BenQ SW271 vs Eizo

Moderátor: Antonin.Charvat

BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod Olda » 18 led 2019 20:51

Dobry den, aktualne vybiram novy monitor, ktery bude obcasne slouzit pro upravu fotek (asi tak 4x za rok) a pro beznou kancelarskou praci (neuvazuji herni modely). Do hledacku se mi dostalo Eizo CS2730 a BenQ SW271. Technicke parametry mam v hlave, jen neustale vaham mezi 2k a 4k rozlisenim a pripadnym vyuzitim pripojeni USB-C k pracovnimu notebooku. Jaky monitor byste volil vy a pripadne i proc? Dekuji za odpoved?
Olda
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18 led 2019 20:44

Re: BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod Antonin.Charvat » 24 led 2019 22:33

To: "Olda"
Dobry den, aktualne vybiram novy monitor, ktery bude obcasne slouzit pro upravu fotek (asi tak 4x za rok) a pro beznou kancelarskou praci (neuvazuji herni modely). Do hledacku se mi dostalo Eizo CS2730 a BenQ SW271. Technicke parametry mam v hlave, jen neustale vaham mezi 2k a 4k rozlisenim a pripadnym vyuzitim pripojeni USB-C k pracovnimu notebooku. Jaky monitor byste volil vy a pripadne i proc? Dekuji za odpoved?


Nejprve je skutečně třeba udělat si takovou malou analýzu Vaší stávající situace a odpovědět si na otázku, s jakým rozlišením chcete, aby Váš monitor pracoval.
Rozlišení 2K (2560x1440) má tyto výhody:
a) ještě stále lze pracovat se staršími aplikacemi, jejichž typ a velikosti fontů nepočítali s vysokou hustotou obrazových pixelů na monitoru a přesto jsou tyto fonty ještě "jakž-takž" čitelné (Je tedy otázka, zda používáte stále některé takové starší aplikace - např. "Adobe Bridge"?)
b) většina i starších grafických karet dokáže zobrazit rozlišení 2K a to i s obrazovou opakovací ferkvencí 60 Hz (Je tedy otázka, jakou grafickou kartou je vybaven Váš PC - podporuje jen max. 2K rozlišení nebo podporuje již také 4K/60Hz rozlišení?)

Rozlišení 2K (2560x1440) má tyto nevýhody:
a) v případě "vysokokapacitních" fotografických dat (např. 20Mpx a více) je při jejich zobrazení v běžné velikosti (A4 nebo A3) kompresní poměr zobrazení příliš vysoký, což může vést vede ke ztrátě detailů. Tento fenomén lze obejít jedině zvětšením fotografie (takže ji pak ovšem již většinou nelze celou zobrazit na monitoru) nebo je nutné zvýšit hustotu obrazových pixelů a tedy si pro tyto případy pořídit 4K monitor. U nízkokapacitních fotek (do 5Mpx) ke "ztrátě detailů díky nízkému kompresnímu poměru nedochází.
(Je tedy nutné si zodpovědět otázku - s jak velkými fotografickými daty vlastně pracujete?)
b) v případě zobrazení fontů v jiném, než nativním rozlišení dochází k většímu rozostření na 2K monitorech než na 4K-monitorech
(Je tedy otázka, zda často používáte monitor v jiném, než tzv. nativním rozlišení).

Z výše uvedeného vyplývá:
Rozlišení 4K (3840x2160) má tyto výhody:
V případě práce s vysokokapacitními fotografický daty je dosahován při jejich zobrazení na monitoru lepší kompesní poměr a monitor tak může zobrazit při stejné velikosti obrázku více detailů, než 2K monitor.
Zobrazení fontů je při různých rozlišeních a v aplikacích, které to podporují ostřejší.

Rozlišení 4K (3840x2160) má tyto nevýhody:
Aby 4K monitor byl opravdu funkční a nezpůsoboval více problémů než užitku, je třeba mít k němu přizpůsobený
1) hardware, tj. grafickou kartu podporující režim 4K/60Hz nebo alespoň 4K/30Hz - pokud máte, pak OK, pokud ne, pak je třeba počítat s dalšími investicemi.
2) software s podporou monitorů s vysokou hustotou obrazových bodů, tj. nakoupit si a nainstalovat nejnovější verze Vámi používaných aplikací a modlit se, že používají dynamické fonty pro zachání své velikosti písma i na monitorech s vysokou hustotou obrazových bodů.
To vše musí být často podporováno již z operačního systému (takže např. WIN10 a nikoliv WIN7, atd.).
Pokud takový software již máte, pak opět OK, ale pokud jej nemáte, pak je třeba opět počítat s dalšími investicemi.

Další otázkou je nové rozhraní USB-C.
Kdy má USB-C monitoru praktický význam?
1) pokud máte notebook s USB-C rozhraním, přes které je možné jej dobíjet (k tomu musí být USB-C rozhraní monitoru dostatečně dimenzováno)
2) pokud máte na monitoru LAN konektor nebo LAN/USB-C adaptér a potřebujete IP-protokol přenášet přes monitor až do Vašeho notebooku (nechcete tahat LAN-kabel do Vašeho notebooku, ale jen do monitoru). Předpokladem je PC s USB-C rozhraním.
3) pokud používáte nějakou aplikaci (např. kalibrační software), která vyžaduje propojení monitoru a PC pomocí USB-kabelu. Tento kabel můžete "ušetřit", protože je již "integrován" v USB-C kabelu. Opět to však celé předpokládá, že Váš PC je vybaven grafickou kartou s USB-C výstupem.
K plnému využití USB-C rozhraní (dobíjení PC, IP-protokol a řízení monitoru) je tedy nutné mít v podstatě vhodný notebook s nízkou spotřebou (cca 60W nebo nižší).

Odpovědi na tyto otázky Vám sdělí, zda jste připraven na monitor 4K s USB-C rozhraním nebo ne.

Vzhledem k tomu, že se na monitoru chystáte provádět barevné korekce víceméně vyjímečně, je na místě také otázka, zda skutečně efektivně využijete "fotografický" monitor typu CS2730 nebo SW271.
Oba modely CS2730 a SW271 jsou navíc širokogamutové a z toho mimo-jiné vyplývá, že pro správnou barevnou reprodukci barevných fotografií musíte pro fotografické prohlížeče/editory nastavit odpovídající barevný ICC-profil monitoru.
Ten si musíte buď stáhnout ze stránek výrobce a poté také správně aktivovat (= nastavit jej jako výchozí profil monitoru ve správě barev o.s.) nebo jej musíte nějakým způsobem vyrobit. Profil monitoru v případě modelu CS2730 vyrobí AUTOMATICKY kalibrační software ColorNavigator7 a to i bez externí kalibrační sondy (takže žádná velká komplikace). Profil monitoru v případě modelu SW271 však musí vyrobit uživatel monitoru a to pomocí kalibračního softwaru a jím podporované externí kalibrační sondy (to může být pro někoho komplikace a v každém případě to znamená další náklady za pořízení kalibrační sondy).

Možná byste si pro Vaše potřeby vystačil s levnějšími "neširokogamutovými" - a tedy s tzv. "sRGB" modely (jedná se o tzv. "kancelářské" modely):
EIZO EV2750 (2K), EIZO EV2780 (2K, USB-C PD30W), EIZO EV2785 (4K, USB-C PD60W) nebo BenQ PD2700U (4K) ???
Pro tyto monitory postačí pro správnou barevnou reprodukci "sRGB"-fotografií ve správě barev o.s. nastavit jako výchozí profil monitoru sRGB IEC61966-2.1 a v menu monitoru pak nastavit bílý bod na 6.500K a gama na 2.2.
Barevná reprodukce na "kancelářských" monitorech není sice tak dokonalá a stabilní (zejména co se týče homogenity obrazu), jako na "fotografických" monitorech, ale pokud zobrazování fotografií není tím stěžejním tématem, které chcete řešit ..., tak proč ne.

(Při rozhodování 2K nebo 4K je však třeba stále mít na paměti faktory zmiňované výše. 4K-monitor není prostě pro každého a nemusí být nutně vždy lepší, než 2K-monitor. Dokonce si skromně troufám odhadnout, že v současné době většina uživatelů NENÍ ještě dostatečně připravena na 4K-rozlišení na monitorech, a to i přesto, že počet "Připravených" samozřejmě stoupá.)

Při Vašem rozhodování tedy záleží na tom, jaký máte hardware, jaký používáte software a s jakými fotografickými daty pracujete.
Podle toho Vám pak 4K-monitor může buď (i výrazně) pomoci nebo také (a to také výrazně) znempříjemnit Vaši práci.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 336
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod Olda » 25 led 2019 01:13

Vážený pane Charváte,

upřímně děkuji za čas který jste věnoval mému dotazu a rozsah odpovědi.

Na počátku se musím přiznat, že jsem foto-amatér, který se postprodukcí neživí a nemá ambice se jím stát. Kvalitnější monitor si chce pořídit pro radost a ne proto že jej denně využije.

Vstupní data do "analýzy potřeb":
2K/ 4K- upřímně nevím a nechám si poradit odborníky z oboru, fotím do NEF (RAW) a velikost fotografických dat je 50-70MB (rozlišení 45,7Mpx), PC Win7, i5, 16GB RAM, GK Radeon RX570 4GB. Konektorem USB-C mám vybavený pracovní notebook a ocenil bych jednoduchý způsob připojení k monitoru s možností jeho dobíjení během práce (45W). Kalibrovat monitor na pravidelné bázi se mi nechce a ocením uživatelsky přívětivý přístup k uživateli.

Z Vaší odpovědi tedy dovozuji, volit monitor s 4K rozlišením kvůli objemu fotografických dat, volit monitor vybavený USB-C kvůli komfortu při připojení notebooku k monitoru = méně kabelů na stole a konečně volit monitor ne fotografický tedy kancelářský kvůli nepotřebě pravidelné kalibrace. Pochopil jsem správně? Tedy Vaším doporučením by mohl být monitor Eizo EV2785 více než CS2730?

Děkuji a přeji krásný den.
Olda
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18 led 2019 20:44

Re: BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod Antonin.Charvat » 25 led 2019 17:29

To: "Olda"

pochopil jste to naprosto přesně a správně:
Ve Vašem případě - kdy monitor není primárně určen pro barevnou úpravu Vašich fotografií a pokud je, pak pracujete s fotografickými daty s ultravysokým rozlišením (50 Mpx) a navíc to zmiňované spojení s notebookem přes USB-C, jednoznačně platí, že kvalitní "kancelářský" (4K, USB-C-PD60W) by Vám "sedl" více, než "fotografický" monitor 2K bez USB-C.

ALE - je třeba se ještě jednou podívat na Vaše softwarové vybavení (hardware - tedy Vaše GK - je OK), které tak, jak jste ho popsal není nejnovější (Windows 7 a tedy zřejmě i zastaralé verze aplikací).
Před nákupem 4K monitoru Vám tedy určitě doporučuji 4K-monitor vyzkoušet s Vašimi oblíbenými aplikacemi, abyste pak nebyl nešťastný z malých a těžko čitelných fontů.
Teprve pokud by test aplikací a čitelnosti zobrazovaných fontů dopadl špatně, můžete uvažovat o vhodném 2K-monitoru a dnes již mohu říci, že z hledika "přátelského" nastavování jsou již i některé "fotografické" monitory mnohem dále, než před několika málo lety.
Např. typický "fotografický" monitor CS2730 disponuje sice vlastním kalibračním softwarem pro možnost snadné kontroly nastavených obrazových parametrů a vytváření barevného profilu monitoru pro fotografické editory, ale ve spojení s novým kalibračním software ColorNavigator7 již nově vůbec NEPOTŘEBUJE ke své správné funkci a vytvoření barevného profilu monitoru žádnou externí kalibrační sondu a odpadá tedy také klasická "kalibrace" - tak, jak jsme ji doposud znali.
Monitor CS2730 se tak chová stejně uživatelsky přívětivě, jako "kancelářské" monitory, ale na rozdíl od nich se neustále a AUTOMATICKY stará o to, aby barevná reprodukce fotografií byla vždy korektní. Teprve až monitor po letech užívání zestárne, je možné jej snadno a rychle "překalibrovat" pomocí externí kalibrační sondy a poté opět pokračovat další léta (bez kalibrační sondy) nerušeně v práci :-).

Jako "bonus" nabízí CS2730 pochopitelně vyšší homogenitu obrazu, protože používá obrazové procesory pro její automatickou korekci a nabízí také vyšší rozlišení blízkých barevných odstínů, protože používá 16-bitové obrazové procesory pro zpracování vstupního video-signálu ("kancelářské" monitory používají pouze 8-bitové nebo 10-bitové procesory a tak se může stát, že se někdy velmi blízké tmavé tóny na fotografii začnou "slévat").

Definitivně bych tedy Vaše rozhodování ukončil až po praktickém testu připojení 4K-monitoru k Vašemu PC.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 336
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod Olda » 26 led 2019 13:30

Dobrý den pane Charváte,

mírně se ztrácím ve vaší odpovědi, za kterou mimo jiné děkuji.
Teď však váhám, doporučujete prvně vyzkoušet "kvalitní" kancelářský monitor s 4K rozlišení a USB-C PD konektorem.
Pokud vím, takový má v nabídce Eizo pouze s 8bit displejem (EV2785), což však nelze obrazově srovnávat s CS2730, který zas není 4K a nemá USB-C PD. Který tedy kvalitní kancelářský monitor jste měl na mysli? Nebo víte víc a Eizo čeká na nástupce CS2730 s USB-C PD?

Děkuji předem za odpověď.
Olda
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18 led 2019 20:44

Re: BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 led 2019 19:21

To: "Olda"

Ano, pochopil jste správně: ve Vašem případě Vám doporučuji nejprve vyzkoušet Vaše oblíbené aplikace na Vašem PC s jakýmkoliv 27"-4K (USB-C) monitorem - např. s monitorem EV2785-4K (USB-C, PD60W).
Mimochodem EV2785-4K je vybaven 8-bitovým LCD-panelem, avšak interně zpracovává vstupní 8-bitový videosignál pomocí 10-bit. obrazových procesorů (laicky řečeno s 10-bitovou výpočetní přesností) - takže to není zase až tak "obyčejný" 8-bitový monitor "notebookového" typu.

Teprve pokud budete spokojen s velikostí zobrazovaných fontů (a jejich čitelností),tak se můžete začít zabývat dalšími vlastnostmi a hledat ten "Váš" 4K-monitor (buď Vám bude vyhovovat EV2785 nebo můžete začít hledat mezi "vyššími" - tzv. "fotografickými" modely - např. ten Vámi zmiňovaný SW271 nebo si "počkat" do září/2019 na 4K "fotografické" EIZO: CS2740 /USB-C, PD60W/).

Pokud však zjistíte, že Vám 4K-monitor zatím nevyhovuje, pak můžete začít hledat Váš monitor mezi 2K-monitory (např. u EIZA by to byl "kancelářský" model EV2780 (USB-C, PD30W) nebo fotografický model CS2730 (bez USB-C) nebo nový CS2731 s USB-C rozhraním (USB-C, PD60W), který však bude dostupný až v květnu/2019).

Není mi úplně přesně jasné, jaký monitor vlastně hledáte - zda "kancelářský" (prototože fotografie zpracováváte - jak jste mínil - minimálně) nebo zda "fotografický" monitor - kvůli vyšší kvalitě obrazu (viz. parametry "fotografických" monitorů dále) nebo zda "fotografický" kvůli vyšší kvalitě obrazu - ovšem na "kancelářskou" práci :-)

"Kancelářský" monitor s kvalitou barevné reprodukce "fotografických" monitorů neexistuje. Je třeba si tedy při rozhodování jasně nastavit
požadovanou "kvalitu" a "přesnost" barevné reprodukce obrazu a podle toho dále vybírat.
Jinak skutečně není nikde psáno, že "fotografický" monitor musí člověk používat pouze pro prohlížení a úpravu fotografií. Mnoho lidí si jej koupí "jen" kvůli vyšší stejnoměrnosti (= vyšší homogenitě) obrazu a používá ho pak pro čtení elektronických dokumentů. Primárně jde však u "fotografických" monitorů samozřejmě o vysokou stabilitu a zaručení opakovatelnosti barevné reprodukce zobrazovaných fotografií.

V případě tzv. "fotografických" monitorů bude tedy přínosem lepší:
- homogenita obrazu
- kvalita a přesnost barevné reprodukce (CS2730/CS2731 interně zpracovává vstupní 8-bitový nebo 10-bitový videosignál pomocí 16-bit. obrazových procesorů (laicky řečeno s 16-bitovou výpočetní přesností, takže v "kritických" situacích zaručuje pak vyšší rozlišení blízkých barevných tónů)
- Ovládání monitoru (spustit AUTOMAT pro tvorbu profilů pomocí software CN7), atd., atd.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 336
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod Olda » 12 úno 2019 12:37

Dobrý den pane Charváte,
děkuji za obsáhlou odpověď a nástin současných možností.
Jak to tak vypadá, asi budu čekat na prodej inovované verze CS2731.
Děkuji a přeji krásný den.
Olda
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18 led 2019 20:44

Re: BenQ SW271 vs Eizo

Příspěvekod katano3065 » 06 kvě 2020 09:33

A difference in between two different products which is mention to show you what is going to be perfect and which bring problems. It is perfect way to show people what is good and what is not good because it is a simple and perfect ukessays.com to provide better information.
katano3065
 
Příspěvky: 2
Registrován: 15 dub 2020 09:57


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron