Eizo CS2420

Moderátor: Antonin.Charvat

Eizo CS2420

Příspěvekod alfonz » 06 čer 2018 20:30

Zdravím.Prosím o radu. Pořídil jsem monitor Eizo CS2420 a mám následující problém. Hádám že to bude v grafice nebo ve správě barev Windows. Monitor jsem sondou zkalibroval,vytvoril profil a ve správě barev dal jako výchozí. Fotky se mi barevně ukazují jinak,v aplikacích (LR,PS,Zoner i Chrome) sedí,ale v systému jsou dosti přesaturované. Dosáhnu nějak toho,aby to bylo i v systému stejně? Monitor používám k notebooku,a ještě bych chtěl vědět jestli se dá přepínat mezi ICC profily.že když odpojím notas tak abych tam měl zpět to základní..zatím se mi toho nedaří dosáhnout. Snad jsem problém popsal dost srozumitelně a někdo poradí. Díky.
alfonz
 
Příspěvky: 3
Registrován: 06 čer 2018 20:18

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod Antonin.Charvat » 07 čer 2018 12:53

To: "alfonz"

Zdravím.Prosím o radu. Pořídil jsem monitor Eizo CS2420 a mám následující problém. Hádám že to bude v grafice nebo ve správě barev Windows. Monitor jsem sondou zkalibroval,vytvoril profil a ve správě barev dal jako výchozí. Fotky se mi barevně ukazují jinak,v aplikacích (LR,PS,Zoner i Chrome) sedí,ale v systému jsou dosti přesaturované. Dosáhnu nějak toho,aby to bylo i v systému stejně?


Existují základní dva modely zpracování fotografií fotografickými editory (= dva typy fotografických editotorů):
1) Editory, které pracují s barevým profilem monitoru (který je obvykle výsledkem kalibrace monitoru nebo se dá "ručně" stáhnout z webovských stránek výrobce monitoru). Sem patří např.: Adobe LR, PS, ZONER-pokud je tak nastaven, Chrome, atd.
2) Editory, které nepracují s barevým profilem monitoru (obvykle sytémové prohlížeče fotografií nebo některé internetové prohlížeče).

Jak reprodukují fotografie editory, které pracují s barevným profilem monitoru?
1) přečtou si v hlavičce fotografie, v jakém fotografickém RGB-standardu (normě) byla fotografie vytvořena
2) převedou RGB-souřadnice každého obrazového bodu do tzv. nezávislého barevného prostoru - velmi často např. do barevného prostoru L*ab
3) převedou souřadnice každého obrazového bodu vyjádřené v souřadném systému L*ab do RGB-souřadnic, jejichž hodnoty odpovídají barevnému rozsahu monitoru.

V tomto případě editory pracující s barevným profilem monitoru provádí tedy následující konverzi souřadnic RGB:
RGB(vstup-fotografie) - - > L*ab - - > RGB (výstup-monitor)

Jak reprodukují fotografie editory, které nepracují s barevným profilem monitoru?
1) přečtou si v hlavičce fotografie, v jakém fotografickém RGB-standardu (normě) byla fotografie vytvořena
2) převedou RGB-souřadnice každého obrazového bodu do tzv. nezávislého barevného prostoru - velmi často např. do barevného prostoru L*ab
3) převedou souřadnice každého obrazového bodu vyjádřené v souřadném systému L*ab do RGB-souřadnic, jejichž hodnoty odpovídají fotografickému standardu sRGB IEC61966-2.1.

V tomto případě tedy editory nepracující s barevným profilem monitoru provádí následující konverzi souřadnic RGB:
RGB(vstup-fotografie) - - > L*ab - - > RGB (výstup-dle standardu sRGB IEC61966-2.1)

Z obou uvedených případů vyplývá, že výstupní hodnoty souřadnic RGB obrazových bodů fotografie budou v obou případech stejné, pokud bude barevný rozsah monitoru odpovídat fotografickému standardu sRGB IEC61966-2.1.

Postačí tedy monitor zkalibrovat tak, aby jeho barevný rozsah (gamut) odpovídal standardu sRGB IEC61966-2.1 a bude platit, že barevná reprodukce fotografií bude stejná jak ve fotografických editorech pracujících s barevným profilem monitoru (v tomto případě by se barevný profil monitoru rovnal barevnému profilu standardu sRGB IEC61966-2.1), tak ve fotografických editorech, které nepracují s barevným profilem monitoru a které tedy automaticky předpokládají, že barevný rozsah monitoru odpovídá standardu sRGB IEC61966-2.1.


POZOR: Při výše uvedeném řešení je třeba si uvědomit, že při zpracování fotografií s větším barevným rozsahem, než je sRGB dojde v případě, že některé syté tóny, které byly mimo barevný rozsah standardu sRGB IEC61966-2.1, po konverzi do standardu sRGB ke ztrátě sytosti těchto tónů. Proto je tato metoda (bez rizika ztráty sytosti některých barevných tónů) použitelná pouze pro fotografie odpovídající standardu sRGB IEC61966-2.1.
Pro fotografie odpovídající barevným standardům Adobe RGB nebo Photo RGB se doporučuje ZÁSADNĚ používat širokogamutové monitory a pouze fotografické editory pracující s barevnými profily monitorů.

Monitor používám k notebooku,a ještě bych chtěl vědět jestli se dá přepínat mezi ICC profily, že když odpojím notas tak abych tam měl zpět to základní..zatím se mi toho nedaří dosáhnout. Snad jsem problém popsal dost srozumitelně a někdo poradí. Díky.


Přepínání profilů zajišťuje buď automaticky operační systém (např. Mac OS X u Apple PC) nebo to musí provést nějaký v paměti PC umístěný "rezidentní" program - to je případ operačního systému Windows, který nezjišťuje, jaký monitor je momentálně aktivní - zda interní display notebooku nebo nějaký další externě připojený display (monitor).

Osobně nemám dobré zkušenosti s automatickým přepínáním profilů pod systémém Windows a doporučuji proto vždy aktuálně používaný profil raději stejně ručně ještě překontrolovat ve Správě barev operačního systému Windows a v případě nesrovnalostí jej ručně nebo pomocí kalibračího programu nastavit jako výchozí (= default) pro podporované fotografické editory.
Proto je sice ne úplně ideálním, ale alespoň vždy spolehlivým řešením po odpojení externímho monitoru od notebooku v případě systému Windows otevřít Správu barev a ručně nastavit jako výchozí barevný profil notebooku (pokud tedy existuje reálná potřeba vidět fotografie na interním zobrazovači notebooku alespoň jakž-takž barevně správně).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod alfonz » 07 čer 2018 14:36

Dobrý den,Moc děkuji za odbornou odpověď. Je to tak jak jsem si celou dobu myslel že to funguje. Ale při nastavení barevného profilu monitoru jako výchozího(ve správě barev windows) s ním editory pracují,ale windows ne. Je to tedy tím,že windows neumí pracovat s barevným profilem monitoru? Nebo mě ještě napadá že by to mohlo být tou grafickou kartou,notebook má dvě,integrovanou Intel a druhou GeForce 840M.Jak se mi to tady jeví,tak aplikace fungují z ní a systém z té integrované.Může to být tím?
alfonz
 
Příspěvky: 3
Registrován: 06 čer 2018 20:18

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod Antonin.Charvat » 15 čer 2018 17:11

To: "alfonz"

Dobrý den,Moc děkuji za odbornou odpověď. Je to tak jak jsem si celou dobu myslel že to funguje. Ale při nastavení barevného profilu monitoru jako výchozího(ve správě barev windows) s ním editory pracují,ale windows ne. Je to tedy tím,že windows neumí pracovat s barevným profilem monitoru?


Ano - je to tak. Aktuální verze operačního systému Windows (Windows 10) nepřepočítává souřadnice RGB jednotlivých barevných bodů přes barevný ICC-profil monitoru, zatímco fotografické editory ano.

Nebo mě ještě napadá že by to mohlo být tou grafickou kartou,notebook má dvě,integrovanou Intel a druhou GeForce 840M.Jak se mi to tady jeví,tak aplikace fungují z ní a systém z té integrované.Může to být tím?


Počet grafických karet instalovaných v notebooku nemá na způsob práce s barevným profilem monitoru žádný vliv.
Vždy záleží na pouze na příslušné softwarové aplikaci (operačním systému, fotografickém editoru, atd.), zda bude jeho video-služba využívat zvolenou grafickou kartu a zda k tomu účelu také navíc využije barevný profil monitoru nebo nikoliv.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod alfonz » 23 čer 2018 14:17

Děkuji moc za objasnění pane Charváte :) (n)
alfonz
 
Příspěvky: 3
Registrován: 06 čer 2018 20:18

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod engineer » 18 črc 2018 16:15

Zdravím, aj na základe tohto fóra som sa rozhodol pre monitor Eizo CS2420, ktorý je vhodný na úpravu fotiek. Panel je naozaj vynikajúci a spĺňa všetky kvalitatívne požiadavky na fotografickú úpravu. Čo ma však nepríjemne zarazilo je, že monitor vydáva vysokofrekvenčný piskot. A to nie len jednej vlnovej dĺžky, ale pri rôznych zobrazeniach (rôzne pozadia alebo obrázky) sa jeho sila a frekvencia mení. To naozaj môže robiť jeden z najdrahších 24-palcových monitorov na trhu? A čo som čítal, tak nie som sám. Na alza.sk je viacero kupujúcich s podobnou skúsenosťou.
engineer
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2018 10:33

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod Antonin.Charvat » 19 črc 2018 17:27

To: "engineer"
Zdravím, aj na základe tohto fóra som sa rozhodol pre monitor Eizo CS2420, ktorý je vhodný na úpravu fotiek. Panel je naozaj vynikajúci a spĺňa všetky kvalitatívne požiadavky na fotografickú úpravu. Čo ma však nepríjemne zarazilo je, že monitor vydáva vysokofrekvenčný piskot. A to nie len jednej vlnovej dĺžky, ale pri rôznych zobrazeniach (rôzne pozadia alebo obrázky) sa jeho sila a frekvencia mení. To naozaj môže robiť jeden z najdrahších 24-palcových monitorov na trhu? A čo som čítal, tak nie som sám. Na alza.sk je viacero kupujúcich s podobnou skúsenosťou.


Ano - moderní monitory používají odlehčené spínané zdroje malých rozměrů (to je obecně jejich výhoda), které však po čase mohou při určitém zatížení (u monitorů je zátež daná nastavením úrovně jasu a podílem zobrazených světlých tónů na obrazové ploše) vydávat slabé, ale slyšitelné vysoké tóny (to je obecně jejich nevýhoda).
Každý výrobce se samozřejmě snaží, aby takových případů nastalo v celkové produkci co nejméně a EIZO patří v návrhu zdrojů jednoznačně ke světové špičce - což ostatně potvrzují např. i Vámi zmiňované recenze, kdy "pískání" zdroje zmínili pouze dva zákazníci - z toho jeden za celý rok 2017 a doposud pouze jeden v roce 2018. Přitom za toto období - posledních 18 měsíců - bylo prodáno přes 1.000 ks (!) tohoto modelu (CS2420) a v servisním středisku EIZO nebyla zaznamenána ani jediná reklamace s udáním závady "pískající" spínaný zdroj. Samotného by mně tedy jako profesionála zajímalo, proč se v servisním středisku EIZO nakonec neocitly ani ony "pískající" monitory zmiňované dvěma zákazníky v recenzích na alza.cz nebo alza.sk (že by je pracovníci Alzy prodali jiným zákazníkům,
kteří již "pískání" zdroje neslyšeli? No možná ...).

Jinak já osobně jsem přečetl již celou řadu recenzí a má-li mít taková recenze nějaký praktický význam, pak je takovým dobrým zvykem, že do "PLUSŮ" se obvykle píše to, s čím je pisatel spokojen a do "MÍNUSŮ" to, s čím je uživatel nespokojen a co by mělo být inspirací pro výrobce, aby časem případně mohl vylepšit.
Psát do "MÍNUSŮ", že jsem si koupil výrobek, který měl hned na počátku nějakou vadu, ostatním čitatelům recenze nic neřekne, jen se sami sebe zeptají, proč to ten pisatel vlastně píše sem do recenzí a proč to raději nenapíše nějakému servisnímu středisku?
Taková informace může pak být pro ostatní zákazníky, kteří o koupi teprve uvažují, v podstatě navíc i zavádějící - protože většinou nemají žádný přehled o tom, jak často se tato závada u diskutovaného výrobku vlastně vyskytuje a nakonec může vést dokonce i k rozhodnutí si raději takový výrobek nekoupit a pořídí si místo toho jiný, který může mít třeba skutečné problémy v podobě vyššího výskytu různých závad.

V každém případě je tato závada v případě jejího výskytu poměrně snadno opravitelná, protože by se řešila jednoduše výměnou celého zdroje. Proto Vám i každému jinému zákazníkovi, který by se s podobnou závadou případně setkal, doporučuji konzultovat problém vždy se servisním střediskem, kde mu rádi vyjdou vstříc a hlavně dokážou problém odstranit.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník