Levný monitor pro nadšence

Moderátor: Antonin.Charvat

Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 17 srp 2019 10:44

Dobrý den,
jsem fotograf amatér - nadšenec. Vlastním starší TN monitor a veškeré upravené fotografie jsem nucen kontrolovat ještě na displeji telefonu (amoled), který mi poskytne (pro mě) dostatečnou představu o úpravě. Tento postup už pro mě ale není únosný a rád bych si koupil nový monitor k pc.
Původně byl plán vybrat některý z nejlevnějších IPS monitorů v ceně kolem 3-4 tisíc, ale po nekonečném pročítání diskuzí a testů jsem se rozhodl pro volbu něčeho "dražšího" v cenovém rozmezí kolem 7-8 tisíc.

Doporučili byste mi, prosím, nějaké konkrétní monitory v této cenové relaci? Vím, že rozpočet je na zpracování fotografií naprosto minimální, ale berte prosím v úvahu, že mě fotografování neživí a jsem jen nadšenec, který chce přejít z příšerného TN na něco více uspokojivějšího.

Mé požadavky jsou:
- velikost cca 24-27" Full HD (pokud by nešlo jinak, mohl by být i QHD)
- minimálně 8bit
- 100% sRGB (Adobe RGB nejspíše nevyužiji)
- VESA, nebo solidně nastavitelný stojan
- 75Hz (tento parametr úmyslně dávám na poslední místo, zhruba třetinu času využití monitoru budou i hry, ale nechci mít 75Hz na úkor ostatních parametrů..)

Z toho, co jsem prošel, mě zaujaly např. Asus PA249Q, Eizo FlexScan EV2450, BenQ GW2765HT, BenQ PD2700Q...
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 17 srp 2019 11:18

Tak pokud chceš dobrý monitor jak na fotografii, tak na hry, tak trochu všeobecný, tak si zásadně kup monitor s poměrem stran 16:10. 16:9 je na filmy.

V cenové relaci kde se pohybuješ si kup IPS, ty jsou dostatečně kvalitní jak pro fotografie tak pro ostatní účely.



Dobrou ruku při výběru.
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 17 srp 2019 12:51

Díky za reakci!
Právě že s poměrem 16:9 nemám problém, ale 16:10 jsem nikdy nepoužíval, takže nevím zda je rozdíl tak velký..
Co se týče IPS, tak to je pro mě jasná volba. Tu jsem zapomněl v požadavcích zmínit. Hodně jsem přemýšlel i nad VA nebo nějaké jeho vylepšené verze, ale tak nějak pocitově tuším, že IPS bude větší sázka na jistotu v této ceně.
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 17 srp 2019 15:45

Na Alza mají 25 palce monitor Iiyalama asi za 5 tisíc, ten je dobrý a má i 75 Hz...

16:10 ti dává prostor ...
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 17 srp 2019 16:42

pro nadšence je už dávno FullHD (jen 2Mpx...) málo :( 4k IPS je už mnohem dražší (neb nemá smysl pod 32"!) a vyžaduje i drahou (velevýkonou!) grafiku. Tedy bych doporučil rozlišení něco mezi.

Kontrolu fotek dělám tak, že pošlu vzorek do fotolabu (doporučuji zaškrtnou automatickou úpravu, neb monitor aktivně vyzařuje světlo! a obraz z něj je tak jasnější a pak je zklamání obraz z pasivního obrazu - papírové fotky - jen odrazu světla od papíru :? A pak zpětné nastavení barve monitoru dle fotky. 8-) (doporučuji nechat udělat alespoň A4 s njakými testovacími obrazci a dve svoje - s přírodou - nebem a se zelonou trávou a s ksichtem) Pak bude výstup z fotolabu předvídatelný 8-) Zejména nebude tmavší z papíru (jak jsem psal - papírový obraz neemituje aktivně světlo jak monitor! Jen jej nepřímo odráží :( Hlavně večer je snaha na zářícím až oslňujícím monitoru, pak odaslat fotky tmavší a na papíru jsou pak tmaví bubáci :lol: )

Používám jak 2. nouzový(!) monitor starý dobrý 21" IPS Asus jen o FullHD, ale po přechodu s 42" IPS 4k je rozlišovací schopnost detailů katastrofa! :( :( :(

Doporučení pro nižší rozlišení než 4k proto už nemám, neb nemám přehled pro již pohrdání všem nižším. Sorry jako ;)

I když - zadálmli podmínky: IPS 8-) , víc jak FuůůHD :( ... ale méně jak 4k :D a alespoň 30" (uvidíš, že to není moc! a už nebudeš chtít koukat na blechy...) a Disply Port, vypadl mi jediný! :shock: model a přitom docela levnej i dobře honocenej: https://www.czc.cz/aoc-q3279vwfd8-led-m ... 83/produkt

Studuj i diskuse a recenze k němu!

Doplněno - prej mu umíraj pixely :shock: je pouze v jedné... diskusi pod ním. Tak nevím :? Pak je , zase jen jediný, spokojený uživatel tohoto: https://www.czc.cz/iiyama-prolite-xb327 ... 29/produkt I když nemá nad 60Hz, má odezvu jen 4ms (n) (vs 5ms ten předchozí - divné když měl umět až 75Hz??? :? ) A tento druhý má záruku na vadné pixely! :D (n) 8-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 17 srp 2019 17:25

Sintesir.

Odkazoval jsem na monitor Iiyama 25 palce 16:10..ba Alze

https://m.alza.cz/25-iiyama-xu2595wsu-b ... gKrjPD_BwE

Nebo

https://m.alza.cz/25-iiyama-xub2595wsu- ... gL0DPD_BwE

Rozdíl si najdeš . Myslím že je v komfortním polohovacím stojanu, který lze jen doporučit.

Ty v odkazu výše od Eda nejsou totožné, jsou úplně jiné, méně vhodné a příspěvku nerozumím..
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 18 srp 2019 00:07

V čem je prosím Iiyama tak zajímavá od konkurence? O této značce nevím téměř nic, proto se ptám.
První co mě zarazilo, že se jedná o 6 bit + FRC. Nevím, zda to poznám, ale raději bych přímo 8 bit, nebo 8 bit + FRC (10bit). Např. mnou zmíněný Asus PA249Q nabízí 10 bit (předpokládám že 8+FRC) a třeba i 99% Adobe rgb (které jak jsem zmínil až tak nepotřebuji).

Nicméně je pravda, že jako celek působí ta iiyama velmi lákavě, dokonce i recenze na německém amazonu jsou pozitivní.

Možná nad tím zbytečně moc přemýšlím, ale znáte to.. rád bych v mém cenovém limitu vybral to nejlepší
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 18 srp 2019 10:43

Sintesir
Kladeš mnoho otázek tak nevím na co ti mám odpovědět dřív.

Shrnu - vybíráš co nejlepší monitor pro fotografie a hraní her s dobrým polohováním v nějaké cenové relaci.

Proto jsem ti dal odkaz na monitor Iiyama který tvé potřeby v tom provedení beze zbytku splňuje.

Má polohovací stojan, panel je formátu 16:10 takže poskytuje dostatek prostoru pro úpravu různých formátu fotografií a pro další kreativní činnost.
Poskytuje dostatečnou jemnost bodů displeje a normální zobrazení textu. Displej je v provedení AH – IPS s velkými pozorovacími úhly i kontrastem a rychlou odezvou.
Bez problémů zobrazí barevný prostor sRGB.

Má vysokou obnovovací frekvenci 75 Hz a rychlou odezvu čtyři milisekundy pro hraní her a video a kvalitní elektroniku která zamezuje blikání a trhání obrazů a má další fičuriny pro komfort. Celkem ti poskytuje maximum splnění požadavků a ještě za málo peněz

Tak ty preferuješ ten Asus. Ale to je muzeum z roku 2012 a pro tebe s ohledem na ostatní potřeby rychlého pohybu neakceptovatelné. také si přeber čím chceš 10 bít monitor krmit Máš vůbec zdroj gamutu a technické prostředky pro jeho dopravu do monitoru ? Pochybuji. Potřebu nemáš, vše na webu se odehrává sRGB a to ti ta doporučená Iiyama zobrazí spolehlivě.

Pokud jde o značku Iiyama, tak to je tradiční japonská firma kterou znají fajnšmekři a která má vysoké požadavky na komponenty a výstupní kontrolu a dělá svoji kvalitní elektroniku

Neuslyšíš na ni negativní ohlasy. Je to takový Mercedes mezi firmami vyrábějící monitory.

Přeji dobrou ruku při výběru, hezký den.
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 18 srp 2019 11:47

**lasta:
Díky moc za shrnutí a názor! Vážím si toho.
Je mi jasné, že polovina věcí co čtu o monitorech jsou "jen" marketingové řeči a různá označení pro totéž, co nabízí konkurence. Že je Asus muzeum jsem netušil - proto sem zavítal pro radu zde na forum. Navíc když se nad tím zamyslím, možná jsem vybíral zbytečně moc "profi" segment (viz. Adobe RGB, 10bit,...), ale to jen z důvodu, že jsem si myslel, že tento segment nabídne nějakou větší zobrazovací jistotu. Pokud levnější monitory poskytnou v podstatě to samé v rámci sRGB, tak mi bohatě postačí.

Do Vámi doporučené Iiyamy tedy na 99% půjdu :-) Ta cena je pod mé očekávání a parametry ideální.
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod Alda » 18 srp 2019 12:47

Také mám dotaz na lastu. V monitorech se nevyznám, jsem jen uživatel. Mám nyní asi 4 roky Iiyamu XB 2483HSU.
Jsem s ním spokojen, ale chci ho přenechat vnučce. A tak si chci opět pořídit iiyamu, ale s o něco větším monitorem.
Je to tento model: XUB 2792 QSU-B1. A chci se zeptat, zda má to vyšší rozlišení 2560x1440 px pro mě nějaký praktický
přínos, když 95% svých fotek převádím do čb ? A nebo bude stačit jít do menšího rozlišení a tak ušetřit nějakou kačku?
Předem díky za odpověď.
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 18 srp 2019 12:56

Sintesir
Nezapomeň na polohovací stojan, dobrý pomocník

https://iiyama.com/cz_cs/produkty/proli ... 595wsu-b1/

Alda

U toho monitoru je WQHD rozlišení. To je takový paskvil, ani ryba, ani rak, výmysl holywodských filmových studií..nejlepší rozlišení je 4 násobek HD standardu, který se všeobecně nazývá 4K který se lehce přepočítává , ale pro ně se počítá s velikostí monitorů nad 30 palců.. menší nemá význam a opodstatnění..

Jak jsem uvedl, na rozlišení WQHD se špatně přepočítává, záleží na tom, jakou máš grafickou kartu a jak celý proces zvládá. Počítej ale s tím, že písmenka budou malé jako blechy, a budeš je muset zvětšovat a přibližovat abys he přečetl a to ještě individuálně, protože se velikost bude měnit dle jejich zdroje..

Dodatek

Jinak jsem opomenul podstatu odpovědi.

Na takhle malém WQHD monitoru poznáš houby rozdíl i když ho naládujš daty z dobré grafické karty a to přesto, že má převodník 8bit.

Ten kdo má kvalitní comp a dělá velkoplošné návrhy, tak by ho možná trochu využil, ale ten si opatří vhodnější monitor. Ne takovou nudli 16 : 9. Ta je na koukání na filmy.

A jinak v té poznámce o ČB. Množství stupňů v šedé je základem kvalitní barevné fotografie. Pokud nejsou odstíny šedé, nejsou ani odstíny barev, jsou jimi podmíněny.

Takže je to jedno, zda barva nebo stupně šedi.
Jde jen o zobrazení.
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 18 srp 2019 20:41

**lasta : určitě vemu verzi s nastavitelným stojanem. Sice mám v plánu do budoucna nějaký kloubový držák na monitor, ale kdoví, možná natolik stavitelný stojan nakonec bude stačit.
Chtěl bych se ještě zeptat, zda nevíte přesný typ panelu, který tato Iiyama používá? Všiml jsem si, že je spousta monitorů napříč různými výrobci opatřena stejným panelem, ale u tohoto se mi nepodařilo panel najít. Né že by to bylo extra podstatné, ale bylo by zajímavé vědět, kde všude se tento panel ještě objevil.
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod Alda » 19 srp 2019 09:43

lasta: Děkuji za odpověď. Tak jestli jsem dobře hledal, tak iiyama 27" monitor s rozlišením 1920x1080 a 16:10
v nabídce není a tak asi budu muset jít do toho 25" XU 2595 WSU-B1...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 19 srp 2019 15:29

Alda.

Tak pokud chceš větší monitor, tak si kup 32 palců nebo víc. Tam je výběr dostatečný a nejsi omezen kratší stranou monitoru, která je u nich dostatečně vysoká.
Její velikost právě omezuje pracovní prostor u menších monitorů a tak se používá formát 16:10. Tak klidně můžeš u těchto monitorů mít i formát 16:9 či jiný a nebudeš omezován.

V té velikosti samozřejmě nevadí ani rozlišení WQHD, pokud ho máš na co připojit a nakrmit.
Takový.. Iiyama ProLite XB3270QS-B1.. ten je parádní a není ani drahý, ale musí mít řádné krmení... tím se zase prodraží..

https://iiyama.com/cz_cs/produkty/prolite-xb3270qs-b1/

Sintesir.
Takové blbosti neřeš . :)
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 19 srp 2019 19:30

**lasta píše:Alda.

Tak pokud chceš větší monitor, tak si kup 32 palců nebo víc. Tam je výběr dostatečný ..... Takový.. Iiyama ProLite XB3270QS-B1.. ten je parádní a není ani drahý, ale musí mít řádné krmení... tím se zase prodraží... https://iiyama.com/cz_cs/produkty/prolite-xb3270qs-b1/ .....

A co jsem výše dávno doporučoval!? :lol: Iiyama ProLite XB3270QS-B1! 8-)
https://www.czc.cz/iiyama-prolite-xb327 ... 29/produkt
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 19 srp 2019 19:33

Alda píše:lasta: Děkuji za odpověď. Tak jestli jsem dobře hledal, tak iiyama 27" monitor s rozlišením 1920x1080 a 16:10
v nabídce není a tak asi budu muset jít do toho 25" XU 2595 WSU-B1...

Slepče ;) , do vyššího rozlišení, ale přitom do menší úhlopříčky nechoď! :(
I u B&W obrazu má vyšší rozlišení monitoru smysl! Přeci zdroj obrazu - fotky (a třeba i bez barev 8-) ) máme dávno i víc jak 20Mpx! (n) 8-) A přitom výstup - monitory, maj mnozí jen 2Mpx... (FullHD) (y) (y) A nebo mnozí čučijó sice na víc jak FulHD, ale na pididipleju mobilu...................
FullHD do 21"-24" a pro vyšší rozlišení monitoru jakou velikost? K u r v a vyšší soudruzi! Vyšší!!! :D
Naposledy upravil ODSakEda dne 19 srp 2019 19:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 19 srp 2019 19:38

Edo
Ale blbě pro Sinatir, který chtěl hodně levný monitor pro své potřeby, aby uměl sRGB...


Teď píši Alda, který chce veliký monitor , má jiné nároky.. ;)

Ale nevím, zda má přístroj který ho obslouží, to je na něm.....
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod ODSakEda » 19 srp 2019 19:41

**lasta píše:Edo
Ale blbě pro Sinatir, který chtěl hodně levný monitor pro své potřeby, aby uměl sRGB...


Teď píši Alda, který chce veliký monitor , má jiné nároky.. ;)

Ale nevím, zda má přístroj který ho obslouží, to je na něm.....

- kolem 6000kč za 32"(!) víc jak FullHD IPS 4ms, je nelevný??? :shock:
- jasně, mnozí touží po 4k obrazovce (to je to nejlevnější dneska...) a přitom na to nemaj "krmidlo", "železo"! - Výkonné PC i grafiku! To znamená další investici do PC min. 40-50k kč! :? I když na statický obraz to není taková hrůza, ale na 4k video, natož 50Hz(50p!) 10bit(!!!), už pořádný "železo" třeba je!)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod **lasta » 19 srp 2019 21:19

Tak to shrnu.
Jsou různé monitory pro různé potřeby v různých cenách s různou náročností na přístrojové vybavení na které jsou připojeny.. :)
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Levný monitor pro nadšence

Příspěvekod sintesir » 20 srp 2019 07:42

Ja bych se dovolenim jeste vratil k doporucenemu monitoru pro me (ta iiyama 25"). Snazim se zjistit co nejvice informaci a nekde (mozna i zde na forum) jsem cetl, ze je idealni pokud vyrobce primo nabizi ICC profil k danemu monitoru ke stazeni. Iiyama k tomu monitoru ICC profil nenabizi a ani to nemaji v planu, dle vyjadreni na muj dotaz.
Je to neco, nad cim se pozastavit, nebo kvuli tomu uvazovat jeste nad jinym monitorem? Fotim ciste do sRGB, tak bych rad, aby mel i monitor co nejpresnejsi sRGB.
sintesir
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2019 10:08

Další

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron