Náhrada za lesklý Dell S2415H

Moderátor: Antonin.Charvat

Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 29 lis 2014 03:47

Dobrý večer,

vlastním monitor Dell S2415H s lesklou obrazovkou. Monitor to není špatný, ale zdá se mi že jeho barvy a přechody nejsou takové, jaké bych si představoval.
Monitor jsem vybíral kvůli lesklé obrazovce, tak aby byl výsledný obraz čistý, a to především u bílé barvy.

Při porovnání s matným TN monitorem od Benqu (kupován před 5-ti lety) je obraz téměř stejný, dokonce mi v některých případech připadají fotografie a barvy na Benqu o malý kousek lepší. V čem je ale velký rozdíl je v ostrosti a v zobrazení čisté bílé barvy, kde dominuje Dell.

Uvažuji, že bych zakoupil Dell U2415, ale nejsem si jist, zda zde bude v porovnání s Dellem S2415H nějaký velký rozdíl v podání barev, přechodů a ostrosti.

Trochu se obávám podsvícení a zobrazení černé u Dellu U2415, viděl jsem několik recenzí, kde to nebylo přímo ideální.

Byla by tedy správná volba nahradit Dell S2415H dražším Dellem U2415?

Jde mi hlavně o kvalitní zobrazení barev, rovnoměrné podsvícení, zobrazení bílé a černé barvy.

Využití: WEB, fotografie, grafiky, hry*, filmy*

Předem velmi děkuji.
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 02 pro 2014 08:58

To: "Danlo"

Dobrý večer, vlastním monitor Dell S2415H s lesklou obrazovkou. Monitor to není špatný, ale zdá se mi že jeho barvy a přechody nejsou takové, jaké bych si představoval.
Jde mi hlavně o kvalitní zobrazení barev, rovnoměrné podsvícení, zobrazení bílé a černé barvy.
Využití: WEB, fotografie, grafiky, hry*, filmy*

Monitory s lesklým povrchem řeší "handicap" nízkého kontrastu LCD-monitorů v tmavých plochách ve spoře osvětlených místnostech - lidově řešeno řeší "koukání na filmy večer při zhasnutém světle", popř. řeší hraní her s převahou tmavých ploch v tmavých scénách - a opět ve spoře osvětlených místnostech.
Pokud na plochu monitoru skutečně nedopadá téměř žádné okolní světlo, pak si lze "lesklou" obrazovkou pomoci a docílit "lepší" (=hlubší) černou a také "čistější" (=více výraznější) bílou. Celkově pak monitor působí "kontrastnějším" dojmem (dal jsem do uvozovek, protože skutečný naměřený kontrast je u monitorů diskutované cenové relace prakticky stejný, jako u monitorů osazených stejnou obrazovkou - jen s matným nebo polomatným povrchem.

Při použití ve fotografii (=nahlížení a úpravu fotografií) je však "lesklá" povrchová úprava NAPROSTO NEVHODNÁ, protože
1) "perfektně" (v negativním slova smyslu) odráží jakékoliv okolní světlo a ovlivňuje pak celkové vnímání bílého bodu pozorovatelem - tedy celkový bílý bod NENÍ roven nastavenému bílému bodu monitoru.
2) homogenita obrazu je výrazně narušena obvykle nerovnoměrným dopadem okolního světla na povrch obrazovky, od kterého se odráží :-(

Přitom omezit okolní osvětlení - jinými slovy pracovat ve tmě - se při nahlížení a zpracování fotografií silně nedoporučuje, protože je pak třeba silně omezit jas monitoru, což má ovšem za následek nesprávné vnímání barev.

Monitor jsem vybíral kvůli lesklé obrazovce, tak aby byl výsledný obraz čistý, a to především u bílé barvy.

Ano - Vašemu záměru rozumím, ale řešit ho lesklou obrazovkou lze pouze za jistých podmínek (žádné nebo minimální okolní světlo), které nejsou vhodné pro nahlížení a zpracování fotografií.
Existují monitory s polomatnou nebo matnou obrazovkou, které dosahují také "čisté" bílé (dostatečně svítí a je homogenní) a "hluboké černé" i při světelných podmínkách optimálních pro fotografii. (Jen si člověk nesmí dát omezení, že hledá něco do 5.000,- Kč).

Uvažuji, že bych zakoupil Dell U2415, ale nejsem si jist, zda zde bude v porovnání s Dellem S2415H nějaký velký rozdíl v podání barev, přechodů a ostrosti. Trochu se obávám podsvícení a zobrazení černé u Dellu U2415, viděl jsem několik recenzí, kde to nebylo přímo ideální.

Dell U2415 s matnou obrazovkou je bezpochyby pro zpracování fotografií mnohem vhodnější, než Dell S2415H s lesklou obrazovkou.
O "jasnou bílou" bych neměl v případě Dellu U2415 žádné obavy (pokud se nebudu bavit o dokonalé homogenitě, kterou za relaci 8.000,- Kč včetně daně asi prostě nelze očekávat srovnatelnou s monitory za 15.000,- Kč a výše).
Vnímání "černé" bude u Dellu U2415 horší než u S2415H, ale pouze ve tmě. Za běžného osvětlení bude "černá" vnímána stejně.

Byla by tedy správná volba nahradit Dell S2415H dražším Dellem U2415?

To je otázka. Pokud hledáte nějaký vhodný kompromis při co nejnižším navýšení nákladů, pak Dell S2415H určitě vyměňte alespoň za Dell U2415. Je třeba si však uvědomit, že Dell U2415 je sice "dražší" než Dell S2415H, ale jen o tři tisíce, což je tak malý cenový rozdíl, že za něj jistě nelze očekávat žádné "zázraky" - hlavní přínos je tedy skutečně v té matné obrazovce.
Pokud hledáte skutečně kvalitativně lepší řešení jak pro fotky, tak i pro video, tak pro psaní textů nebo surfování na internetu za ještě přijatelné peníze, pak se raději poohlédněte po něčem jiném (např. EIZO CS230).

Pro doplnění informací zasílám ještě link na stručné porovnání obou modelů Dell:
http://hardforum.com/showpost.php?p=104 ... stcount=60
(ne-anglicky mluvícím se omlouvám)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 04 pro 2014 20:30

Antonin.Charvat : Děkuji velmi za odpověď.

Zřejmě ale stejně budu muset zůstat u S2415H, vzhledem k tomu, že 2415 má velké problémy s prosvítáním u černé barvy.

Eizo CS230 by nebyl špatnou volbou, případně Eizo CS240, ale částka 19 tisíc za monitor je už docela dost, když ještě vezmu v potaz vysokou odezvu a další nedostatky IPS panelu.

Možná nejlepším řešením, by bylo si počkat na příchod OLED monitorů, kde by byla cena kolem 20 tisíc zcela adekvátní.
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 05 pro 2014 12:22

To: "danio"

Zřejmě ale stejně budu muset zůstat u S2415H, vzhledem k tomu, že 2415 má velké problémy s prosvítáním u černé barvy.

Záleží na tom, jaký je poměr Vaší práce fotka/film.
Např. pro správnou barevnou reprodukci potřebujete zajistit určitou (dostatečnou) svítivost monitoru, která by pak měla být v ideálním případě v rovnováze s intenzitou dopadajícího světla (aby monitor nebyl tzv. "přesvícen" nebo naopak "podsvícen").
Pokud ovšem nastavíte byť min. jas např. 40-50 cd/m2 při tomu odpovídajícímu světlu dopadajícímu na povrch obrazovky cca 100-150lx (tedy v podstatě "šero"), pak žádné prosvity na monitoru již pozorovat nemůžete a začnou Vás zajímat z praktického daleko důležitější parametry, např. stabilita nastaveného jasu, neutralita bílého bodu (aby např. neutíkal do zelena), homogenita obrazu (fleky pozorovatelné na bílé ploše), atd.
Jen opravdu málokdo v praxi užívá monitor tak, že zhasne a pak rozsvítí monitor na maximum, sleduje černou plochu, aby pak pozoroval prosvity podsvětlovacího systému. A pokud ano, pak to není amatér, ale profesionální střihač a ten si vybírá monitory také podle tohoto kritéra a musí počítat s vyšší cenovou relací.

Eizo CS230 by nebyl špatnou volbou, případně Eizo CS240, ale částka 19 tisíc za monitor je už docela dost, když ještě vezmu v potaz vysokou odezvu a další nedostatky IPS panelu.


Vývoj IPS/VA panelů již pokročil natolik, že již dávno nemusí obecně platit, že IPS panel je výrazně pomalejší než klasický "TN" panel. Navíc není ani tak důležitá samotná doba odezvy, jako celková odezva zobrazovače = Doba odezvy ("Response time") + (doba zpoždění elektroniky) "Input Lag". Tyto tzv. celkové odezvy jsou u moderních zobrazovačů již dokonce typicky lepší, než u levnějších monitorů osazených TN-panely: viz, např. EIZO FORIS FS2434, kdy celková odezva je: 4.9ms (odezva panelu) + 0.8ms (Input Lag) = 5.7ms, což je až 2x méně, než u špičkových herních monitorů osazených "TN" panely.
Také s Vaší kritikou odezvy monitoru CS240 (7.7ms) bych byl velmi opatrný, obzvláště pokud byste tvrdil, že je to moc ve srovnání s monitorem Dell S2415H (6ms) :-). - a navíc, pokud k tomu ještě dodáváte: "když ještě vezmu v potaz další nedostatky IPS panelu." - Tady se opravdu nabízí otázka "Jaké další nedostatky IPS-panelu máte vlastně na mysli" a s jakou jinou technologií je porovnáváte.

Možná nejlepším řešením, by bylo si počkat na příchod OLED monitorů, kde by byla cena kolem 20 tisíc zcela adekvátní.


Ano - souhlasím s Vámi. Je třeba si však uvědomit, že v současné době to "čekání" vypadá ještě na hodně dlouho, takže pokud monitor potřebujete vybrat teď ....

Velkou otázkou také zůstává, zda byste byl nakonec (po tom dlouhém čekání) s monitorem osazeným OLED obrazovkou skutečně spokojen.
Často se totiž hovoří v souvislosti s technologií OLED pouze o kladech:
- např. perfektní černá (z principu mnohem černější, než na CRT monitorech i LCD panelech) a tedy několikanásobně vyšší kontrastní poměr.
Málo uživatelů se nyní (pochopitelně, protože tyto monitory nejsou ještě běžně na trhu) klade otázku:
"A potřebuji a chci opravdu takovou "černou"?"
"Nebude pak film plný nepřirozeně černých fleků působit "divně" ve srovnání s reálným obrazem?"
"A co fotka? "I ta "nejhlubší" černá na fotografickém papíru bude působit vedle maximální černé na OLED monitoru jako "šedá" a tedy opět nepřirozeně.
- Málo uživatelů si dnes uvědomuje, že OLED-obrazovka při nižších opakovacích obrazových kmitočtech "bliká" - podobně jako dříve CRT-obrazovky.
V současné době používaných 60Hz, které jsou principielně dostačující pro stávající LCD-panely, je ovšem naprosto nedostačující pro OLED-panely. Tam by bylo třeba zvýšit frekvenci např. na nový standard 120Hz. To ovšem znamená nahradit většinu stávajících grafických karet s digitálním výstupem 60Hz za novější grafické karty s digitálním výstupem 120Hz.

- Málo uživatelů by asi také akceptovalo fakt, že bílá na OLED panelech z důvodů relativně nízké stability současných OLED-prvků časem (během 2-3 let) "žloutne". To by se asi dalo ještě "překousnout", pokud by takový monitor stál pár korun, ale jistě ne při cenách cca 20.000,- Kč.
Navíc je opravdu dobrá otázka: "Kdy bude OLED-monitor 23"/24" stát cca 20.000,- Kč", jestliže se dnes jejich "prototypy" nabízejí v cenách cca 40.000-60.000,- Kč. Za rok jistě ne, takže za dva nebo spíše za tři roky? A co ty výše zmiňované nedostatky? Ty budou s příchodem prvních OLED-panelů již odstraněny ?
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 19 pro 2014 23:47

Antonin.Charvat:

Dobrý večer,

tak jsem nakonec zakoupil Dell U2415 a musím říct, že oproti předchozímu Dellu S2415H je to výrazná změna k lepšímu.
Černá barva je znatelně lepší na U2415 a barevné podání je cca na stejné úrovni (v některých případech dokonce znatelně lepší na U2415).
Mírné prosvítání je nejvíce vidět (přímý pohled) v horní části (cca 60px), a to na U2415 i S2415H.


Narazil jsem ovšem na dva problémy:
1) U přechodů (konkrétně u tohoto) dochází k "zrnění".
"Zrnění" se projevuje v závislosti na nastavení jasu, kontrastu a barevného módu (standart, movie, color...).
Zjistil jsem, že k eliminaci "zrnění" dochází pouze v případě, pokud nastavím kontrast, jas na nejvyšší hodnoty a barevný mód na standard.
Dále jsem zjistil, že je možné snížit "zrnění", pokud nastavím jas a kontrast na stejné nižší hodnoty. Musel jsem tedy nastavit jas a kontrast na 44/44 a barevný mód na standard, kde je "zrnění" velmi těžké pro oko postřehnutelné.
prechod.PNG
prechod.PNG (2 KiB) Zobrazeno 16320 krát


2) Další problém se týká toho,že pokud například začnu mírně scrolovat (držením kolečka), tak se obraz rozmazává.

Dost dobře je to vidět u přechodů, kde pokud stisknu kolečku myši a začnu pomalu popojíždět směrem dolů, přechod se začne deformovat a rozmazávat (připadá mi to jako blikání)).

Edit: 2) Vyřešeno, problém byl v nastavení v položce responsive time, kde pokud nastavím na hodnotu normal, problém se sníží na minimum.

Přibližně nějak takto:
prechod_2.gif
prechod_2.gif (4.67 KiB) Zobrazeno 16320 krát


Je to normální chování? Nebo se jedná o vlastnost Dellu U2415 a například u EIZA EV2455/2450 se tyto problémy nevyskytují?

--------------

Ještě před koupí U2415 jsem měl v plánu zakoupit EIZO EV2450, ale nakonec volba padla na Dell, ale stále váhám, zda by nebylo lepší pořídit EIZO EV2450, i když se jedná sice pouze 1080p rozlišení.

- Jak je na tom povrchová úprava u EIZA oproti Dellu? Je tam velký rozdíl, nebo se jedná pouze o malý rozdíl?
- Jak je na tom eliminace modrého světla u EIZA oproti Dellu? Na jak vysoké úrovni má EIZO eliminaci modrého světla oproti Dellu?

Předem velmi děkuji za zodpovězení dotazů.
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 24 pro 2014 11:13

To: "danio"
...tak jsem nakonec zakoupil Dell U2415 a musím říct, že oproti předchozímu Dellu S2415H je to výrazná změna k lepšímu.
Černá barva je znatelně lepší na U2415 a barevné podání je cca na stejné úrovni (v některých případech dokonce znatelně lepší na U2415).
Mírné prosvítání je nejvíce vidět (přímý pohled) v horní části (cca 60px), a to na U2415 i S2415H.


Ano, to se dalo očekávat. Pro fotografické účely jsou monitory s lesklým povrchem za běžných světelných podmínek opravdu problém, takže výměna takové monitoru za monitor s matnou nebo polomatnou povrchovou úpravou je vždy přínosem.

Narazil jsem ovšem na problém:
U přechodů (konkrétně u tohoto) dochází k "zrnění".
"Zrnění" se projevuje v závislosti na nastavení jasu, kontrastu a barevného módu (standart, movie, color...).
Zjistil jsem, že k eliminaci "zrnění" dochází pouze v případě, pokud nastavím kontrast, jas na nejvyšší hodnoty a barevný mód na standard.
Dále jsem zjistil, že je možné snížit "zrnění", pokud nastavím jas a kontrast na stejné nižší hodnoty. Musel jsem tedy nastavit jas a kontrast na 44/44 a barevný mód na standard, kde je "zrnění" velmi těžké pro oko postřehnutelné.
Je to normální chování? Nebo se jedná o vlastnost Dellu U2415 a například u EIZA EV2455/2450 se tyto problémy nevyskytují?


Ano, u monitorů této cenové kategorie se jedná o normální chování (bohužel). Obecně lze jen řící, že některé cenově srovnatelné modely některých výrobců jsou na tom lépe a některé zase hůře.
Konkrétně EIZO EV2455 je ve srovnání s Dell U2415 lepší v obrazových procesorech, které vykreslují vstupní 8-bit. informaci přes interní 10-bit-LUT na LCD panel (v této cenové kategorii obvykle na LCD panel 6-bit+FRC).
Je to dáno vlastním vývojem obrazových čipů a obrazových algoritmů (v tom je v současné době největší přednost technologií EIZO).
Potvrzuji, že se tedy s výše popsaným jevem u EIZA nesetkáte nebo jen ve velmi omezené míře a za nevhodné "konstalace" (např. nevhodný videokabel, nevhodná redukce, např. DP/DVI, atd.).

Model EV2450 je na tom podobně jako EV2455, ale již z ceny vyplývá (je nižší, než u modelu EV2455), že je tam něco jinak.
Model EV2450 má rozlišení FHD (1920x1080) /oproti 1920x1200 u modelu EV2455/ a je třeba vzít v úvahu, že model EV2455 má také kvalitnější IPS obrazovku (vykazuje menší kontrastní změny při bočních úhlech pohledu než IPS-obrazovka použitá v modelu EV2450. Je to příklad toho, jak se IPS obrazovky mohou dnes lišit).
Oba modely EV2450/EV2455 mají matnou povrchovou úptavu s nulovým třpytem a jsou v tomto ohledu jedny z nejlepších v této cenové kategorii.

- Jak je na tom povrchová úprava u EIZA oproti Dellu? Je tam velký rozdíl, nebo se jedná pouze o malý rozdíl?

jedná se o monitory s matnou povrchovou úpravou - v tomto smyslu jsou EIZO EV2450/EV2455 a Dell U2415 velmi podobné.
Modely EIZO EV2450/EV2455 mají oproti Dellu U2415 téměř nulový třpyt na velkých jednolitých (např. bílých) plochách.

- Jak je na tom eliminace modrého světla u EIZA oproti Dellu? Na jak vysoké úrovni má EIZO eliminaci modrého světla oproti Dellu

Oba modely EIZO EV2450/EV2455 nabízejí režim "Paper", který simuluje "čtecí zařízení", takže snižuje obvyklý kontrast monitoru z hodnoty 1.000:1 na zhruba 100:1 a zároveň optimalizuje bílý bod tak, že minimalizuje podíl modrého spektra, což je vhodné pro min.zrakovou zátěž zejména při dlouhém čtením elektronických dokumentů na monitoru při umělém osvětlení (ve večerních hodinách).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod **lasta » 24 pro 2014 11:53

Ano, u monitorů této cenové kategorie se jedná o normální chování (bohužel). Obecně lze jen řící, že některé cenově srovnatelné modely některých výrobců jsou na tom lépe a některé zase hůře.
Konkrétně EIZO EV2455 je ve srovnání s Dell U2415 lepší v obrazových procesorech, které vykreslují vstupní 8-bit. informaci přes interní 10-bit-LUT na LCD panel (v této cenové kategorii obvykle na LCD panel 6-bit+FRC).
Je to dáno vlastním vývojem obrazových čipů a obrazových algoritmů (v tom je v současné době největší přednost technologií EIZO).
Potvrzuji, že se tedy s výše popsaným jevem u EIZA nesetkáte nebo jen ve velmi omezené míře a za nevhodné "konstalace" (např. nevhodný videokabel, nevhodná redukce, např. DP/DVI, atd.).


To není pravda.

nevím jak u odkazovaného výrobku Dell, ale v té cenové kategorii solidní výrobci jako Fujitsu, Iiyama a pod, běžně používají plnohodnotné zpracování 8 bit . Na tom není nic mimořádného.Eizo nevyvíjí, ale kupuje a předraženě prodává.
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 24 pro 2014 13:11

Antonin.Charvat :

Děkuji velmi za odpověď.

Antonin.Charvat píše:Ano, u monitorů této cenové kategorie se jedná o normální chování (bohužel). Obecně lze jen řící, že některé cenově srovnatelné modely některých výrobců jsou na tom lépe a některé zase hůře.
Konkrétně EIZO EV2455 je ve srovnání s Dell U2415 lepší v obrazových procesorech, které vykreslují vstupní 8-bit. informaci přes interní 10-bit-LUT na LCD panel (v této cenové kategorii obvykle na LCD panel 6-bit+FRC).
Je to dáno vlastním vývojem obrazových čipů a obrazových algoritmů (v tom je v současné době největší přednost technologií EIZO).
Potvrzuji, že se tedy s výše popsaným jevem u EIZA nesetkáte nebo jen ve velmi omezené míře a za nevhodné "konstalace" (např. nevhodný videokabel, nevhodná redukce, např. DP/DVI, atd.).

To zrnění se ale projevu pouze na tom Dellu. Testoval jsem to také na dvou TN monitorech (5-6 let staré) a k žádnému zrnění tam nedochází.

Jak je možné, že u 5-6 let starých TN monitorech k žádnému zrnění nedochází?

U toho Dellu jsem vyzkoušel dva HDMI kabely a mini DP (který byl v balení). Zrnění je tam stále stejné. Napadá mě poslední možnost, dokoupit klasický DP kabel, ale mám stejně pochybnosti, že to bude stejné jaku u HDMI a mini DP kabelů.
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 pro 2014 14:46

To: "danio"

Jak je možné, že u 5-6 let starých TN monitorech k žádnému zrnění nedochází?

Řízení LCD-panelů typu TN je jednodušší a tak artefakty obvyklé u VA/IPS LCD nejsou na TN-panelech pozorovatelné.

U toho Dellu jsem vyzkoušel dva HDMI kabely a mini DP (který byl v balení). Zrnění je tam stále stejné. Napadá mě poslední možnost, dokoupit klasický DP kabel, ale mám stejně pochybnosti, že to bude stejné jaku u HDMI a mini DP kabelů.


Pokud jste vyzkoušel kabel HDMI/HDMI při nativním rozlišení S2415H - což je 1920x1080 - a jemné zrnění na jemných rastech nebo přechodech bylo stále pozorovatelné, pak s tím dále již zřejmě bohužel nic nenaděláte.
Monitor S2415H není vybaven přímo DP-vstupem a kabel DP/HDMI (DP připojit k PC a HDMI k Vašemu monitoru nemůže nic zpravit - spíše nopak, protože je třeba zkonvertovat digitální signál (typu DP) na jiný formát digitálního signálu (typu HDMI) - a při konverzi může docházet k dalším artefaktům - podobně jako při převodu z miniDP na HDMI. Ideální je tedy pro monitor S2415H použít kabel DVI-D/HDMI nebo HDMI/HDMI - jak jste již učinil.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 29 pro 2014 14:52

Antonin.Charvat :

Dobrý den,

Problém se vyskytuje na U2415.

Každopádně, v průběhu tohoto týdne dostanu náhradní jednotku, takže uvidím, zda se jedná o vlastnost toho Dellu U2415, nebo to bylo pouze špatným kusem.
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 pro 2014 17:25

To: "danio"

omlouvám se, že jsem přehlédl, že jste diskuzi začal o modelu S2415H (1920x1080), ale pak ji přesměroval na vyměněný model U2415 (1920x1200).

U modelu U2415 (nativní rozlišení: 1920x1200) a při připojení pomocí kabelu HDMI/HDMI jste měl rozlišení 1920x1080 nebo 1920x1200?
Pokud jste měl obraz zobrazen v rozlišení 1920x1080 - byl obraz roztažen na celou obrazovku?
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 29 pro 2014 17:49

Antonin.Charvat:

mini DisplayPort/DisplayPort: Obraz lze nastavit na nativní rozlišení 1920x1200. Pokud nastavím rozlišení na FULL HD (1920x1080), pak je obraz roztažený na celou obrazovku.

HDMI/HDMI: Obraz lze nastavit na nativní rozlišení 1920x1200. Pokud nastavím rozlišení na FULL HD (1920x1080), pak je obraz zobrazený ve FULL HD. Nad a pod obrazem se zobrazí klasické černé pruhy.
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 pro 2014 19:05

To: "lasta"
... nevím jak u odkazovaného výrobku Dell (S2415H/U2415), ale v té cenové kategorii solidní výrobci jako Fujitsu, Iiyama a pod, běžně používají plnohodnotné zpracování 8 bit . Na tom není nic mimořádného.Eizo nevyvíjí, ale kupuje a předraženě prodává.


Nasazení pravých 8-bitových LCD-panelů (=tedy s plnohodnotným 8-bitovým řízením LCD-krystalů) není ani tak otázka solidnosti toho kterého výrobce monitorů, jako otázka dostupnosti 8-bitových LCD-panelů vzhledem k celkovým kvalitativním a cenovým požadavkům cílové skupiny uživatelů - v tomto případě se bavíme o "kancelářských" monitorech.
Žádný výrobce kancelářských monitorů (ani výše zmiňovaný Fujitsu ani Iiyama) není schopen ve všech úhlopříčkách 22" - 27" nabídnout kancelářské monitory osazené 8-bitovými LCD-panely (prostě proto, že v této cenové kategorii často ani nejsou dostupné).

Solidnost výrobce se za takových podmínek tedy nepozná podle toho, zda v monitoru byl či nebyl použit 8-bitový LCD-panel, ale spíše podle toho, zda uživatel vůbec kvalitativně poznal, jaký LCD-panel byl v zakoupeném monitoru použit a hlavně jakou další přidanou hodnotu mu je schopen výrobce v příslušném monitoru nabídnout (kromě toho, že mu nabízí model osazený IPS-panelem).

Jinak kritizovat dnes jakéhokoliv výrobce monitorů za to, že si nevyrábí do svých monitorů vlastní LCD-panely - tak to je jako pochybovat o kvalitě jízdních vlastností značkových vozů BMW nebo MERCEDES, protože si nevyrábí vlastní pneumatiky, ale nakupuje si je od jiných výrobců.
Tím pomyslným "motorem" u LCD-monitorů dnes není vlastní LCD-panel (to jsou spíše ty pneumatiky), ale jeho řídící obrazové procesory s dalšími podpůrnými technologiemi. U kancelářských monitorů jsou to např. podpůrné technologie pro automatickou regulaci jasu v širokém rozsahu, FlickerFree regulace řízení podsvětlovacího systému, optimalizace intenzity bílé v textových editorech, optimalizace spotřeby el.energie a tedy optimalizace tepelného vyzařování, automatické zapínání/vypínání monitoru dle přítomnosti obsluhy, atd., atd. - a pokud toto vše kvalitně a spolehlivě funguje, pak mluvíme o tzv. další přidané hodnotě a "solidnosti" výrobce.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 pro 2014 19:16

To: "danio"

mini DisplayPort/DisplayPort: Obraz lze nastavit na nativní rozlišení 1920x1200. Pokud nastavím rozlišení na FULL HD (1920x1080), pak je obraz roztažený na celou obrazovku.

HDMI/HDMI: Obraz lze nastavit na nativní rozlišení 1920x1200. Pokud nastavím rozlišení na FULL HD (1920x1080), pak je obraz zobrazený ve FULL HD. Nad a pod obrazem se zobrazí klasické černé pruhy.


Vámi zmiňované "zrnění" pozorujete na jemných přechodech (např. zobrazení šedoškály v rozsahu 0-255) v případě, že je nastaveno nativní rozlišení (u modelu U2415 je to 1920x1200) a i v případě použití kabelu HDMI/HDMI?
Pokud ano a jedná se o velmi malé "zrnění" (=chvění sousedících pixelů na určitých přechodech a ne tedy "zrnění" celé obrazovky), pak se skutečně velmi pravděpodobně jedná o artefakt nedokonalého řídícího algoritmu 8-bitového řízení 6-bitové obrazovky - pak s tím asi nic neuděláte.
Pokud se jedná o výraznější zrnění a na celé ploše obrazovky, pak může být závada prakticky kdekoliv - takže kabel (ten jste již ovšem vyměnil) nebo grafická karta nebo samozřejmě vadný monitor. Pokud můžete, tak Vám doporučuji raději zajít s monitorem tam, kde jste jej koupil (přinést si tam také svůj PC nebo notebook) a ponechat tuto výzkumnou proceduru raději na prodejci (je to rychlejší).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 30 pro 2014 18:04

Antonin.Charvat :

Dobrý den,

takže potvrzuji.
Stejný problém je i na druhém Dellu U2415, který mi právě dorazil.

Pokud ano a jedná se o velmi malé "zrnění" (=chvění sousedících pixelů na určitých přechodech a ne tedy "zrnění" celé obrazovky), pak se skutečně velmi pravděpodobně jedná o artefakt nedokonalého řídícího algoritmu 8-bitového řízení 6-bitové obrazovky - pak s tím asi nic neuděláte.

Ano, přesně to chvění jsem měl na mysli.

Je zde možnost, že Dell tento problém opraví (nahradí stávají obrazový procesor za lepší) v nějaké novější revizi, nebo se jedná opravdu o problém, který Dell nebude nadále řešit, vzhledem k tomu, že se jedná o monitor nižší kategorie?
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod Antonin.Charvat » 05 led 2015 21:12

To: "danio"
Je zde možnost, že Dell tento problém opraví (nahradí stávají obrazový procesor za lepší) v nějaké novější revizi, nebo se jedná opravdu o problém, který Dell nebude nadále řešit, vzhledem k tomu, že se jedná o monitor nižší kategorie?


To je dobrá otázka - ovšem spíše pro vývojáře Dellu.
Za mou osobu se na základě mých zkušeností domnívám, že Dell bude na tomto problému pracovat a přijde s vylepšeným řešením v nějaké další verzi modelů U/S 24xx(H), ale je samozřejmě otázka, jakou tomuto problému přiřadí prioritu a kdy to tedy bude prakticky realizovat.
Stejně tak je možné, že se z časových a finančních důvodů rozhodne, že daný stav je prozatím pro tento kancelářský typ monitoru a za tyto peníze vyhovující ...
Omlouvám se, že jsem Vám nedokázal v tomto případě odpovědět více konkrétně.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Náhrada za lesklý Dell S2415H

Příspěvekod danio » 15 led 2015 02:06

Antonin.Charvat :

Dobrý večer,

chápu, každopádně ještě jednou děkuji za vysvětlení celkové problematiky.

----

Abych to tedy shrnul. Po intenzivním používání monitoru jsem došel k závěru, že ke chvění dochází i mimo výše uvedený obrázek(přechod).
Jedná se sice o chvění v menší míře, je však patrné a zaznamenal jsem ho téměř všude, hlavně u textů a barevných ploch.

Chvění lze těžko nevnímat, jedná se sice o mírnější chvění (ne v tak vysoké míře, jaku u problematického přechodu), ale je patrné a příjemné pro oči také moc není.

Určitě na tom bude mít také podíl použitá povrchová úprava, nedokážu však říct, do jaké míry.

Nevím, jak přesně na tom budou ostatní monitory (především ty nové modely od Eiza s vylepšenou povrchovou úpravou), nezbývá mi zatím než doufat, že se jedná o "nepovedenou" revizi a v té nové se popsané problémy už nebudou objevovat.

Škoda, že Eizo nasadilo pro model ev2455 příliš vysokou cenu, nebo lépe řečeno, nenabídlo rovnou 4K rozlišení, kde by se investice rozhodně vyplatila a příplatek dával mnohem větší smysl.
danio
 
Příspěvky: 8
Registrován: 29 lis 2014 03:05


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron