Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod supfor » 03 zář 2012 11:20

Dobrý den p.Charvát! Prosím o radu,názor k následujícímu:
Jsem rozhodnut pro nový monitor, a to Eizo ,S-PVA, 22" a 1680:1050.Hlavní použití = foto , ale m.j.také hry.Ne každý má možnost pořídit 1 monitor na foto a 2.na hry.
Jelikož S2233W už není v prodeji,zbývá s těmito parametry pouze CG223W. Proč se uvádí,že graf.monitor CG223W pro hry není vhodný,když prodlevu má ještě nižší,než např.u SX2262W, S2433W a tyto jsou na hry vpohodě(odzkoušeno).?
V čem tedy CG223W bude ve hře horší?Když pustím hru vedle sebe na CG223W a S2433W, v čem bude rozdíl (pomiňme velikost a rozlišení)?
Je třeba pro foto tento monitor kalibrovat?
Děkuji za Vaší odpověď.
supfor
 
Příspěvky: 9
Registrován: 03 zář 2012 10:27

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 12 zář 2012 08:12

supfor píše:Dobrý den p.Charvát! Prosím o radu,názor k následujícímu:
Jsem rozhodnut pro nový monitor, a to Eizo ,S-PVA, 22" a 1680:1050.Hlavní použití = foto , ale m.j.také hry.Ne každý má možnost pořídit 1 monitor na foto a 2.na hry.
Jelikož S2233W už není v prodeji,zbývá s těmito parametry pouze CG223W. Proč se uvádí,že graf.monitor CG223W pro hry není vhodný,když prodlevu má ještě nižší,než např.u SX2262W, S2433W a tyto jsou na hry vpohodě(odzkoušeno).?
V čem tedy CG223W bude ve hře horší?Když pustím hru vedle sebe na CG223W a S2433W, v čem bude rozdíl (pomiňme velikost a rozlišení)?
Je třeba pro foto tento monitor kalibrovat?
Děkuji za Vaší odpověď.


To: supfor
Herní monitory doznaly za poslední léta značný rozvoj, tak jak se také paralelně rozvíjely herní aplikace. Špičkový herní monitor, s kterým profesionální hráč může dnes vítězit bezpečně na turnajích, disponuje technologiemi, které dnes v běžných monitorech z důvodů ceny a potřeb většiny uživatelů nejsou automaticky implementovány. Z tohoto hlediska je jistě správné "marketingově" tvrdit a propagovat profesionální foto-monitor CG223W především jako vynikající nástroj pro foto/video, ale nedoporučovat jej primárně a obecně na herní aplikace (a rozlišuji teď herní aplikace od přehrávání běžného videa), a to i přesto, že většinu z nich díky rychlému S-PVA panelu a obvodům OverDrive bez problému jistě zvládne.
Typické "hráčské" monitory však dnes disponují nejnovějšími obvody pro zmenšení zpoždění (InputLag), obvody pro automaticku změnu kontrastních poměrů a jasu podle zobrazované scény (EIZO FORIS) nebo obvody pro zvýšení obrazové opakovací frekvence (120Hz monitory BenQ).
Záleží tedy na hrané hře a náročnosti hráče. Je také samozřejmě rozdíl, zda hráčský display slouží jako pracovní nástroj na herních turnajích a potřebujete s ním především vyhrávat nebo zda slouží jen jako doplněk Vaší domácí zábavy.
Pokud se jedná o ten druhý případ, pak Vám monitory EIZO řady SX nebo CG poslouží samozřejmě dobře i na herní aplikace.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod supfor » 12 zář 2012 15:32

To Antonín.Charvat
"Pokud se jedná o ten druhý případ, pak Vám monitory EIZO řady SX nebo CG poslouží samozřejmě dobře i na herní aplikace."
Ano,jedná se o ten druhý případ.Moc děkuji za Vaší odpověď.
Ještě Vás poprosím o jeden názor:
S2433W vs. CG223W (pominout velikost ,rozlišení,cenu).Pro foto je to asi jednoznačné.Pro hry(neprofesiálně) lepší který z nich?
Omlouvám se,že se tu "cpu" s hraním mezi fotografování ,ale Váš názor odborníka na Eiza je pro mě, při rozhodování o koupi za nemalý peníz,velkou pomocí.
supfor
 
Příspěvky: 9
Registrován: 03 zář 2012 10:27

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod supfor » 23 zář 2012 17:13

p.Charvát! Kdy bude prosím možno v ČR zakoupit monitor Eizo EV2436W ? Děkuji!
supfor
 
Příspěvky: 9
Registrován: 03 zář 2012 10:27

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 03 říj 2012 13:13

supfor píše:To Antonín.Charvat
Ještě Vás poprosím o jeden názor:
S2433W vs. CG223W (pominout velikost ,rozlišení,cenu).Pro foto je to asi jednoznačné.Pro hry(neprofesiálně) lepší který z nich?
Omlouvám se,že se tu "cpu" s hraním mezi fotografování ,ale Váš názor odborníka na Eiza je pro mě, při rozhodování o koupi za nemalý peníz,velkou pomocí.


To:"supfor": Z hlediska herních aplikací jsou oba modely - S2433W a CG 223W - zcela rovnocené, protože oba jsou vybaveny stejným typem panelu typu S-PVA, oba mají zhruba stejnou rychlost odezvy (Response Time) a zpoždění (Input Lag) a oba modely používají principelně stejný "urychlovač odezvy" (obvod OverDrive).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 03 říj 2012 13:18

supfor píše:p.Charvát! Kdy bude prosím možno v ČR zakoupit monitor Eizo EV2436W ? Děkuji!


To "supfor": Nový 24" monitor EIZO EV2436W bude na trzích v ČR a na Slovensku dostupný již od pondělí 08.10.2012!
Předpokládaná koncová cena (v e-shopech) by neměla překročit hranici 10.000,- Kč (včetně 20% DPH).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod supfor » 03 říj 2012 22:52

Ještě jednou Vám moc děkuji za odpovědi.Při rozhodování s výběrem nového monitoru mi to hodně pomůže!
supfor
 
Příspěvky: 9
Registrován: 03 zář 2012 10:27

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Karel » 07 říj 2012 18:48

Dobrý den p. Charvát,
po jistém bádání jsem si pro svou amat. fotografii vybral monitor EIZO S2243WFS-BK. Nevím však zda je to ideální řešení, případně zda-li by na trhu nebylo něco vhodnějšího. Počítám s finanční náročností do cca 15 tisíc a úhlopříčkou 22".
Karel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 07 říj 2012 18:32

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Halir » 09 říj 2012 09:26

Vážený pane Charváte,

tak jsem také na základě diskuze s vámi nakonec pořídil monitor EIZO SX2462WFS-BK. Teď jsem ho dovezl a hned na úvod mám několik dotazů. Stále řeším téma grafické karty, které jsme už diskutovali, prosím jen o potvrzení toho, že jsem správně porozuměl a samozřejmě mám i dotaz, tedy:
Pro využití 10 bitové hloubky je nutné využít displayport, monitor DP má (v balení není kabel?), ovšem můj NTB (přesto, že jinak by byl pro práci dostačující) kartu s DP nemá a můj stolní také ne. Dle mých informací výměna karty v NTB za kartu s DP je prakticky nemožná, resp. nákladná, naopak ve stolním počítači by to šlo, ovšem ten už se mi zdá trochu pomalý, starý, mám tam OS Vista atp. Existuje nějaké jiné řešení jak využít plného výkonu monitoru (10 bit) kromě pořízení nové karty s DP do starého stolního počítače? Samozřejmě možností je pořídit nový stolní počítač s kartou s DP, ale to je samozřejmě krajní řešení vzhledem k financím. Pro začátek využiji monitor bez DP, ovšem co nejdříve bych chtěl co nejvíce využít jeho výkon. Prosím pokud jsou některé moje předpoklady chybné, řekněte mi to, na stránkách EIZO jsem našel ke grafické kartě odpověď, že nehraje roli, že celé zpracování signálu probíhá v moitoru, ale podle toho co jsem se dočetl i do vás, karta musí mít DP, abych využil 10 bit.

Dále jsem se chtěl zeptat více na funkce stínítka, doporučoval jste tady myslím možnost výroby z kartonu a potažení černým sametem, nemáte nějaké bliží doporučení (rozměry, jak připevnit), protože nemám podle čeho ho vyrobit, nemám vzor.

Jinak v rámci svého studia na Katedře polygrafie a fotofyziky (závěrečná práce) budu monitor kalibrovat a charakterizovat a budu se pokoušet dosáhnout co nejlepších výsledků v řetězci Pentax K5, monitor EIZO a náhledová tiskárna Epson a budu rád, když se na vás budu moci obrátit, snad to můžou být zajímavé informace i pro ostatní. Pravděpodobně se také přihlásím na kurz EIZO, nevíte kdy je plánován další?

Děkuji za odpovědi, s pozdravem.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 12 říj 2012 13:00

Karel píše:Dobrý den p. Charvát,
po jistém bádání jsem si pro svou amat. fotografii vybral monitor EIZO S2243WFS-BK. Nevím však zda je to ideální řešení, případně zda-li by na trhu nebylo něco vhodnějšího. Počítám s finanční náročností do cca 15 tisíc a úhlopříčkou 22".


To: Karel
Pokud máte rozpočet 15.000,- Kč (včetně DPH), pak určitě doporučuji model EIZO SX2262W.
Rozlišení má sice stejné 1920x1200, jako model S2243W, ale oproti modelu S2243W nabízí už přepínání mezi barevnými standardy sRGB/AdobeRGB a navíc rovněž 10-bit.vstup Displayport. Také obrazovka je vybavená technologií DUE pro rovnoměrné rozložení homogenity obrazu (asi největší přednost). Přitom cena je asi jen o 2.500,- Kč vyšší. (Cena v e.shopech od 14.10. modelu SX2262W je jen 12.990,- Kč bez DPH a tedy 15.588,- Kč včetně DPH.)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 12 říj 2012 13:23

Halir píše:Vážený pane Charváte,

tak jsem také na základě diskuze s vámi nakonec pořídil monitor EIZO SX2462WFS-BK. Teď jsem ho dovezl a hned na úvod mám několik dotazů. Stále řeším téma grafické karty, které jsme už diskutovali, prosím jen o potvrzení toho, že jsem správně porozuměl a samozřejmě mám i dotaz, tedy:
Pro využití 10 bitové hloubky je nutné využít displayport, monitor DP má (v balení není kabel?), ovšem můj NTB (přesto, že jinak by byl pro práci dostačující) kartu s DP nemá a můj stolní také ne. Dle mých informací výměna karty v NTB za kartu s DP je prakticky nemožná, resp. nákladná, naopak ve stolním počítači by to šlo, ovšem ten už se mi zdá trochu pomalý, starý, mám tam OS Vista atp. Existuje nějaké jiné řešení jak využít plného výkonu monitoru (10 bit) kromě pořízení nové karty s DP do starého stolního počítače? Samozřejmě možností je pořídit nový stolní počítač s kartou s DP, ale to je samozřejmě krajní řešení vzhledem k financím. Pro začátek využiji monitor bez DP, ovšem co nejdříve bych chtěl co nejvíce využít jeho výkon.

Dále jsem se chtěl zeptat více na funkce stínítka, doporučoval jste tady myslím možnost výroby z kartonu a potažení černým sametem, nemáte nějaké bliží doporučení (rozměry, jak připevnit), protože nemám podle čeho ho vyrobit, nemám vzor.

Jinak v rámci svého studia na Katedře polygrafie a fotofyziky (závěrečná práce) budu monitor kalibrovat a charakterizovat a budu se pokoušet dosáhnout co nejlepších výsledků v řetězci Pentax K5, monitor EIZO a náhledová tiskárna Epson a budu rád, když se na vás budu moci obrátit, snad to můžou být zajímavé informace i pro ostatní. Pravděpodobně se také přihlásím na kurz EIZO, nevíte kdy je plánován další?

Děkuji za odpovědi, s pozdravem.


To: Halir.
Ano, 10-bit.vstup DP (DisplayPort) na monitoru EIZO SX2462W dokáže rozpoznat a případně zpracovat jak 24-bitový (3x8-bit. RGB) nebo 30-bitový (3x10-bit. RGB) přenos vstupního videosignálu.
Pro 30-bit. přenos je však nutné ještě samozřejmě splnit další předpoklady:
1) mít v PC grafickou kartu, která umí generovat výstupní signál v 10-bit.barevné hloubce, což dnes umí pouze některé grafické karty vybavené konektory typu 10-bit DisplayPort (pozor, ne všechny grafické karty vybavené DisplayPortem dokážou podporovat 30-bitové přenosy - informujte se proto raději vždy předem na stránkách výrobce).
2) Dalším předpokladem je mít ke grafické kartě k dispozici ovladače a "knihovny" umožmující pracovat s 10-bit-barevnou hloubkou - obvykle se jedná o OpenGL knihovny podporující 30-bitový přenos a tedy vykreslování bodů v 10-bitové barevné hloubce.
3) V neposlední řadě je třeba aby 10-bitové OpenGL knihovny podporovala při vykreslování obrazových dat také samotná zobrazovací aplikace.
Ze známých zobrazovacích aplikací podporujících 30-bitové přenosy je to Adobe Photoshop 5 nebo např.Zoner PhotoStudio 11-15.

Funkce stínítka:
Hlavní funkcí je zabránit nežádoucím dopadům světelných paprsků přímého okolního světla na plochu monitoru - obvykjle se jedná o přímý dopad světla z boku (např. od okna) na plochu monitoru. V případě nepřímého osvětlení, které nemění kontrast kontrast obrazu v různých částech obrazovky, není stínítko nutné instalovat.
Rozměry stínítka odpovídají rozměrům rámečku a stínítko by mělo přesahovat okraje monitoru (horní a boční) asi o 10-15 cm podle potřeby (podle rušivého přímého dopadu světla). V amatérských podmínkách se připevňuje izolepou. V profesionální praxi jsou stínítka dodávána přímo k monitoru na míru, takže drží na rámečku samy.

Na kalibračních kurzech EIZO se můžete dozvědět vše potřebné pro zkalibrování řetězce: fotoaparát-monitor-tiskárna pro dosažení co nejlepšího sladění obrazu na všech třech perifériích. V případě potřeby je možné se kdykoliv obrátit také na České zastoupení EIZO v Praze a požádat příslušné pracovníky o další konzultaci.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Halir » 12 říj 2012 13:36

Pane Charvát, děkuji moc za informace. S pozdravem.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod roko78 » 12 říj 2012 14:09

Dobry den schanim monitor a pc pro uprafu fotek koukal jsem na Hp Z1, je to vhodný kousek děkuji za odpoved..
roko78
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 říj 2012 14:04

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Karel » 13 říj 2012 14:38

Antonin.Charvat píše:
Karel píše:Dobrý den p. Charvát,
po jistém bádání jsem si pro svou amat. fotografii vybral monitor EIZO S2243WFS-BK. Nevím však zda je to ideální řešení, případně zda-li by na trhu nebylo něco vhodnějšího. Počítám s finanční náročností do cca 15 tisíc a úhlopříčkou 22".


To: Karel
Pokud máte rozpočet 15.000,- Kč (včetně DPH), pak určitě doporučuji model EIZO SX2262W.
Rozlišení má sice stejné 1920x1200, jako model S2243W, ale oproti modelu S2243W nabízí už přepínání mezi barevnými standardy sRGB/AdobeRGB a navíc rovněž 10-bit.vstup Displayport. Také obrazovka je vybavená technologií DUE pro rovnoměrné rozložení homogenity obrazu (asi největší přednost). Přitom cena je asi jen o 2.500,- Kč vyšší. (Cena v e.shopech od 14.10. modelu SX2262W je jen 12.990,- Kč bez DPH a tedy 15.588,- Kč včetně DPH.)


Mockrát díky za radu a typ.
S pozdravem Karel
Karel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 07 říj 2012 18:32

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 24 říj 2012 08:24

roko78 píše:Dobry den schanim monitor a pc pro uprafu fotek koukal jsem na Hp Z1, je to vhodný kousek děkuji za odpoved..


To: "roko78" HP Z1 je reakcí společnosti HP na iMac 27" stanici od Applu. Snahou bylo tedy vyrobit PC s integrovaným displayem. Zatímco však Apple míří spíše k domácím uživatelům, HP se zaměřil na korporátní sféru a také sám uvádí, že se jedná o "pracovní stanici". Samotný monitor je podobně jako Apple opatřen lesklým povrchem, takže není primárně určen pro úpravu fotografií, ikdyž to jinak výkon PC a IPS-typ obrazovky nevylučuje. Pro dosažení nižší celkové ceny sestavy PC+monitor byl samozřejmě použit levnější typ IPS-panelu s barevným rozsahem, který se blíží standardu sRGB. Pozor tedy na zobrazování fotografií připravených (nafocených) ve větším barevném prostoru, např. AdobeRGB, protože barevné tóny mimo rozsah sRGB budou pak na tomto monitoru posunuty (zkresleny). K této stanici HP také nedodává žádné kalibrační nástroje pro kalibraci monitoru a je tedy třeba se zcela spoléhat pouze na dlouhodobou stabilitu obrazových parametrů displeje (což je však v kategorii levných IPS problematické).

Závěr: Při správném osvětlení přizpůsobeném lesklé obrazovce a při zpracování fotek s barevným rozsahem nepřekračujícím standard sRGB je sestava vyhovující se všemi riziky barevné reprodukce z hlediska stárnutí monitoru.

Poznámka: Cena monitorů 27" s přepínatelným barevným rozsahem sRGB/AdobeRGB však již také od jejich uvedení na trh značně klesla a lze je dnes pořídit již od 30.000,- Kč (včetně DPH) /NEC PA271, EIZO SX2762W/. K monitorům EIZO SX2762W je navíc možné ZDARMA používat kalibrační software EIZO EasyPIX2 a mít tak určitou záruku "předvídatelné" barevné reprodukce v různých prohlížečích (Adobe Photoshop, LR, Zoner PhotoStudio, atd.) a to i z dlouhodobého hlediska jejich používání. Při ceně PC do 20.000,- Kč včetně DPH lze pak do 50.000,- Kč pořídit obdobnou sestavu avšak pro fotografy s displejem zcela jiné kategorie.
(viz. cena HP Z1 na alza.cz http://www.alza.cz/hp-z1-d323424.htm?kampan=heureka.cz)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod **lasta » 24 říj 2012 18:54

roko78 píše:Dobry den schanim monitor a pc pro uprafu fotek koukal jsem na Hp Z1, je to vhodný kousek děkuji za odpoved..


Sice zde lezu panu Charvátovi, prodejci Eizo do zelí, ale doporučil bych ti, aby ses vyprdnul na HP i na Eizo a koupil tento:
http://www.alza.cz/27-fujitsu-p27t-6p-d344476.htm (n)

A když budeš chtít šetřit, tak klidně i tento..je také výborný.

http://www.alza.cz/27-lg-ips277l-bn-d350807.htm

K tomu si kup notas s Core I5 a máš vystaráno...


Stejně pro dobrou fotografii nejvíc záleží na tvém vidění světa při mačkání spouště fotoaparátu a ty blafy ohledně monitorů jak to zde čtu jsou převážně o tom , jak vytáhnout peníze z kapes normálních uživatelů ... ;)
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod dluhos » 24 říj 2012 19:23

to **lasta

Zkoušel jste si někdy vytisknout barevnou fotku podle toho, co vidíte na kancelářském monitoru nebo na displeji notebooku? Aby to vyšlo stejně, je umění a ještě k tomu za hodně peněz.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod **lasta » 24 říj 2012 19:36

dluhos píše:to **lasta

Zkoušel jste si někdy vytisknout barevnou fotku podle toho, co vidíte na kancelářském monitoru nebo na displeji notebooku? Aby to vyšlo stejně, je umění a ještě k tomu za hodně peněz.


Proč se mě ptáš takhle hloupě a na takové pitomosti a ještě přitom píšeš odvisle od tématu ? :roll:
Co to vytváříš za konstrukce? Jaký máš problém?
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod dluhos » 24 říj 2012 19:39

to **Iasta

Mám problém s hlupákama.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod **lasta » 24 říj 2012 19:43

dluhos píše:to **Iasta

Mám problém s hlupákama.


Tak se nekoukej do zrcadla..... :idea:
Nebudeš si zde potom muset léčit svůj komplex tlacháním... ;)
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

PředchozíDalší

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků