Dell U2713H vs EIZO CG223W vs NEC PA241W

Moderátor: Antonin.Charvat

Dell U2713H vs EIZO CG223W vs NEC PA241W

Příspěvekod subpixel » 01 bře 2014 23:17

Dobry vecer,
uvazuji mezi Dell U2713H, EIZO CG223W a NEC PA241W. Co byste mi doporucili? pripade uvedte lepsi model. Vlastnim i1display pro a nejde mi o velikosti displeje, ale musi umet hardwarove kalibrace a cena do cca 20 000kc.
Dekuji predem za odpoved.
subpixel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 01 bře 2014 22:40

Re: Dell U2713H vs EIZO CG223W vs NEC PA241W

Příspěvekod Antonin.Charvat » 06 bře 2014 20:52

To: "subpixel"

všechny uváděné modely podporují hw-kalibraci pomocí sondy i1Display Pro.
Zatímco však u modelu Dell U2713H a EIZO CG223W je software již součástí dodávky monitoru, tak k modelu NEC PA241W je nutné software pro hw-kalibraci a podporu sondy dokoupit (cca 100 USD za software).
Podstatné rozdíly jsou také v možnostech a přesnosti kalibračního softwaru. Nejméně možností nabízí pochopitelně kalibrační software dodávaný ke kalibraci modelu Dell U2713H (velmi omezený počet podporovaných sond a nemožnost vytváření a přepínání mezi libovolným množstvím vytvořených profilů včetně velmi omezených možností editace profilů a také menší přesnost generovaných profilů). Je to dáno samozřejmě zaměřením na cílovou skupinou uživatelů (segment hobby).

Lepší situace je samozřejmě u profesionálních softwarů typu SpectraView II (NEC) nebo ColorNavigator (EIZO), které umožňují velmi precizní nastavení (nakalibrování) monitoru včetně tvorby velmi přesných profilů. EIZO ColorNavigator navíc umožňuje na hardwarové úrovni přesnou emulaci moderních zobrazovačů (tablety, smartphony) a přesnou simulaci RGB-dat interpretovaných na CMYK-tiskových strojích (pouze ve spolupráci s modely EIZO, které používají pokročilé a moderní obrazové 3D-procesory - jako např. též uváděný model CG223W).

Při rozhodování je tedy třeba se zamyslet nad tím, co si od případného řešení (monitor+kalibrační sonda) vlastně slibuji a jaká jsou moje očekávání:
1) Největší variabilitu kalibračních úloh a navíc s nejvyšší přesnosti nabízí profesionální řešení EIZO CG223W (s 16-bit 3D-LUT) + kalibrační software ColorNavigator (je již součástí dodávky). ColorNavigator aktivně podporuje sondu i1Display pro tím, že má ve své databázi zaznamenánu její korelační (=opravnou) tabulku a zpřesňuje tak výsledek měření této jinak běžné sondy. Na druhé straně se jedná o monitor s nejmenší úhlopříčkou ze tří uvažovaných řešení (22" = 1680x1050). Display za to nabízí vynikající čitelnost textu (rozumná rozteč bodů = 0,28mm = vhodný pro starší uživatele, kteří již nevidí tak dobře na blízko) na kvalitní S-PVAIII obrazovce a výhodu úspory místa na pracovním stole.
Cena celého řešení se sondou i1DisplayPro se pohybuje cca 24.000,- Kč včetně DPH a cca 20.000,- Kč včetně DPH bez kalibrační sondy. To vše včetně kompletní 5 leté záruky na monitor, LCD-panel a jeho podsvětlovací systém.

2) Výborné je také řešení PA241W + SpectraViewII, které je co do kvality kalibrace velmi podobné řešení EIZO CG223W+ColorNavigator, ale je třeba počítat s určitým doplatkem za kalibrační software nebo již rovnou uvažovat o novějším řešení PA242W-bk-sv, kde je již v ceně také kromě kalibračního software i kalibračnmí sonda. Cena takového řešení se však již bude pohybovat cca 29.000,- Kč včetně DPH se čtyřletou zárukou a cca 22.500,- Kč včetně DPH bez kalibrační sondy a bez kalibračního softwaru se tříletou zárukou.
Je pak otázka, zda si již za prakticky velmi podobné peníze nepořídit rovnou EIZO CX240, které s licencí pro ColorNavigator přijde na 31.500,- Kč (včetně DPH), ale nabízí za ně kompletní 5-letou záruku. Výhodou pro určitou skupinu uživatelů může být větší úhlopříčka (24") a také o něco větší rozlišení (1920x1200).

3) Základní kalibrace s průměrnou úrovní dosahované přesnosti nabízí řešení Dell U2713H + kalibrační software od Dellu.
Co se týče kvality obrazu a přesností kalibrací, tak je ovšem s předchozími řešeními nelze příliš srovnávat a ani by to nebylo příliš fér.
Modely EIZO a NEC jsou např. vybaveny technologiemi DUE pro zachování homogenity obrazu (u modelu EIZO je homogenita optimalizována dokonce pro dvě teploty bílého bodu 5000K a 6500K).
Modely EIZO a NEC pracují také s vyšší přesností (16-bit) a EIZO má dokonce senzory pro regulaci uchování hodnoty bílého bodu i při změnách okolní teploty.
Model může být však zajímavý pro uživatele hledající za rozumnou cenu hlavně vysoké rozlišení (2560x1440) a "jakous-takous" kalibraci pro využití své domácí sondy. Standardní záruční dobu nabízí pro tento model prodejci od dvou do tří let.

Ani o jednom řešení tedy nelze jednoznačně tvrdit, že je obecně z těch výše uvažovaných prostě nejlepší a to proto, že se jedná o poměrně rozdílná řešení určená pro různé úlohy a uživatele. Co pro někoho může být naprosto postačující, může jiný považovat za nevyhovující ...
Při rozhodování, který z těchto modelů, je třeba si položit vždy základní otázku: "Co si od takového řešení slibuji a co potřebuji" a jak přesnou, rychlou a flexibilní kalibraci (=jaké možnosti kalibrace) budu vyžadovat.

Při nižších nárocích na přesnost kalibrací a průměrné kvalitě obrazu (= mám na mysli průměrné ve srovnání s EIZO nebo NEC, jinak nabízí Dell U2713H jistě dobrý standard) a při požadavku vysokého rozlišení bude při výběru z výše uvedených modelů vítězit Dell U2713H.

Při vyšších nárocích na přesnost kalibrací a vyšší kvalitě obrazu a při požadavku menšího rozlišení nebo rozměrů budou favority modely EIZO CG223W nebo NEC PA242W (PA241W již se v podstatě nevyrábí). Při zvažování 24" foto-monitorů přichází další horký favorit EIZO CX240 (cena 26.800,- Kč včetně DPH + softwaru ColorNavigator Elements, který nevyžaduje ke kalibraci žádnou externí sondu nebo cena 31.500,- Kč včetně DPH + softwaru ColorNavigator, který podporuje až 30 kalibračních sond).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků