Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Moderátoři: MakB, TNČ moderátoři

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Hejhulák » 08 bře 2024 10:45

Tak dám, jak jsem slíbil, ještě několik obrázků ze Safari.

Desítky slonů, hrochů, žiraf, zeber, antilop, spousta ptactva... no prostě živá příroda, zvířata ve svém prostředí, bez klecí a jiných nesmyslů, kterými je my držíme třeba v ZOO.
Zároveň to, samozřejmě, přináší jisté nebezpečí i pro nás, lidi. V krajním případě se můžeme stát krmivem pro nějaké zvíře. I když si myslím, že v rezervaci bylo víc chutnější potravy :-D!

Třeba hroši - ti jsou celý den pod vodou (celé hroší rodinky), až navečer vylézají z vody a hledají si potravu.
Aby se vrátili tam, odkud vyšli, používají svou vlastní GPS :-). Zhruba co 100m si udělají značku svým trusem, zpátky pak jdou po čichu.
Jak jsem už napsal, jsou pro nás velmi nebezpeční, i když nejsme jejich potenciální potrava. Jsou býložravci. Ovšem velmi neradi vidí, že někdo narušuje jejich teritorium...

Ten modravý ptáček žere hmyz, sem tam malou rybku. Bylo jich tam docela hodně, ale pořád někde lítali, tak se ne úplně dařilo je vyfotit. Ale něco málo se povedlo :-).
Přílohy
IMG_0427c.jpg
Hroši tráví vpodstatě celý den ve vodě, je jim horko...
IMG_0427c.jpg (338.68 KiB) Zobrazeno 2509 krát
IMG_0428c.jpg
IMG_0428c.jpg (360.13 KiB) Zobrazeno 2509 krát
IMG_0545c.jpg
IMG_0545c.jpg (311.41 KiB) Zobrazeno 2509 krát
IMG_0569c.jpg
Hnízda si staví tak, aby pro ev. predátora nebyl možný přístup
IMG_0569c.jpg (484.29 KiB) Zobrazeno 2509 krát
IMG_0215c.jpg
IMG_0215c.jpg (271.5 KiB) Zobrazeno 2509 krát
IMG_0208c.jpg
Nějací místní orli :-)
IMG_0208c.jpg (125.33 KiB) Zobrazeno 2509 krát
Uživatelský avatar
Hejhulák
 
Příspěvky: 959
Registrován: 23 kvě 2012 20:23
Bydliště: Příbor

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Hejhulák » 08 bře 2024 10:59

Ještě pár obrázků.
Je docela silný zážitek, když téměř na dosah ruky od vás slon žere trávu. Taková hora masa a pokud vy mu nijak neublížíte, je velmi vysoká pravděpodobnost, že i on vás nechá na pokoji. A ukázalo se, že je to potvora chytrá :-)! Chobotem utrhne chomáč trávy, vloží si ho do tlamy a ukousne jen tu vrchní část, spodek trávy s kořínky a zbytky hlíny nechá spadnout na zem. Proč by žral hlínu, že? Za jeden den dospělý slon sežere až 300kg trávy a vypije zhruba 200l vody. To už je slušná porce!

Prasat bradavičnatých tam byly také obrovské počty. Nějak extra bych se s nimi nekamarádil, přeci jen ti samci mají velké kly (viz předchozí fotka zraněného zvířete), asi bych se svými zuby nevystačil na obranu...

Opice - ty si tam poklidně poskakovaly po stromech a nás si nevšímaly. Jak jsem už také napsal, jeden den ráno pršelo a teplota klesla na, pro nás, příjemných cca 23°C. Ovšem opicím byla velká zima, choulily se a čekaly na pořádné sluníčko.
I místní lidé navlékali teplé oblečení. Když jsem jim povídal, že u nás je v dané chvíli kolem 10°C, vyjadřovali se v tom smyslu, že by zmrzli. Teplotu pod nulou nikdy nezažili a je pro ně naprosto nepředstavitelná.
Přílohy
IMG_0335c.jpg
IMG_0335c.jpg (511.64 KiB) Zobrazeno 2505 krát
IMG_0491c.jpg
IMG_0491c.jpg (549.02 KiB) Zobrazeno 2505 krát
IMG_0546c.jpg
IMG_0546c.jpg (417.06 KiB) Zobrazeno 2505 krát
IMG_0556c.jpg
IMG_0556c.jpg (371.84 KiB) Zobrazeno 2505 krát
IMG_0558c.jpg
IMG_0558c.jpg (268.66 KiB) Zobrazeno 2505 krát
IMG_0563c.jpg
mama-bus :-)
IMG_0563c.jpg (955.14 KiB) Zobrazeno 2505 krát
Uživatelský avatar
Hejhulák
 
Příspěvky: 959
Registrován: 23 kvě 2012 20:23
Bydliště: Příbor

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Hejhulák » 08 bře 2024 11:23

No a poslední příspěvek na téma Zanzibar/Tanzanie.
Myslím, že jako náhled by to mohlo stačit.

Jako první je baobab. Obrovský (tedy starý) strom. Zajímavé u něj je, že nemá letokruhy. Jeho stáří se odhadem počítá jako 100x obvod v metrech. Je to druhý nejstarší strom na světě, po americké sekvoji. Strom na snímku má odhadem necelých 2000let. Pod ním a v jeho blízkosti byla krytá posezení, kde návštěvníci parku obědvali.

Zebry - velmi plachá zvířata, už z dálky prchala před námi pryč. Velmi často jsou k vidění spolu se žirafami. Žirafa má hlavu vysoko, vidí daleko. Zebra žere při zemi, žirafa okusuje listy vysoko na akáciích apod., tedy si nelezou navzájem do žrádla a není problém, aby byly spolu.

Impaly jsou také na každém kroku. Jeden dominantní samec má svůj harém až 20 samic. Sice jsou na turisty asi už docela zvyklé, ale samec vždy dával zvukově najevo, že tady to je jeho.

Hyena - lékař v buši. Žere hlavně zesláblá nebo pošlá zvířata. My jsme "tu naši" uviděli chvíli poté, co jsme u cesty objevili mrtvou antilopu. Netrvalo ani hodinu a hyena už kroužila kolem, draví ptáci si už taky předávali informaci, že bude žrádlo.To bylo krátce po poledni. Průvodce nám říkal, že do rána bude na místě jen zbytek kostry nešťastné antilopy.

Jediné zvíře, které jsme neviděli, byl lev. Ono není jednoduché ho najít, když je přes den zalezlý ve stínu a odpočívá. Náš průvodce říkal, že naposledy viděl lva před dvěma dny, ale že je to vždy velká otázka náhody.
Já jsem mu na to řekl, že nevěřím, že tam kdy jaký lev žil nebo žije, že je to zvíře jen z pohádek pro děti. Naštěstí můj vtípek pochopil.

Stejně jako kdysi kamarád ve Švédsku, který mně a mému synovi chtěl ukázat živého losa. Dva dny jsme jezdili po lese a nic. Tak jsem si z něj dělal legraci, že takové zvíře ani neexistuje a je jen jakousi legendou, předávanou generacemi mezi sebou. Úplně radostně se na to netvářil :-). Třetí den jsme vjeli do lesa a ejhle - losí samice stála asi tak 10m před námi. Kamarád si oddechl a my, pochopitelně, koukali jak vrány na tu horu masa. A to nám Hans Erik ještě tvrdil, že je to jen mladá samice a dospělý los je mnohem větší.



Na úplný závěr jednu poznámku - nepočítejte s tím, že bez dlouhého skla toho na Safari moc nafotíte. Troufnu si říct, že 90% fotek vzniklo s ohniskem 140 - 400mm (mnohdy by to chtělo ještě cosi navíc), jen velmi málo šlo se "základním" objektivem 24-105. Když jsem viděl, jak někteří nadšeně "fotili" mobilními telefony, šly na mě mrákoty.

Jistě, obrovský zážitek ze Safari vám zůstane v mysli, ale fotky nebudou nic extra. Mobil jako zápisník je OK, na "památeční" fotky není ale vhodný. Pochopitelně není třeba mít zrcadlovku a objektivy L-kové řady (u Canonu), ale aspoň nějaký solidní kompakt (ultrazoom) se určitě bude hodit. Ta zvířata jsou ve svém prostředí, jsou relativně daleko a nebudou vám pózovat :-D!

Všechny fotky, které jsem tu dal, jsou jen z 5Mpix náhledů, "vyvolání" v plném rozlišení mě teprve čeká. Ale to bude práce pro "mikroprofesora a grafiku" minimálně na celou noc. Ono přes 1000 fotek dá zabrat i křemíkovému pracantovi!
Dovolenou jsem bral jako relax a fotografickou výpravu. Naštěstí má žena pochopení a trpí mi to :-). Ona, když na to přijde, ráda využije a použije pár obrázků na ukázku kolegům a rodině.

Tak jsem se zdárně (snad) prokousal k závěru...

That"s all, folks!
Přílohy
IMG_0401c.jpg
IMG_0401c.jpg (415.44 KiB) Zobrazeno 2504 krát
IMG_0361c.jpg
IMG_0361c.jpg (377.42 KiB) Zobrazeno 2504 krát
IMG_0535c.jpg
IMG_0535c.jpg (629.81 KiB) Zobrazeno 2504 krát
IMG_0589c.jpg
IMG_0589c.jpg (949.86 KiB) Zobrazeno 2504 krát
IMG_0571c.jpg
IMG_0571c.jpg (375.77 KiB) Zobrazeno 2504 krát
IMG_0409c.jpg
IMG_0409c.jpg (484.63 KiB) Zobrazeno 2504 krát
Uživatelský avatar
Hejhulák
 
Příspěvky: 959
Registrován: 23 kvě 2012 20:23
Bydliště: Příbor

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod **lasta » 08 bře 2024 11:59

Díky za parádní vyčerpávající a zasvěcený report... (n)
**lasta
 
Příspěvky: 4611
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Hejhulák » 08 bře 2024 12:15

Díky lasto!

Ještě jsem do předchozího textu doplnil tři malé odstavečky s mým názorem na focení na Safari.
Samozřejmě je to jen můj názor a není to žádné dogma, nemám žádný patent na rozum :-).
Bylo to moc zajímavé a jen ten návrat do reality byl poněkud tvrdší, než jsem si představoval (pracovní :-) ).

Mějte se báječně a hlavně - pole, pole sana, hakuna matata!
Uživatelský avatar
Hejhulák
 
Příspěvky: 959
Registrován: 23 kvě 2012 20:23
Bydliště: Příbor

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod stano.v » 08 bře 2024 19:24

Prohlédl,pěkné.Já tak fotím sýkorky ,strakapoudy a brhlíky. Zdravím z Kopřivnice .Stano
stano.v
 
Příspěvky: 217
Registrován: 26 kvě 2012 18:19

Re: Toto nemusíte číst 445 Pokračování na vlastním...

Příspěvekod Hejhulák » 08 bře 2024 19:46

Ahoj Stano! :-)... Díky za názor, fotit ptáky není vůbec jednoduché. Když jsem fotil z džípu, vliv měl i běžící naftový motor. Tak mi náš řidič Ali vypínal motor, abych měl menší vibrace. Bylo to poznat.
Uživatelský avatar
Hejhulák
 
Příspěvky: 959
Registrován: 23 kvě 2012 20:23
Bydliště: Příbor

Předchozí

Zpět na Toto nemusíte číst

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků