotě ne :-) ). Ono to samozřejmě, pro zobrazení na monitoru, jde exportovat do TIFFu nebo dokonce BMP, kdy je to bez úprav a komprese. Ale osobně si myslím že je to příliš velká cena za hodně malý efekt.
Na obrázku je kalibrace mého monitoru a je zjevné, že gamut je silně omezený. Pravda je to běžný, o něco málo lepší monitor s 10 bitovou barevnou hloubkou, napájený z NVIDIA GeForce GTX 750 Ti
Přílohy
Kalibrace.jpg
Kalibrace.jpg (250.18 KiB) Zobrazeno 2988 krát
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod ODSakEda » 25 led 2019 18:00

BaSta píše:..... Přesně tak. Je to sice 256 (8 bit) ku 1024 (10 bit) odstínů na barvu, ale JPG to stejně semele. .....

Mrkni na můj příspěvek nad Tebou, jeden odkaz je na fotku přímo z fotoaparátu a to v režimu AdobeJPG a 2. v sRGBJPG ;) (Všimnisi zejména omalovánky - přepálené červené u sRGBJPG a naopak mdlé zelené :( oproti přirozené nepřepálené červené a naopak zářivější zelené u AdobeRGB :D Jen technická - záleží i na prohlížeči webu (já FireFox) i na monitoru, uvidíšli vůbec rozdíl? (jako já, co jsem psal o červené a zelené zejména, ostatní rozdíly jsou jen menší barevné niance)
Naposledy upravil ODSakEda dne 25 led 2019 18:04, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 25 led 2019 18:01

Jarouši, chápu že vy dva s Mákem jste obrazový puristi. Což je podle mně dobře, ale …. myslím že svět to neocení. Kouká na to na kdoví čím, tablety, telefony, … tiskne na inkoutové tiskárně na obyčejný papír, … co je to barevná kalibrace ani netuší … no zkrátka Sodoma :-)
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod BaSta » 25 led 2019 18:11

ODSakEda píše:
BaSta píše:..... Přesně tak. Je to sice 256 (8 bit) ku 1024 (10 bit) odstínů na barvu, ale JPG to stejně semele. .....

Mrkni na můj příspěvek nad Tebou, jeden odkaz je na fotku přímo z fotoaparátu a to v režimu AdobeJPG a 2. v sRGBJPG ;) (Všimnisi zejména omalovánky - přepálené červené u sRGBJPG a naopak mdlé zelené :( oproti přirozené nepřepálené červené a naopak zářivější zelené u AdobeRGB :D Jen technická - záleží i na prohlížeči webu (já FireFox) i na monitoru, uvidíšli vůbec rozdíl? (jako já, co jsem psal o červené a zelené zejména, ostatní rozdíly jsou jen menší barevné niance)


Problém je poněkud širší, než jenom brčál, či přepálená červená. Každý foťák, a to chci zdůraznit KAŽDÝ, i různé typy od jednoho výrobce dělají ten JPG výstup trochu jinak. Záleží na tom, jak provádí demozaik z Bayerovy masky. Řada výrobců má speciální tabulky pro určité typy scény a ty při demozaikování použije, aby se nemusel moc počítat (dlouho to trvá a žere to baterku) …. Nelze tedy toto vůbec srovnávat. Jediné trochu objektivní kritérium je RAW -> Zpracování kvalitním software (Photoshop, PhaseOne) s kalibrací na konkrétní osvitku -> tisk na té osvitce na stejnou šarži papíru. Pak lze něco potrovnávat. Jinak ne.
Uživatelský avatar
BaSta
 
Příspěvky: 452
Registrován: 15 kvě 2012 15:03
Bydliště: Brno

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Stanley 900 » 25 led 2019 18:16

Základ je to vidět. proto jsou různé testy, například nedavno vedle na vláknu.
Pokud takovým testem neprojdeš celým, tak nemá cenu se 8bit vs 10 bit na monitoru zabývat.
Já například zatím vždy bez chyby, ale jestli Windows a nebo Zoner zobrazují 8, nebo 10 bit, je mi jedno.
Nakonec má MMC přehrávač stejně lepší obraz na foto i na video, neboť je 10 bit zaručeně a tak nějak je to natvrdo dané,
na rozdíl od různých programů a přehrávačů v počítači, které kreslí každý vizuálně jinak :-)
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8057
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod MakB » 25 led 2019 18:20

... a to nepíšu, když svítí :lol:
Přílohy
tat tak červená je vždy past.jpg
tat tak červená je vždy past.jpg (580.67 KiB) Zobrazeno 2979 krát
MakB
 
Příspěvky: 2322
Registrován: 12 zář 2011 08:11

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Jarouš » 25 led 2019 18:58

Edo, prosím Tě, zkus zařídit, aby i ta druhá fotka (Zelená sRGBJPG) měla přiřazený barevný profil (v tomto případě sRGB). Jinak není co porovnávat. První fotka má profil AdobeRGB a tak jsi to, asi, chtěl a je to v pořádku. Jinak, druhá fotka je ukázková omalovánka bez profilu s typicky jedovatou zelenou...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Jarouš » 25 led 2019 19:42

Stando, ty testy jsou samozřejmost a dělám si je už dlouho. Zatím bez chyby, psal jsem do Kavárny pár příspěvků po Tobě. Jak jsi spokojený s pozorovacími úhly u toho MVA Philipse. Má smysl uvažovat o něm jako o nové televizi?
Stanislave, já vím, že to jiní uživatelé neocení. Dělám to čistě jenom pro svoje oči, neovlivním, co, jak a na čem to vidí ostatní.
Tvůj kalibrační obrázek mě dokopal k re-kalibraci a tady je výsledek. Pro ty, kdo se v tom neorientují, zelený trojúhelník je sRGB prostor, fialový je AdobeRGB a červený trojúhelník je barevné pokrytí mého monitoru EIZO 2730.
Přílohy
EIZO 2730.jpg
EIZO 2730.jpg (292.95 KiB) Zobrazeno 2953 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

PředchozíDalší

Zpět na Toto nemusíte číst

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků