Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 04 črc 2014 06:23

Tak jsem tady tím naším fotografickým městem bloumal a chodil a kde se podívám, tam se nehodím. Někde si mně nevšímali, asi si mysleli, že jsem nakažen prašivinou, jinde mě moderátor hezky "Ponašimu" poslal pryč :lol:. A tak jsem se rozhodl, že pro pocestné otevřu kavárnu, se stále otevřenými dveřmi. Pro začátek vložím Kavárnu Radhošť z našeho města. Ovšem když ji otvírali na samém počátku minulého století, tak se jmenovala "Cafe und Restaurant Habsburg". V době totality a nesvobody, byla kavárna Radhošť hráčské doupě, kde se daly, třeba v tarokách, které jsem tam hrál já, prohrát i velké peníze.
Přílohy
Kavárna Radhošť.jpg
Kavárna Radhošť.jpg (314.77 KiB) Zobrazeno 44398 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 04 črc 2014 10:44

V kavárně bývá i veselo:
Gynekolog přijde o zaměstnání a protože nemůže sehnat jiné místo, tak jde na pracovní úřad. V nabídce jsou však jen místa automechaniků. Jde se tedy ucházet o místo do jednoho autoservisu, a tam mu povídají: "Máme tady takový test. Rozmontovat motor a vyndat ho z auta, a pak ho zase zpátky namontovat. Máte na to čtyři hodiny." "No a jak je to hodnocený?" ptá se gynekolog. "Bodově," odpovídá zástupce autoservisu. "Můžete získat maximálně 100 bodů. Podmínka k přijetí je zisk minimálně 90 bodů." Tak gynekolog začne a po čtyřech hodinách utře pot z čela a povídá: "Hotovo!" "Výborně, jste přijat." "A kolik jsem získal bodů?" "150" "Jak to 150, když maximum je 100?" "No, 50 máte za rozebrání motoru, 50 za složení, a těch dalších 50 - to máte jako bonus za to, že jste to všecko dělal skrz vejfuk!"
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 05 črc 2014 10:05

Mezi pohostinská zařízení se dá jistě počítat různé takové ty předzahrádky. Když jsem se v Jeruzalémě, uondán z křížové cesty, posadil do jedné na kávu, tak jsem naprosto netušil, že za pár okamžiků budu pít, jednu z nejlepších káv svého života, jen jednou jsem si pochutnal ještě více (n)
Přílohy
Svaté město.jpg
Svaté město.jpg (377.39 KiB) Zobrazeno 44369 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod **lasta » 05 črc 2014 21:54

**lasta
 
Příspěvky: 4604
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 06 črc 2014 09:52


Třeba nepříjdou :D , Spousta kaváren, cukráren a hospod se zavírá, když nejsou tržby. Mnohem smutnější je, když se zavedené a dobré hospody zavírají pro nenasytnost majitelů budov. Ve stejné době +- jeden rok, jako kavárna Radhošť, byla v Místku otevřena restaurace Deutsches Haus. Bylo v té době dvojměstí Frýdek-Místek (Frýdek ve Slezsku, Místek na Moravě) obýváno smíšeným německo, slezsko, moravským obyvatelstvem (Čechy jsme tady jen trpěli). Byla to vyhlášená restaurace, po II. sv. válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto (vyhnáno), Deutsches Haus byl přejmenován na Český dům. Prakticky až do převratu v roce 1989, jsem tam s přáteli rád chodil na pivo za 1,70 Kčs. Potom došlo ke změnám majitelů a nájemců, budova chátrá je ověšená reklamami na jiné restaurační zařízení, dlouho se držela pivnice a i ta nakonec podlehla :(
Přílohy
Deutsches Haus_0.jpg
Deutsches Haus_0.jpg (377.82 KiB) Zobrazeno 44329 krát
Deutsches Haus_1.jpg
Deutsches Haus_1.jpg (388.69 KiB) Zobrazeno 44329 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 06 črc 2014 16:11

V pondělí jdu na úřad. Ženil jsem se před čtyřiceti léty..., a tak se jdu zeptat, jestli už to náhodou nemám vymazané z rejstříku.
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 07 črc 2014 08:47

Zůstanu ještě chvilku na Moravě :D. Na konci 19. století v roce 1896 byl postaven, péči Matice Místecké, Národní dům. Sice po roce 1989 dochází k částečnému ústupu ze slávy, přesto se tady stále dá dobře najíst. Dnes do restaurace už nechodíme do "Národa", ale do "Švejka" :( . V tanečním sále se mnoho generací obyvatel dvouměstí a okolních obcí naučilo tančit. Ano i já jsem zde chodil do tanečních, byl jsem k tomu ovšem donucen hrubou silou, neb sestřenici chyběl tanečník. Byla taková doba, že hochů bylo málo a tak si dívky, pokud do tanečních chtěly, musely přitáhnout vlastní oběť. Národní dům byl prvním restauračním zařízením, ve kterém se začalo, ve městě, podávat pivo Radegast. Za národním domem je letní zahrada. Vždy tam bylo plno. Dnes jen nějaké akce jinak stoly a židle a lavice úhledně uložené do komínku.
Přílohy
Národní dům.jpg
Národní dům.jpg (373.74 KiB) Zobrazeno 44290 krát
Národní dům_1.jpg
Národní dům_1.jpg (371.33 KiB) Zobrazeno 44290 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 08 črc 2014 13:35

Jak jsem se zmínil některá pohostinská zařízení jsou jen chvíli. Dnes o jedne restauraci-nerestauraci. Do téhle budovy jsem od mládí chodil dost často. Ne, že bych byl až natolik hospodským poválečem, ale byla v ní umístěná okresní knihovna :D. V porevoluční době se knihovna přestěhovala na jiné místo a já jako správný čtenář jsem se odstěhoval za knihami. V budově knihovny byla zřízena restaurace a jak že se jí říkalo? No jistě Knihovna. Párkrát jsem ji návštívil. Pivo na zahradě mi obvzvláště chutnalo, uvnitř bylo hezky a dobře se tam vařilo. No a potom se do města nastěhovali Korejci. Knihovnu zabrali, stejně, jako zabrali nejúrodnější pole v Nošovicích. Ukradli nám nádherné výhledy z Prašivé. Dnes koukáme na betonové kostky. Jak já ty Korejce, pro to jejich roztahování, nemám rád. Mezi přáteli říkáme, čert je sem přitáhl, ale není to pravda. Přitáhl je sem Paroubek a ještě se tím chlubil (y)
Přílohy
Knihovna.jpg
Knihovna.jpg (387.09 KiB) Zobrazeno 44256 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod gustav » 09 črc 2014 17:06

Já přidám jednu restauraci, která bývala v Dělnickém domě. Ten byl otevřen v roce 1908 jako středisko
kulturně-osvětového a dělnického hnutí na Třinecku. V jedné místnosti byla normální restaurace, ve druhé
jídelna. V patře byl krásný divadelní sál. Spolu s Lidovým domem, kde byl také divadelní sál, to bylo takové
centrum kultury a zábavy v Třinci. A to do roku 1970, kdy se otevřel nový Kulturní dům na novém sídlišti.
Ale i pak se tam ještě pořádaly plesy i jiné akce.
Po roce ´89 se samozřejmě privatizovalo, místo restaurace a jídelny se tam vecpala drogérie (vystřídalo se jich tam
několik). Po několika letech se restaurace znovu otevřela, ale v patře nad drogérií. Tam jsem už nechodil, už to nebylo ono.
Jenže po čase to zavřeli znovu a teď je tam nějaký rockový bar nebo klub.
K budově patřila ještě zahradní restaurace Pod kaštany (ty kaštany jsou obrovské, slunce je neprosvítí a je tam poměrně
příjemně i ve velkém vedru. Tak ta zahrada naštěstí funguje dodnes, ale ... ale před třemi nebo čtyřmi roky si tak jdu
na pivo a co nevidím ... pivo tam čepuje Vietnamec s (asi) manželkou :D :lol: :D . To pivo jsem si dal, ale od té doby
už jsem tam nezašel :mrgreen: . Nevím, jak kdo, ale aby pivo čepoval Vietnamec, na to bych si asi nezvykl :D
No a teď ty fotky: 1 - z roku 1929, 2 - z 80-tých let, 3 - z roku 2014.
Přílohy
1-Dělnický dům 1929.jpg
1-Dělnický dům 1929.jpg (443.46 KiB) Zobrazeno 44224 krát
2-Dělnický dům 80. roky.jpg
2-Dělnický dům 80. roky.jpg (662.98 KiB) Zobrazeno 44224 krát
3-Dělnický dům 2014.jpg
3-Dělnický dům 2014.jpg (826.32 KiB) Zobrazeno 44224 krát
Uživatelský avatar
gustav
 
Příspěvky: 2845
Registrován: 12 črc 2013 14:13

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 10 črc 2014 06:34

Přeji hezký den, včera mi nebolo zdravotně nejlíp, tak jsem musel neplánovaně vyhlásit "sanitární den", naštěstí mě Gustav více než zdatně zastoupil (n) . V Dělnickém domě v Třinci jsem seděl v roce 1974 se svým strýcem, který kousek od něj bydlel. Já pro dnešek vložím zájezdní hostinec "U černého orla" Je to vyhlášený hostinec, který ve Frýdku stojí už 300 let. 27. září 1805 zde přenocovali ruští vojevůdci Suvorov a Kutuzov na své cestě do Slavkova. Dnes ho známe jako "Křivý pes" :D .
Přílohy
Křivý pes.jpg
Křivý pes.jpg (345.46 KiB) Zobrazeno 44203 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 10 črc 2014 16:33

Máte problémy, jste nešťastní, osamělí nebo frustrovaní? Nezoufejte! Vždyť existuje jedno z nejkrásnějších světel, které spolehlivě prosvětlí a rozzáří váš život. Stačí otevřít lednici!
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod gustav » 11 črc 2014 14:09

Ano, šťastní ti, kterým obsah lednice přivodí orgasmus (n) :D .
Bohužel, můj případ to není - manželka zásadně :lol: hubne a v té změti různé zeleniny
a všelijakých tráv a listů abych tu moji trošku gothaju hledal lupou :D :D :D .
Uživatelský avatar
gustav
 
Příspěvky: 2845
Registrován: 12 črc 2013 14:13

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 11 črc 2014 17:35

Ale Gustave, my chlapi jsme na tom všichni stejně, páč ty naše nám vykládají cosi o zdravé výživě a o tom abychom nezapomněli na to, že vlastně máme cukrovku :lol: .
Dnes bych se ráíd zmínil o restauraci na střelnici. Vzpomínám si, že tam čepovali výborné pivo. Kopeček pěny 3 cm nad okraj výšky a ve středu krásný malý kráter až na hladinu piva. Fungovala nějakou dobu po roce 1989, potom prošla menšími úpravami a na štítě měla nápis La Bodega. Ale už to tam nebylo ono. Vevnitř silně nakouřeno, vadily mi pachy z kuchyně. Párkrát jsem poseděl na zahradě. Poslední rok na štítu budovy vidím název Staročeská bašta. Budu se muset polepšit a zajít se tam podívat jestli se se změnou majitele a názvu zlepšilo i prostředí.
Přílohy
Střelnice.jpg
Střelnice.jpg (386.16 KiB) Zobrazeno 44129 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 12 črc 2014 08:19

Indická učebnice pro čtrnáctileté žáky:"Osel je ve skutečnosti lepší než žena. Manželka si může někdy stěžovat nebo dokonce odejít do domu svých rodičů, zatímco u osla se takového neloajálního chování nedá předpokládat," praví se v učebnici."
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 12 črc 2014 19:03

Měl jsem kamaráda Lojzíčka. Pocházel z rodiny policejního insperktora, který měl za první republiky za úkol kontrolovat hospody na území Frýdku-Místku. Lojzíček vždy říkal, že za první republiky bylo na náměstí ve Frýdku devět hospod. Ta kterou jsem bliknul dnes, mezi těch devět nepatřila. restaurace Erb se objevila někdy v 70. létech minulého století. V tomto století se z Erbu stala restaurace Benu :D.
Přílohy
Erb.jpg
Erb.jpg (358.63 KiB) Zobrazeno 44091 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 13 črc 2014 06:29

Moje žena a já jsme byli 20 let šťastní, pak jsme se seznámili.
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 13 črc 2014 10:12

Aby se z kavárny nestal katalog frýdecko-místeckých hospod, tož kapku z jiného soudku. Na jaře jsme v Castoramě v Cieszyně koupili balíček se třemi cibulemi. Prý liliovec. Jednu cibulku žena rozkopla, když se snažila zbavit plevelu a ze dvou zbývajících je toto :D
Přílohy
Liliovec_0.jpg
Liliovec_0.jpg (343.51 KiB) Zobrazeno 44068 krát
Liliovec_1.jpg
Liliovec_1.jpg (343.77 KiB) Zobrazeno 44068 krát
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 13 črc 2014 19:22

"Slyšel jsem, že ti umřela žena. Co se jí stalo? "Ale," říká druhý, "řízla se do prstu a vykrvácela." "Vykrvácela?" "No tak co já vím, nevykrvácela. No nemohl jsem se dívat, jak se trápí, a tak jsem ji zastřelil."
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod gustav » 14 črc 2014 08:05

Fauve, vidím, že jsi veselá kopa :D (n) . Já mám vtipy moc rád, ale má to jednu vadu na krase - žádný si nezapamatuji déle,
než tři dny :mrgreen: :D . A i ten třetí den už musím vzpomínat, co za vtip jsem to předevčírem slyšel :x :D .Když nějaký uslyším,
zapíšu si ho a hodím ho tu :mrgreen: :D .
Myslím, že občas bude dobré vložit také něco jiného, jako třeba ty květinky. Líbí se mi (n) ,
možná ta žlutá mohla být trochu živější, ale to je jen můj dojem. Ty hospody apod. nám jednou dojdou :mrgreen: ,
tak jiné téma bude takovým zpestřením (n) .
Název té restaurace - Benu - je stejný, jako název jedné lékárny u nás a pokud vím, je to firma, která skupuje lékárny a
ty pak působí pod jménem Benu. Že by se dali i na pohostinství :?: :mrgreen: .

Já teď ukážu jednu budovu (už jsem ji dal na vlákno o architektuře, ale tam to je mrtvé :x ), postavenou v roce 1931.
Byla tam kavárna a restaurace - ta vyklenutá okna nad obchodem, kino a také záložna, podle ní se říkalo - "jdu na pivo do záložny".

Po válce tam byl závodní klub, kino i restaurace a fungovalo to. Kino přestalo promítat na sklonku 60. let, kdy se dostavělo
nové kino Kosmos na novém sídlišti Terasa. Ale nějaké akce se tam ještě dělaly. Jak to dopadlo po r. 89, je patrné z fotky č.4.
Jestli je to v provozu teď, nevím.
Podobné to bylo i s restaurací - střídaly se tam nějaké kluby atd., jestli tam je něco dnes, také nevím. Ještě nedávno okna té
bývalé restaurace a vyšší patra byly z venku zabedněné velkými reklamními panely (hnus, velebnosti (y) ). Když jsem to před několika dny
fotil, k mému překvapení nebyla tam ani jedna (n) . Jenom se asi těším předčasně - informace na té hnědé tabuli svědčí o tom,
že se to může zase opakovat :x . A zakrýt ta restaurační okna, výrazný prvek budovy, je barbarství, ale to je realita současnosti (y) .
Přílohy
1 - záložna v roce 1938.jpg
1 - záložna v roce 1938.jpg (543.83 KiB) Zobrazeno 44037 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 14.1 mm
Čas expozice: 1/200 sec.
Clona: F/2.2
ISO: 200
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX MX-1
Expoziční program: Shutter priority
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
2 - záložna-vchod do kina.jpg
2 - záložna-vchod do kina.jpg (503.07 KiB) Zobrazeno 44037 krát
3 - záložna rok 2014.jpg
3 - záložna rok 2014.jpg (906.64 KiB) Zobrazeno 44037 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 6 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/5.6
ISO: 200
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX MX-1
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
4 - to zbylo po kinu.jpg
4 - to zbylo po kinu.jpg (1.01 MiB) Zobrazeno 44037 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 14 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, auto mode
Model: E-500
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -7/10 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
gustav
 
Příspěvky: 2845
Registrován: 12 črc 2013 14:13

Re: Fauveho kavárna a jiná pohostinská zařízení

Příspěvekod Fauve » 14 črc 2014 10:39

Gustave fotky fajn a hodnotím také schopnost něco o historii místa napsat (n) , nejdřív jsem se lekl, že zavřeli kino Kosmos. Jsem se před ním scházel s babami z Třince. To víš byl jsem vesničan ve městě. Jsem se narodil a do 27 let žil u Žermanické přehrady :lol:. Jo je to s hospodami jak s mosty. Sice jsem jich možná 200-300 vyfotil, ale to jednou dojde. Tuž v kavárně je možno všechno. Chlubit se čímkoliv :lol: . Vzpomínám děda do ní chodil číst noviny, do kavárny, nebo když čekal u holiče na ostříhání, to taky četl noviny.
http://www.cagliostro.eu/
Přátele, stojí za kulové ho..., ale snáším to velice dobře.
Uživatelský avatar
Fauve
 
Příspěvky: 4275
Registrován: 13 kvě 2012 16:30
Bydliště: Slezsko

Další

Zpět na Šeptáme do duté vrby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník