Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod vigo.dl » 23 led 2016 18:49

Přeji pěkný večer všem diskutujícím. Hledám monitor PC kolem 10tis (max 13tis). Fotky často i tisknu, takže možnost kalibrace je dle všeho velmi vhodná. Mým favoritem se po delším bádání stal CS230. Vzhledem k používání monitoru v obývacím pokoji je ale velké mínus tohoto monitoru jeho design (např. při porovnání s EV2455, který vypadá "úchvatně"). Taktéž bych uvítal více palců při zachování podobné kvality a ceny (předpokládám, že víceméně nereálný požadavek). Měl by někdo z Vás tip na příp. jiný monitor podobných vlastností? Možnost zapojení přes DVI či HDMI, použití primárně zpracování fotografií, v menší míře pouštění filmů, hry na PC nehraji vůbec. Předem díky za Váš čas. Viktor
vigo.dl
 
Příspěvky: 2
Registrován: 23 led 2016 18:36

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod vigo.dl » 30 led 2016 10:05

Zajistil jsem si koupi bez DPH, takže monitor může být i kolem 14-15tis Kč. Díky za tipy
vigo.dl
 
Příspěvky: 2
Registrován: 23 led 2016 18:36

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 úno 2016 14:09

To: "vigo.dl"
Hledám monitor PC kolem 14-15tis (bez DPH). Fotky často i tisknu, takže možnost kalibrace je dle všeho velmi vhodná. Mým favoritem se po delším bádání stal CS230. Vzhledem k používání monitoru v obývacím pokoji je ale velké mínus tohoto monitoru jeho design (např. při porovnání s EV2455, který vypadá "úchvatně"). Taktéž bych uvítal více palců při zachování podobné kvality a ceny (předpokládám, že víceméně nereálný požadavek). Měl by někdo z Vás tip na příp. jiný monitor podobných vlastností? Možnost zapojení přes DVI či HDMI, použití primárně zpracování fotografií, v menší míře pouštění filmů, hry na PC nehraji vůbec.

Vaše požadavky - včetně možnosti řešení kalibrační úlohy typu: "kalibrace monitoru dle tiskové předlohy" skutečně splňuje např. model CS230. Do Vašeho rozpočtu se ovšem "vejde" rovněž: CS240, o kterém bych rozhodně (ve Vašem případě) doporučoval rovněž uvažovat.
CS240 má oproti CS230:

- o 1" větší úhlopříčku (24")
- dokáže zobrazit o 120 řádků více (větší počet zobrazovacích řádků = 1200ř.)
- obrazovka u modelu CS240 je kvalitativně vyšší třídy (polomatná širokogamutová nízkoenergetická obrazovka typu IPS s barevným podsvícením LED a prakticky nulovým třpytem)
- nabízí širší barevný gamut (blízký AdobeRGB), což umožňuje přesnější simulaci tiskových (RGB/CMYK) dat.
(model CS230 simuluje dobře pouze tisková RGB-data připravená pro barevný rozsah sRGB - nikoliv např. tisková RGB-data připravená pro barevný rozsah větší než sRGB, tj. např. AdobeRGB ani např. CMYKová data připravená např. pro offsetové tiskárny).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Alda » 16 úno 2016 17:25

Dobrý den pane Charváte,
obracím se na Vás,jako odborníka na monitory s trochu specifickou žádostí.
Chci si pořídit monitor na úpravu fotografií.Jelikož mám poškozený barvocit,
(nejsem zcela barvoslepý,jen vnímám barvy jinak,než většina populace),
budu převádět fotografie převážně do černobílé podoby.A tak barevná kalibrace
monitoru či gamut,jdou zcela mimo mou parketu.Spíše se domnívám,že pro
mě by bylo důležitější,jak bude monitor zobrazovat škálu šedé,od černé až po
bílou.Myslím,že se tomu říká kontrastní poměr.Byl by jste ochoten mi nějaký
monitor,vhodný pro mé požadavky doporučit ? Předem Vám děkuji za
radu a jsem s pozdravem. Aleš Holiš
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 19 úno 2016 22:30

To: "Alda"
Chci si pořídit monitor na úpravu fotografií. Jelikož mám poškozený barvocit,
(nejsem zcela barvoslepý,jen vnímám barvy jinak,než většina populace),
budu převádět fotografie převážně do černobílé podoby.A tak barevná kalibrace
monitoru či gamut,jdou zcela mimo mou parketu.Spíše se domnívám,že pro
mě by bylo důležitější,jak bude monitor zobrazovat škálu šedé,od černé až po
bílou.Myslím,že se tomu říká kontrastní poměr.Byl by jste ochoten mi nějaký
monitor,vhodný pro mé požadavky doporučit ?


Hned na začátku bych chtěl zmínit možná méně známou informaci - a sice, že k monitorům EIZO existuje "kalibrační program" EIZO UniColor Pro - jehož cílem je "přeprogramování" reprodukovatelných barevných odstínů s ohledem na uživatele s vadami barvocitu typu protanopie, deuteranopie a tritanopie. Zmiňuji to jen jako zajímavost. Vad barvocitu je celá řada a je možné, že tento program již znáte, ale nehodí se Vám.

Dále bych chtěl uvést, že kalibrační program EIZO ColorNavigator "neřeší" pouze kalibraci monitoru ve smyslu změření jeho gamutu nebo nastavení jeho barevného rozsahu dle definovaného barevného standardu, ale že také dokáže dle zadání uživatele "optimalizovat" kalibraci na:
1) konstantní bílý bod
2) konstantní kontrast
3) maximální kontrast

Málokdo si např. uvědomuje, že při nakalibrování bílého bodu na určitou hodnotu, ještě vůbec nemusí znamenat, že tuto hodnotu bílého bodu budou mít zároveň všechny zobrazitelné odstíny šedoškály. Ve skutečnosti spíše bývá pravidlem, že barevná teplota tmavých odstínů je po kalibraci až 2x vyšší, než barevná teplota maximálně dosažitelné bílé!
Proto je pro kalibrační úlohy řešící "softproof" (= simulaci tiskových dat na monitoru) velmi důležité provést kalibraci bílého bodu tak, aby hodnota bílého bodu byla konstantní v celé zobrazitelné šedoškále na monitoru! Hovoříme o kalibraci bílého bodu s optimalizací na "konstantní bílý bod".

V jiných aplikacích je zase upřednostňován konstantní kontrast před konstantním bílým bodem. Pak hovoříme o kalibraci bílého bodu s optimalizací na "konstantní kontrast". To by bylo zřejmě zajímavé právě pro Vás.

Ideální je v tomto případě navštívit naše předváděcí centrum v Praze-Karlíně a vyzkoušet, co by Vám nejlépe vyhovovalo.
Začalo by se základními modely řady "CS" a poté bychom mohli reprodukci zpřesňovat s využitím modelů řady "CX" nebo dokonce matematicky nejpřesnějších modelů řady "CG", kde se využívají pro dosažení maximální neutrality zobrazitelné šedoškály výkonné obrazové procesory pracující s 3D-LUT modely a tabulkami.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Alda » 22 úno 2016 08:45

Pane Charváte zdravím Vás a úvodem velmi děkuji za Vaši naprosto profesionální odpověď
na můj dotaz.Vnesla mi hodně "světla" do mých chabých znalostí,co se monitorů týče.
Bohužel ani řada monitorů Eizo CS nespadá,do mého maximálního cenového limitu - 6000kč.
Jsem totiž penzista a finančně dál nedosáhnu,budu si totiž pořizovat i počítač.
Zaujal mě monitor IIYAMA XB 2483 HSU se kterým si cenově poradím,ale asi nebude
zcela splňovat ty požadavky na kalibraci bílého bodu.Přesto Vám děkuji za Váš čas,
který jste mi věnoval. Aleš Holiš
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Jindras9999 » 14 dub 2016 20:09

Taky bych potřeboval poradit.Jsem začátečník a potřeboval bych radu při výběru monitoru na úpravu fotografií a sem tam střih domácího videa v HD kvalitě.Fotím Nikonem D90 .Jsem začátečník.Díval jsem se na Dell U2412M , U2415 , U2515 a P2416D . Poraďte,který by byl pro mě vhodný.Může být i od jiných značek,který se hodí na úpravu fotek.Mám PC a mám na něm výstup DVI a Display port,grafika NVIDIA Quadro 2000.Cena monitoru tak do 8000,-kč i když U2515 je dražší.Pročítám recenze uživatelů a 100 lidí 100 názorů.Díky za rady.
Jindras9999
 
Příspěvky: 10
Registrován: 19 čer 2012 10:09

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 21 dub 2016 14:42

To: "Jindras9999"
Taky bych potřeboval poradit.Jsem začátečník a potřeboval bych radu při výběru monitoru na úpravu fotografií a sem tam střih domácího videa v HD kvalitě.Fotím Nikonem D90 .Jsem začátečník.Díval jsem se na Dell U2412M , U2415 , U2515 a P2416D . Poraďte,který by byl pro mě vhodný.Může být i od jiných značek,který se hodí na úpravu fotek.Mám PC a mám na něm výstup DVI a Display port,grafika NVIDIA Quadro 2000.Cena monitoru tak do 8000,-kč i když U2515 je dražší.Pročítám recenze uživatelů a 100 lidí 100 názorů.Díky za rady.


Obecně by měl monitor pro střih videa být vybaven:
- obrazovkou s dostatečně rychlou odezvou pro zpracovávané video
- obvody vstupní elektroniky, které umožňují zpracovávat různé formáty vstupních videosignálů nejen z PC, ale také z dalších externích zařízení (Blue-ray přehrávače, kamery, fotoaparáty atd.). Převedeno do technické řeči: video-monitory určené na střih videa by měly umět pracovat jak s video-signály typu RGB, tak s video-signály typu YUV (YCbCr) - s tím je třeba počítat zejména ve "střihových" aplikacích učených pro "broadcast" (=TV vysílání).
- obvody umožňující pracovat s širokým rozsahem obrazových frekvencí vstupních videosignálů: 24Hz - 61Hz

Pokud budete využívat monitor jen ve spojení s Vaší grafickou kartou instalovanou ve Vašem PC (např. Vámi zmiňované nVidia Quadro M2000), pak v případě, že budete zpracovávat pouze domácí video - např. pomocí aplikace Adobe Premiere - můžete Vaše požadavky samozřejmě podstatně zjednodušit a omezit na pouhou podporu video-signálů typu RGB@60Hz. Na to samozřejmě nepotřebujete žádný zvláštní nebo speciální video-monitor, ale postačí dnes celkem běžný "kancelářský" monitor vybavený trochu lepší obrazovkou (řekněme např. typu IPS nebo VA).

Vašim požadavkům v tomto směru tedy vyhoví prakticky jakýkoliv z Vámi navrhovaných modelů (Dell U2412M , U2415 , U2515 a P2416D).
Já osobně bych se vyhnul modelu P2416D - s rozlišením 2K na relativně malé obrazové ploše dané úhlopříčkou 23.8", popř. modelu P2515 - rovněž s rozlišením 2K na ploše dané úhlopříčkou 25" - a to tehdy, pokud nemáte všechny Vámi používané aplikace upgradované a přizpůsobené monitorům s vysokou hustotou obrazových bodů. (Pokud máte - pak OK a můžete uvažovat rovněž o tomto modelu. Pokud ovšem nemáte, pak se může stát, že např. v aplikaci "Adobe bridge" některá písmenka již prostě nepřečtete - jak budou malá).
Z Vašeho výběru tedy mohou zbýt modely U2412 nebo U2415.
Model U2412 se již doprodává (je již relativně dlouho na trhu) a proto (vylučovací metodou) zbývá prakticky model U2415 (8.390,- Kč vč. DPH na alza.cz).

Vzhledem k tomu, že budete monitor využívat rovněž pro úpravu fotek a budete chtít zajistit jejich správnou barevnou reprodukci alespoň dle fotografického standardu sRGB IEC 61966-2.1, tak je třeba se podívat i na tuto oblast: Fotografie.
V případě, že na Vašem fotoaparátu NIKON D90 pořizujete Vaše fotografie dle fotografického standardu sRGB IEC 61966-2.1, pak mu dle specifikací vyhoví též model Dell U2415.

V případě, že na Vašem fotoaparátu NIKON D90 pořizujete Vaše fotografie dle fotografického standardu AdobeRGB (1998), pak mu dle specifikací model Dell U2415 již nevyhoví(některé barevné odstíny mimo rozsah odpovídající standardu sRGB budou "barevně posunuty" = "odsyceny").
V tomto případě je třeba vybírat mezi monitory, které nabízí barevnou reprodukci nejen dle standardu sRGB IEC61966-2.1,ale rovněž dle standardu AdobeRGB (1998) - např. model EIZO CS240 (nyní v akci za 15.720 Kč vč. DPH - za 8.000,- Kč vč. DPH pravděpodobně ještě dlouho nic s AdobeRGB-standardem nepořídíte, protože v relaci do 8.000,- kč vč. DPH jsou dnes nabízeny především tzv. "kancelářské" monitory, pro které je typický barevný rozsah nejvýše sRGB IEC61966-2.1 a ani ten mnohé kancelářské monitory dnes bohužel nepokrývají).

Pro ještě více pohodlí při Vaši práci (a menší únavu Vašeho zraku) jsou pak k dispozici alternativy: např. o 2.000,- Kč dražší model EIZO EV2455, který oproti modelu Dell U2415 nabízí:
- témeř poloviční typickou spotřebu (13W oproti 23W), což znamená menší tepelné emise a menší nebezpečí vysoušení oční sliznice.
- režim "Paper" (simulace "čtečky" Kindle) pro delší čtení elektronických dokumentů
- širokou podporu vstupních videosignálů RGB nebo YUV (YCbCr) včetně podpory vstupních video-signálů s obrazovou frekvencí 50Hz nebo 60Hz.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Brown » 19 črc 2016 13:00

Zdravím, rád bych pořídil monitor k úpravě fotografií.

Fotím na D610 do RAWu, upravujuna MAC OS X v Adobe LR. K PS jsem zatím přičuchnul jen velice okrajově. Nejaky maly vyber z mych fotek treba tady (pro predstavu na jake urovni fotim :) ) Fotky si doma bezne netisknu, pouze par jsem si jich nechal delat externe, behem tohoto roku bych si par nejvydarenejsich rad vytiskl velkoformatove..

Takže mi jde predevším o to, aby mi monitor fotky v rámci domacích možností relativně přesně zobrazil a já je mohl upravit.
Moje představa je nějaký IPS panel, 24-27 palcu, 2K nebo 4K rozlišení s cenou do 12 000 kč. Nebraním se na doporučení ani případným bazarovým kouskům. Líbil se mi Dell P2415Q.
Má cenu se poohlížet po 10-bitových monitorech s rozšířeným barevným gamutem, pokud nebu rešit profily pro tiskárnu a podobné věci? pokud už budu něco tisknout, počítám s tím, že data přinesu na tiskárnu, kde se na ně znovu podíváme,aby po tisku vypadali tak, jak chci. Nehledě na to, že podpora 10 bitových barev byla applem, respective i adobe PS zařazena teprve nedávno.. Tady jsem ale flexibilní, protože mám seskládaný hackintosh z klasických pc komponent. Zatím jedu na integrované grafice v CPU. Moje zákl. deska má HDMI I DP. Budu vděčný za rady, díky.
Brown
 
Příspěvky: 9
Registrován: 19 črc 2016 10:36

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod ODSakEda » 19 črc 2016 15:17

24" IPS až 4k a do 12.000,-??? :shock: Tak to moc široký výběr nebude, alespoň nebude takové dilema :lol: https://www.czc.cz/se-4k-a-5k-rozliseni ... 9940=d24.0

Možná (ostatní je mnohem dražší!), jako jediný hodnocen uživateli, toto?: https://www.czc.cz/asus-mg24uq-led-moni ... 38/produkt

Já osobně bych dnes bral ale toto: https://www.czc.cz/lg-31mu97z-b-led-mon ... 20/produkt
nebo možná, po shlédnutí a testu kvality a schopnostech HDMI vstupů, dokonce toto monstrum: https://www.czc.cz/philips-bdm4350uc-le ... 51/produkt Žijete jen jednou!!!

Pro 4k vám však nejspíše nebude stačit integrovaná grafika, natož na videa, leda pak nastavit např. jen FullHD na výstupu grafiky, což al obnáší kolaps ideální ostrosti windows zejména nečitelný zubatý text horší jak na FuůůůHD monitoru... ). A jde i orychlosti ráce aby to byla pohoda - já má i7 4x4,4GHz je i grafikou a nějak to (i práce "jen" s fotkami (moje maj 24Mpx a RAW-y pak přes á 20MB) furt drhlo (nemluvě o videu - prakticky nemožnost zobrazit video nad FullHD) a po dokoupení externí výkoné grafiky (GTX980) se mi zestonásobilo! i jen "blbé" načítání náhledů fotek 8-) (4K video natívně až o 60fps neb zvládá 60Hz při 4k) A to mě IT profík kamoš konejšil, že když nehraju hry výkoná PCI grafika je zbytečná... Pak sám čučl jak puk jak se mýlil :lol:

Doporučuji s monitorem od natož nad 24" pro fotky!!! už dneska nechodit do "jen" FullHD :-( Když uvidíte na 4k monitoru tu čitotu obrazu - zejména klidných vodních ploch, odlesky chromu a slek - které málo pixelů a tak a hrubé mřížky nemohou fyzicky tak jemně vystínovat i kdyby elektronika uměla 24bit! a detaily v obraze - tráva, nebo zejména u krajiny! i v dáli!!!! (jak při pohledu z okna zejména na 32" a větším monitoru) , už nebudete chtít horší! ;-)

pěkný fotky i proto že jsou ze zajímavých míst (n) (Jen škoda malého rozlišení pro reálističtější kochání na mén 42" UHD a tak nutně přeostřený a také s vyšší saturací kdy se již červěné prapory a tašky střech slívají do jedné sytočervené guče :-( -myslím zejména ta s tím pohlavářem komunistickým...)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Brown » 20 črc 2016 09:48

Žiju sice jen jednou, ale mám momentálně tolik zájmů, že kupovat monitor za takové peníze, při času které fotografii jsem momentálně schopen věnovat by bylo.. nerozumné :)

Právě proto jsem psal o nějaké tipy, co vzít. Přecejen, tak málo toho na výběr podle mých parametrů zase není..
Na jednu stranu si myslím, že ani 2560x1400(1600) není na 24 palců málo, takže pokud bych měl ušetřit za dobrý panel s tímhle rozlišením, jenž bude mít třeba lepší barevné podání než ten 4K Dell, klidně ho vezmu (EDIT: třeba Dell UP2516D??) Právě proto dám na rady zběhlejších, co už maji zkušenosti.

Je mi jasné, že se 4K monitorem to bude chtít investovat do dedikované GK, s tím počítám. I proto je max. cena za monitor jaká je.
Naposledy upravil Brown dne 26 črc 2016 14:08, celkově upraveno 1
Brown
 
Příspěvky: 9
Registrován: 19 črc 2016 10:36

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Jarouš » 26 črc 2016 10:48

Zkušenosti sice nemám, ale šel bych do toho DELLu Dell UP2516D. Ta výše zmiňovaná 4K čtyřiadvacítka bude sice obrazově taky asi vynikající, ale ta úhlopříčka mi přijde na to rozlišení už příliš malá.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Brown » 26 črc 2016 14:06

Čím dál víc se přikláním taky k variantě UP2615D.. Má širší barevný gamut, QHD rozlišení na 25 palcích je myslím pořád přijatelně jemné. Odpadnou mi starosti s tím, jestli by UHD rozlišení integrovaná grafika v i5 4460 utáhla.

Nejlevněji se dá sehnat za 9000 Kč.. pokud by někdo měl jinou variantu v téhle relaci a parametrech, ozvěte se, nebo mlčte navždy :)
Brown
 
Příspěvky: 9
Registrován: 19 črc 2016 10:36

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Jarouš » 26 črc 2016 15:28

Jo, jo, už delší dobu je to i můj favorit. Ale nikomu to neříkej... ;)
Myslím, že i novější HD 530 ve Skylake by toho 4K měla plné zuby...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Brown » 02 srp 2016 09:33

Je v podstatě rozhodnuto, pokud se tu neobjeví jiné doporučení, nebo nebudou v dohledné době představeny nějaké nové modely půjdu do UP2516D.

Po zakoupení bych monitor určitě chtěl zkalibrovat sondou. Můžete mi doporučit někoho v Brně, kdo se kalibrací zabývá a jsou na něj dobré reference? Díky
Brown
 
Příspěvky: 9
Registrován: 19 črc 2016 10:36

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod ODSakEda » 02 srp 2016 11:36

Ve specifikacích čtu: "rozlišením 2 560 x 1 440 při frekvenci 60 Hz"
Jestli děláš do videa v Evropě a točíš do 25fps prokládaně (i50) natož do 50fps progresívně (50p), prověř si nejprve, zdali umí i 50Hz!!! nebo alespoň 75 ideálně pak 100Hz.
Pohyb bude zejména v případě videa 50p , kdy velmi blízké ale nedelitelné/nenásobky frekvencí - a 50 není dělitelné 60-ti bezezbytku!, silně interferují! = velmi trhaný jinak :-(

Mnoho LCD PC monitorů z dálného východu a z USA (s videem kamer a TV vysíláním o i30, 30p a 60p) často ani neumí nic jiného než pouze 60 (nebo ještě tak 30 a 24) Hz! :-(

I to byl jden z důvodů, proč jsem již kdysi šel namísto do malého PC monitoru do 37" velké i když sice jen FullHD (dnes UHD), ale TV!!! Avšak IPS, 10bit HDMI i vnitřní zpracování a matná a volotelně o 24, 30, 50, 60 až 75Hz :-) Navíc by tato (37" IPS) jako jen PC monitor stálo 10x tolik...

Pokud jej máš pouze k úpravě fotografií, jak jsi požadoval, ber moje rady pro tebe jako navíc, třeba pomůžou někomu jinému co pouze nefotí ale i točí 8-)
Přílohy
IPS.JPG
IPS.JPG (544.71 KiB) Zobrazeno 13604 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 10.9 mm
Čas expozice: 1/50 sec.
Clona: F/3.2
ISO: 50
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: C750UZ
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 10 srp 2016 15:32

To: "Brown"
Je v podstatě rozhodnuto, pokud se tu neobjeví jiné doporučení, nebo nebudou v dohledné době představeny nějaké nové modely půjdu do UP2516D.
Po zakoupení bych monitor určitě chtěl zkalibrovat sondou. Můžete mi doporučit někoho v Brně, kdo se kalibrací zabývá a jsou na něj dobré reference? Díky


Rád bych k této diskuzi dodal ještě několik praktických rad a poznámek. Téma monitoru pro fotografii s vysokým rozlišením se zde totiž trochu více rozvinulo a nejsem si jist, zda se tak trochu nepozapomnělo na původní záměr tazatele:
Zdravím, rád bych pořídil monitor HLAVNĚ k úpravě fotografií.


Charakterizace fotografické práce:
Fotím na D610 do RAWu, upravuju na MAC OS X v Adobe LR. K PS jsem zatím přičuchnul jen velice okrajově. Fotky si doma bezne netisknu, pouze par jsem si jich nechal delat externe, takže mi jde predevším o to, aby mi monitor fotky v rámci domacích možností relativně přesně zobrazil a já je mohl upravit. Moje představa je nějaký IPS panel, 24-27 palcu, 2K nebo 4K rozlišení s cenou do 12 000 kč.


Těmto požadavkům odpovídá - zejména také s ohledem na relativně nízkou požadovanou cenu do 12tis. vč. DPH - NEFOTOGRAFICKÝ monitor bez podpůrného kalibračního softwaru a je tedy třeba hledat pouze v kategorii spíše "lepších" KANCELÁŘSKÝCH monitorů - ideálně s pevným gamutem (= s pevným barevným rozsahem), který by se optimálně blížil fotografickému standardu sRGB IEC61966-2.1 a vybavených LCD panelem typu IPS ideálně doplněným o další elektronické obvody pro podporu dosažení co nejvyšší stability obrazových parametrů (jasu a bílého bodu).
Z hlediska ergonomie zrakové únavy a velikosti zobrazovaných fontů v nových, ale i starších aplikacích se jako ideální jeví tyto kombinace úhlopříček a rozlišení:
24" - 1920x1200 nebo 27" - 2560x1440 nebo 30" a více - 3840x2160

Z důvodů tlaku na cenu se však v poslední době na trhu objevilo spousty zobrazovačů s méně vhodnými (a prakticky méně použitelnými) kombinacemi úhlopříček a rozlišení, např.:
24"-25" s rozlišením 2560x1440 nebo 26"-27" s rozlišením 3840x2160.
Je třeba si uvědomit, že nasazení monitorů s relativně malou úhlopříčkou a příliš vysokým rozlišením vyžaduje VŽDY používání moderních aplikací s podporou HiDpi-monitorů.
(Jinak v některých starších aplikacích - např. v aplikaci Adobe-Bridge některé fonty na takových zobrazovačích budou prostě jen velmi obtížně čitelné)
Pro nepříliš zkušené uživatele je také vhodnější volit raději monitor s tzv. pevným gamutem a poté též jednodušším nastavením správy barev dle fotografického standardu, než širokogamutové kancelářské displaye vybavené sice přepínáním barevných rozsahů sRGB/AdobeRGB, ale bez jakékoliv návaznosti na nastavení správy barev používaného fotografického prohlížeče, takže to pak většinou dopadá tak, že monitor zobrazuje fotky v Adobe-LR přesyceně a začátečníci neví, co mají dělat a jak monitor správně nastavit.
Přitom jen samotná kalibrace jasu a bílého bodu takového širokogamutového monitoru problém s přesycenými barvami nevyřeší a pomocná (nouzová) softwarová kalibrace širokogamutového kancelářského monitoru sice dokáže vytvořit odpovídající barevný profil monitoru pro prohlížeče typu Adobe-LR, ale na druhé straně má za následek slévání blízkých barevných tónů.

Diskutovaný kancelářský model Dell UP2516D vykazuje pak právě typicky znaky monitoru nevhodného pro začátečníky-fotografy:
1) jedná se o širokogamutový kancelářský monitor (= kancelářský, tj. bez jakékoliv podpory hardwarové kalibrace) a proto pro začátečníka bez příslušných znalostí jen obtížně nastavitelný.
2) jedná se o monitor s relativně malou úhlopříčkou (pouze 25") a rozlišením 2560x1440, což pak v některých fotografických aplikacích může vést k obtížné čitelnosti menších fontů (nebezpečné zejména pro starší uživatele nad 40 let).

Osobně bych pro výše specifikovanou práci a cenové omezení do 12 tis. vč.DPH doporučoval tedy zvolit monitor:
A) 24" - 1920x1200 nebo 27" - 2560x1440
B) s pevně nastaveným barevným rozsahem blížícímu se fotografickému standardu sRGB IEC61966-2.1.

Nastavení lze pak provést jednoduše pouze v OSD menu monitoru:
1) nastavit bílý bod = 6.500K
2) nastavit gama = 2.2
Navíc na takto zvolených zobrazovačích budou fonty veškerých aplikací (nových i starších)VŽDY čitelné :-)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Brown » 15 srp 2016 18:05

Aha, přiznám se, že tahle odpověď mě zaskočila :-)

Ad kalibrace.. http://accessories.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&l=en&s=dhs&cs=19&sku=210-AGJQ ze specifikace zde jsem pochopil, že se sondou od Xrite a softwarem od Dellu je hadwarová kalibrace možná. A chtěl jsem si ji nechat udělat externě - včetně přiřazení vytvořeného profilu monitoru do systému a do Adobe LR a PS. Což by následně zajistilo správné zobrazení dat při úpravách fotografií.

AD rozlišení vs. uhopříčka.. Sledoval jsem tohle vlákno a nabyl dojmu, že v nejnovější verzi MAC OS X a Adobe produktů (předplácím si Creative cloud) by neměl být s rozlišením na dané úhlopříčce problém. navíc problémy se zrakem vzhledem ke svému věku rozhodně zatím nemám :)

Nicméně díky za vaši odpověď a pokud budete mít čas mi moje námitky osvětlit a případně doporučit konkrétní model, budu velice rád.
Brown
 
Příspěvky: 9
Registrován: 19 črc 2016 10:36

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 17 srp 2016 14:25

To: "Brown"
Ad kalibrace.. http://accessories.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&l=en&s=dhs&cs=19&sku=210-AGJQ ze specifikace zde jsem pochopil, že se sondou od Xrite a softwarem od Dellu je hadwarová kalibrace možná. A chtěl jsem si ji nechat udělat externě - včetně přiřazení vytvořeného profilu monitoru do systému a do Adobe LR a PS. Což by následně zajistilo správné zobrazení dat při úpravách fotografií.


Na uvedenm odkazu je pouze uvedena informace, že k modelům Dell Ultrasharp je možné si stáhnout a nainstalovat kalibrační software:
Dell UltraSharp Color Calibration Solution = "DUCCS software", pomocí kterého lze monitor zkalibrovat.
Není tam však již uvedeno, o jaký typ kalibrace (softwarová/hardwarová) se vlastně jedná.

Z odpovědí hot-line zaměstnanců Dellu na adrese: http://www.dell.com/support/article/us/en/19/SLN299342
však jednoznačně vyplývá, že software lze použít prakticky s jakýmkoliv monitorem:
Viz. odpověď - cituji:
Q: Do all my displays need to be DELL branded?
A: Although we’d like it if you owned more than one DELL branded display, you can use the DUCCS software with a non-DELL display.

což JE ovšem jedním z TYPICKÝCH znaků právě "softwarového" typu kalibrace - a nikoliv tzv. "hardwarové" kalibrace.
Hadwarová kalibrace modelů Dell Ultrasharp, ke kterým je nabízen software DUCCS, tedy skutečně možná není !

Poznámka pro ostatní čtenáře této diskuze: hardwarová kalibrace umožňuje měnit obrazové parametry monitoru nezávisle na grafické kartě tak, že kalibrační software pošle přímo do monitoru (obvykle po USB-kabelu nebo po video-portu) příslušný příkaz (=command) pro odpovídající změnu obrazového parametru. Takovému příkazu však musí monitor ovšem rozumět a každý výrobce monitorů s podporou hardwarové kalibrace používá (jak je dnes obvyklé) trochu jinou sadu příkazů, takže pokud by monitory Dell Ultrasharp podporovaly hardwarovou kalibraci, pak by k nim musel výrobce (Dell) nebo nějaký jeho softwarový partner napsat specifický kalibrační program, který by podporoval právě onu specifickou sadu příkazů pro změnu obrazových parametrů monitorů Dell Ultrasharp a je pochopitelné, že by pak ovšem tento kalibrační software nefungoval s jinými monitory, než právě s monitory Dell Ultrasharp.
Pokud tedy kalibrační program "DUCCS software" funguje s jakýmkoliv monitorem, pak je téměř jisté, že nevyužívá ke změně obrazových parametrů sadu specifických příkazů, ale že k tomu využívá změny LUT tabulky a poměrů signálů RGB grafické karty. Jinými slovy výsledek kalibrace monitoru je přímo závislý na připojené grafické kartě a jedná se tedy o tzv. "softwarovou kalibraci". Po připojení monitoru k jinému PC (= k jiné grafické kartě) se výsledná reprodukce monitoru změní a monitor bude ukazovat jinak. Kdyby to byl jediný důsledek "softwarové kalibrace", pak by to ještě nebylo tak zlé. Navíc - proč by někdo měl hned po kalibraci připojovat svůj monitor k jinému PC, než ze kterého byl spuštěn kalibrační program?
Softwarová kalibrace však má mnohem závažnější důsledky pro výslednou reprodukci obrazu a to je:

1) efekt tzv. "páskování" nebo-li "slévání" blízkých odstínů, čímž dochází k viditelnému zmenšení schopnosti od sebe odlišovat blízké barevné odstíny.
(Je to důsledkem změny LUT-tabulky na grafické kartě, s kterou softwarová kalibrace manipuluje při nastavení požadované gradace obrazu = koeficientu gama)

2) efekt zmenšení celkového počtu reprodukovatelných barevných odstínů, což může pak být někdy kritické, pokud mi chybí právě ty odstíny, které bych chtěl zobrazit na fotografii
(Je to důsledkem změny poměrů RGB-signálů na grafické kartě, s kterou softwarová kalibrace manipuluje při nastavení požadovaného bílého bodu)

Právě z těchto důvodů se dnes již "softwarová" kalibrace (zejména v profesionální praxi) prakticky nepoužívá a nahradila ji daleko výkonnější a přesnější "hardwarová kalibrace", kde k výše uvedeným artefaktům principielně nedochází.

Jinak softwarová kalibrace monitoru (jakéhokoliv) možná je, ale je nutné si vždy uvědomit a rozmyslet co získám:
a) profilaci monitoru - ano (odstraní se problém s pevně nastaveným wide-gamutem monitoru - zejména v systémech MacOSX)
b) nastavení bílého bodu a gradaci obrazu - ano
a co ztratím:
a) viditelným způsobem se zhorší schopnost rozlišení blízkých barevných tónů
b) viditelným způsobem se omezí reprodukce v některých kritických barevných odstínech (menší celkový počet reprodukovatelkných barevných odstínů)

AD rozlišení vs. uhopříčka.. Sledoval jsem tohle vlákno a nabyl dojmu, že v nejnovější verzi MAC OS X a Adobe produktů (předplácím si Creative cloud) by neměl být s rozlišením na dané úhlopříčce problém. navíc problémy se zrakem vzhledem ke svému věku rozhodně zatím nemám :)


Četl jste skutečně pozorně a naprosto s Vámi souhlasím: s novým operačním systémem MacOSX a softwarem typu Adobe CC se Vás problém se sníženou čitelností fontů netýká.
Moje poznámka byla obecná a mířila spíše k ostatním zájemcům o tento typ monitoru (malá úhlopříčka s vysokým rozlišením), kteří používají starší software s vlastními fonty a ikonkami s nízkým rozlišením, popř. navíc ještě v kombinaci se starším typem operačních systémů nebo nevhodným nastavením velikosti zobrazovaných fontů v novějších operačních systémech.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Brown » 17 srp 2016 18:18

Znovu děkuji za perfektní osvětlení problému. Dobrá zpráva je, že pojmy hardwarová a softwarová kalibrace a jejich rozdíly jsem z přečtení tohoto tématu a jiných zdrojů na internetu pochopil správně a problémy s rozlišením na Macu v mém případě řešit nemusím. (n) Vycházel jsem z článku https://fstoppers.com/originals/hardware-lut-calibration-dell-wide-gamut-monitors-104826 ,kde píší o harwarové kalibraci.. Nevadí, budu hledat dál, zatím koupě stejně není úplně aktuální. Budu se raději věnovat focení, aby bylo co upravovat a tisknout :) Každopádně Vám děkuji za odpovědi celkové osvětlení problematiky.
Brown
 
Příspěvky: 9
Registrován: 19 črc 2016 10:36

PředchozíDalší

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků