Monitor na fotky i video

Moderátor: Antonin.Charvat

Monitor na fotky i video

Příspěvekod jaramalo » 26 led 2018 12:50

Dobrý den pane Charváte,
pročítám nejen toto fórum, protože si hodlám pořídit monitor na úpravu fotek v ZPS 18 (někdy i PS Elem15), ale zároveň i na úpravu, či spíš jednoduchý střih videa v Pinnacle (nebo PSE Premiere 15).
Vedle focení totiž neodolám zároveň i nahrát video, které pak potřebuju sestříhat a zpracovat.
Fotím i "kameruju" zatím Lumixem FZ1000, na cestě je G9.
Video mám zatím "jen" full HD, i když mě láká 4K, ovšem mám strach ze zpracování, především zobrazení.
Dnes se "otravuju" s NB Dell, kde na nejsem spokojen s barevným podáním, ale i jasem při úpravě na displeji a pak na papírové fotce, se zřetelností miniatur, atd. Výpočetně je dostatečný, proto si říkám, že jen připojím lepší zobrazovač.
Konečně má otázka ohledně výběru. Z diskuzí mi vyplývá, že by mi na fotky mohl a měl vyhovovat některý 24" EIZO, třeba CS2420 nebo CS230, ale jak se budou chovat tyto monitory při videu? A jak si poradí se zobrazení 4K videa? Cenově bych se rád vešel do 20 tisíc, bude-li to trošku reálné.
Díky.
jaramalo
 
Příspěvky: 3
Registrován: 26 led 2018 11:50

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 27 led 2018 10:40

I pro video?! Pak si dovolím upozornit, že se těžko zjištije, dle specifikací, umíli monitor i 50Hz - důležitých pro plynulý pohyb v obraze tzv. evropských videí o 25fps prokládaně nebo 50progresívně. Většinou totiž umí "jen" 60Hz popřípadě 30Hz. :-(
To přináší trhání obrazu, jakési kroksum krok po 1s! :?

Dále na rozdíl od LCD TV, nemaj ještě mnohé PC monitory (ani grafické karty!) synchronizační signál a tak (zpravidla vždy po DP, ale i po HDMI a Hz obrazovky při nenásoblu fps videa) se v pohyblivém obraze , vyskytovuje vodorovný zlom v obraze :-( (část předchozího snímku...)

A také nemaj PC monitory Local Dyming a v tmavých scénách je večer obraz jako mlíko...

Pro video doporučuji k PC připojit další monitor spíše po HDMI LCD TV! Ty a HDMI umí i 50 i 60Hz, některé i víc - např pro filmových 24fps je dobré 24Hz ale lepší je samože vašší ale násobek!!! - 48 nebo lépe 72Hz (to umí např. moje stará FullHD LCD TV 42" IPS od LG a to natívně. Umí dokonce až 75Hz! Mohu na ní vypínat přepočet fps na vyšší, který umí také), ale i vše mezi tím 30, 25 i 24 Hz :-)

TV zase nemaj jen tak nějaká 10bit vstup a tak fotky na nich jsou hroné :-( (ta moje LG má neb se i jmenovala: TV/PC monitor a deklarovali jeden HDMI jako DVI s 10bit IN i 10bit zpracování elektronikou 8-) )
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Stanley 900 » 28 led 2018 00:35

Eizo bude samozřejmě video zobrazovat dobře, pokud konkrétní typ podporuje konkrétní obrazové frekvence.
Nebo potom přímo videomonitor...
jenom upozorním, že Pinnacle není zrovna nic moc co se týče stability... volil bych něco na základě Vegasu a nebo BlackMagic.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 8033
Registrován: 22 čer 2012 12:49

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 led 2018 19:05

To: "jaramalo"
Dobrý den pane Charváte,
pročítám nejen toto fórum, protože si hodlám pořídit monitor na úpravu fotek v ZPS 18 (někdy i PS Elem15), ale zároveň i na úpravu, či spíš jednoduchý střih videa v Pinnacle (nebo PSE Premiere 15).
Vedle focení totiž neodolám zároveň i nahrát video, které pak potřebuju sestříhat a zpracovat.
Fotím i "kameruju" zatím Lumixem FZ1000, na cestě je G9.
Video mám zatím "jen" full HD, i když mě láká 4K, ovšem mám strach ze zpracování, především zobrazení.
Dnes se "otravuju" s NB Dell, kde na nejsem spokojen s barevným podáním, ale i jasem při úpravě na displeji a pak na papírové fotce, se zřetelností miniatur, atd. Výpočetně je dostatečný, proto si říkám, že jen připojím lepší zobrazovač.
Konečně má otázka ohledně výběru. Z diskuzí mi vyplývá, že by mi na fotky mohl a měl vyhovovat některý 24" EIZO, třeba CS2420 nebo CS230, ale jak se budou chovat tyto monitory při videu? A jak si poradí se zobrazení 4K videa? Cenově bych se rád vešel do 20 tisíc, bude-li to trošku reálné.
Díky.


VŠECHNY modely řady EIZO ColorEdge vyrobeny v letech 2015-2018 (tedy modely s označením "CS", "CX", "CG") již dokážou bez problémů zobrazovat RGB-signál nebo formát typu YCbCr (někdy zjednodušeně označovaný jako YUV) přicházející z grafické karty PC nebo z jiného (externího) zdroje videosignálu (1080p/1080i - 24Hz, 50Hz, 60 Hz, atd.).
V případě exklusivní bezzrcadlovky typu G9 bych určitě volil raději plnohodnotný kalibrovatelný fotografický monitor, než náhledový monitor srozlišením 4K, avšak bez možnosti jeho rychlé kalibrace.
Nakonec ovšem bude samozřejmě záležet na tom, zda budete fotky/videa pouze generovat nebo také upravovat. Pro úpravu video-dat je z důvodů zachování jejich konzistentní barevné reprodukce provádět veškeré úpravy na zkalibrovaných zobrazovačích - jako je mimojiné Vámi navrhovaný model CS2420.
Pohyblivé video s rozlišením 4K (3840x2160) však na modelu CS2420 (s obrazovkou 1920x1200) nelze přímo zobrazit, ale je nutné ho nejprve "downscalovat" do rozlišení FullHD.
Co se týče rychlosti odezvy modelu CS2420 pro přehrávání pohyblivého videa - např. 1080/50i/60i nebo 1080/24p/50p/60p, tak ta je naprosto postačující.
(odezva 15 ms G-G).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 led 2018 20:00

To: "ODSakEda"
I pro video?! Pak si dovolím upozornit, že se těžko zjištije, dle specifikací, umíli monitor i 50Hz - důležitých pro plynulý pohyb v obraze tzv. evropských videí o 25fps prokládaně nebo 50progresívně. Většinou totiž umí "jen" 60Hz popřípadě 30Hz. :-(
To přináší trhání obrazu, jakési kroksum krok po 1s! :?


I v PC-monitorech dochází v posledních letech ke změnám a např. fotografické monitory EIZO "ColorEdge" dokáží na svých HDMI-vstupech zobrazit prakticky jakýkoliv (externí) zdroj vieosignálu. Jejich HDMI-vstup je tedy plně kompatibilní s HDMI-vstupem TV-přijímačů.
Je zajímavé (a správné), že se navíc tato HDMI-kompatibilita v poslední době rozšiřuje též do oblasti běžných kancelářských monitorů, kde již existuje hodně modelů, které kromě klasického PC-signálu typu RGB 60 Hz (nebo 30Hz) dokážou rovněž zobrazit signál YCbCr (nepřesně YUV) s opakovací obrazovou frekvencí 50 Hz a dokonce urůzným typem vzorkování 4:4:4: nebo 4:2:2. Není tedy např. problém zobrazit videosignál 1080/50p, 720/50p, 576/50p. V případě "kancelářských" monitorů je však třeba stále dávat pozor na kompatibilitu s prokládanými formáty, např. 1080/50i nebo 576/50i.


Dále na rozdíl od LCD TV, nemaj ještě mnohé PC monitory (ani grafické karty!) synchronizační signál a tak (zpravidla vždy po DP, ale i po HDMI a Hz obrazovky při nenásoblu fps videa) se v pohyblivém obraze , vyskytovuje vodorovný zlom v obraze :-( (část předchozího snímku...)

Spíše by se dalo říci, že existují některé speciální herní monitory (jako např. EIZO FS2735), které dokáží zpracovat vstupní videosignál s proměnnou snímkovou frekvencí (např. metodou AMD-FreeSync) a to na rozdíl od TV-přijímačů, které pracují s tzv. pevnou snímkovou frekvencí.

A také nemaj PC monitory Local Dyming a v tmavých scénách je večer obraz jako mlíko...

Je ovšem vhodné podotknout, že metoda "Local Dimming" problém malých statických kontrastů běžných obrazovek řeší jen částečně a u zařízení do 5.000,- EUR navíc jen velmi hrubě. Navíc často s "vaničkou vylívá i dítě", takže tmavé plochy bez obrazové informace sice ještě o něco více ztmavnou, což vytváří dojem vyššího kontrastu, ale tmavé plochy s obrazovou informací zůstavají stále tmavě šedé a pokud se tmavé plochy s obrazovou informací vyhodnotí jako tmavé plochy bez obrazové informace, pak se uživatel může často kochat akorát tak velkým černým NIC.


Pro video doporučuji k PC připojit další monitor spíše po HDMI LCD TV! Ty a HDMI umí i 50 i 60Hz, některé i víc - např pro filmových 24fps je dobré 24Hz ale lepší je samože vašší ale násobek!!! - 48 nebo lépe 72Hz (to umí např. moje stará FullHD LCD TV 42" IPS od LG a to natívně. Umí dokonce až 75Hz! Mohu na ní vypínat přepočet fps na vyšší, který umí také), ale i vše mezi tím 30, 25 i 24 Hz :-)

Takhle obecně bych to určitě nedoporučoval. Při postprodukci videosignálu a následné kontrole nejde jen o zachování "plynulosti" přehrávaného obrazu, ale často je mnohem důležitější zajištění OPAKOVATELNÉHO nastavení obrazových parametrů monitoru (nebo TV-přijímače) pro uchování konzistentní a opakovatelné obrazové reprodukce videa dle známých VIDEO-standardů. A právě v tomto ohledu však TV-přijímače hodně zaostávají. Ostatně je to logické, protože k tomuto účelu právě slouží VIDEO-monitory a nikoliv TV-přijímače, které jsou často jen velmi obtížně kalibrovatelné, ale mnohdy ani neumožňují provést potřebná nastavení pomocí jejich OSD-menu.

TV zase nemaj jen tak nějaká 10bit vstup a tak fotky na nich jsou hroné :-( (ta moje LG má neb se i jmenovala: TV/PC monitor a deklarovali jeden HDMI jako DVI s 10bit IN i 10bit zpracování elektronikou 8-) )

Spíše se dá říci, že ačkoliv hodně TV-přijímačů si již dnes dokáže poradit s vyšší bitovou hloubkou vstupního videosignálu (10-bit nebo dokonce 12-bit), tak je pravda, že tuto vlastnost lze obvykle využít pouze ve spojení se speciálním externím PC nebo jiným videozařízením.
Klasický FullHD TV-signál přenášený satelitním nebo pozemním vysíláním je zatím pouze 8-bitový a budeme se těšit, zda se to změní např. v souvislosti se 4K nebo 4K-HDR vysíláním (zatím to však vypadá, že šíření VIDEO-informace s 10/12 bitovou hloubkou bude v nejbližších letech spíše doménou optických sítí s předplacenými kanály).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 30 led 2018 19:12

Antonin.Charvat píše:To: "ODSakEda"
I pro video?! Pak si dovolím upozornit, že se těžko zjištije, dle specifikací, umíli monitor i 50Hz - důležitých pro plynulý pohyb v obraze tzv. evropských videí o 25fps prokládaně nebo 50progresívně. Většinou totiž umí "jen" 60Hz popřípadě 30Hz. :-(
To přináší trhání obrazu, jakési kroksum krok po 1s! :?


I v PC-monitorech dochází v posledních letech ke změnám a např. fotografické monitory EIZO "ColorEdge" dokáží na svých HDMI-vstupech zobrazit prakticky jakýkoliv (externí) zdroj vieosignálu. Jejich HDMI-vstup je tedy plně kompatibilní s HDMI-vstupem TV-přijímačů.
Je zajímavé (a správné), že se navíc tato HDMI-kompatibilita v poslední době rozšiřuje též do oblasti běžných kancelářských monitorů, kde již existuje hodně modelů, které kromě klasického PC-signálu typu RGB 60 Hz (nebo 30Hz) dokážou rovněž zobrazit signál YCbCr (nepřesně YUV) s opakovací obrazovou frekvencí 50 Hz, není tedy např. problém videosignál 1080/50p, 720/50p, 576/50p. V případě "kancelářských" monitorů je však třeba stále dávat pozor na kompatibilitu s prokládanými formáty, např. 1080/50i nebo 576/50i..... .


Jen praktická zkušenost s HDMI u levnějších IPS monitorů - mám jeden FullHD 22" ASUS s DVI i s HDMI a jeden 43" UHD s DP i HDMI - dokonce 2.0 a
ani jeden neumí skutečně zobrazit 50Hz! Ano HDMI resektuje i 50Hz signál, což jde i nastavit ale jen po HDMI, ale! - obrazovky monitorů se stejnak natívně do 50Hz nepřepnou :-(

Umí to (50Hz) zpravidla jen TV nebo PC monitory s integrovaným TV přijímačem a s označením E na konci modelu - jakože evropský TV příjem nutně vyžadující 50Hz.

Takže to, že v nastavení grafiky po HDMI sice mohu nastavit i 50Hz, ještě nic neznamená! Po DVI nebo po DP tam taková (50Hz) volba ani není a při vnucení 50Hz PC grafikou, obrazovka na chvíli jen zčerná... a vrátí se 60Hz :(
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 30 led 2018 21:24

To: "ODSakEda"
Jen praktická zkušenost s HDMI u levnějších IPS monitorů - mám jeden FullHD 22" ASUS s DVI i s HDMI a jeden 43" UHD s DP i HDMI - dokonce 2.0 a
ani jeden neumí skutečně zobrazit 50Hz! Ano HDMI resektuje i 50Hz signál, což jde i nastavit ale jen po HDMI, ale! - obrazovky monitorů se stejnak natívně do 50Hz nepřepnou :-(


Tak bychom si měli trochu ujednotit "názvosloví".
Platí, že pokud je monitor nebo TV-přijímač vybaven HDMI-vstupy a vstupní elektronika těchto HDMI-vstupů dokáže rozpoznat digitální videosignál typu RGB nebo YUV (obvykle se vzorkováním 4:4:4 nebo 4:2:2 nebo 4:2:0), pak by měl být tento typ videosignálu reprodukovatelný ve formě obrazu na obrazové ploše (dnes obvykle) LCD-panelu.
V takovém případě, kdy je digitální videosignál ať již ve formátu RGB nebo YUV a s obrazovou opakovací frekvencí - např. 50Hz - již zobrazen korektně na LCD-panelu, nemá smysl se bavit o jakési další "vlastní" řídící frekvenci LCD-zobrazovačů a tvrdit, že obraz - např. 1080/50p se sice na LCD-panelu zobrazil, ale LCD-obrazovka se do "natívu" stejně nepřepnula. To již z pohledu reprodukce obrazu není podstatné.
Z pohledu reprodukce obrazu je v této diskuzi pouze podstatné, zda se obraz na LCD-panelu vůbec zobrazil, či nikoliv.

Jiné hledisko s ohledem na kvalitu reprodukce videosignálu samozřejmě pak může být, kolik je ve videosignálu s určitou obrazovou opakovací frekvencí "schováno" v určitém časovém úseku obrazových snímků. Pokud je však počet obrazových snímků např. za jednu sekundu stejný jako je opakovací obrazová frekvence (V-sync) videosignálu (např. 50), pak se v podstatě jedná o ideální stav, na které opět nějaké další řídící frekvence interních elektronických obvodů již nemají prakticky žádný vliv.

Těch 50Hz umí zpravidla jen TV nebo PC monitory s integrovaným TV přijímačem a s označením E na konci modelu - jakože evropský TV příjem nutně vyžadující 50Hz.

Takže to, že v nastavení grafiky po HDMI sice mohu nastavit i 50Hz, ještě nic neznamená! Po DVI nebo po DP tam taková (50Hz) volba ani není a při vnucení 50Hz PC grafikou, obrazovka na chvíli jen zčerná... a vrátí se 60Hz :(



ANO - naprosto s Vámi souhlasím. Ještě stále mnoho PC-monitorů nedokáže zobrazit klasický TV-videosignál. Je to nejen z důvodů často nepodporované obrazové opakovací frekvence 50Hz - místo v PC-monitorech obvyklých 60Hz, ale navíc má "klasický" TV-signál také trochu jiný formát.
Zatímco PC-monitor dokáže obvykle zobrazovat správně pouze videodata ve formátu RGB, TV-přijímače obvykle pracují s formátem YUV (přesněji YCbCr a navíc ještě s určitým vzorkovacím poměrem).

Na druhé straně a proto o tom mluvím, je již dnes celá řada monitorů - např. modely EIZO s označením "CS", "CX" nebo "CG", které digitální signály YUV s obrazovou opakovací frekvencí 50Hz již podporují - navíc s různým typem vzorkování 4:4:4, 4:2:2 nebo dokonce 4:2:0 a navíc jak v progresivním tak i prokládaném tvaru. Není tedy již nutné např. signál z externí videokamery připojovat ke klasickému TV-přijímači, ale zvládnou to dnes bez problémů i některé typy monitorů.

A co je ještě zajímavější, že některé typy TV-digitálních signálů začínají již dokonce podporovat i běžné kancelářské monitory - např. EIZO řada "EV" podporuje nyní videosignály RGB nebo YUV (4:4:4:, 4:2:2) s obrazovou opakovací frekvencí 50Hz - ovšem na rozdíl od modelů "CS", "CX" nebo "CG" pouze v progresivním (a tedy nikoliv prokládaném) tvaru. Navíc je možné digitální TV-signály (YUV) přivádět obvykle pouze na digitální vstupy typu HDMI - ikdyž i tady platí výjimky - a např. modely EIZO "CG" dokážou některé TV-video signály zobrazit i v případě jejich přivedení na vstup typu DisplayPort.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod jaramalo » 31 led 2018 07:46

Dobrý den pane Charváte,
děkuji Vám za Váš příspěvek.
Včera jsem se v Brně v jedné "Mega..." fotoprodejně na Vídeňské marně pokusil na vlastní oči vyzkoušet CS2420, který mají vystavený s jakousi propagační smyčkou, ale "odborný" prodavač, který se mě okamžitě ujal, bohužel nedokázal na monitoru najít nebo připojit Macbook ( bo prý neznal OS) který prezentovali hned vedle. Měl jsem s sebou pár obrázků a videí na zkoušku, ale cesta byla zbytečná. Spustil jsem si je nakonec na tom macu sám, a byl jsem pochválen, jak jsou to krásné obrázky. Inu "odborník" na slovo vzatý. Toto píšu jen na okraj, protože jsem čekal opravdovou odbornost prezentovanou na eshopu a silně jsem se zklamal, proto to musí ze mě ven.....
Toho nezobrazení 4K, tedy nutnosti jeho konverze do full HD, jsem si vědom, ostatně tak nějak to chci dělat. Zatím stále "jedu" vše ve full HD, ale uvažuji dělat prvotní záznam ve 4K, konvertovat a pak dál upravovat.
Fotky upravuju velice jednoduše. Tedy ořez, srovnání linií, úprava expozice a případně doostření či změna velikosti. Ale chci, aby to co vidím na svém zobrazovači bylo pak na papíru či v prezentaci. Proto externí monitor, a právě EIZO.
Vypadá to nakonec na buď CS2420, a nebo CS240. Nějak mi ale není jasný rozdíl mezi nimi. Generace? Jiná typová řada?
Díky.
jaramalo
 
Příspěvky: 3
Registrován: 26 led 2018 11:50

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 31 led 2018 17:43

To: "jaramalo"

..."odborný" prodavač, který se mě okamžitě ujal, bohužel nedokázal na monitoru najít nebo připojit Macbook ( bo prý neznal OS) který prezentovali hned vedle. Měl jsem s sebou pár obrázků a videí na zkoušku, ale cesta byla zbytečná. Spustil jsem si je nakonec na tom macu sám, a byl jsem pochválen, jak jsou to krásné obrázky. Inu "odborník" na slovo vzatý....

Tak to by se samozřejmě stávat nemělo. Personál prodejny by si měl uvědomit, že je tam placen právě pro KVALIFIKOVANOU prezentaci nabízeného zboží zákazníkům. Jinak je tam celkem zbytečný. Fakturaci zvládne dnes každý zaškolený člověk nebo robot.

Vypadá to nakonec buď na CS2420, a nebo CS240. Nějak mi ale není jasný rozdíl mezi nimi. Generace? Jiná typová řada?
Díky.

Ano - je to generační rozdíl. Modely CS2420 a CS240 se liší po své mechanické stránce (CS2420 má tenčí rámečky) a také konektory USB jsou u novějšího modelu CS2420 lépe přístupné. Navíc je jeden z celkem tří USB 3.0 konektorů dimenzován pro USB 3.0 harddisky a je možné jej také využívat pro dobíjení chytrých telefonů a tabletů.
Ovládání u nového modelu CS2420 je pomocí dotykových senzorů (= žádné problémy s mechanickými tlačítky).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod jaramalo » 31 led 2018 20:13

Díky za vyjasnění pane Charváte,
Bude to CS2420, je rozhodnuto.
jaramalo
 
Příspěvky: 3
Registrován: 26 led 2018 11:50

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 31 led 2018 20:41

jaramalo píše:Díky za vyjasnění pane Charváte,
Bude to CS2420, je rozhodnuto.

skoro 17.000,-kč :shock: a jen 1 920 x 1 200 px :? Není to (jen 2,3Mpx) dnes a na mnohaMpx fotky a na tak velkou plochu - o úhlopříčce 24", málo!? :(
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod **lasta » 31 led 2018 20:58

Edo
Houby tomu rozumíš, . ;)
Je na něm přece napsáno. EIZO. :P
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 31 led 2018 21:35

To: "ODSakEda"
skoro 17.000,-kč :shock: a jen 1 920 x 1 200 px :? Není to (jen 2,3Mpx) dnes a na mnohaMpx fotky a na tak velkou plochu - o úhlopříčce 24", málo!? :(


Jak se to vezme.
"Jaramalo", který toto vlákno incicioval, tak zmiňoval, že hledá vhodný monitor hlavně pro zpracování videa v rozlišení FullHD (1920x1080).
Zmínil, že ho v budoucnu láká též formát 4K, ale o žádných velkoformátových a mnohapixelových fotkách se nezmiňoval. Není tedy nutné "uměle" vyvolávat nějaký "problém", který ve skutečnosti pro "Jaramalo" žádným problémem není a nepotřebuje ho nyní řešit.

A video 4K přeformátované do rozlišení FHD není zas tak špatné řešení, když jsou kalibrovatelné 4K-monitory zatím ještě stále 2x i více krát dražší, než FullHD monitory. A je skutečně 17 tis Kč včetně DPH hodně za fotografický monitor s rozlišením 1920x1200 s DUE obvody pro zajištění vysoké homogenity obrazu a obvody pro automatickou stabilizaci svítivosti a kompenzaci teplotních driftů - tedy všechno obvody pro zajištění extrémně stabilních obrazových parametrů monitoru? A to nezmiňuji 16bitové obrazové procesory, předprogramované 16-bit LUT tabulky, podpora hardwarové kalibrace pro editaci fotografií a pro simulaci tiskových dat na monitoru, vynikající hotline servis, atd., atd.

Já osobně bych teprve v případě mnohapixelových a velkoformátových fotek uvažoval o 27" monitoru s rozlišením 2K (2560x1440) - jako o rozumném cenovém "kompromisu" a pouze kdyby nebylo zbytí (mnohapixelové fotky určené pro velkoformátový tisk nebo profesionální postprodukce 4K-videa), tak o 30"-4K monitoru. U mnohapixelových fotek ovšem o rozměrech 13x9cm nebo max. A4 mi 4K-rozlišení nějakým zásadním způsobem stejně nepomůže.
Ale je třeba mít vždy na paměti, že větší úhlopříčka znamená obvykle také např. zhoršení homogenity obrazu, takže bych určitě pak opět hledal 27" (30") model s nějakými přídavnými obvody pro zajištění dostatečné homogenity obrazu - např. model CS2730 nebo CG2730 - a (teď to píšu pro "lasta") ne proto, že je na tom napsáno EIZO, ale protože u EIZA jsou obvody pro zajištění vysoké homogenity obrazu standardní součástí výbavy fotografických monitorů a navíc skutečně dobře fungují (tady by samotný název "EIZO" bez odpovídající elektroniky asi nic nezmohl).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod **lasta » 31 led 2018 23:40

Nejde o nic. Tu elektroniku o ktere je rec u EIZO ale vyrábí LG jak pro sebe tak ji dodává dál ..dalším různým firmám ..

Eizo není výrobní firma, je montážní firma.
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 úno 2018 09:02

To: "lasta"
Nejde o nic. Tu elektroniku o ktere je rec u EIZO ale vyrábí LG jak pro sebe tak ji dodává dál ..dalším různým firmám ..
Eizo není výrobní firma, je montážní firma.


Dnešní svět IT je poměrně komplikovaný a prakticky žádná firma (ani ta nejpokrokovější) si není schopna vyrobit pro své výrobky všechny elektronické součástky od A-Z. I společnost LG nakupuje do svých monitorů elektronické obvody a další komponenty od jiných výrobců a určitě ji proto nelze označovat za nějakou "jednoduchou" montážní firmu s téměř nulovou přidanou hodnotou.

Společnost EIZO je jedním z předních firem, která na trh monitorů přináší již řadu let nové technologie, popřípadě přináší vlastní vylepšení již existujících technologií. Jen v japonském vývojovém středisku Hakusanu je zaměstnáno přes 1000 vývojových inženýrů a ti opravdu nic nemontují, ale "jen" vymýšlejí nové technologie a programují nové obrazové čipy. Ostatně ve všech fotografických monitorech je hned několik čipů, které na sobě nesou označení "EIZO - Made in Japan" - a tyto čipy nelze zakoupit v žádném katalogu součástek světových výrobců.
EIZO je také uznávanou certifikační autoritou, protože vlastní speciální komory pro zkoumání charakteru a měření intenzity elektromagnetického pole při vyzařování z monitorů. Dále speciální tlakové a prachové komory s regulací teploty sloužící pro zkoumání vlivu změny teplot, prachu a tlaku na spolehlivost monitorů v různých podmínkách. Nakonec též komory s vibračními deskami pro zkoumání vlivu otřesů na spolehlivost monitorů.
Také výrobní linky jsou plně automatizovány díky vysokému stupni robotizace pro automatické osazování a výrobu plošných spojů a společnost EIZO si tyto rototy sama navrhuje a vyrábí.
Společnost EIZO je také jedním z mála výrobců monitorů, která kvalitu svých plošných spojů kontroluje ve speciání komoře pomocí Roentgenových paprsků.

Firma, která si sama řadu svých špičkových obvodů navrhuje, vyrábí a poté pro ně sama vyvíjí desky s plošnými spoji, které si pak i sama osazuje vlastními roboty a pomocí špičkových metod kontroluje a matematickými simulacemi stanovuje jejich spolehlivost mi skutečně moc montážní firmu nepřipomíná ...
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 01 úno 2018 09:04

Mohapixelove fotografie jsou dnes praktycky vsechny! I z mobilu ;-)
Ja jen ze davno fotime do 20Mpx+ ale prohlizime sotva na 2Mpx. O to mi slo ne o velkoformatovy tisk...

Neminim fotky o mnoha Mpx prohlizet na hrubem rastru (2Mpx...), nebo digitalne do nich zazoomovat na detail problizet posunovanim vzdy jen maly vyrez...

Me je pro moje 24Mlx (z A77) fotky skoro i 4k/43" monitor malo ;-) Ten enzor i nektera optika maji jako celek mnohem vyssi rozlisovaci schopnost detailu :-)

Mam to to spise jen pro svoji radost, neb zde se kouka jen na zmenseniny a max na 2400x1200px a vetsina mojichu znamych na to kouka jen na notebooku max 17" a casto jen 1280x720px... a mladi dokonce jen na pididispleju mobilu...

Ale proti gustu.... Ale kdo u me videl, uz nechce nic jineho :-)) Zrovna minulej tejden kamos koupil take 43"4k IPS od LG, kdyz to videl. Jen jaksi zapomel na to, ze nema PC s patricnym vykonem a grafikou :-( ... Ja ho ale varoval dopredu! ;-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 úno 2018 10:28

To: "ODSkaEda"

ano - já Vám rozumím.
Problematika zajištění kvalitní reprodukce fotografie má ovšem několik rovin a proto je nutné vždy hledat "rozumný" kompromis.
Bylo by chybou se koncetrovat pouze na jedno téma: např. optimální velikost úhlopříčky vzhledem k velikosti fotografických dat a velikosti fotografie zobrazované na monitoru.

Jsou i další neméně důležitá témata a např. nástroje pro zajištění OPAKOVATELNÉ barevné reprodukce při úpravě fotek.
(jedním z takových důležitých nástrojů je např. možnost provádění snadné a rychlé hardwarové kalibrace monitoru)

Představte si situaci, že na nezkalibrovaném monitoru barevně upravíte během 5 let např. 500 fotografií (100 fotek ročně) a poté si zakoupíte nový monitor. V takovém případě je téměř 100% pravděpodobnost, že Vašich 500 fotografií původně barevně upravených na Vašem předchozím nezkalibrovaném monitoru bude nyní vypadat na Vašem novém monitoru prostě jinak - někdy dokonce až dramaticky rozdílně. Budete pak všech 500 fotek upravovat, aby na Vašem novém monitoru vypadaly stejně, jako na tom předchozím?

Samozřejmě, že můžete namítnout, že monitor nebudete nikdy používat pro kontrolní náhled při barevných úpravách fotografií, protože se barevnou úpravou fotografií prostě nikdy zabývat nebudete. Pak samozřejmě např. kalibraci monitoru nepotřebujete. Na druhé straně je (věřte mi) mnoho fotografů, které si své fotografie sami barevně upravují a pro ty je pak KALIBRACE samozřejmě velmi důležité hledisko a kritérium pro výběr vhodného monitoru.

Navíc barevná reprodukce fotografie záleží nejen na nastavení obrazových parametrů monitoru, ale i na barevném profilu monitoru, který dnes používá naprostá většina fotografických editorů pro zajištění korektní barevné reprodukce dle fotografických standardů. Vzniká tedy opět otázka - KDE TEN BAREVNÝ PROFIL MONITORU vezmu? A odpověď je, že barevný profil monitoru je možné např. získat pomocí KALIBRACE monitoru. A tím jsme zase u té KALIBRACE.

A jsou i další důležitá témata, která mohou fotografy velmi zajímat:
1) možnosti barevné reprodukce v případě 16bit formátů RGB dat (jako např. 16bit-TIFF získaný konverzí ze 14bit RAW-dat z fotoaparátu).
16bit RGB fotografie mohu buď zobrazit pomocí standardní 8bit-knihovny pro vykreslování obrazových bodů na monitoru dodávané s ovladači grafické karty a pomocí 8bit vstupu monitoru NEBO mohu 16bit fotografie zobrazit pomocí 10bit-OpenGL knihovny a pomocí 10bit vstupu monitoru.
Rozdíl v kvalitě obrazové reproduce z hlediska vyhlazenosti barevných přechodů velmi jemných odstínů může být opět dosti dramatický.
Pro některé fotografy tedy vzniká požadavek na fotografický monitor, jehož vstupy dokážou zpracovávat nejen klasický 8bit RGB signál, ale i 10bit RGB signál.

a namátkou jen ještě další témata:
2) barevná homogenita obrazu = stejná svítivost a barevnost po celé ploše obrazovky
3) bitová hloubka použitých obrazových procesorů = ovlivňuje míru rozlišení blízkých barevných tónů
4) barevný rozsah monitoru (důležité zejména pro kontrolu tiskových dat na monitoru)
5) STABILITA nastavených obrazových parametrů - jak často bude nutné monitor KALIBROVAT?
6) možnosti kalibrace - AUTOMATICKÁ nebo RUČNÍ, rychlost kalibrace, podporované typy kalibračních sond
atd., atd. - prostě těch témat je celkem hodně - ne všechna témata musí samozřejmě nutně zajímat každého, ale některá mohou být opravdu zásadní a dnes rozhodně nelze zodpovědně někomu doporoučit monitor bez hlubší znalosti jeho skutečných potřeb a pouze na základě jednoho kritéria.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod ODSakEda » 01 úno 2018 11:37

Ale vsak ja nevybiral jen dle velikosti obrazovky nebo rozliseni, ale dle homogenity nejen sede (i extremu) ale i barev i jejich rozsah a jemnost prechodu se mi libiy i to ze je matny (!!!) .

Jen tu kalibraci jaksi bobuzel nemam u meho velkeho ne-"fotografickeho" monitoru ac fotky mirne upravuji dodate nekdy.

A tak jsem musel nechat vyrobit idealne generovane testovaci obrazce na papir a dle nich zpetne a jen subjektivne - pohledem, za ucasti vice oci (lidi) seridit monitor.

Ten papirovy obrazec jsem na denim svetle i ofotil a seridil AdobeJPG generovany fotoaparatem s pokrocilym nastavenim i WB i pri poloauto i v auto rezimu ;-) tak, abych se jiz moc s beznymi dokumentacnimi fotkami nemusel s kazdou jenou babrat nebo kazdou vyvolavat z RAW.

Diky tomu co vidim v realu, zachyti aparat i zobŕazi monitor, tak vyjde z fotolabu na papir 8-) Co vic si prat?
Samozrejme +- subjektivne. ;-) A dyz pak vidim casto i profi praci i reklamy v TV s ujetejma barvama, vyblity obraz nebo naopak prekontrastnely ci presaturovany :#( ..., jsem na tom s mojimi vysledky vic nez spokojen :-) (viz moje nektere fotky zde na foru z 99% JPG primo z fotoaparatu casto jen resize + popripade doostreni. Jak je vidite - z3jmena ty z krajiny nebo s ksichty?)

Doplneno: a naopak tady: viewtopic.php?f=40&t=1715&p=111342#p111342 ctu rozcarovani nad "fotografickym" znackovym monitorem :-(

I kdyz serizeni teho meho velkeho 4k od LG bylo narocne a slozite! I drahe. (kazda 1m velka fotka z fotolabu s testovacimi obrazci , me vysla tusim pres 500,-kc a mala fotka by nesla srovnat s 1m velkou obrazovkou ani jemne barev. prechody by na titerne fotce nesl videt jak na velke pro vernejsi srovnani)

A koupil jsem jej az po otestovani si obrazu Nelenil jsem tahat do obchodu svoje velke tezke PC a obtezovat podavace ;-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 úno 2018 12:45

To: "ODSakEda"

Ale vsak ja nevybiral jen dle velikosti obrazovky nebo rozliseni, ale dle homogenity nejen sede (i extremu) ale i barev i jejich rozsah a jemnost prechodu se mi libiy i to ze je matny (!!!).

Tak to Vás chválím - z Vašeho příspěvku mi to tak jasně nevyplývalo - proto jsem se o těch kritériích při výběru monitoru zmínil.


Jen tu kalibraci jaksi bobuzel nemam u meho velkeho ne-"fotografickeho" monitoru ac fotky mirne upravuji dodate nekdy.
A tak jsem musel nechat vyrobit idealne generovane testovaci obrazce na papir a dle nich zpetne a jen subjektivne - pohledem, za ucasti vice oci (lidi) seridit monitor.
I kdyz serizeni teho meho velkeho 4k od LG bylo narocne a slozite! I drahe. (kazda 1m velka fotka z fotolabu s testovacimi obrazci , me vysla tusim pres 500,-kc a mala fotka by nesla srovnat s 1m velkou obrazovkou ani jemne barev. prechody by na titerne fotce nesl videt jak na velke pro vernejsi srovnani)

Vy tomu rozumíte, tak si prostě "nějak" poradíte, ale ne všichni jsou tak zdatní a mají chuť a čas se tomu v takové míře jako Vy věnovat - a pro ty existují osvědčená a relativně jednoduchá řešení - např. formou hw-kalibrace monitoru.

A koupil jsem jej az po otestovani si obrazu Nelenil jsem tahat do obchodu svoje velke tezke PC a obtezovat podavace ;-)

Tak to Vás opět chválím - kupování TV-přijímače pro práci simulace tiskových dat a zpracování fotek pro tisk by bez předchozích alespoň předběžných testů s Vaším PC bylo skutečně jako kupování "zajíce v pytli" a v podstatě hazard.

Doplneno: a naopak tady: viewtopic.php?f=40&t=1715&p=111342#p111342 ctu rozcarovani nad "fotografickym" znackovym monitorem :-(

Tak to prosím POZOR! Na tomto odkazu se dočtete o rozčarování nad vlastnostmi KANCELÁŘSKÉHO - nikoliv tedy FOTOGRAFICKÉHO monitoru.
Navíc se jednalo o kritiku vlastností (Glow Efect, Bleeding, Uniformity), které výrobci u této kategorie monitorů vůbec při svém návrhu neřeší a to zdůvodů, které jsem uvedl. Je to drahé a u této kategorie monitorů to běžný kancelářský uživatel ani nevyžaduje ani za to není ochoten si nic připlácet (ikdyž výjimky by se asi vždy našli). To, že to ten, kdo si vybírá monitor neví, není chyba výrobce (pokud tedy výrobce milně neuvede, že on má na tomto typu monitorů tyto vlastnosti nějak pořešené a tím uvede své zákazníky v omyl). Tím nechci teď vůbec nijak kritizovat vědomosti diskutujícího "engineer", že si toto neuvědomil, protože není samozřejmě jeho povinností sledovat vývoj monitorů.
Navíc si u diskutujícího "engineer" vážím, že se nebál zeptat a podělit se s ostatními o své zkušenosti - tím pomohl v tomto fóru ostatním čtenářům určitě více, než někdo kdo se na nic nezeptá nebo nediskutuje vůbec.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Monitor na fotky i video

Příspěvekod **lasta » 01 úno 2018 13:48

Antonin.Charvat » dnes, 09:02

To: "lasta"


LG pro své zákazníky natiskne na kompotenty loga dle jejich zadání. Treba Gogen, Eizo a pod... ;)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Další

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků