Eizo CS230 dodatečná kalibrace

Moderátor: Antonin.Charvat

Eizo CS230 dodatečná kalibrace

Příspěvekod thewolf001 » 30 bře 2015 21:46

Dobrý den,
uvažuji o koupi Eiza CS230 jako nástupce starého Eiza S2000 a chtěl bych se zeptat, jestli má smysl tento monitor dále kalibrovat externí sondou. Mám 2 starší sondy i1Display 2 a spyder 3 elite a k ním softwary basICColor display 5 a Lacie blue eye. Přiznám se, že investice do nové sondy a softwareu již přesahuje finanční limit, který jsem si stanovil. Vzhledem k tomu, že monitor má autokorekční senzor a na webu je ke stažení Colornavigator předpohládám nějaká ořezaná verze, nebude toto lepší volba než použití starých sond?
Děkuji.
thewolf001
 
Příspěvky: 7
Registrován: 12 pro 2014 20:28

Re: Eizo CS230 dodatečná kalibrace

Příspěvekod Antonin.Charvat » 31 bře 2015 16:59

To: "thewolf001"

z hlediska rozlišení, možností kalibrace a rozměrů lze za nástupce modelu S2000 (1600x1200, 4:3, CCFL) považovat model S2133 (1600x1200, 4:3, LED).

Pokud by nový model (=nahrazující model S2000) měl mít další rozšiřující možnosti - např. z hlediska kalibrovatelnosti monitoru a zaručovat tak určitou přesnost barevné reprodukce např. dle určitých definovaných fotografických standardů, pak je skutečně třeba opustit rozměr 4:3 a přejít k širokoúhlým modelům:
- např. CS230 (1920x1080, 16:9, W-LED) nebo CS240 (1920x1200, 16:10, MG-LED).

Má smysl model CS230 kalibrovat ?

Monitor CS230 patří do kategorie monitorů s podporou tzv.hardwarové kalibrace (= kalibrace probíhající přímo na hardwarové úrovni monitoru a tedy nezávisle na grafické kartě) a navíc je k němu výrobcem dodáván kalibrační software umožňující monitor snadno a rychle nakalibrovat optimálně dle typu kalibrační úlohy.

Odpověď na otázku, zda "Má smysl monitor kalibrovat" závisí do jisté míry na tom, jak je monitor aktuálně nastaven a jaký typ obrazových dat chceme na monitoru reprodukovat. Bez znalosti výše zmíněných skutečností nelze tedy nikdy dopředu jednoznačně říci, zda bude zapotřebí monitor ještě před prohlížením dat kalibrovat, či nikoliv.

Příklad 1:
Uživatel by chtěl na monitoru správně reprodukovat (=zobrazovat) data (=fotografie) umístěné na webowském portále nějakého fotografa.

Pro tento typ úlohy je třeba, aby byl monitor nakalibrován dle fotografického standardu sRGB IEC61966-2.1.
Pokud prohlížecí aplikace - např. MS IE nepodporuje správu barev (spolupráci s barevným profilem monitoru), pak postačí pouze monitor CS230 nastavit dle standardu sRGB IEC61966-2.1, což se provede jednoduchým stisknutím tlačítka "MODE" a volbou "sRGB". V tomto případě NENÍ nutné monitor nijak dále kalibrovat (pokud se nebude jednat o případ již staršího a používaného monitoru, kde se za dobu jeho užívání hodnota bílého bodu přednastavená pro standard sRGB mohla "posunout" a bude ji tedy nutné opět nastavit).

Příklad 2:
Uživatel by chtěl na monitoru reprodukovat (=zobrazovat) data (=fotografie) tak, aby vypadala stejně jako tatáž data vytištěná na tiskárně.

Pro tento typ úlohy je třeba zajistit, aby byl monitor nakalibrován dle světelných podmínek (=dle světla dopadajícího na tiskovou předlohu). Jinými slovy je třeba nastavit jas a bílý bod monitoru dle charakteru světla dopadajícího na tiskovou reprodukci fotografie.
Zároveň je potřeba změřit gamut (=barevný rozsah) monitoru a tuto informaci zapsat do tzv.barevného profilu monitoru, který později načte a využije prohlížecí aplikace (např. Adobe PS nebo LR nebo např. ZONER PS).

V tomto případě JE tedy nutné monitor kalibrovat, neboť žádný výrobce nemůže monitor na takové podmínky dopředu předkalibrovat (neboť nejsou dopředu známy světelné podmínky). K řešení této úlohy je tedy již zapotřebí nějaký kalibrační software - minimálně pro vytvoření kalibračního profilu monitoru, ale zároveň např. také pro nastavení jasu a bílého bodu.

K modelům CS230/CS240 je dodáván profesionální kalibrační software EIZO ColorNavigator 6.x, který podporuje celou řadu externích kalibračních sond a pomocí kterého lze monitor optimálně nakalibrovat dle požadavků konkrétní obrazové reprodukce (dle různého typu konkrétní kalibrační úlohy).

K modelu CS230 lze využít také jednoduchý kalibrační software EIZO ColorNavigator Elements, který NEVYŽADUJE dokonce žádnou externí kalibrační sondu a dle okometricky nastavené hodnoty jasu a bílého bodu dokáže již automaticky vytvořit a ve správě barev operačního systému také správně nastavit barevný profil monitoru.

To je výhoda pro ty uživatele, kteří nemají a ani třeba nechtějí pořizovat externí kalibrační senzory nebo jsou vybaveny staršími kalibračními senzory, které však již nejsou vhodné pro měření moderních LCD-panelů (ať již kvůli LED-podsvícení nebo kvůli širokým gamutům LCD-panelů).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Eizo CS230 dodatečná kalibrace

Příspěvekod thewolf001 » 01 dub 2015 20:56

Dobrý den pane Charvát,
děkuji za vyčerpávající odpověď. LCD bude používán k amatérskému zpracování fotografií ve Photoshopu, následné archivaci, ukládání na webu a také tisku.
Co se týče softwaru Colornavigator, v manualu jsem našel podporu pro sondu jak Spider 3 tak i i1Display (mám verzi i1Dislay2 od NECu s podporou i Wide Gamut).
Pro CS230ku jsem rozhodnutý vzhledem k možnosti jej pořídit o téměř 30% levněji než je běžná cena a za tuto cenu dle mého názoru nic lepšího není. Vzhledem k tomu, že moje S2000ka pokrývala pouze prostor sRGB a dle grafu po kalibraci ne úplně přesně, nikoliv AdobeRBG nemám potřebu rozšířeného gamutu. Bohužel má nasvíceno cca 10.000h takže ho chci odložit jako náhledový 2. monitor.
Upravuji fotky hlavně po večerech, za tmy, ale i přes den, stávající monitor mám kalibrovaný a icc profil pořízený sondou přiřazený. Nicméně ve správě barev u PS a Zoneru mám nastaveno sRGB IEC61966-2.1 kvůli tisku.
thewolf001
 
Příspěvky: 7
Registrován: 12 pro 2014 20:28

Re: Eizo CS230 dodatečná kalibrace

Příspěvekod Antonin.Charvat » 23 dub 2015 19:06

To: "thewolf001"

Upravuji fotky hlavně po večerech, za tmy, ale i přes den, stávající monitor mám kalibrovaný a icc profil pořízený sondou přiřazený. Nicméně ve správě barev u PS a Zoneru mám nastaveno sRGB IEC61966-2.1 kvůli tisku.


Jestli jsem Vás správně pochopil, tak v aplikaci Adobe PS a ZONER PS máte nastaveno pro RGB-data:
pracovní barevný prostor = "sRGB IEC61966-2.1" s odůvodněním, že jste to tak nastavil kvůli tisku?

Takto to nastavení může být v pořádku např. pro případ, že barevný prostor zdroje Vašich dat je omezen na barevný rozsah odpovídající standardu sRGB IEC61966-2.1 a tisknete RGB-data přes ovladač tiskárny (správu barev NEprovádí tedy prohlížeč, ale přímo OVLADAČ tiskárny a správa barev v OVLADAČI tiskárny je nastavena tak, že předpokládá barevný rozsah vstupních dat právě dle standardu sRGB IEC61966-2.1).
Důsledkem tohoto nastavení je ovšem "ořezání" RGB-dat v oblasti žlutooranžových a azurových odstínů (= tiskárna by takové tóny případně byla schopna tisknout, ale Vy jste je nastavením na sRGB-prostor RGB-dat "ořezal", takže tam už nejsou).
Proto může být toto nastavení nevhodné např. pro zdrojová RGB-data pořizovaná v barevném rozsahu odpovídajícím standardu AdobeRGB (1998).

Pokud tisknete svá AdobeRGB-data s nastavenou správou barev při tisku z aplikace (např. z Adobe PS), pak můžete klidně pracovat a mít nastaven pracovní barevný prostor na "AdobeRGB (1998)" což zajistí, že se neochudíte o tisk barevných tónů v oblasti žlutooranžových a azurových odstínů.
(Správa barev na úrovni ovladače tiskárny musí být v tomto případě ovšem vypnuta - protože správa barev je již zajištěna na úrovni aplikace Adobe PS nebo na úrovni aplikace ZONER PS).

Zobpovězení otázky: "Jak nastavit správně správu barev pro tisk konkrétních RGB-dat" nemusí být vždy úplně jednoduché, zvláště v případě kombinace různorodých podmínek na tiskovém pracovišti popřípadě rozdílných tiskových záměrů pro různé typy tiskáren. Proto Vám doporučuji tuto problematiku určitě vždy ještě konzultovat s odborníkem na tisk a správu barev.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Eizo CS230 dodatečná kalibrace

Příspěvekod thewolf001 » 20 kvě 2015 14:00

Jestli jsem to dobře pochopil v případě že mám LCD s podporou pouze omezeného barevného prostoru sRGB (CS230ku) mohu mít v programech jako je Photoshop nastavený ve správě barev rozšířený AdobeRGB. Měl jsem za to, že ve správě barev nastavím pouze to co monitor zobrazí protože to mohu okem vidět a ovlivnit úpravou (korekce barev).
Zkoušel jsem odnést fotografii vel. A3 upravenou ve PS (ve správě barev jsem měl sRGB, monitor kalibrovaný na 6500K) do tiskárny a výsledek byl zlý. Neseděli odstíny zelené a žlutooranžové, celkově byla fotka tmavší, v obličejích chyběl kontrast a byli tmavé. Na monitoru vidím fotku v barvách 6500K a ta z tiskárny vyleze v barvách 5000K.
Takže změním správu barev a vytrvořím profil Colornavigatorem 5000K a budu pokračovat v testování.
thewolf001
 
Příspěvky: 7
Registrován: 12 pro 2014 20:28


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron