Monitor Eizo SX2462W

Moderátor: Antonin.Charvat

Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod AlcorFX » 10 led 2013 20:45

Dobrý den, pane Charváte,

chystám se pořídit si monitor Eizo SX2462W, a chci se zeptat, zda po zkalibrování monitoru pomocí aplikace EasyPix2 (bez kalib. sondy) a tedy vložení ICC profilu do systému Windows 7, budu muset ještě přiřazovat do souboru snímku, který budu posílat do fotolabu (např. Fotoškoda), ICC profil, který poskytuje fotolab pro svůj stroj a papír, na který budu chtít fotografii vyvolat. Ptám se proto, že EasyPix2 funguje, co jsem tak pochopil z předváděčky v showroomu, na principu, že monitor kalibruji na konkrétní papír, který jsem si přinesl z fotolabu, takže monitor mi bude ukazovat barvy, takové jaké budou na daném papíře. Když nad tím teď přemýšlím, tak by to bylo zbytečné přidávat profil, že? Nebo se mýlím? Díky za odpověď.

S pozdravem Petr Placatka

P.S. Například u výše zmiňovaného fotolabu Fotoškoda jsem nenalezl zmínku o tom, že vyvolávají v rozšířeném gamutu, existuje nějaký pražský fotolab, který by adobeRGB dokázal vyvolávat? Díky.
AlcorFX
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 led 2013 20:16

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod Antonin.Charvat » 13 led 2013 12:02

To: "AlcorFX"

Máte naprostou pravdu. Profil tiskového stroje ve fotolabu slouží jen pro náhled fotografických dat na Vašem "zkalibrovaném" monitoru. Pro náhled se často používá např. ve PhotoShopu funkce "Nastavení kontrolního náhledu", kdy se do profilu simulovaného zařízení doplní právě profil simulovaného tiskového stroje.
Při zasílání Vašich fotografií do fotolabu tedy nemusíte Vaše původně sRGB nebo AdobeRGB fotografická data konvertovat do RGB-souřadného prostoru tiskového stroje, který používá fotolab.
Fotolaby to nevyžadují a ani nepředpokládají, že by to někdo dělal.

POZOR: některé fotolaby předpokládají, že všechna fotografická data jsou připravena a odpovídají barevnému standardu sRGB a pokud tomu tak není (fotograf dodá data pořizovaná pro standard AdobeRGB), pak jsou taková data v tiskové podobě pochopitelně "podsycená". V takovém případě je třeba před předáním do fotolabu Vaše data (fotografie připravené pro AdobeRGB prostor) zkonvertovat do barevného prostoru sRGB. K tomuto účelu slouží např. ve PhotoShopu funkce "Úpravy/převést do profilu".

Fotolab Foto-Škoda dokáže přijímat a zpracovat fotografická RGB-data odpovídající jak standardu sRGB, tak rovněž standardu AdobeRGB. Aby to mělo smysl, tak používají pro tisk sRGB dat jiné technologie (tiskové stroje), než pro tisk AdobeRGB dat, kde je potřeba zajistit tiskový stroj se širokým barevným rozsahem přesahujícím standard sRGB (tzv. "širokogamutové" tiskové stroje). Obecně je však pravda - že ne v každém fotolabu se zabývají tiskem dat dodaných dle standardu AdobeRGB a důvodem je např. absence "širokogamutový" tiskáren, takže by to pak ztrácelo i svůj smysl.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod AlcorFX » 15 led 2013 17:33

Velice Vám děkuji za odpověď.

Zajímalo by mě ještě něco... Pokud se nepletu, tak tento monitor, Eizo SX2462W, neumožňuje HW kalibraci, kdežto monitor Eizo Cx240 již HW kalibraci umožňuje (pokud si koupím licenci na plně funkční verzi Colornavigatoru).
Doufám, že jsem pochopil správně rozdíl mezi HW kalibrací a softwarovou kalibrací, a to:

HW kalibrace: Musí ji umožnit přímo monitor (CX a CG řady), tzn. kalibrace probíhá pomocí sondy a kalibračního software (např. Color Navigator) a tento software přímo spolupracuje s monitorem, aniž by ke komunikaci s ním využíval grafickou kartu. Kdežto
Softwareová kalibrace: Znamená, že monitor neumožňuje HW kalibraci (např. řady SV a SX), kalibrace tedy probíhá pomocí sondy a kalibračního software, ale software s monitorem komunikuje pomocí grafické karty.
Takže díky HW kalibrovatelnému monitoru získám přesnější kalibraci, protože kalib. údaje nejsou zkresleny grafickou kartou.

A já se chci zeptat, jestli je pro amatera viditelný rozdíl mezi HW kalibrací (HW kalibr. monitor + sonda + soft) vs. SW kalibrace (monitor bez HW kalib. + sonda + soft).
Snad jsem to popsal srozumitelně. V kostce mi jde o to, jestli HW kalibrace je pro amatera fotografa a grafika o tolik přesnější a hlavně viditelnější, než SW kalibrace.

Děkuji za odpověď.
AlcorFX
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 led 2013 20:16

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod Antonin.Charvat » 18 led 2013 11:06

To: AlcorFX
Pokud se nepletu, tak tento monitor, Eizo SX2462W, neumožňuje HW kalibraci, kdežto monitor Eizo Cx240 již HW kalibraci umožňuje (pokud si koupím licenci na plně funkční verzi Colornavigatoru)

Dnes prakticky VŠECHNY fotografické monitory EIZO umožňují provádět hw-kalibraci a EIZO k nim také odává VŽDY příslušný kalibrační software pro hw-kalibraci:
1) Modelové řady EIZO "FS" (FORIS), "S", "SX" spolupracují s kalibračním softwarem pro hw-kalibraci EIZO EasyPIX2 - pracuje též bez kalibrační sondy
2) Modelové řady EIZO "CS" a "CX" spolupracují s kalibračním softwarem pro hw-kalibraci EIZO ColorNavigator Elements - pracuje též bez kalibrační sondy
3) Modelová řada EIZO "CG" spolupracuje s kalibračním softwarem pro hw-kalibraci EIZO ColorNavigator (full version) - pracuje pouze s kalibrační sondou

Doufám, že jsem pochopil správně rozdíl mezi HW kalibrací a softwarovou kalibrací ...


1) HW-kalibrace:
Při hardwarové kalibraci monitoru pomocí k tomu určenému (obvykle doporučovaného) kalibračního softwaru /lze ovšem i ručně/, je cílových hodnot (např. požadované hodnoty jasu nebo bílého bodu) dosahováno změnou těchto hodnot přímo na hardwarové úrovni monitoru - v případě kalibračního softwaru zápisem do příslušných registrů monitoru.
a) V případě "ruční" hw-kalibrace to prakticky znamená vyvolat OSD-menu monitoru a změnit např. jas monitoru, barevnou teplotu bílého bodu a popř. další požadované parametry.
b) V případě použití k tomuto účelu dodávanému kalibračního softwaru pak tento software komunikuje s monitorem a do příslušných registrů monitoru pak postupně zapisuje takové hodnoty, aby bylo opět dosaženo požadovaných cílových hodnot kalibrace (požadovaných parametrů monitoru).

Proces hw-kalibrace tedy vůbec neovlivňuje a nevymezuje výstupní hodnoty jednotlivých kanálů R-G-B grafické videokarty v PC.
Důležitým důsledkem hw-kalibrace je tedy:
a) nezávislost zkalibrovaného monitoru na grafické kartě k PC. Ať bude takový monitor připojen k jakémukoliv PC, bude nastaven (svítit) stále stejně
b) škála barevných tónů dodávaných grafickou kartou PC do monitoru bude mít plný rozsah (barevná škála nebude omezena)

2) SW-kalibrace:
Při softwarové kalibraci monitoru pomocí k tomu určenému kalibračního softwaru, je cílových hodnot (např. požadované hodnoty jasu nebo bílého bodu) dosahováno změnou nebo vymezením hodnot výstupních kanálů R-G-B grafické karty PC, ke které je připojen kalibrovaný monitor. Cílové hodnoty požadovaných obrazových parametrů jsou tedy dosahovány změnou příslušných registrů grafické karty a tedy na hardwarové úrovni grafické karty (ne monitoru).

Proces sw-kalibrace tedy ovlivňuje a vymezuje výstupní hodnoty jednotlivých kanálů R-G-B grafické videokarty v PC.
Důležitým důsledkem sw-kalibrace je tedy:
a) závislost zkalibrovaného monitoru na grafické kartě k PC. Pokud bude takový monitor připojen k jinému PC, bude jej nutné znovu zkalibrovat
b) škála barevných tónů dodávaných grafickou kartou PC do monitoru může být omezena, což se projeví absencí některých barevných tńů, což se projeví "hrubšími" přechody v případě reprodukce blízkých barevných tónů

V případě požadavku změny gradace nárustu černého bodu (koeficientu gamma), pak dojde k nejdramatičtějším změnám, protože LUT-registry grafických karet obvykle pracují pouze s 8-mi bitovou hloubkou a nepoužívají tak dokonalé algoritmy, jako fotografické monitory. Důsledkem je, že po softwarové kalibraci s požadavkem na nastavení hodnoty gamma dojde na monitoru k viditelnému "páskování" při zobrazení přechodů blízkých barevných tónů a navíc nebude obvykle zobrazení "neutrální" šedoškály neutrální, ale dojde k zabarvení do určitých barevných tonů.

Právě z těchto důvodů se profesionálové snaží softwarové kalibraci pokud možno za každou cenou vyhnout a používají ji jen v případech, že jejich monitory nepodporují hw-kalibraci.

chci se zeptat, jestli je pro amatera viditelný rozdíl mezi HW kalibrací (HW kalibr. monitor + sonda + soft) vs. SW kalibrace (monitor bez HW kalib. + sonda + soft)

Záleží na posuzovaných cílových parametrech kalibrace:
Nejmenší rozdíly mezi hw- a sw- kalibrací jsou např. při porovnávání výsledného jasu nebo barevné teploty bílého bodu.
Největší rozdíly jsou naopak zase při sledování gradace obrazu.
Asi nejlepší obrázek si každý udělá, když si provede hw-kalibraci a sw-kalibraci a poté porovná "kvalitu" zobrazení kontrolní šedoškály od (0,0,0) do (255, 255,255) zobrazené přes celou obrazovku.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod AlcorFX » 18 led 2013 18:25

Já se Vás na kalibraci HW vs. SW ptal, protože nemám právě možnost si to vyzkoušet osobně, abych mohl vidět ten rozdíl. Ale jak jste napsal, velký rozdíl je hlavně v té pasterizaci při přechodech. Moc děkuji za vysvětlení. Také děkuji za upřesnění, že i model SX2462W je hardwareově kalibrovatelný, protože na eizo.cz není k tomuto monitoru zmínka, že je HW kalibrovatelný. Pouze na eizo.com je zmínka o vylepšené software kalibraci + zmínka o sondě EX1. Jen škoda, že tento monitor podporuje jen soft EasyPIX2 a Colornavigátor ne. Tak se chci zeptat, když bych k monitoru do budoucna zakoupil například sondu XRite i1Display Pro + s ní dodávaný kalib. soft, zda bych mohl monitor hardwarově kalibrovat jako jste to popsal v bodě "1) HW-kalibrace" v předchozím příspěvku. Díky za odpověď. A také děkuji za trpělivost s odpověďmi na mé otázky :).
AlcorFX
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 led 2013 20:16

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod Antonin.Charvat » 21 led 2013 19:19

To: "AlcorFX"

Kalibrační software EIZO EasyPIX2 podporuje oficiálně pouze jedinou externí sondu EIZO EX1 a neoficiálně pak (po dodání příslušných knihoven) ještě X-Rite ColorMunki.
Podpora dalších kalibračních sond není plánována.

V případě, že do budoucna uvažujete o aktivním používání kalibračního softwaru EIZO ColorNavigator, pak doporučuji místo modelu SX2462W pořídit model CX240, který lze na rozdíl od modelu SX2462W "upgradovat" zakoupením licenčního balíčku pro zprovoznění plné verze kalibračního softwaru EIZO ColorNavigator 6. Bez licenčního "upgradu" pak monitor spolupracuje s jednoduchým kalibračním softwarem EIZO ColorNavigator Elements. Bližší info zde:
http://www.eizo.cz/monitory/colorgraphi ... or_LP.html
http://www.eizo.cz/monitory/colorgraphi ... ments.html

Model CX240 má také na rozdíl od modelu SX2462W tyto vlastnosti:
1) Novější typ IPS obrazovky s vylepšenou povrchovou úpravou
(nulové třpytění na bílých plochách, stabilní černá i z bočních pohledů)
2) širokogamutové LED-podsvícení obrazovky
3) vstup HDMI pro zpracování videosignálů (+ další vstupy: DVI-I, DP)
4) 2x USB-up stream pro 2x PC a společné sdílení (přepínání) klávesnice a myši.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod vasekk » 23 led 2013 20:24

Dobrý den, zmiňujete se, že EasyPIX2 umí neoficiálně i sondu x-rite. Neměl by jste někde prosím návod na zprovoznění?
vasekk
 
Příspěvky: 3
Registrován: 23 led 2013 20:20

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod Antonin.Charvat » 25 led 2013 09:49

To: vasekk

Kalibrační software EIZO EasyPIX2 podporuje oficiálně pouze jedinou externí sondu EIZO EX1 a neoficiálně pak (po dodání příslušných knihoven) ještě X-Rite ColorMunki.
Slovo "neoficiálně" znamená, že tyto knihovny včetně krátkého návodu na zprovoznění poskytuje zastoupení EIZO Europe v konkrétní zemi na vyžádání.
Pro ČR a Slovensko lze zastoupení společnosti kontaktovat na adrese: info.cz@eizo.com.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod vasekk » 25 led 2013 19:43

To: Antonin.Charvat - děkuji!
vasekk
 
Příspěvky: 3
Registrován: 23 led 2013 20:20

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod AlcorFX » 25 led 2013 22:37

Pane Charváte děkuji za předchozí odpověď,

ten monitor CX240 by byl velice fajn, to musím uznat. Akorát s Colornavigátorem by vycházel už něco málo přes 35000,- s dph. Procházel jsem internet a narazil na zajímavý monitor od společnosti NEC. Konkrétně se jedná o model "Spectraview 241" a jeho cena se pohybuje okolo 27000,- s dph. V ceně je kalibrační software Spectraview Profiler, jenž je analogie Colornavigatoru od Eiza a lze tedy tento monitor přímo HW kalibrovat. Jak byste hodnotil tento monitor, co se týče obrazové kvality? Vyrovná se monitoru CX240? Určitě bych rád uvítal i zkušenosti ostatních diskutujících, pokud mají zkušenosti s jedním z těchto monitorů. Děkuji.
AlcorFX
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 led 2013 20:16

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 led 2013 14:26

To: "AlcorFX"
Procházel jsem internet a narazil na zajímavý monitor od společnosti NEC. Konkrétně se jedná o model "Spectraview 241" a jeho cena se pohybuje okolo 27000,- s dph. V ceně je kalibrační software Spectraview Profiler, jenž je analogie Colornavigatoru od Eiza a lze tedy tento monitor přímo HW kalibrovat. Jak byste hodnotil tento monitor, co se týče obrazové kvality? Vyrovná se monitoru CX240?


Model "Spectraview 241" s kalibračním softwarem Spectraview Profiler je jistě pro fotografa určitou levnější alternativou modelu EIZO CX240+ColorNavigator. Naprosto rozdílná je však koncepce obou produktů.

"Spectraview 241" spolupracuje již v základní verzi (za 27.000 včetně DPH) s kalibračním softwarem Spectraview Profiler, který vyžaduje i u začátečníků pro kalibraci kalibrační sondu.

CX240 spolupracuje v základní verzi (za 31.000 včetně DPH - bez poplatku za licenci pro ColorNavigator 6) s kalibračním softwarem ColorNavigator Elements, kterým si uživatel pro základní kalibrace v domácím prostředí (hobby) zcela vystačí a jeho velikou výhodou je, že po začátečnících nevyžaduje ještě navíc vlastnit pro kalibrace žádnou kalibrační sondu. Výrobce tak nenutí zákazníka k maximální variantě hned v okamžiku nákupu. Teprve po čase (dle úrovně práce a nových okolností) si uživatel může dokoupit licenci pro plnou verzi ColorNavigator 6 s podporou kalibračních sond.

Obrazově i technologiemi si pak stojí CX240 nesporně výše:
1) - Nová IPS - obrazovka s povrchovou úpravou s "nulovým třpytem" na velkých jednobarevných plochách a se zachováním podání černé i při bočních pohledech. Obrazovka vyzařuje minimum tepla (studená obrazovka), takže nedochází k vysušování oční sliznice a "pálení očí".
2) - Integrovaný kalibrační senzor pro automatické udržování stavu poslední kalibrace
3) - Vstupy 10-bit DP, 8-bit DVI + nově 8-bit HDMI pro rychlé přímé a snadné připojování notebooků, kamer a fotoaparátů

P.S.:
Jinak bych rád podotkl, že pro základní nastavení jasu, gradace obrazu a bílého bodu je jistě každý kalibrační software analogií jiného kalibračního softwaru - v tomto smyslu samozřejmě souhlasím, ale jsou obrovské rozdíly v algoritmech, korekčních tabulkách pro použité kalibrátory a celkové přesnosti a také rychlosti výsledné kalibrace včetně možností následného udržování (automatické rekalibrace) tohoto stavu a včetně možností kontroly (validace) kvality a platnosti již jednou vytvořeného profilu.

Je také otázka, jaké další funkce kromě základní kalibrace kalibrační software umožňuje. Umí simulovat (a tedy měřit přes wifi rozhraní) moderní zobrazovače - tablety, telefony atd.? Umí simulovat a tedy měřit také jiné monitory? Spolupracuje s náhledovými boxy?
Atd., atd.

V dnešním poněkud složitějším světě je také na místě otázka podporovaných operačních systémů a jejich videorozhraní.
Jak je to s podporou WIN7-64-bit nebo WIN8?, MacOSX 10.6.x, 10.7.x nebo nejnovějších 10.8.x? Běží kalibrační software na PC Apple s rozhraním "Thunderbolt"? Atd., atd. ...

ColorNavigator patří po stránce tvorby, rychlosti a přesnosti profilů včetně dalších nadstandardních možností simulace prakticky libovolných periférií společně s bohatou podporou různých kalibrátorů a platforem různých operačních systémů k současné špičce pro kalibraci profilaci zobrazovačů.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod wladoo » 30 kvě 2013 20:34

Dobrý den,
trochu odbočím od tématu, ale můj problém se týká monitoru sx2462wfs. Koupil jsem již použitý, ale prakticky nový monitor (12/2012, 23 hodin v provozu).
Při pohledu na bílou plochu je vidět, že se obraz směrem dolů mírně (vypadá to, že s lineárním nárustem) ztmavuje a to po celé šířce monitoru.
Patrné je to ze všech úhlů pohledu a i po pár hodinách v provozu je to stejné.
Všude čtu o perfektním podsvícení a tenhle jev mě celkem znepokojuje.
Vzhledem k tomu, že jsem LCD koupil převážně na úpravu fotografií, tak tmavější spodní část a světlejší vrchní může být celkem problém.
Zajímalo by mě, jestli je tento jev u nového monitoru, než se zaběhne, normální? Nebo je to důvod k reklamaci?
Děkuji moc za odpověď.
Vlado Turek
wladoo
 
Příspěvky: 2
Registrován: 30 kvě 2013 20:12

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod Antonin.Charvat » 02 čer 2013 16:14

to: "wladoo"

Koupil jsem již použitý, ale prakticky nový monitor (12/2012, 23 hodin v provozu).
Při pohledu na bílou plochu je vidět, že se obraz směrem dolů mírně (vypadá to, že s lineárním nárustem) ztmavuje a to po celé šířce monitoru.

Monitor EIZO SX2462WFS je vybaven obvody pro dosažení co nejlepší homogenity obrazu, tj. pro dosažení co nejmenších jasových a chrominačních odchylek barevných tónů po celé ploše obrazovky. V případě, že je monitor v pořádku, pak není možné, aby docházelo k odchylkám, které by pozorovatel rozeznal bez měřící sondy, na první pohled a jen pouhým okem. Doporučuji Vám tedy obrátit se na servisní středisko EIZO a nechat monitor zkontrolovat (přeměřit).
Podle toho, co popisujete, to však vypadá na nerovnoměrné osvícení obrazovky dopadem okolního světla - a to shora dolu.
Je to velmi podobné, a někdy se to také stává, jako když uživatelé popisují, že např. pravá polovina obrazovky je světlejší, než levá.

V těchto případech si můžete zkusit provést jednoduchý test: otočte monitor vzhůru nohama a postavte jej do stejného místa, kde původně stál. Pokud bude i po převrácení obrazovky obraz stále v dolní části tmavější (přesto, že před otočením byla tato část obrazové plochy světlejší), pak se jedná právě o jev nerovnoměrného osvětlení obrazovky okolním světlem dopadajícím nerovnoměrně na plochu obrazovky.
Pokud by i po převrácení obrazovky zůstala tmavší část obrazovky ve stejných místech zobrazovacího panelu (po převrácení v její horní části), pak se jedná skutečně o nehomogenitu obrazu - což lze v případě modelu EIZO SX2462WFS nechat opravit hardwarovou rekalibrací monitoru, čili zápisem nových korekčních hodnot do příslušných registrů DUE-tabulek monitoru.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor Eizo SX2462W

Příspěvekod wladoo » 03 čer 2013 18:28

Dobrý den,
děkuji za nápad s otočením LCD vzhůru nohama. Obraz je tmavší stále na té samé straně (tj. ve spodní části monitoru, při otočení tedy nahoře) a navíc je patrný takový lehký nádech do žluta.
Myslím, že jde skutečně o nehomogenitu obrazu a ne o špatné nasvícení okolním světlem (stejně se monitor chová i v úplné tmě). Pošlu tedy monitor na záruční opravu.
Ještě jednou děkuji
Vlado Turek
wladoo
 
Příspěvky: 2
Registrován: 30 kvě 2013 20:12


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků