Zobrazování v různých editorech - nechtěné barevné posuny

Moderátor: Antonin.Charvat

Zobrazování v různých editorech - nechtěné barevné posuny

Příspěvekod Mila_xl » 18 led 2013 11:20

Rád bych se pana Charváta zeptal, jestli exixtuje nějaká rada na sjednocení zobrazování fotek v různých editorech. Např. když upravím fotku (jedno v jakém editoru), tak se mi ve formátu JEPEG v prohlížeči ZPS14 zobrazí víc do červena, ale v A.Bridge CS5 víc do zelena. Je to chybou nastavení něčeho, nebo je to těmi editory? Zjistil jsem, že mi to dělají fotky z E-PL5 i XZ-1, ale i canonu 50D. Děkuji za odpověď.
Mila_xl
 
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2012 12:57

Re: Zobrazování v různých editorech - nechtěné barevné posun

Příspěvekod Antonin.Charvat » 18 led 2013 15:51

To: Mila_xl

Uviverzální návod bohužel neexistuje. Proto první otázka profesionála při porovnávání fotografií zní: "Jaký používáte prohlížeč?" Správně by měla ta otázka dokonce znít asi takto:
Jakou verzi prohlížeče a s jakou konfigurací CMS (Správy barev) používáte? A pokud prohlížeč se zapnutou Správou barev, s jakým barevným profilem monitoru?

Pokud tedy má být barevná reprodukce v různých prohlížečích alespoň velmi podobná (když už nemůže být na 100% totožná), pak je třeba dodržet několik zásad:
1) používat vždy pouze prohlížeče se zapnutou Správou barev
2) Nastavit barevný profil monitoru ve Správě barev operačního systému - což je důležité zejména v případě, kdy prohlížeč "čte" informaci o barevném profilu monitoru z nastavení Správy barev operačního systému
3) Pokud to prohlížeč vyžaduje, pak nastavit správný barevný profil monitoru ve Správě barev příslušného prohlížeče. Pokud to prohlížeč nevyžaduje, pak to může být tím, že si informaci o barevném profilu čte automaticky při svém spuštění ze Správy barev operačního systému (viz. bod 2). Pokud v prohlížeči nikde nenajdete možnost "Zapnutí Správy barev" ani prohlížeč nevyžaduje zadání barevného profilu monitoru, pak je třeba určitě nastavit ve Správě barev operačního systému barevný profil monitor monitoru a poté nejlépe nějakým kontrolním obrázkem ověřit, zda takový prohlížeč podporuje nebo nepodporuje Správu barev (pokud nepodporuje Správu barev, pak jej raději nepoužívat).

Poznámka:
Za určitých speciálních okolností je také možné používat prohlížeče BEZ správy barev nebo s vypnutou správou barev:

Podmínkou takového zobrazování je však to, aby barevný rozsah dat fotografie byl pokud možno stejný nebo se alespoň velmi blížil barevnému rozsahu zobrazovače (monitoru).
Např. fotím (pořizuji) data v barevném rozsahu blížícím se standardu sRGB a barevný rozsah mého monitoru se bude také blížit standardu "sRGB".
Některé monitory jsou za tímto účelem vybaveny tlačítkem "Mode", kterým lze barevný rozsah monitoru změnit z tzv. "nativního" barevného rozsahu monitoru na barevný rozsah odpovídající standardu "sRGB".
Je třeba si uvědomit, že je samozřejmě otázka, jak přesná tato simulace standardu sRGB bude. Obecně platí, že bude tím přesnější, čím přesnější simulační technologie se k tomu v příslušném zobrazovači využije. Více přesná bude samozřejmě simulace pomocí nejmodernějších obrazových 3D-procesorů na monitorech např. za 1200 EUR a méně přesná na monitorech za 600,- EUR.
Na monitorech nejnižší třídy možnost volit barevný rozsah monitoru dle určitého standardu (sRGB, AdobeRGB, atd.) samozřejmě chybí, takže metodu použití prohlížeče bez Správy barev pak lze použít pouze v případě, že "nativní" barevný rozsah monitoru se alespoň přibližně blíží barevnému rozsahu odpovídají standardu sRGB, což je ale právě u monitorů nejnižší kategorie obecně sázka do loterie a pro laika bez měřící sondy a potřebného vybavení poměrně obtížné posoudit.

POZOR: některé monitory při volbě obrazového režimu "sRGB" vůbec nezmění svůj barevný rozsah, ale podle standardu sRGB nastaví pouze bílý bod (na hodnotu 6.500K) a gradační křivku (odpovídající přibližně koeficientu gama=2.2).

Ve Vašem konkrétním případě bych v první řadě doporučoval:
1) v prohlížeči ZPS14 v sekci Správa barev zkontrolovat, zda je povolena Správa barev a zda je v této sekci také správně nastaven barevný profil Vašeho monitoru.
2) Adobe Bridge CS5 si barevný profil monitoru "přečte" ze Správy barev operačního systému, takže je třeba ve Správě barev Vašeho OS zkontrolovat, zda je jako výchozí profil monitoru nastaven barevný ICC-profil právě Vašeho monitoru, na kterém zobrazujete fotografická data.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Re: Zobrazování v různých editorech - nechtěné barevné posun

Příspěvekod Mila_xl » 21 led 2013 15:42

Problém vyřešen!!!

Vážený pane Charváte, moc děkuji za podnětné a velmi přesné rady - já měl v PS CS5 nastavenou správu barev a profil zkalibrovaného monitoru (od vás :-)), ale v ZPS14 jsem zapnutou správu barev neměl. Takže jsem si ji zapnul a nastavil profil monitoru a JE TO! Barvy nyní sedí v obou editorech.

Ještě jednou děkuji.
Mila_xl
 
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2012 12:57


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků