EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Moderátor: Antonin.Charvat

EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod engineer » 26 led 2018 10:47

Dobrý deň, rozhodol som sa kúpiť nový monitor, ktorý by mi mal slúžiť hlavne na úpravu fotiek (som hobby fotograf - Nikon D7200), pozeranie filmov (čiastočne nahrádza TV) a na hranie hier (aj FPS)- na odreagovanie. Ako je zrejmé, monitor bude mať širšie využitie, ale nič z toho nie je profi (ani foto ani hry). Kladiem však dôraz na kvalitu tzn. verné podanie farieb (sRGB), čo najlepší kontrast vzhľadom na IPS (ide hlavne o čiernu), rovnomerné podsvietenie, dobre nastavené biely bod (žiadny žltý alebo červený nádych) a obraz bez blikania.

Rozpočet som si stanovil max. na 19 000 CZK. Mal som v rukách už rôzne modely (Dell UP2716D, Dell U2515h, Benq PD2700Q), ale nevyhovovali mi z viacerých dôvodov. DELL má neskutočne nezvládnutú rovnomernosť podsvietenia a hlavne polovica displeja mala ružový a druhá polovica žltý nádych čo bolo pre mňa neakceptovateľné.

Súčasne však vyberám z troch adeptov:
1. Eizo EV2750 (vadí mi však hybridné PWM - blikania som sa chcel už úplne zbaviť, som naň citlivý, ale zato by mal byť kvalitne spracovaný, má 5 rokov záruku)
2. Benq SW2700PT (páči sa mi HW kalibrácia, tienidlo, ovládač, Adobe RGB - aj keď ho teraz nevyžadujem)
3. NEC 275Wmi

Obraciam sa hlavne na Vás p. Charvát. Ktorý monitor by ste mi odporučili, buď z mnou vytipovaných alebo iných modelov?
Vopred ďakujem za rady.
engineer
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2018 10:33

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod ODSakEda » 27 led 2018 10:37

Než odpoví Pan Odborník, dovolím si upozornit, že se těžko zjišťuje, dle specifikací, umíli monitor i 50Hz - důležitých pro plynulý pohyb v obraze tzv. evropských videí o 25fps prokládaně nebo 50progresívně. Většinou totiž umí "jen" 60Hz popřípadě 30Hz. :-(
To přináší trhání obrazu, jakési kroksum krok po 1s! :?

Dále na rozdíl od LCD TV, nemaj ještě mnohé PC monitory (ani grafické karty!) synchronizační signál a tak (zpravidla vždy po DP, ale i po HDMI a Hz obrazovky při nenásoblu fps videa) se v pohyblivém obraze , vyskytovuje vodorovný zlom v obraze :-( (část předchozího snímku...)

A také nemaj PC monitory Local Dyming a v tmavých scénách je večer obraz jako mlíko...

Pro video doporučuji k PC připojit další monitor spíše po HDMI LCD TV! Ty a HDMI umí i 50 i 60Hz, některé i víc - např pro filmových 24fps je dobré 24Hz ale lepší je samože vyšší a násobek!!! - 48 nebo lépe 72Hz (to umí např. moje stará FullHD LCD TV 42" IPS od LG a to natívně. Umí dokonce až 75Hz! Mohu na ní vypínat přepočet fps na vyšší, který umí také), ale i vše mezi tím 30, 25 i 24 Hz :-)

TV zase nemaj jen tak nějaká 10bit vstup a tak fotky na nich jsou hroné :-( (ta moje LG má neb se i jmenovala: TV/PC monitor a deklarovali jeden HDMI jako DVI s 10bit IN i 10bit zpracování elektronikou 8-) )
Naposledy upravil ODSakEda dne 02 úno 2018 12:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 led 2018 20:27

To "Engineer"
Dobrý deň, rozhodol som sa kúpiť nový monitor, ktorý by mi mal slúžiť hlavne na úpravu fotiek (som hobby fotograf - Nikon D7200), pozeranie filmov (čiastočne nahrádza TV) a na hranie hier (aj FPS)- na odreagovanie. Ako je zrejmé, monitor bude mať širšie využitie, ale nič z toho nie je profi (ani foto ani hry). Kladiem však dôraz na kvalitu tzn. verné podanie farieb (sRGB), čo najlepší kontrast vzhľadom na IPS (ide hlavne o čiernu), rovnomerné podsvietenie, dobre nastavené biely bod (žiadny žltý alebo červený nádych) a obraz bez blikania.

Rozpočet som si stanovil max. na 19 000 CZK. Mal som v rukách už rôzne modely (Dell UP2716D, Dell U2515h, Benq PD2700Q), ale nevyhovovali mi z viacerých dôvodov. DELL má neskutočne nezvládnutú rovnomernosť podsvietenia a hlavne polovica displeja mala ružový a druhá polovica žltý nádych čo bolo pre mňa neakceptovateľné.

Súčasne však vyberám z troch adeptov:
1. Eizo EV2750 (vadí mi však hybridné PWM - blikania som sa chcel už úplne zbaviť, som naň citlivý, ale zato by mal byť kvalitne spracovaný, má 5 rokov záruku)
2. Benq SW2700PT (páči sa mi HW kalibrácia, tienidlo, ovládač, Adobe RGB - aj keď ho teraz nevyžadujem)
3. NEC 275Wmi

Obraciam sa hlavne na Vás p. Charvát. Ktorý monitor by ste mi odporučili, buď z mnou vytipovaných alebo iných modelov?
Vopred ďakujem za rady.


Ani jeden z výše uvažovaných modelů není speciálně určen pro hry s proměnnou snímkovou frekvencí (30fps - 120fps) nebo hry s vysokou snímkovou frekvencí (100fps-140 fps) - tedy pro hry typu FPS.
Všechny tři modely jsou však použitelné pro hry typu RTS s pokud možno konstantní nastavenou snímkovou frekvencí max. 60fps.

Z hlediska udržení konstantní barevné reprodukce by Vám z výše uvedených modelů nejvíce vyhovoval model Benq SW2700PT a to díky dodávanému kalibračnímu softwaru. Abyste využil této výhody, budete muset ovšem počítat ještě s další investicí cca 5-6 tis.Kč za externí kalibrační senzor. K tomu přistupuje otázka, zda budete spokojen s celkovou homogenitou obrazu. U tohoto modelu bývá v diskuzích často zmiňována jako nedostatečná, ale asi také záleží kus od kusu. Model SW2700PT v každém případě není vybaven žádnou přídavnou elektronikou pro uchování vysoké homogenity obrazu.
Pokud byste již chtěl jít do kalibrovatelných fotografických monitorů a nákupu externí kalibrační sondy, pak bych Vám spíše doporučil nejnovější model CS2730 a elektronickým equalizérem (DUE = Digital Uniformity Equalizer) pro dosažení optimální homogenity obrazu. Znamená to si však min. 8 tis. Kč došetřit (+ je tu ještě stále další investice do sondy, kterou však lze u modelu CS2730 elegantně obejít, protože k modelu CS2730 můžete používat nový kalibrační software EIZO QCM = Quick Color Match, který pro svou správnou funkci NEVYŽADUJE nákup externí kalibrační sondy).

Pokud byste se rozhodoval čistě v kategorii "lepších" kancelářských monitorů, pak bych určitě z modelů EV2750 nebo 275Wmi volil raději vzhledově atraktivnější a elektronicky více vybavený model EIZO EV2750.
Jedná se o odladěný sRGB-model s vynikající obrazovkou (homogenita a kontrastní poměry jsou blízké "pravým" fotografickým monitorům)
s vynikající stabilitou obrazu v širokém rozmezí nastavitelné svítivosti (3-300 cd/m2) a nejmodernějším řízením typu HiPWM (pracuje na frekvenci 18kHz a chová se tedy jako displays s plně stejnosměrným řízením podsvětlovacího systému). Kmitání obrazu při nejnižších hodnotách nastaveného jasu se u tohoto modelu tedy určitě obávat nemusíte (navíc pro hodnoty svítivosti nad 60 cd/m2 je řízení jen stejnosměrné).
Monitor oceníte i např. při dlouhodobém surfování po internetu nebo čtení elektronických knih, kdy je možné jej přepnout do režimu "Paper" (simulace čtecího zařízení).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod engineer » 01 úno 2018 10:06

Tak nakoniec som objednal EIZO EV2750 s tým, že je to špičková značka s vysokou kvalitou výrobkov v oblasti spracovania a technológií. O to viac som ostal rozčarovaný, keď som monitor zapol. IPS glow bol na úrovni monitora za 370e (Benq PD2700Q), čo nie som schopný akceptovať, za tú cenu určite nie. Panel trpí aj na backlight bleeding, ale to dávam za vinu tenkým rámčekom, pretože s tým som sa stretol pri viacerých monitoroch (Dell U2515h, Dell UP2716D), ale napr. pri Prihilips 235PQ2EB, Dell 2414 alebo Benq PD2700Q nebolo presvitanie takmer žiadne.

Zároveň prikladám aj nočnú fotografiu, aby si každý urobil obraz o paneli používanom v monitore EIZO EV2750:
https://imgur.com/a/eox8v
engineer
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2018 10:33

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 úno 2018 11:49

To: "engineer"

Tak to je mi líto.
Bohužel defekty typu "Glow Efect" (světlání obrazovky - někdy včetně barevných nádechů při bočním pohledu) nebo "Bleeding" (prosvity z podsvětlovacího systému) jsou artefakty, které u kategorie tzv. "kancelářských" monitorů neřeší dnes žádný výrobce a to ze dvou důvodů:
1) Bylo by to příliš nákladné
2) Pro běžnou kancelářskou práci to není nutné, protože jak "Glow Efect", tak i "Bleeding" jsou pozorovatelné pouze za zvláštních podmínek (v neosvětlené tmavé místosti), což není však typické prostředí pro kancelářskou činnost, kde se osvětlení pohybuje obvykle v hodnotách 100-500 lux. Běžný pracovník v kanceláři tak řešení těchto artefaktů nepotřebuje (protože je při práci nevidí a tedy ani nevnímá) a není tedy ani ochoten si za řešení těchto artefaktů něco připlácet.

Totéž platí o "homogenitě" obrazu, kterou také (OBECNĚ - tedy opět u VŠECH výrobců) nikdo z finančních důvodů neřeší žádnými přídavnými elektronickými obvody. Kvalita homogenity obrazu je tak u této třídy monitorů dána pouze kvalitou použitého difuzeru a podsvětlovacího systému (u EIZA je mimochodem použit jeden z nejkvalitněji provedených difuzerů a přesto Vašim nárokům nevyhověl ...).

Např. EIZO nabízí tyto technologie až u fotografických/video modelů, kde to má však také praktický význam a kde jsou ochotni si fotografové za tato řešení také něco připlatit.
Např. fotografické monitory s označením "CS" a "CG" disponují přídavnou elektronikou (DUE-obvody = Digital Uniformity Equalizer) pro zajištění vysoké honmogenity obrazu po celé obrazové ploše LCD-panelu.

A teprve pro nejvyšší třídu fotografických monitorů s označením "CG" (ColorGraphic) nabízí EIZO technologii pro potlačení "Glow Efectu", která spočívá v poměrně sofistikovaném aplikování další přídavné vrstvy na obrazovou plochu LCD-panelu, jejíž složení je "ušité" na míru použitému typu IPS-panelu.

Pokud byste tedy pro Vaši práci (původně jste zmiňoval: "hobby fotograf, pozeranie filmov a na hranie hier (aj FPS)- na odreagovanie.") skutečně potřeboval tyto technologie, pak bych Vám doporučoval např. model CG2730 nebo možná najdete i něco levnějšího, ale problém je opravdu v tom, že výrobci tyto technologie dnes aplikují pouze do dražších foto/video - monitorů a ne do levnějších kancelářských monitorů.

Jinak Vás tímto zvu do našeho showroomu v Praze - Karlíně (při nějaké Vaší cestě do Prahy), kde Vám mohu účinnost potlačení "Glow Efectu" prakticky demonstrovat. Je to opravdu působivé, ale jak jsem již zmínil - ne každý to potřebuje a ne každý je za to ochoten si také zaplatit.

Záleží i na tom, do jaké míry má ve Vašich požadavcích na volbu monitoru váhu slovo: "hobby fotograf". Pokud velkou a pokud navíc hodláte své fotky též barevně upravovat, pak bych silně doporučoval kategorii "kancelářských" monitorů ze svých úvah raději úplně vyloučit a zaměřit se výlučně na k této práci určené monitory s možnostmi snadného nastavení a kontroly jejich obrazových parametrů pomocí KALIBRAČNÍHO softwaru.
Barevná reprodukce fotografie záleží totiž nejen typu LCD-panelu a na nastavení obrazových parametrů monitoru, ale i na barevném profilu monitoru, který dnes používá naprostá většina fotografických editorů pro zajištění korektní barevné reprodukce dle fotografických standardů. Vzniká tedy opět otázka - KDE TEN BAREVNÝ PROFIL MONITORU vezmu? A odpověď je, že barevný profil monitoru je možné např. získat pomocí KALIBRACE monitoru. A tím jsme zase u té KALIBRACE a kalibrovatelných fotografických monitorů.

Pokud naopak své fotografie neupravujete a jedná se vesměs o fotografie pořizované Vaším fotoaparátem dle standardu sRGB IEC61966-2.1, pak můžete u kategorie kancelářských monitorů zůstat - samozřejmě s tím vědomím, že "hledání" nějaké "superhomogenity nebo nulového "Glow Efectu" či "Bleedingu" v této kategorii monitorů je však zbytečná ztráta času.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod engineer » 01 úno 2018 13:53

Pán Charvát, asi je každému jasné, že propagujete výhradne monitory EIZO. Čo je ale podstatnejšie, tak skúste byť napriek tomu objektívnejší, aby ste predišli zavádzajúcim radám, ktoré ste poskytli aj mne.

Z hlediska udržení konstantní barevné reprodukce by Vám z výše uvedených modelů nejvíce vyhovoval model Benq SW2700PT......tomu přistupuje otázka, zda budete spokojen s celkovou homogenitou obrazu. U tohoto modelu bývá v diskuzích často zmiňována jako nedostatečná, ale asi také záleží kus od kusu.


Pokud byste se rozhodoval čistě v kategorii "lepších" kancelářských monitorů, pak bych určitě z modelů EV2750 nebo 275Wmi volil raději vzhledově atraktivnější a elektronicky více vybavený model EIZO EV2750.
Jedná se o odladěný sRGB-model s vynikající obrazovkou (homogenita a kontrastní poměry jsou blízké "pravým" fotografickým monitorům)


Najskôr ste skritizovali homogenitu podsvietenia monitoru Benq SW2700PT a následne vychválili homogenitu modelu EIZO EV2750. Napriek tomu, že druhý menovaný je iba kancelársky monitor (nehádam sa), asi by bolo každému z Vašej rady jasné, že EIZO bude lepšia voľba, minimálne čo sa týka homogenity podsvietenia.
Osobne nespochybňujem Vaše znalosti a skúseností, lebo vidno, že sa v problematike veľmi dobre orientujete. Nepáči sa mi však priame navádzanie na modely značky EIZO bez štipky objektivity a nadhľadu. To len na margo toho, že roznášate po fóre moje rozčarovanie z nehomogenity displeja za 750 €.

Takže len na záver uvediem, že ak chce niekto kupovať 27 palcový monitor s 2k rozlíšením, tak nemá zmysel platiť dvojnásobok ceny pri značke EIZO, pretože rovnakú zobrazovaciu kvalitu dostane pri polovičnej cene (napr. Benq PD2700Q). A to bez ohľadu na to či rieši alebo nerieši homogenitu podsvietenia alebo IPS Glow.

P.S.: pridávam ešte jednu skúsenosť (prebratú z najväčšieho porovnávača cien) užívateľa tohto modelu, ktorá je totožná s mojou skúsenosťou.

"Za cenu přes 20000kč by se měl výrobce panelu zamyslet a výrobce monitoru by toto vůbec neměl pustit do prodeje! Nejde totiž o ojedinělý úkaz. Osobně jsem navštívil zastoupení EIZO v Praze s tím, že si tam monitor rovnou zakoupím - odjel jsem s prázdnou - jeden monitor měl vadný subpixel, druhému prosvítal horní okraj. I třetí monitor jsem musel vrátit - opět prosvítající podsvětlení a silný IPS glow v jednom z rohů.
Podání černé je špatné i ve dne - od stejného výrobce již mnoho let vlastním LCD podsvětlené ještě CCFL trubicemi. A jaké má podání černé tento stařeček? Pokud vytočím jas na maximum i když je v místnosti šero, je téměř problém poznat, že je monitor zapnut - vidím pouze indikační kontrolku.

co říci závěrem?
Ano, každá technologie má své omezení - IPS panel již z fyzikálních důvodů (a ostatně jako každé LCD) není schopen zcela zaclonit podsvětlení - zobrazit "tvrdou" černou.

Ano, IPS glow je vlastnost této technologie, nikoliv vada. Vzpomeňte si na starší generace monitorů - tam se často používal polarizér ATW, který IPS glow znatelně potlačil (trochu byl nižší kontrast a trochu horší gradace barevného podání) - nechalo se do toho ale normálně dívat, na rozdíl od dnešních monitorů. Proč jím výrobce současné panely nevybavuje je otázkou - snad minimalizace výrobních nákladů?

Toto je problém především na straně výrobce panelu - setkáte s ním i u monitorů jiných značek.

backlight bleeding - bez diskuze, prosvítání podsvětlení je jasná výrobní vada.

Závěr je takový, že pokud jste si ochotni za kvalitu připlatit, stejně ji nedostanete!"
engineer
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2018 10:33

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 úno 2018 19:12

To: "engineer"

Snažil jsem se Vám poradit, který z Vámi udaných monitorů by byl pro Vaši práci nejlepší a je mi líto, pokud jste nabyl dojmu, že jsem Vám podal zavádějící informace, na základě kterých jste se ze tří možných modelů: EV2750, BenQSW2700PT a NEC 275Wmi rozhodl pro EIZO EV2750, které nakonec nesplnilo docela všechna Vaše očekávání.

Snažil jsem se Vám poradit na základě mých vlastních zkušeností a na základě diskuzí se zákazníky těchto tří značek.
Dle mého názoru jsem žádné z těchto značek nestranil. Žádnou z těchto značek jsem nekritizoval a v případě Benq SW2700PT jsem Vás pouze v dobré víře upozornil, že si její zákazníci často stěžují v diskuzích na její nedostatečnou homogenitu, což je na rozdíl od ostatních dvou modelů EV2750 a 275Wmi celkem oprávněné, pokud výrobce charakterizuje a nabízí monitor SW2700PT jako "fotografický". Očekávání zákazníků ohledně např. homogenity obrazu jsou v takovém případě samozřejmě vyšší, než u tzv. "kancelářských" modelů.

Pokud jsem v této souvislosti pak zmínil vynikající homogenitu obrazu "kancelářského" monitoru EV2750, pak již nevím, jak bych měl jinak vyjádřit skutečnost, že homogenita "kancelářského" monitoru EIZO EV2750 je na základě zkušeností našich zákazníků vnímána jako lepší, než u "fotografického" modelu Benq SW2700PT. To snad není nějaká zavádějící informace, ale opět pouze postřeh z praxe a navíc nikoliv jen můj osobní dojem, ale pocit mnoha zákazníků EIZO a Benq, s kterými jsem měl možnost hovořit.

Je docela dobře možné a já Vám to i věřím, že ani tak jste s dosahovanou homogenitou obrazu nebyl spokojen a já jsem se Vám jen opět snažil vysvětlit, že "homogenita" není u "kancelářských" monitorů (OBECNĚ) "prioritou" a že řešením by bylo do svého výběru zařadit "fotografické" modely a opět jsem Vám dle svých zkušeností s "homogenitou" doporučil raději model 27"-CS2730 než Benq SW2700PT, když jeho homogenita nedosahuje ani na úrovně "kancelářského" modelu EV2750.

Co byste na základě těchto zkušeností doporučoval Vy?

Navíc mě opravdu překvapuje ža na Vámi uvedený typ práce: hry, přehrávání videa a hobby-photo (vše předpokládám v amatérské úrovni domácího prostředí) považujete za hlavní nebo jako velmi podstatné parametry typu "Minimalizace "Glow Efectu" nebo "Prosvity z podsvětlovacího systému" - tedy artefakty, které lze pozorovat pouze za podmínek, za kterých Vy byste monitor vůbec používat neměl. Nebo snad plánujete používat Váš monitor pouze večer a při zhasnutém osvětlení s obrazem, kde ve větší míře převažuje černá plocha?

Pro případ úloh, které řešíte jsou obvykle prioritou:
Foto (hobby): kalibrace monitoru (v případě sRGB-kancelářských monitorů není tak úplně nutná a lze ji obejít), homogenita obrazu, stabilita obrazu, velikost barevného rozsahu (pouze v případě zpracování fotografií dle standardu AdobeRGB nebo v případě tiskových simulací)
Hry (RTS): rychlost odezvy a celková latence, u FPS-her navíc např. schopnost pracovat s vysokou snímkovou frekvencí
Video (domácí): rychlost odezvy a v případě připojování k externím zdrojům videosignálu (BD-přehrávač, kamera, fotoaparát, atd.) také schopnost pracovat se signálem s obrazovou opakovací frekvencí 50Hz.

Vlastnosti jako minimální "Glow Efekt" nebo nízké úrovně prosvitů požadují obvykle profesionální postprodukční nebo TV-studia a to z prostého praktického důvodu, že pracují obvykle v prostředí s nízkou úrovní intenzity okolního světla a řeší titulkování na černém pozadí a ještě navíc řeší požadavek na pokud možno konstantní podání obrazu v tmavých plochách při různých úhlech pohledu - monitor sleduje např. více pracovníků najednou.

S Vaším závěrem, že si nemá smysl připlácet za monitor EIZO EV2750 s nadějí, že jeho homogenita, Glow efect a prosvity budou mnohem lepší, než u levnějších modelů lze jedině souhlasit. Ty peníze navíc tam totiž zákazník neplatí za výše uvedené vlastnosti, ale za úplně jiné parametry, které jsou PRIORITOU právě pro kancelářské práce:
- automatická regulace jasu (Auto Brightness Control)
- stabilní (nekmitající) obraz v celém rozsahu nastavení svítivosti obrazovky (FlickerFree)
- automatické omezování podílu modrého spektra záření z podsvětlovacího systému v závislosti na čase (Less Blue)
- snadné nastavování obrazových parametrů dotykovými senzory se světelnou nápovědou funkcí
- u 27" modelů se hodnotí také nabídka nějakého řešení P by P - tedy hw-rozdělení obrazovky monitoru na dvě samostané nezávisle nastavovatelné obrazovky
- atraktivní tenkorámečkový design + flexibilní stojan se schopností měnit výšku monitoru v rozmezí až 155 mm
- podpora simulace čtecího zařízení pro dlouhodobé čtení elektronických dokumentů (režim "Paper")
- nízká typická spotřeba monitoru 22W a tedy malé tepelné vyzařování a tedy menší vysoušení oční sliznice uživatele = nižší zraková únava
- záruka na vady: 60 měsíců

Jinak pokud věříte, že by Vám pro Vaše práce v podstatě postačil a vyhovoval Vámi zmiňovaný model Benq PD2700Q, který dokáže jakýmsi (pro mě technicky nevysvětlitelným) zázrakem nabídnout svým zákazníkům tutéž kvalitu, ovšem za poloviční cenu, než model EIZO EV2750, pak Vám ten názor neberu a naprosto jej respektuji. Věřím, že to tak můžete vnímat (ostatně nebyl byste jediný) a pokud jste o tom skutečně i přesvědčen, pak je to vlastně pro Vás dobře, protože ušetříte min. 400,- EUR, tak proč ne? Ujišťuji Vás, že já budu ten poslední, kdo se na Vás bude kvůli tomu zlobit nebo Vás násilím nutit do jiného rozhodnutí :-).

Já moderuji toto fórum primárně nikoliv pro propagaci monitorů EIZO (na to jsou jiní lidé), ale abych pokud možno pomohl neznalým nebo nezkušeným fotografům pochopit lépe, jak funguje zobrazování (fotografických) dat na monitorech a případně jim poskytl odbornou radu nebo pomoc při výběru vhodného monitoru, který zde hledají.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod engineer » 12 úno 2018 14:13

Ďakujem za úprimnú odpoveď p. Charvát. Musím povedať, že Váš komentár bol korektný, relevantný a odborný, takže si ho cením, pretože ste dovysvetlil dôvody, ktoré Vás viedli k odporúčaniu predmetného monitora EIZO EV2750. Teraz by to malo byť jasné aj ostatným čitateľom tohto vlákna, ktorí by mali podobné priority ako ja a rozhodovali sa medzi uvedenými modelmi monitorov.
Skôr mi je ľúto, že v tejto cenovej hladine nie je možné kúpiť monitor, ktorý by spĺňal mnou zadané parametre tzn. kládol by dôraz predovšetkým na kvalitu panela a až potom na zvyšné funkcie. Osobne nie som stále presvedčený, že spomínaný Benq SW2700PT je monitor, ktorý hľadám, pretože naozaj existuje mnoho (zahraničných) vlákien s nespokojnými užívateľmi, ktorí sa sťažujú predovšetkým na farebnú nehomogenitu (ľavá strana so žltým nádychom a pravá s ružovým - podobne ako u monitorov Dell, kde som to zažil na 3 kusoch).
Každopádne EV2750 nie je zlý monitor, akurát som nedokázal prekusnuť kvalitu použitého panela v tejto cenovej hladine, ale ako ste poznamenali, cieľová skupina pre tento monitor rieši skôr jeho funkcie.
engineer
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2018 10:33

Re: EIZO vs Benq vs NEC do 19k CZK

Příspěvekod Antonin.Charvat » 15 úno 2018 20:26

To: "engineer"

děkuji Vám za Váš příspěvek a také za Vaše závěrečné vyjádření.
Dříve byly dlouhá léta monitory rozdělovány pouze dle velikosti jejich úhlopříčky.
Dnešní monitory jsou však poměrně stroze rozdělovány do kategorií podle jejich nasazení a každá kategorie má prostě své priority.
Opravdu tedy nemá smysl hledat v kategorii "kancelářských" monitorů displays např. s IPS-panelem a silně potlačeným "Glow-efektem" nebo s vynikající homogenitou obrazu (vyjádřenou matematicky např. jako delta E< 3). Byla by to prostě jen ztráta času.
Je to v podstatě i tak trochu logické a upřímně - kdo při psaní e-mailů řeší homogenitu obrazu nebo "Glow efekt"? A proč by za to měl ještě platit?
Problém samozřejmě nastává, když chce někdo začít používat z cenových důvodů "kancelářský" monitor pro zpracování fotografií a doufá, že by to snad nějak mohlo jít (tedy podobná kvalita a možnosti kalibrace jako u fotografických monitorů, ale za cenu typickou pro kategorii kancelářských monitorů). Může takový monitor vůbec najít? Výrobci se dnes všemožně snaží, aby se to nestalo. Spíše tedy takový monitor bohužel nenajde.
Takže je dobré vědět: pokud jsou pro mě důležité vlastnosti jako "homogenita" obrazu, Glow-efekt nebo "prosvity", pak je třeba určitě hledat jinde, než mezi kancelářskými monitory, ale spíše v kategorii fotografických nebo profesionálních video-monitorů a také počítat s tím, že tyto monitory jsou pochopitelně nabízeny za vyšší ceny, než "kancelářské" monitory.
Jsem rád, pokud se mi podařilo naplnit smysl této debaty a na tato fakta upozornit. V praxi to pak ušetří mnohdy mnoho času při výběru vhodného monitoru.
Jinak model EV2750 není zrovna úplně typickým příkladem "kancelářského" monitoru s mizernou homogenitou obrazu - ikdyž to na Vašich fotografiích mohlo u někoho budit takový dojem.
Homogenita EV2750 nedosahuje samozřejmě předpisových delta E<3, jako např. u CG2730 (za dvojnásobnou cenu) ale na druhé straně je to bezesporu jeden z mála 27" "kancelářských" monitorů, jehož homogenita se této "hranici" alespoň blíží.
Já sám jsem viděl za poslední rok "desítky" rozbalených EV2750 a nikdy jsem nenarazil na výrazně nehomogenní panel. Naopak - homogenita mě u tohoto typu monitoru ("kancelářského") vždy spíše příjemně překvapila (pochopitelně v "relacích" kancelářských monitorů).

Závěrem tedy opakuji - kategorizace monitorů - je opravdu velmi důležitá změna oproti situaci např. před 15 lety.
A proto děkuji velice účastníku diskuze "engineer" za jeho příspěvek.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník