Nemám čím fotit

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 11 lis 2011 20:56

To " ďaur " No abych to upřesnil , mě se zdá že 30X zoom je drobet již moc , mě by stačilo tak rozsah EQ 35 24až max 300 za cenu dobré obrazové kvality vzhledem k malému čipu. na té Fujine je dobrej ten manuální zoom (to si cením) a sáňky pro přídavnej blesk . Přemýšlel jsem o koupi té Fujiny ale zatím nejsem rozhodnut , ale láká mě . Jistě není nutné používat plný rozsah zoomu , ale mechanická stabilizace čipu při tak velkém rozsahu hlavně na dlouhém konci bez stativu ? Nevím, uvidíme jak se to vyvine, ;) Rád bych taky slyšel na toto nějaké poznatky z praxe. Príkládám odkaz na recenzi fujina / sonikem . penzista

http://www.fotoaparat.cz/article/11067/1

http://www.youtube.com/watch?v=TO7v-PnGU04 video
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 12 lis 2011 11:09

sice bych nerad vypadal jako propagátor samsungu, osobně je mi úplně jedno čím kdo fotí, dívám se jen na kvalitu fotky bez ohledu na značku, nicméně samsung nx11 se dvěma objektivy (18-55, 50-200) a externím bleskem se teď dá koupit za 11.990 kč. fotil jsem s ním letos asi 2 či 3 měsíce, spokojenost. ostření na rozdíl od zrcadlovek vždy přesné (neberu v potaz focení v zatemnělé místnosti...). u videa je znatelné pomalé přeostřování. tedy rozdíl mezi samsungem a fuji uz cca 5 tis. - může to být pro důchodce dost peněz, ale obrazová kvalita je určitě někde jinde a to zgruntu. pochopitelně pokud má být nový foťák ultrazúm (mám kanona s5is), tak to nx11 přirozeně není.....
samosebou záleží taky na požadovaném výstupu - jestli to mají být fotky 10x15, pak si myslím, že uz vyhoví skoro každý. a k té stabilizaci, to je velmi individuální, někomu se třepou ruce, někdo nedokáže domáčknout bez pohnutí foťákem, světelné podmínky (čas) atd...
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 12 lis 2011 12:52

To ďaur . No právě v tom je to pravdivé cos napsal , kvalita čipu APS-C je nesrovnatelná s pidi čipem z UZ . Nebudu řešit technické parametry těchto čipů ty jsou jasné, Pro fotečky 10X15 je vhodný každý kompakt , prakticky v jakékoliv cenové relaci, ( jeden mám doma samsung D75 ) ten samsung NX11 se zdá býti dobrý díval jsem se na recenze.Jenom že dobrá fotka začíná na rozměru 13X18 , stačí i 18X24 , větší jíž nedělám a tam již začíná s kodíkem problém .Pokud jde o UZ tak si opravdu myslím že ten zoom 30X je opravdu již na úkor optické kvality . Jsem z kinofilmu zvyklej na pořádnou mašinu , praktika , zenit, tak mě větší rozměr těla nevadí (pokud jdu fotit tak fotím a netahám kompaktík po kapse ale mašinu na krku) . Právě proto mě celkem sedl ten fuji HS20EXR (taky je to otázka finančních možností) škoda že má tak prďavej čip, Počkám jak se situace vyřeší (pokud budou volné finance ) a pak si pořídím místo kodíka Z740 něco jiného(ten má jenom 5Mpx a tak již sou problémy s výřezem , třeba pořádně komponovat na max rozměr pole , když se to daří ;) ).Mám již 67 let a tak moc nevzrušuji :D . Možná že sem dá něco do placu " mihla2 " . ;) penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 12 lis 2011 16:36

ještě k té stabilizaci - v příloze je kohoutek na max. zúm z kanona s5is, z ruky, ale je tam stabilizace v objektivu...
a jen pro pořádek: mám o 2 roky méně, čekám jestli přijde samsung s novým modelem. i když pokud je pravdivá informace o 60 mpx rawu, tak nevím, nevím, jestli bych do toho šel.....
Přílohy
img_0087_k.jpg
img_0087_k.jpg (282.67 KiB) Zobrazeno 12130 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 72 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/4
ISO: 80
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon PowerShot S5 IS
Exposure bias: -1/3 EV
Metering mode: Center-weighted average
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 12 lis 2011 20:33

To "ďaur " tak jsme vlastně věkem kolegové ;) prostě mladí kluci co si hrajou. Jen ať nám to ještě dlouho vydrží ( to hraní). Jinak je jasné že nejlepší stabilizace je optická v objektivu o rozsahu asi 4EV. A na statické snímky stativ a vypnout stabilizaci. Dneska jsem byl na letišti a tak jsem cvaknul pár snímků. Kodík nemá stabilizaci žádnou. penzista
Přílohy
100_8081.jpg
Pilot Akrobatu, taky důchodce
100_8081.jpg (694.91 KiB) Zobrazeno 12122 krát

EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 17.5 mm
Čas expozice: 1/750 sec.
Clona: F/4
ISO: 80
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
100_8089.jpg
ZLÍN-AVION Akrobat special ,
100_8089.jpg (431.21 KiB) Zobrazeno 12122 krát

EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 13.7 mm
Čas expozice: 1/750 sec.
Clona: F/4.5
ISO: 80
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 13 lis 2011 07:35

Avionik:
"...Kodík nemá stabilizaci žádnou..."
v minulosti třeba kinofilmové jsme taky žádnou neměli, ale hodí se pro případné delší časy a je skoro jedno, jestli je na senzoru či na objektivu... :)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 13 lis 2011 10:37

Avionik, ďaur: Šoupu nohama, oči sklopené. Je mi jen 58.... Tak přidám jen dvě poznámky.
První: Dodávám pro mladší. Jak uvedli pánové přede mnou. Fotili jsme bez stabilizace. Negativ většinou 17 a nebo 21 DIN. To je 50 a 100 ISO. Někdy se sehnalo 27 DIN = 200 ISO a to bylo vše....A šlo to taky. Ale těch 27 normálně šumělo tak....darmo mluvit. Tak nám dnes to malé použitelné ISO zase až tak moc nevadí. Umíme s tím pracovat. A že to jde doložili pánové i na zde přiložených obrázcích (jasně, dobré světelné podmínky). Jen upozorňuji na to, že ty předložené obrázky nejsou nijak rozpatlané a přepočítané. To rozpatlání a přepočítání je vlastností všech dnešních kompaktů.(děkuji, nechci). Co už není na těch fotkách patrné (díky práci s hloubkou ostrosti), ty fotky jsou ostré i v rozích. To u setových "skel" moc často nevidíte. U EVF je prostě kvalita objektivu optimalizována na možnosti čipu. U 4/3 a DSLR můžete vesele optimalizovat taky, žádný problém.Teda jestli máte volných tak 100 000 Kč.
No a podruhé:
"" od ďaur » 10 lis 2011 08:20
Avionik:
"...snad možná Fujifilm HS20EXR pokud pominu ten hroznej 30 ti násobný zoom..."
docela mě to zajímá - je tak obrazově špatný, nebo vadí to 30x? pokud to 30x, tak snad nemusím využívat celý rozsah ""
Podle mne nejde až tak o to jestli je ZOOM 30, 50, 100 a nebo jen 5. To číslo je jen popisem rozsahu. Zajímá mě přece co nejkratší ohnisko. Dnes běžně 28, no a pak to nejdelší. I to ale samo o sobě nic neznamená. Ten objektiv musí samo sebou dobře kreslit i v rozích, dosahovat dobré světelnosti.... Zlepšení každého parametru znamená nárůst výrobní ceny.
V každém případě mám zájem o co největší rozsah v rámci všech ostatních slušných parametrů. Proč se tomu bránit? Osobně použiji i metr, dokážu si s tím poradit. Bez problému se zvládá půlmetr. A na druhé straně 21 mm by bylo taky pěkné. Co na tom, že opticky je zajímavý rozsah 50 - 100 pro přirozenou fotografii. (oko má přirozené vidění cca 50 mm)
Jestli dokážou vyrobit objektiv pro EVF v uvedených parametrech, to znamená, že úroveň parametrů odpovídá schopnostem čipu za slušnou cenu, tak proč ne?
Jestliže v tomto tématu hledám něco s kvalitnějším výstupem = větším čipem, zároveň očekávám, že při přiměřené ceně a odpovídajících parametrech bude ten ZOOM někde kolem 10. Vše navíc...paráda.
Jestliže budu chtít ultrazoom pro DSLR, bude to neovladatelné hovado za řádově statisíce. Zase předpoklad odpovídající kvality možnostem čipu.
Shrnuto, vzdát se možnosti použít 800 mm jenom proto, že nám to připadá pocitově moc, není příliš rozumné.
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod dluhos » 13 lis 2011 11:41

Jen tak pro pořádek. Bývalo ORWO NP15, čili 15DIN, což je 25ASA(ISO), 21DIN = 100ISO, 24DIN = 200ISO, 27DIN = 400ISO. Každé zvýšení DIN o 3 stupně znamená zvýšení ISO na dvojnásobek.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 13 lis 2011 13:06

dluhos: Omlouvám se. přepsal jsem se. Je dobře že jste to doplnil. To orwo jsme kupovali v NDR...ještě doplním.
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 13 lis 2011 18:43

To "dluhos " Safra tade jsme se sešli samí mladí klucí :) , ale to byla dřív paráda (mokrý proces) a ten ORWO NP 15 krásnej film na focení pérovek a grafik (v testu měl kolem 150 čar na mm podle vyvolání) . Jinak celá řada ORWO byla dobrá sice se úplně nevyrovnala Agfě a Ilfordu ,Ono to bylo opravdu o něčem jiném , kvalita vvýstupu se dala poměrně snadno volit kvalitním negativním materiálem (což dnes s čipem nejde ;) .Optika měla většinou dostatečnou rezervu, ;)
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 13 lis 2011 20:23

To "mihla2 " Musím uznat že jsem během této diskuse pochopil o co ti (kolego) opravdu jde a musím se co nejvíce přiklonit k tvému názoru. Co se týče toho hrozného 30x zoom tak to je špíše takové upozornění že většinou výrobci za honbou prodejnosti musí s něčím novějším ven, ale pokud je to snížením optické kvality v celém rozsahu zoomu tak je to špatné , pokud by došlo ke snížení kvality na konci dlouhého rozsahu tak by to nemuselo zase až tak vadit . Jasně já bych taky chtěl dobrou EVF s drobet větším čipem a vyváženou optikou za rozumný peníz ( dejme tomu na začátku cen levných DSLR se seťákáma ). Ono by vůbec bylo dobré porovnání opravdu dobrý EVF ( kompakt ) s levnou DSLR. ;) penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 14 lis 2011 07:35

Avionik:
"...Ono by vůbec bylo dobré porovnání opravdu dobrý EVF ( kompakt ) s levnou DSLR..."

mno, myslím si, že porovnávat výše uvedené lze jen do velikosti fotky snad a5 (je to jen moje domněnka, nezkoušel jsem). další věcí pak je, co to je "opravdu dobrý evf". domnívám se, že pokud čip nebude aspoň dvojnásobné velikosti proti stávajícímu (1/2,33"), pak levná dslr vždy zvítězí (u větších fotek) s jasným náskokem. jenže pak by už asi nešlo o malý kompakt.
cvičně jsem si otevřel ukázkový obrázek z kanonu sx40 za 10.500 kč: http://www.megapixel.cz/canon-powershot-sx40-hs#dia-8
neumím hodnotit nějak zasvěceně, ale připadá mi v některých místech hodně "rozpatlaný". ale zobrazení velikosti běžné pohlednice je dobré.....
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 14 lis 2011 09:50

No právě , a jsme u toho co hodnotit . Je jasné (a to platilo i dříve ) že na velikosti snímacího média záleží (taky se dříve těžko dalo srovnávat kinofilm s středním formátem) , on ten pidi čip je opravdu nevhodný na pořádnou EVF s přijatelným zoomem tak třebas 15X ( 24-- 380 a nebo i do 500 pokud tam bude určitá kvalita s dobrou optikou a dobrým procesorem na zpracování snímku), Jenomže marketing výrobních firem jde jinou cestou a stím asi opravdu nic nenaděláme pokud se to prodává tak jak to včíl s EVF je . Právě proto čím dále tím více souhlasím s -- mihla2-- .Pokud bych byl krajinář tak bych se musel opravdu podívat po jiném stroji. Ale pro široké použití je právě EVF dobrá ( pořádné tělo , dobrý rozsah zoomu a přiměřená kvalita výstupu ) , nemám moc rád všeobecné označení kompak ( ten má být malý co se strčí do kapsy ) ale to co nosím na krku je opravdu již jiný stroj a nezáleží jaký značky .Pokud bych chtěl jít za opravdovou kvalitou :) tak bych musel prodat auto a garáž :D . penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 14 lis 2011 18:33

Avionik:
"...No právě , a jsme u toho co hodnotit.....Ale pro široké použití je právě EVF dobrá..."
vidím to tak, že hodnotit je potřeba v okamžiku, kdy si chci pořídit novou mašinku, jinak to nemá smysl - respektive je to zbytečná ztráta času. a tehdy by se měl adept rozhodnout, co vlastně chce - těch požadavků či podmínek může být docela hodně, asi je všichni známe, tudíž je zbytečné je tu prezentovat. v každém případě, pokud je to aspoň trochu finančně možné, je dobré (si myslím) mít např. krom zrcadlovky ještě "něco menšího", protože ne vždy mám náladu tahat se se štrachadlem když jdu třeba jen na procházku - bez cíle. ultrazúm kanon s5is mi vyhovuje a dokud bude fungovat, tak se ho nechci zbavovat, stejně tak, jako maličkého ixuska (dostal k šedesátinám), kterého mám při sobě vlastně stále (na spaní si ho neberu :mrgreen: ). samozřejmě pokud jdu s cílem něco vyfotit, tak si obvykle beru zrcadlovku. ta má ale nějaké nectnosti (samozřejmě má i ctnosti), tak čekám, jestli se neobjeví nějaké bezzrcátko, které "by mě zaujalo".
no a ať tu jenom zbytečně nekecám, přidám jeden cvak z procházky (starší)
Přílohy
IMG_0055_k.jpg
IMG_0055_k.jpg (299.32 KiB) Zobrazeno 12190 krát
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 14 lis 2011 21:14

Brána je to opravdu pěkná ;) foto slušné , hlavně že o čem diskutovat :) . Celé toto vlákno založil " mihla2" a jak vidím tak to dopadlo na úrodnou půdu ;) mladí klucí v akci ( 60 +) . Když to vezmu jednoduše poskládám sestavu - tělo Nikon D3100 (asi 11000 ) a objektiv Tamron 18-270 (taky asi 11000) tak mám slušnou sestavu pro běžné použiti (nemyslím na špičkovou práci ) a jsem na zhruba 22000 Kč , což je dost hlavně pro běžného uživatele . No a na druhou stranu je tady možnost pořízení EVF za 2/3 cenu a téměř schodných parametrů ale ta zatím na trhu není . JIstě jsou tade různé bezzrcátkové strojky ale každému se to nemusí pasovat. A o tom ta celá diskuse je ;) . V žádném případě také nepopírám výhodu zrcadlovek a jejich kvalitu. Jsou nám milé ještě z dob kinofilmu a máme je doma schované.penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 14 lis 2011 22:25

Avionik: Tak jest.
Chtěl jsem vložit foto Praktiky FX2 před monitorem s bránou, nepřišel na to jak. Asi jsem ÚB. Tak nic.
Moje S2IS s příslušenstvím mě přišla na taky 20 000 :(
Tak trochu o té kvalitě výstupu. Podle mne.
Obecně na kterékoliv tělo DSLR žádný EVF nemá a pochybuji že mít kdy bude. Jen tu kvalitu nepotřebuji (stále opakuji jak mezek). Jsou další parametry které nelze s EVF dosáhnout. Hloubka ostrosti ( tu moc nevyužívám ), rychlost ostřeni ( katedrála tam stojí 1000 let, neuhne ), šum a tím ISO ( určitá míra mi nevadí )
Tak v těle problém nemám, prostě DSLR je lepší.
Tak dál. Objektiv. Ajaj. Jak stále tvrdím, u EVF je většinou slušně navrhnut k možnostem těla.
U DSLR je to na volbě fotografa. A v tom je ten fígl. Seťák taky fotí, slušně a pokud ho dokážeme správně využít, je výstup za dobrých podmínek asi taky lepší než z EVF. Jenže, To znamená clonu tak 5,6 a víc. Stejně máme rozjeté rohy. Navíc rozsah zoom není dostatečný. Dva objektivy jsou minimum. Již jsem psal, že Tamron 18-270 mne sklamal (testy). Přesto výstup většinou lepší než EVF.
Prostě DSLR je co se týká výkonu a výstupu lepší. Je dražší, trošku větší a těžší a méně pohotový i když při vlastním focení rychlejší.
No a podle mé představy EVF s větším čipem bude o něco lepší. Na DSLR ale stejně nedosáhne. Ale bude mi vyhovovat. Kompromis.
Na okraj. Jezdím po Evropě s cestovkou a cvakám. 35 - 400, jak potřeba a bavím se jak kolegové s DSLR zoufale přehazují a nestíhají. Pak vidím, jak sluneční clonu mají trvale v přepravní poloze, pěkně dozadu. Je to jen móda. (a slunce pálí )
No a ďaur - ten odkaz a " ale připadá mi v některých místech hodně "rozpatlaný". " No právě, přesně to mi na dnešních kompaktech včetně EVF vadí. Proč tam nenechají tlačítko "Laskavý fotograf si to rozpatlá v PC jak sám ráčí". Je to jen vypnutí dodatečné funkce. Žádný problém. Pro procesor ušetří. U SX40 to je míň než u konkurence. Na můj vkus ale stále moc.

A ještě, jak sem vložit obrázek? Prosím.
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 15 lis 2011 07:21

mihla2:
"...A ještě, jak sem vložit obrázek? Prosím..."
Přílohy
příloha.jpg
příloha.jpg (167.19 KiB) Zobrazeno 12174 krát
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 15 lis 2011 09:51

nevšimnul jsem si, že brána je bez exifu, pokud by to někoho zajímalo, tak je to kanon s5is
ostatně stejně jako tato vzpomínka na léto...
"...EVF s větším čipem bude o něco lepší..." - a je něco takového v nabídce? (já jsem nic nenašel, hs20 neberu jako větší senzor :( )
Přílohy
CRW_0437.jpg
CRW_0437.jpg (272.31 KiB) Zobrazeno 12174 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 11.15 mm
Čas expozice: 1/1.4285714285714 sec.
Clona: F/3.1
ISO: 100
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon PowerShot S5 IS
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 15 lis 2011 12:10

Jasně vždy to bude o kompromisu . Včera jsem četl v knihovně testík (DIGI FOTO časopis ) na Canony ( kompakty) a ejhle , jasně tam uvedli že canon patlá a patlá , že starší 8Mpix měl lepší obrazovej výstup (nerozmazával ) něž současné 12Mpix. Prostě výrobci nejdou v pravém smyslu za lepší obrazovou kvalitou ( v obrazovém editoru na PC si to opravdu mohu rozpatlat jak potřebuji ) ale za prodejností . Marketingově je mašinka starší 3let již morálně zastarlá .Jistě lze ukládat v RAWu (když to kompaktík umožní) kde je lepší možnost v postprocesu to ovlivňovat ale většina kompaktíků jede většinou v JPEG a záleží na stupni komprese co dal výrobce do SW aparátku . Stejně většina běžných uživatelů kompaktů to dá do fotolabu na 10X15 max o něco více a nebo se dívá na TV . No a ti ostatní co je to již drobet zajímá tak si hrajou na PC s fotečkama podle svých možností . Fotíme pro radost . penzista ;)
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 15 lis 2011 22:24

ďaur: "- a je něco takového v nabídce?". No je, psal jsem o tom 8.11.11 23:00 ( na listu 2) Je to FUJI s100FS http://www.digimanie.cz/art_doc-BB4EE1A ... D0127.html a bude nový typ po 1.1.12.
Avonik: "jasně tam uvedli že canon patlá a patlá". Jo jo, patlá, proto """nemám čím fotit""". Jenže asi zapoměli napsat, že to Canonní patlání je jen slabý odvar toho co ostatní patlají vo 106 v čele s paňákem a soňákem....
A to vkládání fotek...zaměřil jsem se na horní řádek, jsou tam okénka ...*, Img, URL.... Asi blbé brejle :D
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

PředchozíDalší

Zpět na Šeptáme do duté vrby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků