Průsvity podsvícení a IPS-Glow na EIZO CX271

Moderátor: Antonin.Charvat

Průsvity podsvícení a IPS-Glow na EIZO CX271

Příspěvekod dawn » 10 led 2017 00:21

Dobrý den,

Po dlouhém vnitřním přesvědčování a nakonec i díky nedávnému zlevnění jsem se před pár dny rozhodl, že nastal čas udělat si radost a pořídil jsem si nový monitor EIZO ColorEdge CX271.

Mechanické zpracování je dokonalé, ostatně nic jiného jsem od značky EIZO ani neočekával. Vyzkoušel jsem kalibraci barev a zkontroloval monitor pomocí programu EIZO Monitor Test. Neobjevil jsem žádné vadné pixely ani subpixely, podání barev a jejich homogenita jsou rovněž vynikající. Ovšem značné rozpaky se dostavily při kontrole homogenity podsvícení a zobrazení černé barvy.

Monitor má viditelné průsvity podsvícení (light bleeding) v rozích a u horního okraje pod korekčním senzorem. U průsvitů ve spodních rozích se navíc projevuje zřejmě interakce IPS glow efektu s antireflexní nebo polarizační vrstvou, která způsobuje, že tyto rohy získávají při běžné pozici uživatele před monitorem nápadné růžovo-fialové zabarvení. Při posunutí hlavy k okraji obrazovky a kolmém pohledu na roh se zabarvení vytratí a zůstane vidět jen světlejší plocha (průsvit). Tento efekt je patrný i při standardním jasu 100 cd/m2 v mírně osvětlené místnosti a zejména při sledování nebo práci s videem s tmavšími scénami působí velmi rušivě. Nevím, zda to má nějakou souvislost, ale i podle přiloženého protokolu Uniformity Data Sheet mají oblasti rohů vyšší jas oproti středu obrazovky (104,1%; 103,9%, 102,7%; 103,6%).

Při zobrazení černé barvy (RGB 0,0,0) a pohledu ze stran získává obrazovka růžovo-fialový nádech po celé ploše, který je, jak naznačeno výše, intenzivnější v oblastech s průsvity (rohy a u horního rámečku pod korekčním senzorem). Netuším, zda se může jednat o nějaký efekt, který způsobuje ona polarizační vrstva.

Na dokreslení doplním, že předtím jsem dlouhá léta používal EIZO L568 s PVA maticí, které mne nejspíš velmi zhýčkalo. Zobrazení černé barvy bylo na poměry LCD monitorů takřka dokonalé (žádné průsvity u okrajů ani v rozích, nízký jas černé barvy a vysoký kontrast, přičemž mírná nehomogenita byla patrná jen při maximální jasu v úplně tmavé místnosti). Jelikož věrné zobrazení černé barvy je pro mě důležité a vzhledem k notoricky známým problémům IPS panelů s glow efektem jsem si specificky vybral model CX271, u kterého EIZO inzeruje použití polarizačního filtru (True Black), jenž by měl tento jev eliminovat.

Chtěl bych se proto zeptat, pokud tu je někdo, kdo má zkušenosti s fotografickými monitory EIZO (řada CX, CG) na názor, zda je podobné zobrazení běžné a já mám jen nerealistická očekávání; nebo se může jednat o vadný či horší kus? V současné chvíli jsem na vážkách, zda monitor vrátit ve 14denní lhůtě nebo si jej ponechat. Upřímně jsem od monitoru v této cenové kategorii očekával více.

Do galerie na Google Photos (odkaz níže) jsem nahrál několik fotografií ilustrujících zmiňované nedostatky v zobrazení černé barvy. Snažil jsem se expozici nastavit tak, aby se výsledné fotografie co nejvíce blížily pohledu na displej ve skutečnosti. Děkuji předem za vaše postřehy.

https://goo.gl/photos/gf1ob3YSuw5Q2BdZ6
dawn
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 led 2017 23:49

Re: Průsvity podsvícení a IPS-Glow na EIZO CX271

Příspěvekod Antonin.Charvat » 10 led 2017 20:47

To: "dawn"

Fotografické monitory EIZO jsou v současné době osazovány výhradně LCD-panely typu IPS, které vykazují nejmenší barevné posuny z bočních úhlů pohledu a tedy též prakticky bezvadnou reprodukci "neutrálních" tónů.
Zkuste se podívat na testovací "šedoškálu" zobrazenou na PVA-panelu z boku a jistě zaznamenáte patrné "žloutnutí" určitých neutrálních tónů (které pak již tedy nejsou "neutrální" :-).

Pro reprodukci velmi tmavých neutrálních tónů (blízkých "nule" ) - tedy RGB = (0,0,0) nebo (1,1,1) ... (5,5,5), pak zejména při nízkých hodnotách okolního osvětlení (tmavá místnost s osvětlením pod 50 lx) pak naopak zaznamenáme na IPS panelech efekt "zesvětlání" tmavých tónů při bočních pohledech na obrazovku - tzv. "Glowing" efekt, který je také často ještě doplněn zeleným nebo purpurovým nádechem.

Každý typ LCD-obrazovky má prostě své přednosti a zápory. Jediné, co je jisté, že žádný typ LCD-panelu není dokonalý ve všech sledovaných parametrech :-(.
Otázka pro výrobce tedy zní: Jaký typ LCD-panelu je optimální pro monitory určené primárně pro zpracování fotografií nebo videa?
A ukazuje se, že v současné době jsou to LCD-panely typu IPS s minimálními posuvy barevné reprodukce při bočních pohledech na monitor za předpokladu dostatečné intezity okolního světla.

Pro video, které uživatelé často zpracovávají v místnostech s nízkou úrovní okolního jasu, je pak vhodné takové monitory doplnit další povrchovou úpravou obrazovky, která výrazně sníží "Glowing" efekt - zesvětlání tmavých tónů a "chycení" zeleno-purpurového nádechu.

Zbývá ještě vyřešit ty "prosvity" ze zadní části podsvětlovacího systému, které jsou patrné jako "zesvětlení" černé v některých okrajových částech obrazovky, které jsou však "dramatické" spíše "pocitově" než "prakticky".

"Prosvity" jsou totiž pozorovatelné pouze na datech blízkých nule (= velmi tmavé tóny) a vzhledem k tomu, že se reálná videodata (kde se něco děje) velmi zřídka vyskytují právě na okrajích zobrazovací plochy, tak člověk jejich "homogenitu" PRAKTICKY nemá nikdy šanci reálně posoudit.
Zbývá pak již jen pocit (někdy nepříjemný), že tady někde při tom okraji svítí černá o něco více, než při jiném okraji obrazovky.
Odchylky v jasu velmi tmavých tónů mohou činit i 50-100%. Pro představu: typická "černá" svítí např. 0.1 cd/m2 a v oblasti prosvitu lze naměřit i hodnoty dvojnásobné - tedy 0.2 cd/m2. Je však třeba si uvědomit, kdy člověk chápe rozdíl 0.1 cd/m2 a 0.2 cd/m2 jako dramatický?
Pouze ve speciáním případě, kdy se dívá na obrazovku s velmi tmavými (až nulovými) daty při okrajích obrazovky a navíc ve velmi tmavé nebo jen spoře osvětlené místnosti. Jakmile se i v tmavé místnosti objeví na obrazovce monitoru nějaká reálná data, která mají nějaký reálný obsah (data v rozsahu 20-255), tak prosvity již není lidské oko prakticky zaznamenat.

Naopak odchylky JAKÝCHKOLIV tónů (i velmi tmavých) ve vzdálenosti již několika centimetrů od okraje obrazovky jsou PRAKTICKY nepozorovatelné a celkově tak obraz pohyblivého videa působí samozřejmě VELMI HOMOGENNĚ - jak i Vy sám dokládáte přiloženým protokolem Uniformity Data Sheet, který v podstatě říká, že na bílé ploše i v rozích (tedy v oblasti, kam zasahují prosvity) jsou odchylky pouze do 4% od hodnot naměřených uprostřed obrazovky.

V případě modelu CX271 je s největší pravděpodobností ohledně prosvitů nebo "Glowing" efektu vše jak má být, jen jste patrně očekával více, než speciální vrstva - v tomto případě tzv. "retardační film" , dokážou nabídnout u tohoto modelu nabídnout :-(.
Pokud navštívíte předváděcí středisko EIZO v Praze-Karlíně, tak Vám však odpovědní pracovníci kdykoliv mohou na požádání demonstrovat vysokou účinost "retardačního filmu" porovnáním zobrazení "černé" plochy na monitorech osazených stejným typem LCD-panelu avšak BEZ "retardačního" filmu.

Mohu však potvrdit, že i v oblasti speciálních povrchových úprav (např. pomocí retardačních filmů) docháźí k rychlému vývoji a stále dalším a novým vylepšením - prakticky s každým novým modelem. Je to vidět např. porovnáním 24" modelů CX240, CX241 a nejnovějšího modelu CG2420 (VŠECHNY tyto modely jsou opatřeny různou povrchovou úpravou pomocí tzv. retardačních" filmů), kde je "Glowing" efekt viditelně daleko nejvíce potlačen např. právě u nejnovějšího modelu CG2420 než u předcházejícíh modelů CX240 nebo CX241.

V případě 27" modelu CX271 není bohužel v současné době ještě na trhu nejnovější 27" model CG2730, takže nelze s jistotou říci, zda situace u 27" modelů bude stejná, jako u 24" modelů, ale i zde je samozřejmě vysoká pravděpodobnost, že účinnost "retardačního" filmu bude u modelu CG2730 zřejmě zase o něco vyšší, než u stávajících modelů CX271 nebo CG277.
Proto - pokud je pro Vás "Glowing" efekt tak významný a skutečně pracujete s monitorem pouze nebo většinou ve spoře osvětleném prostředí, pak bych Vám doporučoval monitor CX271 vrátit a vyčkat na novější model CG2730, který se má na trhu objevit již během několika měsíců (březen/duben 2017).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron