Monitor na fotky i video

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 02 úno 2018 18:30

Printscreen neda predstavu jak skutecne zobrazuje monitor!...
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 02 úno 2018 18:37

ODSakEda píše:Printscreen neda predstavu jak skutecne zobrazuje monitor!...


A to tvoje amatérské ofocení už vůbec žádnou představu nedá... navíc tam máš mapu od 8bit jpg na barevných přechodech, takže úplně zbytečná snaha a šedou máš v levém okraji zabarvenou.
Já jsem nedal screen jak zobrazuje monitor, protože ten zobrazuje perfektně, ale jako ukázku testu.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 02 úno 2018 21:23

Stanley 900 píše:
ODSakEda píše:Printscreen neda predstavu jak skutecne zobrazuje monitor!...


A to tvoje amatérské ofocení už vůbec žádnou představu nedá... navíc tam máš mapu od 8bit jpg na barevných přechodech, takže úplně zbytečná snaha a šedou máš v levém okraji zabarvenou.
Já jsem nedal screen jak zobrazuje monitor, protože ten zobrazuje perfektně, ale jako ukázku testu.

Já nechci testovat obrazovku komprimovaným obrázkem čili ne-generovaným obrazcem...
A illustrativní (jsem psal) představu ofocením monitoru Ti dá. Nebo jak Ti to mám nadálku ukázat jinak??? :shock: Printscreen právěže nedá žádnou!!!... Je to jen vstupní signál domonitoru (výstup z grafiky), nikoliv reprodukovaný.............
A říkáš 8-bit JPG??? Jak jsi na to přišel?
Přílohy
Klip.jpg
Klip.jpg (227.63 KiB) Zobrazeno 10046 krát
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod **lasta » 02 úno 2018 22:05

Edo
format jpg. --8 bitů na kanál celkem 24 bit RGB
8bit tj ,256 barev na kanál je celkem- 256x 256 x 256 barev - 16.7 milionu barev
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 00:02

Ty tady předvádíš kdoví jaké znalosti a ani nevíš, že jpg je 8bit, narozdíl od 16bit Tif, nebo Tiff, čili jak píše Lasta,
3x8=24 a v případě Tifu, nebo Tiffu je to buď totéž a nebo 3x16=48 a to je ten rozdíl 8bit a 16 bit na kanál, tedy 24, nebo 48 celkově
takže tu tabulku svoji si vyděl třemi a máš z toho ošizenou patlanici, i když s tím vyfotíš svůj 10, nebo 12 bit
televizor.
Už je to jasné? Editor většinou ukazuje celkový počet.
A ten screen je ukázka úvodní obrazovky, žádný obrázek papírový, ale generovaný z Eizo testu na konkrétní rozlišení.
Dal jsem na test odkaz, tak si ho stáhni a otestuj, pokud to budeš umět.
Jpg je v podstatě adekvátní těm amatérským video paformátům mp4. AVC a podobně.
Narozdíl od 4:2:2 10 bit ProRes a 4:4:4 12 bit Cinema DNG RAW.
To je stejné, jako kdybys natočil obrazovku 10bit monitoru kamerkou s mp4 vídeem, které je z principu ošizené na 4:2:0 8 bit.
Přílohy
16 bit _ 48 bit.jpg
16 bit _ 48 bit.jpg (34.83 KiB) Zobrazeno 10029 krát
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 00:09

A to platí i u tisku. Například termosublimační tiskárna Hiti se chlubí 10 bit zpracováním a většina ostatních,
DNP, Mitsubishi a další, mají 8 bit zpracování na kanál a to jsou pak ty jemné přechody na pozvolné změně jasu.
Samozřejmě když do toho dají ošizené jpg, už to moc nevylepší, ale z Tifu ano.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 03 úno 2018 12:39

Ale no tak, já vím že TIFF má víc bareb a nejen ostřejší hrany bez oparu na rozdíl od JPG... a také jsem do něj kdysi dávno fotil na Olympu (kompakt C750UZ a 1. dostupná digizrcadlovka C2300UZ), neb RAW ještě ani nebyl. Také vím, že 24bitů na kanál (snímač s Bayerovic mřížkou s RGB filtry/kanály) má můj fotoaparát (A77) jen do RAW.

(i když AdobeJPG z toho aparátečku je velmi hladký na stínování šedé i barev, jen jaksi monitor nezobrazuje spojitý přechod ale oraz je ze čtverečků s mezerami! A snímač fotoaparátu má také jen čtverečky mezery a nesnímá spojitě a tak je v obraze spíše interference mezi pixely snímače co se netrefují přesně na pixel obrazovky. I proto jsou v ofocené obrazovce mapy. :( )

To vše si uvědomuji a vím a jen se ptám s temi 8 vs 24 bity a dík za vysvětlení! Nepíšem si jen kvůli sobě ale kvůli i jiným čtenářům a tazatelům. Vysvětlil jsi to perfektě (n) a osbní ivektivy jsou však zbytečné :( (mám doma proto i 48bit fotoscaner ;) krom trojkombinace s jen 24bit na běžný tisk a jako kopírku dokladů 8-) )

Dík i za info, že se generuje i u EIZO testu ideální syntetický obrazec :D (ten tvůj screen totiž není pro moji UHD obrazovku použiteln, neb je třeba generovat obrazec přesně o stejném rozlišení jako má obrazovka!
Apropo nový test již má ty kruhy v rozích až do kraje konečně jako ten "můj" počítačový 8-) Používám jej mnoho let, kdy nějaký dostupný EIZO test ani neexistoval, proto jej používám i protože nemá je jednopixelové čáry ale i mřížky i jiné obrazce (n)

A pro jistotu znovu pakuji..., že screenshot vůbec nezachycuje výstup z monitoru tak aby se dala ta představa výstupu poslat na dálku a že je to jen vstupní signál pro monitor...

A , opakuji, screenshot je použitelný jen a pouze pro monitory s rozlišení stejným na jakém byl screenshot pořízen :? a ne pro jakékoliv jiné rozlišení obrazovky. :( (Ten Tebou daný jen 1920x1200px a navíc jen v JPG...)

Rozumíme si?
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 13:02

Ale já znovu opakuji, že screen jsem dal jenom na ukázku úvodní obrazovky Eizo testu a ne na nějaký test s tím obrázkem,
už to chápeš???
A co se týče existejnce Eizo testu, tak určitě existuje déle, než jsi kdy nějaký počítač měl, mě slouží od roku 2000
a to určitě už nějaký rok před tím existoval.
Jinak Eizo test se samozřejmě přizpůsobí každému monitoru, i skutečnému 4k cinema a ne jenom ošizenému 4k UHD. :)
Nakonec, Eizo také nabízí skutečné 4k monitory, i UHD.
Tak si ten svůj 48 bit skener vyděl třemi a máš opět 16 bit na jeden RGB kanál a / nebo i 16 bit na jeden jediný kanál
stupně šedé, protože ten je sám z logiky věci. :)
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 03 úno 2018 13:22

Já to chápu, že je screen dobrý leda pro illustraci, ale Ty jsi k němu uváděl, že je lepší než ofocení obrazovky. O to mi šlo v protiargumetu - že screenshot není lepší pro přenesení alespoň hrubé představy o výstupu(!!!!!) z obrazovky. Je to totiž vtup... Jen pro ujasnění 8-)

Ano lepší scanner bych tehdy ani nezaplatil a na archivaci starých černobílřch rodiných fotek mi stačil 8-) (scanuji je co nejvěrněji - tedy samozřejmě barevně! ;) )

Moje ošizené ooobrvelké UHD má alespoň DP1.2a a 10bit elektroniku, i když obrazovka umí "jen" 8+2 bity FRC 8-) Ale LCD za dostupnou cenu pro amatéra ani nemaj opravdové 10bit panely :lol:

Mnozí lidi kolem mě maj dokonce jen 6+2FRC... na malých... LCD monitorech. Mnozí maj jen levné "Camcunky" max FullHD navíc s PVA s narůžovělou bílou :? ... , často s lesklým :evil: ... povrchem, nebo dokonce jen TN....................
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 13:28

Ještě vysvětlení toho pojmu Y Cb Cr / YUV / Y Pb Pr:
https://cs.wikipedia.org/wiki/YCbCr

Kromě zpracování obrazu se označení RGB a YUV, Y Cb Cr a Y Pb Pr používalo jako analogový výstup / vstup zařízení.
Jinak na videopřístrojích býval kromě CVBS, tedy složeného / kompozitního videosignálu i složkový S-Video s oddělenou jasovou
a barvonosnou složkou a i RGB signál, například na konektorech SCART.
CVBS má 3,5 MHz, S-Video má 5,5 MHz a RGB má 6,5MHz šířku pásma.
Pak bývaly složkové rozdílové, na starších analogových kamerách YUV, konektory Cinch a na novějších Y Cb Cr a Y Pb Pr.
Rozdíl Cb a Pb oproti YUV je ve větší šířce pásma a u SD bylo vžité, že se Cb Cr používalo pro PAL a Pb Pr pro NTSC a HDTV,
což dnes už neplatí.
Další rozdíl byl ten, že signál z Y Cb Cr je od nuly do plusu a z Y Pb Pr od nuly na obě strany (proto také není kompatibilní
mezi sebou a u jedné kombinace se zobrazí čb obraz, u druhé rozpadlý obraz.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 13:37

Já myslel, že tím ofoceným obrázkem ukazuješ jaký test používáš původně a pak mi přišlo legrační, že to měla být ukázka
kvalit televize, což z principu setovým objektivem a jpg obrázken nejde věrohodně reprodukovat :)

Pokud se původní tazatel zajímal o 10 bit monitor a s tím spojené zpracování, tak v případě fotoaparátu, který má a který
si chce pořídit, je to irelevantní, protože zmíněné videoformáty jsou 8 bitové a se vzorkováním 4:2:0, takže rozdíl oproti 8bit
na sebelepším monitoru nevyčaruje :)
Navíc, i kdyby měl kameru s 10 bit, tak mám obavy, že v Pinnacle z toho neudělá lepší výstup, než zase 8 bit.

Co se týče fotek, tak má smysl pracovat s 10 bit zobrazením opravdu u výsledků z odpovídající techniky,
což není jenom foťák, ale i objektiv, téma a hlavně "kam s tím", čili pokud je cíl Jpg na net, nemá to smysl... :)
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 14:26

Mě by zajímal rozdíl v signálu z grafické karty a z videozařízeních, oboje parametrově stejné a přes HDMI :)
Monitory, i kamerový, zobrazí korektně z grafické karty a před rekordér je to zelené... :)
Přílohy
N Vidia HDMI rekordér BlackMagic.jpg
N Vidia HDMI rekordér BlackMagic.jpg (71.51 KiB) Zobrazeno 9990 krát
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 03 úno 2018 14:31

Měla to být illustrativní - jak jsem i uváděl, i opakoval furt dokolečka..., ukázka výstupu z monitoru, navíc jen ledabilý cvak z ruky z blízka a na 16mm, což taky není "to pravé ořechové" a v JPG... :?

Pochlub se a ofoť - klidně odborněji, a stanov jako 1. podmínky focení pro snažší srovnávání si "pindíků" :lol: , svoji obrazovku s těmi obrazci ;) A dej sem JPG , neb nic víc sem server nedovolí a řekněme ve FullHD rozlišení? + originál fotku v JPG nebo i RAW někam na úschovnu (např. sweb.cz, nebo: ulozto.cz?)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 03 úno 2018 14:32

Stanley 900 píše:Mě by zajímal rozdíl v signálu z grafické karty a z videozařízeních, oboje parametrově stejné a přes HDMI :)
Monitory, i kamerový, zobrazí korektně z grafické karty a před rekordér je to zelené... :)

Nemá HDCP?
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 14:54

Problém bude asi v tom, že HDMI z počítače vychází z RGB, kdežto rekordér je pro kamery, pracuje tedy s rozdílovým signálem.

Your Hyperdeck Shuttle may not be able to properly convert an incoming RGB 444 signal over HDMI to YUV 422
for encode.
This is because most *video* sources are *already* YUV 422 on the wire (BluRay, HDMI Cam-corders, pro gear, etc). For the most part, only computer sources and *really* high end gear uses the 444 RGB mode, as it is more data on the wire.
Let us know, I'd be curious if the Hyperdeck allows RGB ingest.
Naposledy upravil Stanley 900 dne 03 úno 2018 16:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 03 úno 2018 19:18

I to jemožné. Neb sice PC grafika má v HDMI DVI výstup a monitory i v HDMI maj DVI vstup, ale i mnohé TV (né však všechny!...) 8-) , ale AV technika ne :( A DVI je jistě RGB, ale HDMI výstup AV techniky asi ne :? Nevím to jistě.
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 03 úno 2018 19:40

Některé profi kamery mají 4 4 4 vzorkování a i rekordéry a BlackMagic dělá i konvertor.
https://www.blackmagicdesign.com/products/dviextender/

http://syntex.cz/p/dvi-extender/c/zprac ... prevodniky

Nejde o konektor DVI a HDMI, to je u počítače signálově stejné, kromě chybějícího zvuku na DVI, ale jde o vzorkování 444 a RGB u počítače
a rozdílové složky u většiny videozařízení a BlackMagic slíbili update FW na ten rekordér, tak třeba to bude umět konvertovat
směrem dolů na svůj nativní vstup.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod **lasta » 04 úno 2018 20:02

A co se týče existejnce Eizo testu, tak určitě existuje déle, než jsi kdy nějaký počítač měl, mě slouží od roku 2000
a to určitě už nějaký rok před tím existoval.



Jen technicka pro poradek

Nokia test monitor existoval dříve než zde uváděný Eizo test .

Je volně ke stažení na webu.

PS
Ještě před tím byla kalibrační fotografie Kodak.. ;)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 05 úno 2018 07:59

Hlavně byly EIZO test i NOKIA test vhodné tak leda pro CRT PC monitory a né pro LCD! I ten screen co dal Stan (EIZO) má starý typ - např. ony černobélé obdélníčky po obvodě (co maj být za rohem kam přesahuje kreslicí elektronové dělo u CRT...) nebo kruhy co nejsou až do krajů přesně na 1 pixel, neb CRT pracuje s překrytím! :( ... (u aktuálního testu EIZO "už" je posunuli až do kraje :lol: )

Nebo cbyběly jednopixelové linky a hlavně jednopixelové šachovnice a mřížky!

Dlouho také měly monoscopy jen základní barvy bez jemných přechodů (ty se sledují svisle i vodorovně!) a dlouho šlo maximálně o tapetu (bmp) a ne ideálně generpované obrazce :( ... Tedy použitelné leda jen pro TV nebpo pro CRT PC monitor nebo leda ještě jen pro jediné orzlišení PC monitoru a to ještě záleželo jak generoval z bmp prohlížeč fotek fulscreen :?

Kdysi dávno - s mojím 1. LCD monitorem SONY tehdy jen 15" za 40.000,- kč :shock: ... (s plechovejma barvama a proto jsem měl vedle něj ještě 21" CRT monitor Compaq Pro) a později 17" Neovo za 12.000,-kč :D , jsem nic lepšího dostupného veřejnosti jak ten "můj" monoscop, i s dalšími obrazci generovanými ideálně, opakuji pro jistotu, nenašel.

Tedy rekapitulace - ano testovací obrazce jsou tady dlouho, ale né ty ideálně - synteticky generované a né jen obrázek s nějakým nevhodným rozlišením..., nebo byly generované uměle - tedy ideálně přesně dle rozlišení LCD obrazovek a s ideálními přechody i ideální černou (úroveň RGB kanálů ideápně čili práve přesně 0, 0, 0) , nebo bílou (úroveň RGB 255, 255, 255) - coč zobrazení z orázku... není zaručeno!, a tak nebyly ideální pro test a nastavení LCD(!) PC monitor :(

Tedy abychom se nepřeli o koze a o voze, důležité jsou ty dva přívlastky testovacích obrazců: generovaný (tedy ideílní jak rozlišením tak úrovněmi jasů a barev!) , a: LCD (monitor)

Jasně že testovacích obrázků existuje fůra :lol: , ale ne ideáních :evil: O tom se ale nepřu! ;)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 05 úno 2018 11:17

Ten Eizo test9 je pořád ten samý a mě se i ten aktuální, včera spuštěný, zobrazuje stejně, ono je to totiž tím,
že máš televizi a ne monitor a s crt to nesouvisí, i LCD televize nekreslí někdy celý obraz, záleží na zdroji a na použití.
Proto kamerové monitory mají možnost buď celého a nebo ořezu.
Od začátku, co Eiza mám, od roku 2000, mám LCD a test je stejný, mám je uložené asi za dva roky a pořád verze9.
Ještě ho pustím na kamerové monitory 16:9, protože počítačový je 16:10.
Jinak Nokia test jsem měl v roce 2000 také.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8030
Registrován: 22 čer 2012 12:49

PředchozíDalší

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků