Zlé zobrazenie fotiek na webe

Moderátor: Antonin.Charvat

Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Taceo » 27 lis 2014 18:49

Dobrý deň, trápi ma takýto problém:
Od istého času sa mi začali zobrazovať moje fotky na webe v zlej kvalite. Tu je príklad - vľavo fotka po vložení na web, vpravo tá istá v prehliadači.
Čo môže byť na príčine?
Ďakujem za rady.
Přílohy
Bez názvu2.jpg
Bez názvu2.jpg (97.64 KiB) Zobrazeno 5943 krát
Taceo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 lis 2014 18:38

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Fauve » 27 lis 2014 18:56

Tipnul bych to na zásadní chybu, která vzniká někde mezi židlí a rukama (y), nechcete tady vložit fotku bez úprav tak jak vyleze z fotoaparátu?
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4279
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Antonin.Charvat » 27 lis 2014 21:10

To: "Taceo"
Od istého času sa mi začali zobrazovať moje fotky na webe v zlej kvalite. Tu je príklad - vľavo fotka po vložení na web, vpravo tá istá v prehliadači.Čo môže byť na príčine?


Můžete blíže specifikovat od "jakého jistého času" jste začal rozdílné zobrazování ve webowském prohlížeči a foto-prohlížeči pozorovat?
Jinými slovy co se vlastně mohlo změnit?
- začal jste zobrazovat na jiném - novém monitoru s jiným barevným rozsahem ?
- začal jste fotit jiným fotoaparátem s jiným nastavením výchozího barevného prostoru ?
- začal jste používat jiný prohlížeč s jinak nastavenou správou barev ?
- začal jste používat jiný počítač ?
- začal jste používat novější operační systém nebo přeinstaloval ten starý ?
Jak vidíte - mohlo se toho změnit hodně a v podstatě každá z uvedených možností mohla způsobit Váš "problém".

Uvedu nejčastější případ, kdy se stane to, co jste popsal - tedy přesycení barev fotografických dat v případě jejich zobrazení webovským prohlížečem:
Pokud nastala např. výměna starého monitoru s barevným rozsahem blížícím se standardu sRGB IEC61966-2.1 za novější monitor s větším barevným rozsahem - např. blížícím se barevnému standardu AdobeRGB (1998), potom:

1) Při prohlížení sRGB-dat v prohlížeči se správně nastavenou správou barev - tj. se správně nastaveným a tedy i načítaným barevným ICC-profilem monitoru se sRGB-data na AdobeRGB-monitoru zobrazí správně, protože prohlížecí program je správně zkonvertuje pomocí ICC-profilu monitoru, takže datové souřadnice RGB Vaší fotografie se ještě před zobrazením na monitoru přepočítají z barevného prostoru sRGB do barevného prostoru monitoru.

2) AVŠAK při prohlížení sRGB-dat v prohlížeči BEZ SPRÁVY BAREV - tj. např. ve webovském prohlížeči MS Internet Explorer - se sRGB-data na AdobeRGB-monitoru zobrazí přesyceně (jak jste také zjistil), protože webovský prohlížeč datové souřadnice RGB Vaší fotografie z barevného prostoru sRGB do barevného prostoru monitoru NEZKONVERTOVAL, ale "pustil" je bez konverze přímo na monitor.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Taceo » 28 lis 2014 18:27

Vďaka za reakciu.
Tento "stav" trvá niečo vyše mesiaca a je na tom nepochopiteľné to, že absolútne nič (o čom by som vedela) sa nezmenilo. Nezmenila som pc, ani monitor, ani operačný systém, ani prehliadač, ani fotoaparát. A nejedná sa iba o nové fotky vložené na web. Stalo sa to aj s fotkami, ktoré na webe už boli a dovtedy boli normálne. Zaujímavé je, že mi to nerobí na všetkých stránkach. Napr. tu mi zobrazuje tú fotku vpravo tak, ako vo foto-prehliadači, teda normále. Ale Gmail, Rajče, Facebook, tak tam je problém.
Taceo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 lis 2014 18:38

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Taceo » 30 lis 2014 09:17

Takže mýlila som sa. Predsa len sa niečo zmenilo - v tom čase, keď to začalo, boli aktualizované grafické ovládače NVIDIA.
Taceo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 lis 2014 18:38

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Antonin.Charvat » 02 pro 2014 09:39

To: "Taceo"
Vďaka za reakciu.
Tento "stav" trvá niečo vyše mesiaca a je na tom nepochopiteľné to, že absolútne nič (o čom by som vedela) sa nezmenilo. Nezmenila som pc, ani monitor, ani operačný systém, ani prehliadač, ani fotoaparát. A nejedná sa iba o nové fotky vložené na web. Stalo sa to aj s fotkami, ktoré na webe už boli a dovtedy boli normálne. Zaujímavé je, že mi to nerobí na všetkých stránkach. Napr. tu mi zobrazuje tú fotku vpravo tak, ako vo foto-prehliadači, teda normále. Ale Gmail, Rajče, Facebook, tak tam je problém.


Souhlasím, že to je skvělá hádanka (nemyslím to ironicky), protože není skutečně neobvyklé, aby určitý internetový prohlížeč zobrazoval tatáž data různě podle toho, jakou uživatel právě prohlíží internetovou stránku.

Porozuměl jsem opravdu správně Vašemu dotazu, že se Vám Vaše fotka vložená např. do tohoto fóra (http://forum.digineff.cz) zobrazuje jinak, než tatáž fotka vložená na stránky "http://www.rajce.net", přestože si obě zmiňované webové stránky prohlížíte stejným internetovým prohlížečem? Přitom používáte stále stejný hardware (stejně nastavený fotoaparát, kterým pořizujete fotky, stejný - a stále stejně nastavený monitor) a stále stejný software (stejný operační systém a stejný a stejně nastavený prohlížeč)?

Mohu vědět:
1) Jaký používáte internetový prohlížeč? Zkoušela jste použít jiný internetový prohlížeč (jaký a s jakým výsledkem?)
2) Jaký používáte fotografický prohlížeč?

P.S. Změna ovladačů grafické karty vyžaduje sice jistě minimálně kontrolu výchozího nastavení grafické karty, ale nastavení správy barev by uprade ovladačů ovlivňovat neměl. Navíc případné změny by se projevily ve více aplikacích a rozhodně není obvyklé (ikdyž je to teoreticky možné), aby se změny projevovaly v jediném internetovém prohlížeči a navíc jen při prohlížení jistých webových stránek.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Taceo » 04 pro 2014 13:53

Áno, porozumel ste tomu správne. Používam Google Chrome ako internetový prehliadač. V prípade Internet Exploreru nie je tento "(d)efekt" taký silný, ale predsa len tam je. A v počítači prehliadam fotky v ACDSee.
A skutočne, okrem spomínaných graf. ovládačov, sa nič nezmenilo.
Pripájam na ukážku ešte jednu fotku, ktorá je spravená za lepších svetelných podmienok ako tá prvá.
Přílohy
Na porovnanie.jpg
Na porovnanie.jpg (869.11 KiB) Zobrazeno 5826 krát
Taceo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 lis 2014 18:38

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod bmx » 04 pro 2014 15:45

Stručně...také jsem v minulosti laboroval s různými výsledky...
Ustálil jsem se, prohlížeč Firefox, editor Zoner 15, fotky pro web ukládám, jako uložit jako, ne uložit pro web.
To je vše, problémy nejsou...ještě, na úpravy fotek, přepínám na externí monitor Samsung... ;)
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Zlé zobrazenie fotiek na webe

Příspěvekod Antonin.Charvat » 05 pro 2014 16:23

To: "Taceo"

ano - jak již naznačil "bmx" - je třeba zajistit, aby fotky byly na web správně ukládány (tedy s hodnotami souřadnic RGB odpovídající standardu sRGB IE61266-2.1) a navíc také ve vhodném formátu - doporučuje se např. kompresní formát .jpg.
V praxi to znamená:
1) fotky před uložením na web převést do barevného prostoru sRGB a poté uložit funkcí "uložit jako" - nejlépe ve formátu .jpg.
2) pro jistotu ještě ověřit "tag", tj. že byl soubor .jpg správně uložen s "tagem" sRGBIEC61966-2.1 (tedy s profilem sRGB IEC61966-2.1).

Ověřil jsem, že fotky (.jpg) připravené dle bodů 1) a 2) se v internetovém prohlížeči MS IE i v prohlížeči Chrome zobrazují naprosto stejně.

Navíc není možné a není pro to ani žádný důvod, aby prohlížeč interpretoval takto stejným způsobem připravené a poté uložené fotografie rozdílným způsobem, dle toho, na jaké webové stránky byly fotografie uloženy. Stejná fotografická data musí být interpretována stejným prohlížečem stále stejně - bez ohledu na to, na jaké webové stránce je fotografie zobrazena. Pokud je tedy fotografie interpretována z různých webových stránek rozdílně, pak se s největší pravděpodobností nejedná o tatáž data připravená korektně např. dle bodů 1) a 2), ale o rozdílná data (prosím prověřte).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron