rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Příspěvekod randybonnette » 16 kvě 2019 10:42

Jaké grafické aplikace mohou být nejlepší pro projekty grafologie? Hledám nástroje pro tvorbu grafologických obrázků na základě gotických písem. Děkuji.
randybonnette
 
Příspěvky: 2
Registrován: 16 kvě 2019 10:38

Re: rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Příspěvekod Luisifer » 18 srp 2019 10:58

randybonnette píše:Jaké grafické aplikace mohou být nejlepší pro projekty grafologie? Hledám nástroje pro tvorbu grafologických obrázků na základě gotických písem. Děkuji.


Corel Draw. Asi nejlepší pro tyhle potřeby je vektorový editor a tím býval odjakživa na prvním místě asi Corel. Jestli je tomu i dnes, to nevím, ale řekl bych, že si v tomto furt drží minimálně některy z předních pozic.

Nebo pak obdoba od Adobe. Se mi zda Illustrator je od nich na vektorovou grafiku.
Uživatelský avatar
Luisifer
 
Příspěvky: 3696
Registrován: 05 pro 2011 21:15

Re: rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Příspěvekod Luděk Masár » 25 zář 2020 16:58

Dobrý den. Pročítám toto téma, a čím víc čtu, tím větší mám v hlavě zmatek. PC mám výkonný, grafická karta je Nvidia Ge Force GTX 1050. Při pročítání tohoto vlákna jsem zjistil, že pro úpravy fotografií v Adobe PS je nutné mít kartu Quadro, aby mohl zobrazovat a pracovat s 10bit monitorem. Takže nemá smysl pořizovat monitor 10bit k PC s touto grafickou kartou, a stačí mi 8bit? Fotky upravuji jen v sRGB. Nyní používám 10 let starý EIZO S 1931, který je 10bit, jsem spokojen s barvami a se vším, jen mi začalo vadit nízké rozlišení a malost displeje. Děkuji za odpověď, Luděk Masár
Luděk Masár
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 zář 2020 16:37

Re: rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Příspěvekod Antonin.Charvat » 30 zář 2020 13:01

To: "Luděk Masár"
Dobrý den. Pročítám toto téma, a čím víc čtu, tím větší mám v hlavě zmatek. PC mám výkonný, grafická karta je Nvidia Ge Force GTX 1050. Při pročítání tohoto vlákna jsem zjistil, že pro úpravy fotografií v Adobe PS je nutné mít kartu Quadro, aby mohl zobrazovat a pracovat s 10bit monitorem. Takže nemá smysl pořizovat monitor 10bit k PC s touto grafickou kartou, a stačí mi 8bit? Fotky upravuji jen v sRGB. Nyní používám 10 let starý EIZO S 1931, který je 10bit, jsem spokojen s barvami a se vším, jen mi začalo vadit nízké rozlišení a malost displeje. Děkuji za odpověď, Luděk Masár


Obecné informace o využití 30-bit. přenosu - a tedy zobrazování fotografií s vyšší bitovou hloubkou, než 8-bit stále platí:
1) mít k dispozici fotografie s bitovou hloubkou vyšší, než 8-bit - - > t.j. RAW-formát převedený do RGB-formátu 16-bit (např. 16-bit TIFF)
2) fotografii upravovat ve fotografickém editoru, který podporuje 30-bitový přenos - - > např. Adobe PhotoShop (nutné zapnout 30-bit. přenos!)
3) mít nainstalovanou grafickou kartu s podporou 30-bitového přenosu a např. pro aplikaci Adobe PS podporu grafické knihovny 10-bit OpenGL
4) mít k dispozici monitor schopným na svých videovstupech zpracovávat videosignál s vyšší, než 8-bitovou hloubkou (např. 10-bit nebo 12-bit)

Aby to celé mělo smysl (= aby byl na monitoru vůbec vidět nějaký rozdíl), tak by barevné fotografie s dostatečnou bitovou hloubkou (např. 16-bit TIFF) měly být připraveny dle standardu Adobe RGB nebo ještě lépe ProPhoto RGB, které pracují s dostatečným barevným rozsahem.
Barevný rozsah fotografií definovaný standardem sRGB IEC61966-2.1 je poměrně malý a rozdíl mezi fotografií 8-bit a 10-bit hloubkou nebude tak patrný, jako na fotografiích s větším barevným rozsahem.
Pokud tedy někdo generuje fotografie dle standardu sRGB a v 8-bitovém (a navíc komprimovaném) formátu JPEG, pak mu 10-bitový monitor ani 10-bitová karta k zobrazení jemných přechodů mezi blízkými barevnými odstíny nijak nepomůže.

CO JE NOVÉHO?

K poměrně novým informacím patří zveřejnění nových ovladačů (prosinec/2019) společností nVIDIA, kdy byly na trh uvolněny univerzální ovladače Studio drivers 441.66, které je možné použít rovněž pro karty řady GeForce. Tím se značně zpřístupnila možnost realizace 30-bitového přenosu i pro cenově dostupnější grafické karty.
Podporovány jsou obecně grafické procesory společnosti nVidia s architekturou Turing, Volta, Pascal, Maxwell a Kepler.

Podporované karty GeForce:
U karet GeForce je to např. karta RTX2060 s architektrurou „T“ jako Turing.
U karet GeForce jsou podporovány pouze novější procesory řady 10, 16 a 20, takže např. karty GeForce s procesory 1050, 1060 a 1070 nebo 1650/1660 a nebo 2060, 2070 a 2080.

Podporované karty Quadro:
např. karta P2000 s architekturou „P“ jako Pascal nebo např. karta M4000 s architekturou „M“ jako Maxwell.

Ke kartám Quadro tak nyní přibyla též poměrně značná skupina karet GeForce, které nyní umožňují např. ve fotografickém editoru Adobe PS zobrazit na 10-bit monitorech správně fototorafie s větší bitovou hloubkou, než 8-bit :-).

Poznámky k monitoru:
Komerční monitory (běžně dostupné na trhu), jsou obvykle schopny zpracovat vstupní video-signál s 10-bit nebo dokonce 12-bit hloubkou přicházející z grafické karty pouze přes videorozhraní typu DP (DisplayPort) nebo HDMI (Váš monitor není těmito video-vstupy vybaven).

Aby poté zpracování vstupního 10-bit (nebo dokonce 12-bit) video-signálu mělo smysl, tak musí interní LUT (LookUpTable) přenosové charakteristiky gama monitoru pracovat se stejnou nebo lépe s vyšší bitovou hloubkou, než je bitová hloubka vstupního video-signálu. Tedy interní 10-bit LUT (jako má např. Váš monitor EIZO S1931) nebo 16-bit LUT jako mají např. grafické monitory EIZO řady "CS" nebo "CG".

Závěrem: odpověď na Vaše otázky:
1) Vaše grafická karta GTX 1050 patří do série novějších grafických karet (označení 1050) nVidia vybavených čipem "Turing", která s univerzálním ovladačem Studio drivers 441.66 (nebo novějším) PODPORUJE 30-bitový přenos a tedy zobrazování fotografií ve fotografickém editoru Adobe PS s vyšší než 8-bit. bloubkou (10-bit, 16-bit, atd.).
2) Váš monitor je vybaven interní 10-bit LUT tabulkou avšak "pouze" pro precizní zpracování vstupních video-signálů s max. 8-bit bitovou hloubkou. (Váš monitor NENÍ vybaven video-vstupy, které by byly schopny zpracovat vstupní video-signál s výšší, než 8-bit hloubkou).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Příspěvekod Luděk Masár » 01 říj 2020 01:09

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Vaše vědomosti jsou obdivuhodné. Doplnil bych, že jsem nyní zakoupil mě dostupný monitor opět Eizo EV 2456 FlexScan. Zapojil jsem ho samozřejmě přes Display Port i přiložený USB kabel (kvůli software Screen InStyle), vše funguje jak má, obraz je skvostný díky vyššímu rozlišení a větší ploše monitoru. Fotografie pořizuji v nekomprimovaném RAW, obvykle teda pro web a prohlížení převedu do JPEG, ale když chci s nějakou fotografií dál pracovat a upravovat v Adobe Photoshop, převedu ji do 16bit TIFFu, abych neztrácel během úprav detaily.
Mám šanci spatřit na tomto monitoru fotografii v 10bit hloubce, to je v plné parádě? Nebo co bych pro to měl udělat nebo nastavit. Fotografuji se Sony Alpha A73, fotky převádím v Capture One pro Sony, další případné úpravy dělám v Adobe Photoshopu. Děkuji vám předem za váš čas na odpověď. Luděk Masár
Luděk Masár
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 zář 2020 16:37

Re: rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Příspěvekod Antonin.Charvat » 15 říj 2020 12:17

To: "Luděk Masár"
Luděk Masár píše: ... nyní jsem zakoupil mě dostupný monitor opět Eizo EV 2456 FlexScan. Zapojil jsem ho samozřejmě přes Display Port i přiložený USB kabel (kvůli software Screen InStyle), vše funguje jak má, obraz je skvostný díky vyššímu rozlišení a větší ploše monitoru. Fotografie pořizuji v nekomprimovaném RAW, obvykle teda pro web a prohlížení převedu do JPEG, ale když chci s nějakou fotografií dál pracovat a upravovat v Adobe Photoshop, převedu ji do 16bit TIFFu, abych neztrácel během úprav detaily.
Mám šanci spatřit na tomto monitoru fotografii v 10bit hloubce, to je v plné parádě? Nebo co bych pro to měl udělat nebo nastavit. Fotografuji se Sony Alpha A73, fotky převádím v Capture One pro Sony, další případné úpravy dělám v Adobe Photoshopu. Děkuji vám předem za váš čas na odpověď. Luděk Masár


MŮŽETE, ale výsledek nebude takový, jako na fotografických monitorech, které jsou k tomuto účelu vybaveny obrazovými procesory pracujícími s vysokou přesností - a tedy vyšší bitovou hloubkou, která odpovídá vyšší bitové hloubce vstupního videosignálu.

Váš monitor je vybaven vstupy DP a HDMI s podporou 10 bit. vstupního video-signálu, ale zároveň je osazen "pouze" obrazovými procesory pracujícími s 10 bitovou přesností integrované LUT tabulky. 10 bit tabulka je "super" pro 8 bitový vstupní video signál, ale trochu "na hraně" svých možností pro správnou interpretaci vstupního 10 bitového video signálu.

Takže závěr:
Váš monitor EV2456 můžete použít pro 30 bitový přenos a tedy reálné zobrazování fotografií s vyšší bitovou hloubkou, než 8 bitů, ale musíte k tomu použít 10 bitový DP nebo HDMI-vstup Vašeho monitoru, 16.bit TIFF data získaná např. konverzí ze 14-bit RAWu a Vaší grafickou kartu s nastaveným 30-bitovým přenosem. 16 bit TIFF pak musíte zobrazit pomocí foto-editoru Adobe PS s povoleným 30 bitovým přenosem.
Fotografie ve formátu 16 bit TIFF by pak měla být ideálně připravena dle standardu Adobe RGB nebo ProPhoto RGB (konverze z RAWu do jednoho ztěchto barevných RGB-standardů).
Musíte si však být vědom toho, že radost z takto poctivě odvedené práce Vám budou trochu kalit ne úplně dokonalé obrazové procesory použité ve Vašem monitoru a také poměrně malý barevný rozsah (sRGB). Jinými slovy výsledek bude sice lepší než při zobrazování fotografií při 24 bitovém přenosu (= 8 bitová hloubka), ale přeci jen trochu jiný, než na "pravém" grafickém monitoru, který je osazen obrazovými procesory pracujícími s vyšší bitovou přesností - např. 12, 14 nebo nejlépe rovnou 16 bitů a navíc umožňujícím pracovat s větším barevným rozsahem, než je sRGB IEC61966-2.1. (Např. model CS2420 pracuje s obrazovými pocesory a LUT s 16 bit přesností a barevnými standardy Adobe RGB, DCI, atd. tedy s větším barevným rozsahem, než vymezuje pouze standard sRGB IEC61966-2.1).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: rozdíl mezi 10 bit a 8 bit barvami

Příspěvekod Luděk Masár » 21 říj 2020 22:47

Dobrý den, pane Charvate. Děkuji vám za obsáhlou, podrobnou odpověď. Jste velice laskav a vaše trpělivost zaslouží obdiv (n)
Mějte se moc fajn, s pozdravem Luděk Masár
Luděk Masár
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 zář 2020 16:37

Předchozí

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků