Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod mihla2 » 07 bře 2012 21:50

to: "Halir". Vážený, rozhodně jsem se Vás nemínil dotknout. Jen jsem Vás použil jako příklad.
Ano, moc konkrétního jsem nenapsal. Není důvod. Daleko lépe a fundovaně to popisuje p. Charvát. Já to tak nezvládám. Tak proč mu fušovat do řemesla.
Já se jen snažím ho nasměrovat trochu víc k podlaze.
Sám jste napsal: "Asi se ptám na věci, které jsou úplně jasné, ale mně nejsou, tak snad budou. Díky moc, pokud si někdo najde čas na odpověď."
Jistě, tyto otázky už moc do tohoto vlákna nepaří. Ale k správnému pochopení toho co p. Charvát píše potřebujete znát i odpovědi na ně. Tak proč na ně neodpovědět....a toto vlákno moderuje perfektně p. Charvát.
Nicméně jednu důležitou informaci jsem Vám přece jenom poskytl. Totiž to, že vše co je zde řečeno není vždy nutné brát jako jediné správné. Že si můžete vybrat úroveň která vám nejlépe vyhovuje. Je to Vaše svobodná vůle. Ta informační hodnota je ve sdělené zkušenosti.
K Vaší zkušenosti s výběrem sportovního vybavení. Naprostý souhlas. Jen doplním jiný příklad. Kolega v dětství fotil s tátou. Pak desítky let nic. Pak se rozhodl znova začít. Studoval net a došel k názoru. Že jedině zrcadlo je to pravé. Tak jsme to probrali. A vybral. Koupil kompakt za absolutně nejnižší cenu co našel. Nic to neumělo, hrůza. Nakonec to zvládl a dělal s tím zázraky. A teprve pak se začal vážně rozmýšlet co vlastně potřebuje. A myslím že pak vybral dobře.
A znova zdůrazňuji. Čtěte p. Charváta. Jeho informace jsou neocenitelné. Já jen dodávám - rozhodujte se vlastní hlavou.
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Halir » 08 bře 2012 07:44

To Mihla2:
Takže si vlastně rozumíme:-). Nebojte, sám si přeberu a rozhodnu, co nakonec pořídím, digineff není jediný zdroj informací, ale když občas vnesete jiný, střídmější úhel pohledu do odpovědí pana Ch. tak jedině dobře. O tom snad to forum je. Zase někdy.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 08 bře 2012 20:44

Halir píše:Pane Charvát či ostatní,
spěji k rozhodnutí pořídit monitor EIZO SX2462WFS-BK. Vzhledem k vysoké ceně a vzhledem k tomu, že celé problematice stále pořádně nerozumím, se pokouším ověřit, jaké další náklady bude pořízení tohoto monitoru generovat.
1/ Navštívil jsem předváděcí centrum EIZO ve Strašnicích a jedna z mnoha informací je, že bych měl pořídit ještě grafickou kartu v hodnotě cca 4000 Kč. Již jsem toto téma dříve konzultoval a odpovědi se různí. Dokáže mi někdo vysvětlit jak je to s grafickou kartou, jaká omezení může grafická karta na starším počítači způsobit. Na stolním počítači mám kartu NVIDIA GEFORCE 7600 GT, na notebooku mám ATI Mobility Radeon HD 545 V. V případě, že potřebuji novou grafickou kartu jak k tomuto monitoru vybírat?
2/ V této souvislosti mne také zajímá, jestli i samotný počítač nemůže být úzkým místem, sice jsem již také konzultoval, a chápu, že omezující může být zejména rychlost staršího počítače, ale vzhledem k tomu, co jsem se dozvěděl o kartě, by mne zajímal i názor na samotný počítač, protože nerad bych po koupi monitoru za 27 000 zjistil, že musím koupit z různých důvodů či pro maximální využití výkonu monitoru ještě počítač.
Stolní počítač má RAM 1GB, 1,86 GHz, dvoujádrový procesor Intel, OS VISTA
Notebook pak Intel Core i3, RAM 4GB, 2,4 GHz, OS Windows 7
3/ A dále mi stále není jasné SW a HW kalibrace. Jestli tomu dobře rozumím, tak SW EasyPix je SW, který umožňuje monitor hardwarově zkalibrovat i bez sondy, ale je možné využít také sondu, tedy předpokládám, že se sondou to asi má určité výhody, přesto bych nerad kupoval ještě sondu či cokoliv dalšího. Je tedy nutný další výdaj a proč?

Asi se ptám na věci, které jsou úplně jasné, ale mně nejsou, tak snad budou. Díky moc, pokud si někdo najde čas na odpověď.


To "Halir":
Vážený pane,
pokusím se stručně a srozumitelně odpovědět na Vaše otázky:
1) NOVÝ MONITOR = NOVÁ GRAFICKÁ KARTA?
Prakticky všechny moderní LCD monitory jsou vybaveny alespoň jedním digitálním videovstupem, takže je možné je bez problému snadno připojit prakticky k jakékoliv grafické kartě s digitálním videovýstupem a obraz bude téměř vždy přenesen prakticky v max. kvalitě (za předpokladu kvalitních videokabelů).
Nevím z jakého důvodu Vám byla doporučována výměna Vaší stávající grafické karty, zda neměla digitální videovýstup nebo zda nevyhovovala v rychlosti vykreslování videodat ve Vašem prohlížeči fotografií nebo zda nepodporovala max. rozlišení monitoru - v tomto případě 1920x1200.

Možná, že doporučení vyměnit Vaší grafickou kartu v souvislosti nákupem monitoru EIZO SX2462W bylo řečeno kvůli možnosti zobrazování videosignálu v 10-bitové barevné hloubce, což monitor EIZO SX2462W podporuje, ale za předpokladu vhodné grafické karty s 10-bit digitálním rozhraním typu DisplayPort (10-bit DP) a příslušných 10-bit OpenGL knihoven jako součást příslušných driverů grafické karty.
Obecně tedy platí: dnešní monitory samy o sobě nevyžadují obvykle přímo výměnu grafické karty, ale na druhé straně pokud se už uživatel rozhodne svou grafickou kartu inovovat, pak se určitě vyplatí dát pozor na míru její podpory novými prohlížeči a zda má konektory typu DP (DisplayPort nebo Thunderbolt) pro využití přenosu videosignálů v nadstandardní 10-bitové barevné hloubce (přenos a zobrazení až 1 mld.barevných odstínů).

2) NOVÝ MONITOR = NOVÉ PC?
Tato otázka se prakticky redukuje na dotaz vhodné grafické karty. Ostatní komponenty PC se o monitoru prakticky nedozví a je jim tedy opravdu jedno, jaký monitor je k PC připojen.
V případě zastaralých PC je možné narazit samozřejmě na problém, že vyhlédutou vhodnou grafickou kartu nelze nakonec zastrčit do stávajícíh sběrnic PC, což pak znamená vyměnit základní matiční desku a s ní často i RAM paměti a s nimi opět velmi často i harddisky - takže vlastně témeř celý PC. To ovšem NENÍ Váš případ:
Stolní počítač má RAM 1GB, 1,86 GHz, dvoujádrový procesor Intel, OS VISTA
Notebook pak Intel Core i3, RAM 4GB, 2,4 GHz, OS Windows 7
(Notebook je prakticky jeden z posledních modelů a stolní PC také jistě podporuje PCI-express sběrnice nových graf.karet s DisplayPorty)

3/ BUDU POTŘEBOVAT SONDU?
Jedna z obrovských výhod monitorů EIZO levnějších modelových řad "S", "FS" nebo "SX" je, že jsou podporovány kalibračním softwarem EIZO EasyPIX2, který
a) je k dispozici zcela ZDARMA
b) je možné jej používat BEZ kalibrační sondy
(což ocení zejména začátečníci, kteří nemají s kalibrací monitorů prakticky žádné zkušenosti a proto nemají ani příliš chuť do dalších pro ně "nejistých" investic v podobě pořízení nějaké vhodné kalibrační sondy).

EIZO je první výrobce monitorů, který tuto technologii dal k dispozici uživatelům - začátečníkům, kteří upřímně řečeno právě mají největší problémy s tím, jakou sondu zvolit, s jakým kalibračním softwarem, jak kalibrační software správně používat a jak výsledky kalibrace zkontrolovat, aby monitor po kalibraci nezobrazoval v podstatě ještě hůře než před kalibrací. Nyní stačí nainstalovat kalibrační software EIZO EasyPIX2, propojit monitor s PC kabelem USB a po nastavení jasu a bílého bodu monitoru z programu vyskočit.
Fotografická data v Adobe prohlížečích (PhotoShop, LightRoom, Acrobat, atd.) již budou AUTOMATICKY pracovat se správným (přesným továrním) ICC-profilem monitoru a budou tedy zobrazována správně.
Pozn. tovární profil přesně popisuje daný zobrazovač jen tehdy, je-li zaručena vysoká přesnost a opakovatelnost výroby produktů (v dnešním světě a pro komerční účely splňují tuto podmínku jen dva výrobci a jen u vybraných modelů: EIZO a NEC). Pouze firma EIZO však dokázala této výhody využít i komerčně v podobě nabídky kalibračního softwaru EIZO EasyPIX2, který je právě založen na předpokladu vysoké opakovatelnosti a přesnosti výroby (= dlouhodobá stálost obrazových parametrů = platnost továrního ICC profilu).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 08 bře 2012 21:13

To "Mihla2" a "Halir"

Oceňuji tímto Vaše příspěvky a vzájemný respekt při konfrontaci Vašich názorů. Toto fórum bude mít přesně takovou úroveň, jakou si tady my všichni (diskutující) sami nastavíme a vytvoříme. A já jsem nesmírně potěšen, že se v NAŠEM fóru zatím všichni diskutující snažili vždy říci své zkušenosti nebo rady a posouvat (řešit) věcně diskutovaný "problém" dopředu.

Za sebe jako moderátora se tímto omlouvám všem, kterým se zdají mé odpovědi trochu "komlikovanější" než třeba původně očekávali, ale dnešní svět už je takový, že jednoduché není téměř nic, jen to tak někdy vypadá, obvykle tehdy, když o tom nic nevíme :-).

A jinak se také domnívám, že i začátečník si zde raději poslechne více teorie, pokud je mu vysvětlena alespoň trochu srozumitelně a pomůže mu tak lépe pochopit a proniknout do diskutované problematiky, než se "spoléhat" jen na rychlý a jednoduchý "doporučovaný postup", který si často nemůže ani pořádně zdůvodnit, protože jedině nové vědomosti umožňuji člověku dosáhnout větší svobody samostatného a nezávislého rozhodování.
A koneckonců, všichni jsme zde dostatečně inteligentní lidé na to, abychom si sami udělali svůj vlastní úsudek, co si z příspěvku jiného diskutujícího "odnést" a co "vypustit".
Už proto, že žádná "pravda" není přece absolutní, že :-).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Halir » 08 bře 2012 22:30

Vážený pabe Charvát,

děkuji moc za odpovědi, moc mi pomohly, i s tím důvodem grafické karty máte myslím pravdu, ten 10 bit a jednu miliardičku:-) jsme v Eizu dost rozebírali. Cením si vašich rad, budu rád, když mne i v budoucnu posunete o trochu dál. Měl bych ještě dotaz na literaturu, nedaří se mi sehnat kniha Správa barev, nevíte zda je k sehnání, kde ji koupit, či jestli se neplánuje reedice či v\dání nějaké jiné knihy? Děkuji moc!
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Mila_xl » 08 bře 2012 22:34

Halir píše:Vážený pabe Charvát,

děkuji moc za odpovědi, moc mi pomohly, i s tím důvodem grafické karty máte myslím pravdu, ten 10 bit a jednu miliardičku:-) jsme v Eizu dost rozebírali. Cením si vašich rad, budu rád, když mne i v budoucnu posunete o trochu dál. Měl bych ještě dotaz na literaturu, nedaří se mi sehnat kniha Správa barev, nevíte zda je k sehnání, kde ji koupit, či jestli se neplánuje reedice či v\dání nějaké jiné knihy? Děkuji moc!


JO, tak to by mě taky zajímalo. Děkuji
Mila_xl
 
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2012 12:57

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Polda » 09 bře 2012 16:38

Dobrý den, s focením teprve začínám, učím se správně upravovat fotky atd. a vůbec mě nenapadlo jaký význam může mít monitor. Mám Asus VB191T - koupeno před pár rokama jako levné řešení. Můžu na něm očekávat aspoň nějaké rozumné zobrazení barev nebo se mám rovnou poohlížet po něčem jiném?:-) Monitor neslouží výhradně k prohlížení fotek, ale vyloženě pro klasické domácí použití.
Polda
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 bře 2012 16:28

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 09 bře 2012 17:25

Mila_xl píše:
Halir píše:Vážený pabe Charvát,

děkuji moc za odpovědi, moc mi pomohly, i s tím důvodem grafické karty máte myslím pravdu, ten 10 bit a jednu miliardičku:-) jsme v Eizu dost rozebírali. Cením si vašich rad, budu rád, když mne i v budoucnu posunete o trochu dál. Měl bych ještě dotaz na literaturu, nedaří se mi sehnat kniha Správa barev, nevíte zda je k sehnání, kde ji koupit, či jestli se neplánuje reedice či v\dání nějaké jiné knihy? Děkuji moc!


JO, tak to by mě taky zajímalo. Děkuji


To "Halir" a "Mila_xl":
Vážení pánové, kniha "Správa barev" byla naposledy vydána v roce 2003 (před 9 lety) a Computer Press se zatím nerozhodl toto vydání zopakovat, takže momentálně je tato kniha "rozebraná" a prakticky nedostupná. Je však možné sehnat její originál a sice pod názvem: "Real World Color Management" např. zde:
http://www.amazon.com/Real-World-Color- ... 0321267222
Kniha je bohužel psána anglicky, což může ztížit správné porozumění odborného textu. Pro ty, pro které anglicky psaný text nepředstavuje zásadní problém, je však publikace psána poměrně srozumitelnou formou a mohu ji všem vřele doporučit.
Vydání jiné knihy v češtině se připravuje (podzim 2012).

Některé základní principy Správy barev (jak to funguje) je možné nalézt též na česky psaných stránkách EIZO, např. zde:
EIZO White Papers:
http://www.eizo.cz/podpora/white-papers.html

EIZO Sprava barev:
http://www.eizo.cz/uploads/media/WP_Spr ... acFIN1.pdf
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Halir » 09 bře 2012 17:47

Pane Charvát,
děkuji za odpověď, o originálu v AJ vím, asi jí pořídím, mám i PS v AJ, tak se tím prokoušu, podzim 2012 je strašně daleko:-). Na WP na EIZO mrknu taky, i váš poslední odkaz na interval.cz je informačně bohatý. Mějte se.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 09 bře 2012 20:36

Polda píše:Dobrý den, s focením teprve začínám, učím se správně upravovat fotky atd. a vůbec mě nenapadlo jaký význam může mít monitor. Mám Asus VB191T - koupeno před pár rokama jako levné řešení. Můžu na něm očekávat aspoň nějaké rozumné zobrazení barev nebo se mám rovnou poohlížet po něčem jiném?:-) Monitor neslouží výhradně k prohlížení fotek, ale vyloženě pro klasické domácí použití.


To "Polda",
Monitor Asus VB191T je typickým představitelem standardního kancelářského monitoru s tím, že se tváří také tak trochu jako "herní" monitor, což výrobce zdůvodňuje údajným vyšším kontrastem až 2.000:1 díky obvodům ASUS Smart Contrast Ratio a tedy - a nyní cituji ze stránek alza.cz:
"které automaticky ladí kontrast a vytváří tak ostřejší a jasnější obraz. Je tak zaručeno špičkové podání barev například při sledování filmů či hraní her."
"http://www.alza.cz/lcd-panel-asus-vb191t-d79132.htm?kampan=adw1_monitory_asus-produkty&gclid=COGF1ra72q4CFQJj3wodjTw1cw"
Nedivím se Vašemu dotazu, zda tedy takto popisovaný monitor není přeci jen postačující na "rozumné" zobrazení barev.

Ve skutečnosti je třeba si uvědomit, že např. vylepšení kontrastu z hodnoty 1.000:1 na 2.000:1 rozhodně nezaručuje propagované "špičkové podání barev". Teoreticky se v podstatě "jen" 2x sníží úroveň černé při zachování max. úrovně bílé. Na barvách se tento fakt projeví celkem minimálně a už vůbec to nemá co dělat s přesností barevné reprodukce a tedy těmi "špičkovými barvami".
Jednoduše řečeno: uvidíte-li na monitoru např. odsycené pleťové barvy s nazelenalým odstínem -tedy asi špatně, pak to kontrastní poměr 2000:1 rozhodně nespraví a inženýři od ASUSU by se asi podivili, kdyby jim někdo popis monitoru na alza.cz přeložil, co že se jim to vlastně za zhruba 140 EUR podařilo vyrobit za "zázrak", když původně chtěli vyrobit vlastně jenom něco na zobrazení e-mailů nebo textů internetových stránek.

Na začátku tohoto vlákna jsem se snažil vybrat a uvést alespoň pár základních kritérií, které by měl fotografický monitor splňovat a tento model splňuje snad jen jedno jediné - že má alespoň jeden digitální vstup.
Hlavním nedostatkem je samozřejmě již samotný LCD panel (zde typu TN=Twisted Nematic), který je pro zobrazování fotografií naprosto nevhodný, protože mění prudce gradaci obrazu podle úhlu pohledu pozorovatele. Z tohoto důvodu ani výrobci kolorimetrů nepočítají s tím, že by se snad někdo takový monitor pokoušel někdy změřit a nakalibrovat a veškeré knihovny přizpůsobují jen panelům typu VA nebo IPS. Výsledkem je obtížná kalibrace levnějšími kalibračními sondami - kolorimetry.

Problémem je ovšem také menší barevný rozsah zobrazitelných barev (pod standardem sRGB) a možnosti podání a nastavení bílého bodu - lze jen obtížně nasimulovat bílý fotografický papír osvětlený např. zářivkou.
O jevech jako "slévání" blízkých barevných tónů v jeden odstín nebo nějaké homogenitě obrazu asi nemá již příliš smysl diskutovat - na to tyto typy monitorů opravdu nebyly určeny, tak proč to vůbec zkoumat.

Ze strany výrobce také samozřejmě chybí jakákoliv podpora směrem k barevným ICC-profilům, s kterými pracují všechny moderní prohlížeče, takže se ani nemá cenu moc pídit po nějaké podpoře kalibrace.

Upřímně řečeno mě Vaše otázka trochu zaskočila, protože z Vašeho dotazu vyplývá, že jste nic z toho, co jsem tady teď zmínil buď dosud nikdy nepozoroval nebo jste to pozoroval, ale domníval jste se, že to je "normální" a nebo jste prostě zřejmě nikdy neměl možnost porovnat fotky na Vašem monitoru s fotkami na zkalibrovaném fotografickém monitoru a neviděl jste tedy ten zoufale propastný rozdíl. (No já jsem také začátkem 90.let pracoval na CRT monitorech s rozmazanými rohy a myslel jsem si, že to je normální, dokud jsem nezjistil, že jsou i jiné monitory s ostrým obrazem po celé ploše :-))
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod ogyn » 10 bře 2012 14:16

K prohlížení webu,a hlavně snímků používám tablet Acer A500. Jsem překvapen kvalitou zobrazení . S notebookem to nejde vůbec srovnat. Zobrazení třeba kresby peří ptáků je nádherné. Vím,že je to jen na okraj probíraného tématu,ale možna tato informace někoho zaujme. :)
ogyn
 
Příspěvky: 264
Registrován: 22 led 2012 10:34

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod MincaB » 04 dub 2012 13:47

Dobrý deň,

zaujímavé a dobre mienené rady pre výber foto monitoru. Ale predsa mi chýba jedna oblasť, ktorú tu neriešite, a síce, aké rozlíšenie pri akej uhlopriečke by mal mať monitor /čiže ako veľký by mal byť pixel/.
Mňa z toho čo je mojej peňaženke dostupné zaujal monitor EIZO 2243, ktorý má rozlíšenie 1920x1200. Monitor nebudem využívať len na spracovanie foto a tak by ma zaujímalo, či pomerne malá veľkosť pixelov, nebude problémom pri bežnej práci s PC - prehliadanie internetu, práca v offce a podobne??
K práci s fotografiou bude EIZO 2243 postačujúce? Ďakujem za odpoveď.
MincaB
 
Příspěvky: 2
Registrován: 04 dub 2012 12:30

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 18 dub 2012 07:40

"to MincaB"

velikost úhlopříčky 22" při rozlišení 1920x1200 ještě s přehledem zaručuje dostatečnou čitelnost používaných fontů v systémech Windows. Samozřejmě za předpokladu zdravého zraku. V případě starších (většinou) dalekozrakých lidí je samozřejmě vhodné zvolit používání větších fontů. Systém Windows 7 s tím počítá a umožňuje v tomto směru změnit základní velikost fontů ("small") na velikost "střední" nebo "největší", pořípadě nastavit "vlastní" optimální velikost systémových fontů.
Některé aplikace však nemusí systémové fonty vůbec používat a pak se v nich tato nastavení neprojeví. Proto je třeba zejména v případě dalekozrakosti věnovat této problematice zvýšenou pozornost a např. si vždy ověřit, zda nejčastěji používané aplikace používají fonty, jejichž velikost lze měnit a pokud ne, pak volit v případě menších úhlopříček raději monitor s větší roztečí bodů.
(V případě úhlopříčky 22" se nabízí alternativa rozlišení 1680x1050).
Pokud problémy s volbou velikostí fontů nenastávají, popř. se jedná o uživatele bez problémů s dalekozrakostí, pak je samozřejmě výhodnější volit i při úhlopříčce 22" vyšší rozlišení: 1920x1080 nebo 1920x1200, protože tím uživatel dosáhne výhody zobrazení více informací současně a navíc při nižší ceně, než v případě nákupu monitoru větších úhlopříček (24"-27") srovnatelné kvality.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod oskined » 29 kvě 2012 15:58

Dobrý den pane Charváte.
Chtěl bych se zeptat:
Ikdyž jste na začátku uvedl, že byste doporučoval k úpravě fotografií vybírat mezi monitory značek EIZO a NEC, většinou pak hovoříte o zn. EIZO.
Znamená to, že EIZO je (pokud vezmeme cenově srovnatelné monitory) výhodnější volba?
Které monitory NEC o úhlopříčce 24" (16:10) byste doporučil jako konkurenci monitorů EIZO?
Dá se najít u 24" varianty u firmy NEC nějaký monitor "uspokojivé kvality pro úpravu fotografií" do 20 tis.?
Nevíte jestli má EIZO a NEC v plánu v nejbližší době vyjít na trh s nějakým monitorem o úhlopříčce 24" s technologií PLS?
oskined
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 kvě 2012 15:45

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod šejk » 30 kvě 2012 18:11

Dobrý den
Mohl bych se optat na vhodnost tohoto monitoru pro práci s fotkami
: http://www.alza.cz/27-fujitsu-p27t-6p-d285517.htm#popis

děkuji.
šejk
 
Příspěvky: 7
Registrován: 04 pro 2011 23:22

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod šejk » 24 čer 2012 20:06

No nic, nakonec jsem koupil DELL UltraSharp U2711 a zatím jsem spokojen.
šejk
 
Příspěvky: 7
Registrován: 04 pro 2011 23:22

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod andizv » 14 črc 2012 09:54

mihla2 píše:p.Charvát
"(Já vím, Vy tvrdíte, že tyto "pokusy" už máte za sebou a že se Vám při změně okolního osvětlení nejen výrazně změní bílá na papíru, ale též bílá na monitoru, takže papír zůstane prakticky s monitorem stále ve shodě. No, nezlobte se, ale to Vám opravdu nevěřím "
Jo, jo. Naprosto souhlasím, jen nechápu kde se vzalo slovo "pokusy", já ho nepoužil a taky to tvrzení "takže papír zůstane prakticky s monitorem stále ve shodě" jsem určitě nepoužil. To je doopravdy nesmysl.

Jinak myslím, že jen v této větě jsme v určitém sporu:
"3) Papír zežloutne s mírným nádechem do červena, zatímco bílou na monitoru bude naše oko vnímat prakticky beze změny jako studenou bílou s mírným nádechem do modra."
Já se snažím doložit, že dojde ke změně nejen vnímání toho papíru, ale především (s ohledem na téma) ke změně vnímání i toho monitoru.

To co "mám už za sebou" nejsou nějaké experimenty. To je reálná praxe (kterou jsem si ověřil pochopitelně i experimenty, jsem šťoura). Konkrétně. Obrázky si ukazujeme v okruhu přátel. Na svém počítači doma a v práci. Na jejich monitorech, monitorech mých dětí a naopak. Jsme do toho dost fandové a tak nám nestačí , "Že babička nemá uřezané nohy" Dost vážně posuzujeme i barevné podání s ohledem na atmosféru snímku atd. Proto potřebujeme sjednocené podmínky.....a ono to jednoduše nejde. Sondou a nebo jakkoliv jinak nastavená bílé je vnímána zcela odlišně podle konkrétních podmínek.
Ne náhodou jsem zde uvedl mnou upravenou fotku cihel kolegy v podobě která mi připadá blízká skutečným cihlám. Upraveno za tmy se žárovkou z boku.
Stejná fotka na stejně nastaveném systému ve dne mi připadá neskutečně ustřelená...a v noci zase OK.

Právě proto zpochybňuji významnost Vámi popisovaných pravidel. (Nikoliv technickou pravdivost, to je v pořádku)

Konečně to asi nejdůležitější. Uvedu můj "kalibrační postup" k použití pro ty kteří o něj mají zájem a dočetli to až sem.

Vezmu fotku s velkým množstvím detailů rovnoměrně rozprostřených po celé ploše. Fotku převedu jednoduše do BW a roztáhnu od černé po bílou (0-255)
Pak ji zobrazím na monitoru. Za všech okolností, v jasech i stínech, na kontrastních přechodech a na celé ploše musím vidět jen různé úrovně šedé.
Celkový vjem té šedé nebo jen v určitých sytostech může jít do některé z barev RGB. Pak musím korigovat podání jednotlivých barev. Pokud to HW+SW umožní.
Konečným výsledkem je šedá. Jedno jestli do modra a nebo červena. Doladění na vjem šedé bez nádechu pak už koriguji podle konkrétních okolních podmínek jen nastavením teploty. to už je rychlé a většinou i jednoznačné.
U slušnějších monitorů většinou není třeba barevné křivky korigovat. Pak jenom ta teplota podle vlastního pocitu.
Mimo teploty si dorovnávám i jas a gamu. Podle potřeby
Výsledek - jednoduchým donastavením teploty mám z konkrétní fotky ve dne, u dětí a nebo večer doma stejný pocit.
Poznámka, to ladění barev mi na různých testovacích šedivých pruzích a přechodech černá- bílá moc nefunguje. (Asi oči)
Dodatek pro nevěřící: Každá úroveň šedivé je vždy složena ze všech tří barev RGB a to tak, že má číselně stejnou hodnotu. ( ...10,10,10,...,123,123,123...)
Jestliže ten bod vypadá jako šedivý, je podání všech tří barev v tomto bodu správné. Jestliže to platí pro všechny hodnoty od 0-255 (8bit) a všechny body obrazu, pak musí být správná i libovolná barva.



Nemozem suhlasit s tvrdenim ze "Každá úroveň šedivé je vždy složena ze všech tří barev RGB a to tak, že má číselně stejnou hodnotu. ( ...10,10,10,...,123,123,123...)" Ciselne to mozno takto vyjadrit ale ludske oko nie je rovnako citlive na kazdu z palety farieb. Preberali sme to na skole kde sme mali predmet video technika v casti kolorometria. Ci uz na strednej alebo vysokej skole. Neda sa povedat ze biela farba sa rovna 1 diel modrej plus jeden diel zelenej a jeden diel cervenej. Presne koeficienty si uz nepametam ale je to asi takto biela farba (odtien sedej) = xR+yG+zB. Pricom x,y,z su spominane koeficienty. Monitor toto musi vziat v uvahu ked ma platit biela =256R+256G+256B pri 8bit hlbke farebneho pola.
andizv
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 črc 2012 09:35

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 03 srp 2012 08:16

oskined píše:Dobrý den pane Charváte.
Chtěl bych se zeptat:
Ikdyž jste na začátku uvedl, že byste doporučoval k úpravě fotografií vybírat mezi monitory značek EIZO a NEC, většinou pak hovoříte o zn. EIZO.
Znamená to, že EIZO je (pokud vezmeme cenově srovnatelné monitory) výhodnější volba?
Které monitory NEC o úhlopříčce 24" (16:10) byste doporučil jako konkurenci monitorů EIZO?
Dá se najít u 24" varianty u firmy NEC nějaký monitor "uspokojivé kvality pro úpravu fotografií" do 20 tis.?
Nevíte jestli má EIZO a NEC v plánu v nejbližší době vyjít na trh s nějakým monitorem o úhlopříčce 24" s technologií PLS?


Oba výrobci EIZO i NEC mají ve svém sortimentu tzv. foto-monitory - tj. monitory vhodné pro reprodukci barevného obrazu a splňující určitá kritéria.
Po hw-stránce musí být tedy v lecčems produkty obou značek podobné a "amatér" má obvykle pouze porovnáním katalogových listů obvykle problémy nějaké rozdíly vůbec nalézt (stejná technologie obrazovky, stejné technologie - jen se jmenují jinak, podobná cena). Ten hlavní a podstatný rozdíl je dnes někde jinde a tím je softwarová návaznost v podobě kalibračních softwarů pro různé platformy a také technická a konzultační podpora (co se stane, když si s nastavením nebudu vědět rady - je tu někdo, kdo mi poradí a můj monitor nastaví?). Přitom "nastavení" nespočívá ve stisknutí nějakého kouzelného tlačítka na monitoru, ale souvisí s tím znalost problematiky "CMS=správy barev" a její správné nastavení v operačním systému pro navazující prohlížeče (Zoner, PhotoShop, LR, atd.) - ať už ji nastavuje automaticky kalibrační software nebo uživatel.

Představme si fotografa-začátečníka nebo středně pokročilého, který se rozhoduje např. mezi 24" EIZO SX2462W a NEC PA241.
Nejedná se o "top" třídu a tak hardwarové rozdíly v obou značkách budou (z jeho pohledu určitě) prakticky minimální, takže postoupí na další kritérium - cena. Řekne si, že každá koruna je dobrá a rozhodne se pro ten levnější (NEC je vždy o pár korun levnější než EIZO). Na první pohled dobrá strategie do doby, než doma zjistí, že si koupil foto-monitor a obraz je barevně přesycen a v podstatě i horší než na starém kancelářském monitoru za 5.000,- Kč. Kde je chyba? Obvykle v nastavení monitoru, CMS operačního systému a CMS prohlížeče. Co dělat?. V případě NEC PA241 nezbývá, než požádat o pomoc někoho, kdo tomu rozumí a s nastavením pomůže. V případě EIZO SX2462W může použít software EIZO EasyPIX - k tomuto monitoru dostupný zdarma, který automaticky nastaví Správu barev v operačním systému (nastaví správně odpovídající barevný profil monitoru) a zajistí tak správnou barevnou reprodukci v návazných prohlížečích (Adobe PhotoShop, LR, atd.). To vše jednoduše a bez potřeby kupovat nějaký kalibrační set. A kdyby přece "něco nevyšlo", pak má EIZO v ČR již tradičně silné servisní zázemí s kvalifikovanými konzultanty pro Správu barev.
Svědčí o tom také celá řada akcí, které EIZO pro fotografy pořádá ať již samostatně nebo se svými partnery - naposledy společná akce Adobe-EIZO-EPSON-OLYMPUS v pražském divadle U Hasičů, kde se 25.7. sešlo cca 170 zájemců o kvalitní fotografii.

Málokdo také ví o úzké spolupráci EIZO s brněnskou firmou ZONER a že např. verze 11 byla vyvinuta právě na popud EIZA s podporou 30-bit přenosu a zpracování 16-bit.TIFF obrázků v ZONER editoru pro monitory EIZO s 10-bit vstupem pro DP (DisplayPort). Toto a další příklady jsou dobrým předpokladem, že při zobrazováním fotografií na monitorech EIZO bude vše v pořádku.

Málokdo také ví, že EIZO je dnes jediná značka, která zareagovala na rozvíjející se VIDEO v oblasti klasické statické fotografie a většina fotografických monitorů EIZO dnes podporuje také přímo specifické videosignály: 1080p, 1080i, 720p (při opakovací frekvenci 50Hz/60Hz), takže je možné k nim fotoaparáty pro přehrávání videa připojovat přímo bez PC.

oskined píše:Nevíte jestli má EIZO a NEC v plánu v nejbližší době vyjít na trh s nějakým monitorem o úhlopříčce 24" s technologií PLS?

EIZO plánuje v nejbližší době přijít na trh s technickou novinkou: 24" CX240-LED, čímž vzniknou výrazné hardwarové rozdíly mezi EIZO a NEC i v oblasti střední třídy.
Model CX240-LED byl poprvé představen odborné veřejnosti letos na veletrhu DRUPA v německém Dusseldorfu a ihned vzbudil velkou pozornost a vlnu diskuzí.
(Má jako první grafický foto-monitor LED podsvícení - dokázalo EIZO již překonat klasické CCFL trubice?)
EIZO u tohoto modelu ("CX") jako první výrobce používá k definování vlastností monitorů a jeho podpory tzv. zadání licenčního klíče přímo do menu monitoru - tím se do budoucna výrazně zkrátí přenos nejnovějších technologií k zákazníkovi a zákazník si také podle potřeb a finančních možností může sám vybrat, jaké vlastnosti by jeho monitor vlasně měl mít).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod pa.vel » 06 srp 2012 20:24

to. - ra.rasch.ek
Dobrý den, zda mi prosím můžete odpovědět, zajímá mě jaký monitor jste si na konec koupil a jak jste s ním spokojen. Minulý měsíc jsem vyměnil tiskárnu za Canon 9000 MarkII a nyní se rozhoduji pro domácí používání taktéž o koupi nového monitoru, několik roků používaného Acer AL223W. Raději bych volil velikost 24", ale zvažuji Eizo mezi modelem FS 2332, nebo S 2433W. Nyní jsem se seznámil s disk. příspěvkem pana Ant. Charváta o připraveném do prodeje novém modelu FS 2333 určeném pro domácnosti. Tak nevím i když asi počkám na jeho recenzi, ale nerad bych koupil a potom dlouho litoval, že jsem si už měl nějakou kačku přidat.
Děkuji Pavel
pa.vel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15 čer 2012 10:24

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod andizv » 08 srp 2012 20:04

pa.vel píše:to. - ra.rasch.ek
Dobrý den, zda mi prosím můžete odpovědět, zajímá mě jaký monitor jste si na konec koupil a jak jste s ním spokojen. Minulý měsíc jsem vyměnil tiskárnu za Canon 9000 MarkII a nyní se rozhoduji pro domácí používání taktéž o koupi nového monitoru, několik roků používaného Acer AL223W. Raději bych volil velikost 24", ale zvažuji Eizo mezi modelem FS 2332, nebo S 2433W. Nyní jsem se seznámil s disk. příspěvkem pana Ant. Charváta o připraveném do prodeje novém modelu FS 2333 určeném pro domácnosti. Tak nevím i když asi počkám na jeho recenzi, ale nerad bych koupil a potom dlouho litoval, že jsem si už měl nějakou kačku přidat.
Děkuji Pavel


Mam Eizo FS2332. Som spokojny az na drobnosti. Jednou z nich je ergonomia. Mozno monitor len naklapat. To sa ale da vyriesit stojanom, ktory sa da pripevnit na stol ako lampa. Stoji okolo 860 Kc. Druhou malickostou je velka citlivost eco senzora. Stalo sa nam par krat ze pri pozerani filmu pri zmene sceny na tmavu stiahol monitor jas o nemalu hodnotu. Pri praci s foto by sa to ale nemalo stavat a da sa to aj vypnut. Inac som moc spokojny. Aj pri dlhom chode je absolutne studeny a farby su na nom super. A moznost okometricky kalibrovat je na nezaplatenie. Dalsou vyhodou je vsestranost. Aj FPS hry su na nom uplne v pohode a po vypnuti eco senzoru je super aj na pozeranie filmou. Myslim, ze FS 2333 bude o dost draahsi a je skor zamerany na hracou. Co som cital tak pribudli funkcie, ktore boli hodnotene skor zaporne alebo ako zbytocne. Rozhodovanie nie je lahke ale snad vyberies spravne....
andizv
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 črc 2012 09:35

PředchozíDalší

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků