Eizo CS2420

Moderátor: Antonin.Charvat

Eizo CS2420

Příspěvekod alfonz » 06 čer 2018 20:30

Zdravím.Prosím o radu. Pořídil jsem monitor Eizo CS2420 a mám následující problém. Hádám že to bude v grafice nebo ve správě barev Windows. Monitor jsem sondou zkalibroval,vytvoril profil a ve správě barev dal jako výchozí. Fotky se mi barevně ukazují jinak,v aplikacích (LR,PS,Zoner i Chrome) sedí,ale v systému jsou dosti přesaturované. Dosáhnu nějak toho,aby to bylo i v systému stejně? Monitor používám k notebooku,a ještě bych chtěl vědět jestli se dá přepínat mezi ICC profily.že když odpojím notas tak abych tam měl zpět to základní..zatím se mi toho nedaří dosáhnout. Snad jsem problém popsal dost srozumitelně a někdo poradí. Díky.
alfonz
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 čer 2018 20:18

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod Antonin.Charvat » 07 čer 2018 12:53

To: "alfonz"

Zdravím.Prosím o radu. Pořídil jsem monitor Eizo CS2420 a mám následující problém. Hádám že to bude v grafice nebo ve správě barev Windows. Monitor jsem sondou zkalibroval,vytvoril profil a ve správě barev dal jako výchozí. Fotky se mi barevně ukazují jinak,v aplikacích (LR,PS,Zoner i Chrome) sedí,ale v systému jsou dosti přesaturované. Dosáhnu nějak toho,aby to bylo i v systému stejně?


Existují základní dva modely zpracování fotografií fotografickými editory (= dva typy fotografických editotorů):
1) Editory, které pracují s barevým profilem monitoru (který je obvykle výsledkem kalibrace monitoru nebo se dá "ručně" stáhnout z webovských stránek výrobce monitoru). Sem patří např.: Adobe LR, PS, ZONER-pokud je tak nastaven, Chrome, atd.
2) Editory, které nepracují s barevým profilem monitoru (obvykle sytémové prohlížeče fotografií nebo některé internetové prohlížeče).

Jak reprodukují fotografie editory, které pracují s barevným profilem monitoru?
1) přečtou si v hlavičce fotografie, v jakém fotografickém RGB-standardu (normě) byla fotografie vytvořena
2) převedou RGB-souřadnice každého obrazového bodu do tzv. nezávislého barevného prostoru - velmi často např. do barevného prostoru L*ab
3) převedou souřadnice každého obrazového bodu vyjádřené v souřadném systému L*ab do RGB-souřadnic, jejichž hodnoty odpovídají barevnému rozsahu monitoru.

V tomto případě editory pracující s barevným profilem monitoru provádí tedy následující konverzi souřadnic RGB:
RGB(vstup-fotografie) - - > L*ab - - > RGB (výstup-monitor)

Jak reprodukují fotografie editory, které nepracují s barevným profilem monitoru?
1) přečtou si v hlavičce fotografie, v jakém fotografickém RGB-standardu (normě) byla fotografie vytvořena
2) převedou RGB-souřadnice každého obrazového bodu do tzv. nezávislého barevného prostoru - velmi často např. do barevného prostoru L*ab
3) převedou souřadnice každého obrazového bodu vyjádřené v souřadném systému L*ab do RGB-souřadnic, jejichž hodnoty odpovídají fotografickému standardu sRGB IEC61966-2.1.

V tomto případě tedy editory nepracující s barevným profilem monitoru provádí následující konverzi souřadnic RGB:
RGB(vstup-fotografie) - - > L*ab - - > RGB (výstup-dle standardu sRGB IEC61966-2.1)

Z obou uvedených případů vyplývá, že výstupní hodnoty souřadnic RGB obrazových bodů fotografie budou v obou případech stejné, pokud bude barevný rozsah monitoru odpovídat fotografickému standardu sRGB IEC61966-2.1.

Postačí tedy monitor zkalibrovat tak, aby jeho barevný rozsah (gamut) odpovídal standardu sRGB IEC61966-2.1 a bude platit, že barevná reprodukce fotografií bude stejná jak ve fotografických editorech pracujících s barevným profilem monitoru (v tomto případě by se barevný profil monitoru rovnal barevnému profilu standardu sRGB IEC61966-2.1), tak ve fotografických editorech, které nepracují s barevným profilem monitoru a které tedy automaticky předpokládají, že barevný rozsah monitoru odpovídá standardu sRGB IEC61966-2.1.


POZOR: Při výše uvedeném řešení je třeba si uvědomit, že při zpracování fotografií s větším barevným rozsahem, než je sRGB dojde v případě, že některé syté tóny, které byly mimo barevný rozsah standardu sRGB IEC61966-2.1, po konverzi do standardu sRGB ke ztrátě sytosti těchto tónů. Proto je tato metoda (bez rizika ztráty sytosti některých barevných tónů) použitelná pouze pro fotografie odpovídající standardu sRGB IEC61966-2.1.
Pro fotografie odpovídající barevným standardům Adobe RGB nebo Photo RGB se doporučuje ZÁSADNĚ používat širokogamutové monitory a pouze fotografické editory pracující s barevnými profily monitorů.

Monitor používám k notebooku,a ještě bych chtěl vědět jestli se dá přepínat mezi ICC profily, že když odpojím notas tak abych tam měl zpět to základní..zatím se mi toho nedaří dosáhnout. Snad jsem problém popsal dost srozumitelně a někdo poradí. Díky.


Přepínání profilů zajišťuje buď automaticky operační systém (např. Mac OS X u Apple PC) nebo to musí provést nějaký v paměti PC umístěný "rezidentní" program - to je případ operačního systému Windows, který nezjišťuje, jaký monitor je momentálně aktivní - zda interní display notebooku nebo nějaký další externě připojený display (monitor).

Osobně nemám dobré zkušenosti s automatickým přepínáním profilů pod systémém Windows a doporučuji proto vždy aktuálně používaný profil raději stejně ručně ještě překontrolovat ve Správě barev operačního systému Windows a v případě nesrovnalostí jej ručně nebo pomocí kalibračího programu nastavit jako výchozí (= default) pro podporované fotografické editory.
Proto je sice ne úplně ideálním, ale alespoň vždy spolehlivým řešením po odpojení externímho monitoru od notebooku v případě systému Windows otevřít Správu barev a ručně nastavit jako výchozí barevný profil notebooku (pokud tedy existuje reálná potřeba vidět fotografie na interním zobrazovači notebooku alespoň jakž-takž barevně správně).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 328
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod alfonz » 07 čer 2018 14:36

Dobrý den,Moc děkuji za odbornou odpověď. Je to tak jak jsem si celou dobu myslel že to funguje. Ale při nastavení barevného profilu monitoru jako výchozího(ve správě barev windows) s ním editory pracují,ale windows ne. Je to tedy tím,že windows neumí pracovat s barevným profilem monitoru? Nebo mě ještě napadá že by to mohlo být tou grafickou kartou,notebook má dvě,integrovanou Intel a druhou GeForce 840M.Jak se mi to tady jeví,tak aplikace fungují z ní a systém z té integrované.Může to být tím?
alfonz
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 čer 2018 20:18

Re: Eizo CS2420

Příspěvekod Antonin.Charvat » 15 čer 2018 17:11

To: "alfonz"

Dobrý den,Moc děkuji za odbornou odpověď. Je to tak jak jsem si celou dobu myslel že to funguje. Ale při nastavení barevného profilu monitoru jako výchozího(ve správě barev windows) s ním editory pracují,ale windows ne. Je to tedy tím,že windows neumí pracovat s barevným profilem monitoru?


Ano - je to tak. Aktuální verze operačního systému Windows (Windows 10) nepřepočítává souřadnice RGB jednotlivých barevných bodů přes barevný ICC-profil monitoru, zatímco fotografické editory ano.

Nebo mě ještě napadá že by to mohlo být tou grafickou kartou,notebook má dvě,integrovanou Intel a druhou GeForce 840M.Jak se mi to tady jeví,tak aplikace fungují z ní a systém z té integrované.Může to být tím?


Počet grafických karet instalovaných v notebooku nemá na způsob práce s barevným profilem monitoru žádný vliv.
Vždy záleží na pouze na příslušné softwarové aplikaci (operačním systému, fotografickém editoru, atd.), zda bude jeho video-služba využívat zvolenou grafickou kartu a zda k tomu účelu také navíc využije barevný profil monitoru nebo nikoliv.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 328
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník