EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Moderátor: Antonin.Charvat

EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Příspěvekod Jenda_M3 » 28 úno 2017 10:05

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o radu, který monitor je lepší? Monitor budu používat výhradně na úpravu fotek v Lightroomu a potřebuji mít podání barev jako při tisku. Původně jsem byl rozhodnutý koupit EIZO, ale pak jsem objevil ještě ten BenQ sw2700pt a podle recenzí taky není špatný. Oba by měly být zkalibrované.

EIZO https://www.alza.cz/24-eizo-cs2420-d4205684.htm

BenQ https://www.alza.cz/27-benq-sw2700pt-d2 ... d=18853277

Mockrát děkuji za jakoukoliv radu.
Jenda_M3
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28 úno 2017 09:47

Re: EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 bře 2017 21:40

To: "Jenda_M3"

EIZO CS2420 nebo BenQ SW2700pt ... který monitor je lepší? Monitor budu používat výhradně na úpravu fotek v Lightroomu a potřebuji mít podání barev jako při tisku. Původně jsem byl rozhodnutý koupit EIZO, ale pak jsem objevil ještě ten BenQ sw2700pt a podle recenzí taky není špatný. Oba by měly být zkalibrované.


Přímo hardwarově porovnatelné jsou spíše modely 27" EIZO CS2730 a 27" BenQ SW2700pt a nikoliv 24" EIZO CS2420 a 27" BenQ SW2700pt :-).

Ale jinak "papírově" dle technických specifikací se jedná o vyváženě shodné monitory.

V obou případech se jedná o typické zástupce fotografických širokogamutových monitorů s podporou hardwarové kalibrace.
Proč tedy stojí EIZO CS2730 na alza.cz o 8.000,- Kč více, když na první pohled je rozdíl "jen" v délce záruky (EIZO 60 měsíců a BenQ 36 měsíců)?

Při podrobnějším porovnávání lze samozřejmě nalézt několik podstatných rozdílů:

1) Modely "CS" (2420/2730) jsou vybaveny obrazovými DUE-procesory pro dosažení maximální homogenity obrazu po celé obrazové ploše (tzv. Digital Uniformity Equalizer je optimalizován pro bílý bod 6.500K a 5.000K, kdy elektronicky kompenzuje jasové a barevné odchylky po celé ploše obrazového panelu). Výsledkem je výborná homogenita obrazu.

2) Modely "CS" (2420/2730) jsou vybaveny novým systémem ovládání pomocí dotykových senzorů vybavených světelnou nápovědou funkce příslušného tlačítka. Monitory lze tak snadno ovládat i ve spoře osvětlené místnosti.

3) NEJVĚTŠÍ rozdíl je však v použitém kalibračním softwaru.
EIZO používá software ColorNavigator, což je dnes asi jeden z nejpropracovanějších kalibračních softwarů pro monitory umožňující řešit celou řadu kalibračních úloh, jako např. kalibrace na zvolený fotografický standard nebo - a to je významné - kalibrace dle tiskového vzoru (= softproofové úlohy), kdy je možné nejen přesně odladit bílý bod monitoru dle použitého charakteru osvětlovacího tělesa, ale též např. měnit kontrast monitoru dle kontrastu použitého tiskového papíru nebo např. optimalizovat kalibraci s podmínkou dosažení konstantního bílého bodu v celém průběhu reprodukovaných neutrálních tónů ! Monitor se tak po kalibraci chová jako "papír", na který se tisklo (=přesná simulace tiskových dat).

Důležitá je široká podpora celé řady na trhu dostupných kalibračních sond a také možnost používat kalibrační software jak na platformách Windows, tak MacOSX.

Velkou výhodou je také další podpůrný software QUICK COLOR MATCH, který pro vybrané tiskárny EPSON a CANON AUTOMATICKY obstará správné nastavení správy barev (aniž by bylo třeba použít externí kalibrační sondu), čímž se tisk a kalibrace v domácích "podmínkách" stávají opět výrazně snadnějším. (Tisk je nyní zpřístupněn i uživatelům, kteří nemají znalosti z oblasti korektního nastavení správy barev monitorů a tiskáren).

BenQ naproti tomu dodává pro kalibraci monitoru SW2700pt pouze jednoduchý kalibrační software "Palette Master Element", který jak již sám název napovídá ("Element"), nabízí pouze řešení jediné základní kalibračních úlohy a sice kalibraci monitoru dle zvoleného fotografického standardu sRGB nebo AdobeRGB. Tento software však neřeší kalibraci monitoru dle tiskové předlohy a tedy přesnou simulaci tiskových dat na monitoru (tzv. softproof). Otázka je také množství podporovaných kalibračních sond a jak bude "šlapat" na různých verzích operačních systémů.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Příspěvekod Jenda_M3 » 19 bře 2017 15:15

Děkuji za vyčerpávající odpověď :) ... nakonec jsem se tedy rozhodl pro EIZO.
Jenda_M3
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28 úno 2017 09:47

Re: EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Příspěvekod mirekcermak » 15 kvě 2018 17:51

Pochopil jsem, že největší rozdíl je v dodávaném kalibračním software. Pokud mám koupenou kalibrační sondu Spyder5PRO s vlastním software datacolor, tak by to mělo být ok i na BenQ? Mám tento monitor na 14 dní na zkoušku, ještě jsem to nezkoušel (budu se teprve učit kalibrovat atd.), a potřebuji se včas rozhodnout, jestli si ponechat 27" BenQ nebo přejít na 24" Eizo... Díky za pomoc.
mirekcermak
 
Příspěvky: 1
Registrován: 15 kvě 2018 17:44

Re: EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Příspěvekod Antonin.Charvat » 21 kvě 2018 15:22

To: mirekcermak

Pochopil jsem, že největší rozdíl je v dodávaném kalibračním software. Pokud mám koupenou kalibrační sondu Spyder5PRO s vlastním software datacolor, tak by to mělo být ok i na BenQ? Mám tento monitor na 14 dní na zkoušku, ještě jsem to nezkoušel (budu se teprve učit kalibrovat atd.), a potřebuji se včas rozhodnout, jestli si ponechat 27" BenQ nebo přejít na 24" Eizo... Díky za pomoc.


Zasílám Vám několik poznámek, které je vhodné před započetím kalibrace monitoru uvážit:
1) Volba vhodného kalibračního softwaru:
Ideální pro kalibraci monitoru je - pokud je to možné - zvolit kalibrační software, který umožní monitor zkalibrovat metodou tzv. "hardwarové kalibrace", kdy nedochází k ovlivňování přenosové charakteristiky monitoru na základě nepřesné LUT tabulky uložené na grafické kartě připojeného PC, ale na základě mnohem přesnější LUT tabulky uložené přímo v monitoru. Výsledkem kalibrace metodou tzv. "hardwarové kalibrace" monitoru jsou "hladké" přechody mezi blízkými barevnými tóny (žádné "slévání" tzv. blízkých tmavých/světlých odstínů).
Kalibrační software dodávaný k monitoru přímo výrobcem monitoru využívá určité množiny příkazů, kterým monitor "rozumí" a tím umožnuje snadno docílit požadovaných parametrů monitoru (= nakalibrování monitoru) metodou tzv. "hardwarové kalibrace" - tedy např. BEZ nepřené LUT-tabulky grafické karty a tedy NEZÁVISLE na grafické kartě v PC.
Ve Vašem konkrétním případě (rozhodování mezi monitory BenQ SW2700PT nebo EIZO CS2420) je tedy ideální používat kalibrační software:
a) BenQ Palette Master Elements pro model BenQ SW2700PT a nebo
b) např. EIZO ColorNavigatoR,či EIZO QCM pro monitor CS2420, protože VŠECHNY výše zmiňované softwary používají pro kalibraci monitoru metodu tzv. "hardwarové kalibrace" monitoru, tj. k nastavení požadovaných obrazových monitorů dochází na základě příkazů, které zasílá kalibrační software přímo do monitoru (a nikoliv do grafické karty instalované v PC).

Obecný software od DataColoru dodávaný společně se sondou Spyder5Pro pracuje na principu tzv. "softwarové kalibrace" monitoru, kdy k nastavení požadovaných obrazových monitorů dochází na základě příkazů, které zasílá kalibrační software do grafické karty instalované v PC (a nikoliv do monitoru), takže pak po kalibraci monitoru na požadované obrazové parametry dochází obvykle k řadě artefaktů: "slévání" blízkých odstínů, omezení palety (množství) barevných odstínů, atd.
Z těchto důvodů bych Vám kalibrační software od DataColoru doporučoval pouze nebude-li jiná možnost a s plným vědomím chyb reprodukce obrazu na monitoru, které pak v důsledku takové kalibrace vzniknou.

Poznámka:
Ověřte u výrobce (BenQ), zda jeho aktuální verze kalibračního softwaru BenQ Palette Master Elements podporuje pod Vaším operačním systémem kalibrační sondu Spyder5Pro. Teprve v případě, že nepodporuje, tak použijte obecný kalibrační software dodávaný k této sondě společností DataColor.
Kalibrační software EIZO ColorNavigator podporuje kalibrační sondu Spyder5Pro. Kalibrační software EIZO QCM nevyžaduje pro kalibraci monitoru nutně kalibrační sondu, takže monitor lze zkalibrovat bez kalibrační sondy.

2) Cíl kalibrace:
a) Cílem kalibrace může být monitor zkalibrovat tak, aby byl schopen správně reprodukovat fotografická data dle fotografických standardů sRGB IEC61966-2.1, Adobe RGB (1996), ProPhoto RGB, atd.
Tento účel splní jak kalibrační software BenQ Palette Master Elements, tak i kalibrační software EIZO ColorNavigator

b) Pokud bude cílem Vaší kalibrace monitor zkalibrovat za účelem, aby byl schopen reprodukovat fotografická data tak, jako Vaše příruční tiskárna, pak je třeba použít kalibrační software (nejlépe opět pracující metodou"hardwarové kalibrace"), který dokáže na základě okometrického porovnání papírové předlohy fotografie s její reprodukcí na monitoru upravit bílý bod monitoru dle teploty bílého bodu zdroje světla, které osvětluje tiskový náhled (tiskovou podobu fotografie).
K tomuto účelu je možné použít např. kalibrační software EIZO ColorNavigator nebo EIZO QCM, ale NIKOLIV např. software BenQ Palette Master Elements nebo obecný kalibrační software od firmy DataColor dodávaný k sondě Spyder5Pro. Ani kalibrační software BenQ Palette Master Elements nebo obecný kalibrační software od firmy DataColor dodávaný k sondě Spyder5Pro totiž NEDISPONUJE funkcí (možností) okometrického nastavení (= přizpůsobení) bílého bodu monitoru tak, aby byl bílý bod monitoru co možná nejvíce přizpůsoben (adaptován) na bílý bod zdroje světla, které osvětluje tiskovou podobu fotografie.
Tím není ani možné docílit požadovaného stavu, aby reprodukce fotografie na monitoru byla shodná s jejím vnímáním odrazem světla od papírové podoby fotografie. Reprodukce tisku a na monitoru se budou pak lišit.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Příspěvekod Nessak » 30 lis 2018 07:26

Pane Charváte - příště k Vašemu za Eizo sofistikovanému výkladu připojte i informaci, za který team kopete resp. kdo Vám měsíčně přispívá na účet. Já kopu za BenQ - proto mě Vaše zavádějící, mlžící informace o BenQ... ačkoliv vím, že moc dobře víte... mrzí. A protože jsem svým zaměstnavatelem taky nesubjektivní - ale já to na rovinu přiznávám - zde je odkaz na poptávaný produkt: https://www.benq.cz/product/monitor/sw2 ... fications/ a ano MÁ HARDWAROVOU KALIBRACI a podporované kalibrační sondy jsou jasně specifikovány. A už jen stručně - prosím případného zákazníka - na webu naleznete mnoho nezávislých testů, kde proti sobě srovnávané modely i další stojí. Hezký, barevně přesný ;-) den

Vít Nezkusil
Nessak
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30 lis 2018 07:12

Re: EIZO CS2420 vs BenQ SW2700PT

Příspěvekod Antonin.Charvat » 05 pro 2018 21:12

To: "Nessak"

Pane Charváte - příště k Vašemu za Eizo sofistikovanému výkladu připojte i informaci, za který team kopete resp. kdo Vám měsíčně přispívá na účet. Já kopu za BenQ - proto mě Vaše zavádějící, mlžící informace o BenQ... ačkoliv vím, že moc dobře víte... mrzí. A protože jsem svým zaměstnavatelem taky nesubjektivní - ale já to na rovinu přiznávám - zde je odkaz na poptávaný produkt: https://www.benq.cz/product/monitor/sw2 ... fications/ a ano MÁ HARDWAROVOU KALIBRACI a podporované kalibrační sondy jsou jasně specifikovány. A už jen stručně - prosím případného zákazníka - na webu naleznete mnoho nezávislých testů, kde proti sobě srovnávané modely i další stojí. Hezký, barevně přesný ;-) den
Vít Nezkusil


Pane Nezkusile,
když jsem s panem Neffem toto vlákno diskuzního fóra zakládal, tak hned od počátku s vědomín, že moje "přezdívka" bude mé celé jméno - tedy Antonin.Charvat a také tedy s otevřenou informací, že jsem ředitelem společnosti EIZO, což na tomto fóru mnohokráte zaznělo a není to tady tedy pro nikoho žádná závratná novinka.
Ostatně kdo by podle Vás měl moderovat fórum na téma "Vše kolem zobrazování fotografií na fotografických monitorech"?
Člověk znalý oboru s více než 25 let zkušeností nebo začátečník, který si právě donesl domů nějaký monitor, aby všem sdělil, jak je výborný?
Čí informace bude asi více objektivní a komu byste asi tak více věřil např. právě Vy?

Souhlasím s Vámi, že ani profesionál s 25 let zkušeností není "Pán Bůh" a ani jeho informace nemusí být vždy na 100% pravdivé a někdy mohou být i účelové nebo dokonce zavádějící. MOHOU - ALE TAKÉ NEMUSÍ. Já čtenáře tohoto fóra rozhodně nepodceňuji a věřím, že se informace mnou podávané snaží též si ověřit i na jiných fórech (ostatně často se s tím setkávám). Ještě nikdo mi však na tomto fóru nenapsal, že mé informace jsou zavádějící, aniž by uvedl příklad - v čem konkrétně.

Váš odkaz na datasheet monitoru Benq a Váš text, kde jste velkými písmeny napsal " a ano MÁ HARDWAROVOU KALIBRACI" jsem pochopil jako narážku na to, že jsem snad ve svém příspěvku někde uváděl "zavádějící" informaci o tom, že tento model hardwarovou kalibrací nedisponuje, ale já se musím přiznat, že jsem nikde takové tvrzení v mém příspěvku neobjevil.

Já osobně si tedy nejsem vědom žádné zavádějící informace. Ani nevím, co by jako mělo být účelem takového jednání. Aby si jeden čtenář fóra nakonec koupil fotografický monitor EIZO místo BenQ? To si skutečně myslíte, že bych si k přesvědčování čtenářů tohoto fóra pro fotografické monitory EIZO musel pomáhat nějakými smyšlenými "zavádějícími" informacemi?
Já se domnívám, že dnes existuje skutečně dosti dobrých a reálných (nikoliv smyšlených nebo zavádějících) argumentů, proč se fotograf může rozhodnout pořídit si fotografický monitor EIZO (aniž by se nechal nijak ovlivňovat tímto fórem nebo nějakými rezenzemi, o kterých ani kolikrát neví, kdo a s jakou úrovní znalostí je vlastně napsal).
Úspěch prodeje produktů s vysokou přidanou hodnotou není dnes přeci založen na pouhém výčtu (seznamu) jakýchsi vlastností nebo jakémsi podávání "zavádějícíh" informací o konkurenci, ale závisí na mnoha dalších a daleko důležitějších faktorech (schopnost komunikovat s potenciálními zákazníky, hledat pro ně optimální řešení, provádění edukativní činnosti, podpora v případě nesnází, atd.).

Já sám vnímám toto fórum a speciálně toto vlákno, jako nástroj k určité "edukaci" potenciálních uživatelů fotografických monitorů, tak aby lépe věděli, co to je "fotografický" monitor, kdo ho potřebuje a jak jej použít pro svou práci. A podobně to vidí i mnoho čtenářů tohoto fóra, s kterými jsem měl možnost a příležitost hovořit. Rozhodně to není nástroj sloužící k tomu, aby někoho o čemkoliv "přesvědčoval" nebo dokonce nabádal ke koupi nějakého konkrétního produktu (ikdyž chápu, že se to tak někomu (např. Vám) může někdy jevit).

Mrzí mě, že jste smysl tohoto fóra zřejmě nesprávně pochopil a využil jste ho k obyčejnému napadání mé osoby ...
Přesto přeji mnoho zdaru Vašemu podnikání /protože jedině (dobrá) konkurence je skutečným hnacím motorem vývoje, který je nakonec ku prospěchu nás všech/.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron