Nemám čím fotit

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 16 lis 2011 07:11

mihla2:
omluva: je pravda, že jsem všechno nečetl.
vyhledával jsem u ešopů v současné nabídce, ta fujinka už asi není v prodeji a proto jsem ji nenašel.....
ale upřímně řečeno se mi to zdá hodně velké (a těžké), do toho bych já asi nešel, nx11 se dvěma objektivy má stejnou váhu (teda hmotnost :mrgreen: ), ale samozřejmě výměnné objektivy :(
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 25 lis 2011 21:32

Jaro 12 stále platí, ale....
z prvních informací:
http://www.dpreview.com/products/fujifi ... jifilm_xs1
Co k tomu dodat? Uvidíme až budou kloudné fotky.
Je to stále EVF. Je to posunuto hodně k DSLR co se týká ovládání a to je moc dobře. Kvalitou to preferuje hledáček proti LCD atd.
Co se týče kvality obrazového výstupu, je to ale stále EVF. Ale čip je s dvojnásobnou plochou proti všem ostatním EVF, tak to má zaděláno na přece jen o něco lepší kvalitu ( DSLR pochopitelně ne, ani 4/3 , jak jinak.)
No a cena bude asi kolen 1k doláčů......uvidíme.
Že bych nakonec přece jen měl čím fotit?
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 26 lis 2011 21:41

To " mihla2 " máte pravdu , vypadá to dobře ale počkám jak se to nakonec v praxi uvede , :) penzista
Přílohy
111124fujifilm_x_s1.jpg
111124fujifilm_x_s1.jpg (36.69 KiB) Zobrazeno 12327 krát
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Umbrella » 02 pro 2011 10:55

Avionik: ma pekny rejnoci povrch :idea: :)
Umbrella
 
Příspěvky: 164
Registrován: 19 říj 2011 19:50

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod LudekBrno » 05 pro 2011 16:52

Koukám, že ta potroublá "jakože Lenička" se svým trapným SPAMováním už je i tady :evil:
můj pokus o galerii :-) http://jobfoto.cz
LudekBrno
 
Příspěvky: 39
Registrován: 05 pro 2011 15:53
Bydliště: Brno

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 05 pro 2011 17:29

mám takový "hloupý" zvyk: většinou z přehledu vybírám poslední příspěvky. no a tady ten "antispam" jsem dnes viděl v různých vláknech už asi 6x (nepočítal jsem...)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod pusch » 05 pro 2011 18:21

jobfoto, na to že jseš tady registrovanej hodinu ;)
Uživatelský avatar
pusch
 
Příspěvky: 701
Registrován: 10 zář 2011 21:49

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 12 bře 2012 22:28

Zdar kolegové.
Tak čtvrt rok utekl jako voda a Fuji se prodává. Jak odhadnuto, za cca 18k. V předchozích příspěvcích jsem spíš vysvětloval co a proč postrádám.
Tentokrát jdu spíše do techniky a hned na začátek musím konstatovat. „Nemám čím fotit“.

Z dostupných fotografií jsem moc moudrý nebyl. Není jich moc a za moc nestojí. Nakonec jsem našel stránky http://www.digitalcamerainfo.com Prováděné testy nejsou úplně přesně to co bych očekával. Uvádí ale série totožné kompozice pro celé rozsahy ISO a pro širokou řadu přístrojů. Tak lze velmi dobře porovnávat. Většinou pracují se zcela otevřeným ovjektivem.
A výsledek?

Tak Fuji X S1 zcela propadlo nízkou kvalitou objektivu. Výhoda většího čipu začne převažovat až u ISO 1600. Jenže zatím fotím na ISO 50 a těch 1600 a víc určitě nikdy nepoužiji.
Většina fotek z tohoto přístroje, které jsem našel, je špatně zaostřena a nebo dokonce vykazuje vady v ostrosti. Rohy, nebo většinou levá strana.
Tento přístroj je doopravdy velký a těžký jako DSLR. Perfektní je mechanický ZOOM. Taky řada dalších parametrů je celkem povzbudivá.
Co naplat. Stejně i tento přístroj rozpatlává fotky i na 100 ISO a ten objektiv. Darmo mluvit.

Jestli v dohledné době někdo nepřijde s podobným strojkem, tak zůstávají stále jen ty UZ.
Porovnával jsem tedy Canona, Panasonica Sonku a některé další. Z těch mi vychází nejlepší CANON a to mimo jiné i kvůli SW rozšíření CHDK které neskutečně rozšiřuje možnosti tohoto přístroje. (Mimochodem, velmi dobře to funguje u S5IS, jestli to nemáte, vřele doporučuji. Je to v této kategorii asi vůbec nejlepší přístroj)
Co se týče optického výstupu, je Canon nejlepší. Těsně ho následuje Panasonic. Sony a další, to už je poněkud horší. Všechny ty přístroje ale „patlají“. Nutno dodat, že to patlání je ale už lépe vyřešeno a lze s tím už i dál pracovat.

Tak stále platí co v názvu uvedeno jest.
Prozatím neuvádím typy, srovnávací obrázky a podobně. Předpokládám, že si to najdete sami. Jestli ne, Můžeme do toho zabrousit. Zabere to dost místa.
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 13 bře 2012 06:56

mihla2:
"...Fuji X S1 zcela propadlo nízkou kvalitou objektivu...".."...Jenže zatím fotím na ISO 50...."

jestli tomu dobře rozumím, tak to jsou tvoje praktické zkušenosti, ne citáty z recenzí. trochu mě to překvapuje, protože třeba recenze na tomto servru uvádí:
"...Objektiv obdivuhodně kreslí. Má velmi dobrou kresbu i v rozích a hlavně, má zcela zanedbatelnou barevnou vadu..."
"...Objektiv je doslova skvostný, zpracování obrazu na vysoké úrovni..."
i když tím nechci tvrdit, že tato recenze nutně musí být jediná správná, přece jen i včetně přiložených snímků to zase taková tragedie jak píšeš mi nepřipadá....
můžeš sem nebo někam dát nějaké fotky pro názornost?

"...velmi dobře to funguje u S5IS..."
tak tento kanonek, přestože mám i zrcadlovku, dokud bude funkční z domu nepůjde :)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 13 bře 2012 17:15

Citáty vždy značím jako citát......Takže jsou to mé poznatky.
K foťákům se nedostanu, tak si dělám vlastní rozbory fotek co udělali ti šťastnější co se tím třeba i živí.
O těchto výsledcích zde referuji.
O recenzi p. Nefa.
Nerad bych se ho dotkl. Velmi si ho vážím. Jeho recenze na UZ obecně jsou ale silně poznamenány přístupem zrcadlovkáře. Dohání nedostatky objektivů a nedostatečnou hloubku ostrosti clonou. Má rezervu v ISO. Tento postup pro UZ moc nefunguje. Takto pracuje bohužel většina recenzentů. Bohužel.

A teď k té recenzi fuji pana Nefa. Většina fotek je na clonu 4,5 až 6,4. To bych očekával absolutní kresbu. Je mi líto. Podívejte se na okraje a zejména rohy těch fotek. Tam je zkreslení běžné u objektivů i střední třídy pro DSLR. Logicky pak posuzuje coby "skvostný".
Jenže s UZ díky pidičipu fotíme spíše na to ISO 50 (100) a pak nám moc prostoru nezůstane a musíme jít na "Plnou díru". A to Fuji moc nezvládá. Čistě náhodou použil autor citovaného vlákna pro své testy řady foťáků schéma kdy musel jít na skoro otevřený objektiv. Zajímaví je, že u zrcadlovek si to netroufl a dával cca 8 a víc. Proč asi?
Jeho stránky přímo nabízí porovnání. Tak jsem je využil a výsledkem je mé tvrzení. Panasonic a Canon jsou co do kvality kresby UZ v ploše nejlepší. Ostatní už mírně pokulhávají a fuji je až za nimi. Je stále ale před setovými objektivy pro DSLR.
( u našich starších S2 a S5IS to bylo ještě lepší, co dělat)

Mimo uvedené stránky jsem viděl řadu dalších fotek od dalších autorů. Nešly stáhnout a nebo byly nepoužitelné. V řadě případů měly stejnou stranovou vadu kresby jako je názorně vidět zde:
http://content.reviewed.com/products/14 ... w-full.JPG
Zejména si prohlédněte text vlevo a bavlnky před ním. pochopitelně v rozlišení aspoň 1:1. Na pohlednici to moc vidět není :lol:
A další zase jindy.
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod ďaur » 14 bře 2012 07:48

mihla2:
tak na té fotce z odkazu je to viditelné...... (ale na fotkách z recenze mě to až takové nepřipadlo....)
(obecně: dávám raději přednost fotkám třeba i amatérů na tomto fóru, protože pokud bych si např. měl vybírat foťák podle tzv. ukázkových snímků řekněme na servrech prodejců - záměrně nechci jmenovat, tak bych si asi nevybral......)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod Avionik » 14 bře 2012 12:08

To "mihla2", tak jsem se podíval na ten odkaz a byl jsem v šoku :o , to znamená že je to na po....í , Takže asi máš pravdu " nemám čím fotit ", penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod dluhos » 14 bře 2012 13:43

to mihla2

Možná miliarda lidí fotí a má čím. Co děláte teď?, možná taky fotíte, i když nemáte čím.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 14 bře 2012 22:18

to dluhoš: je to o něčem jiném

ostatní:
"(ale na fotkách z recenze mě to až takové nepřipadlo....)" No právě. Přesně jak dál píšete. Pan Neff fotil tak jak fotil. Viděl jsem to na i řadě amatérských fotek. Koukl, posoudil a šel na další odkaz. Nemám důvod si to ukládat. Teď by se to hodilo. Můžu hledat, je to ale ztráta času. Já to tam viděl a stačí mi to.

Nicméně k tomu Neffovi. Téměř všechny jsou foceny na clonu 5,6. Jen jedna jediná na 2,8. Hned první s náměstíčkem a zelení uprostřed. Tak se na ni koukněte. Je bohužel zcela zdevastována nastavením parametrů. 1/800; 2,8; 400 a i ohnisková vzdálenost není na kraji - 6,1 ale na na 6,8 mm Kombinace vražedná dokonce i pro prezentaci levné DSLR. To ISO už spolehlivě spouští vyhlazovací algoritmy a tím maskuje další chyby. Proč potom ta clona. Čas kolem setiny by to celkem slušně se stabilizací pokryl.
Ale k té fotce. Prohlídněte si v dostatečném zvětšení pravý horní roh, přesněji oblast vymezenou rohem, reklamou KFC, reklamou ČSOB atd (i ohnutý roh poutače na Lidl) Okna čelního domu v této části a pak zejména dům za ním. Vše je mázlé. Jen o málo méně jak na uvedené adrese. Úhlopříčný roh se zelení je na tom o fous líp. Ostatní dva rohy jsou kupodivu zcela OK. Tak to asi hloubkou ostrosti nebude. Ten čas zase dost vylučuje pohyb při cvaknutí. Taky p. Neff fotit umí a takové chyby nedělá. Možná jsem něco opomenul.

No a na dalších fotkách s 5,6 a pod je to v úrovni akceptovatelné. I když třeba sníh v rohu některých a dláždění jiných fotek vypadá jak omalovánky. A třeba na fotce č. 4 jsou čtyřkolky počínaje pátou od motorkáře taky nějak rozmázlý. A to křoví vzadu je slité ( pro změnu levá strana ) Na pravé straně a uprostřed jsou i nejslabší větvičky vykresleny líp. Přitom jsou dál než ty mázlý čtyřkolky. Tak hloubka ostrosti to zase asi nebude.

Pro jistotu ale doplním. Není to špatný foťák. Patří rozhodně v technické kvalitě na špičku v UZ. Akorát, že pro mé požadavky mi připadají minimálně 2 jiné stroje lepší. (pochopitelně ty chyby mají taky.....jen o fous menší) A to za poloviční cenu a menší rozměry. Ty, dle mého "šílené", chyby jsou pro naprostou většinu zájemců pod prahem vnímání. Prostě ten stroj jen nesplnil mé očekávání.
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod karcer » 15 bře 2012 03:06

mihla2: Jsem sice amatér a fotím jen pár let tak nevím jestli můžu Vám starším mluvit do řemesla ale mladá krev má taky názory :mrgreen:
Určitě jste profesionál a víte co děláte...Dokážete porovnávat 30 parametrů jednotlivých fotoaparátů :ugeek: Mě by z toho vyšlo asi něco jako Jáchyme hoď ho do stroje
Ale když to vemu z druhé strany :
Saudek fotí flexaretou a jaký má fotky !
Šibík má na reportáž jen 24/1.4 a 35/1.4 a žádný ultra mega zoomy nepotřebuje.. O ceně samozřejmě nemluvím ..
Při větším zoomu a jen trochu slabším světle s těma hroznejma světelnostma co mají tyhle kompakty stejně v ruce nic neudržite ..Když tedy nemáte stativ
Myslím že jestli chcete kvalitu nic jiného než raw vám nezbývá.Jpeg se může brát v přeneseném smyslu jako když exponujete na automatiku. Prostě fotákům se nedá věřit :roll: Musí zasáhnout něco co má mozek a ne jen jedničky a nuly ..
Čím víc zoomu mají objektivy tak snad tím hůře pro optický výstup..Víme všichni že pevná skla proto mají nejlepší výsledky..
Jak to potom má vypadat výsledek na těch malých plastových krabičkách s těmi titěrnými objektivy světelností kolem 5.6 a 12x a více násobným zoomem ? Vždyť to odporuje přírodě :mrgreen:
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá.
Uživatelský avatar
karcer
 
Příspěvky: 208
Registrován: 26 úno 2012 00:12
Bydliště: Praha + Semily

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod mihla2 » 15 bře 2012 04:59

to Karcer
Taktéž jsem amatér a Vaše názory rozhodně beru. Jen vím co dělám (aspoň teda doufám) Těch 30 parametrů nerovnám já, to dělá excel. To je ale tuší parketa Vás mladých. :lol: Focení je pro mne soukromý koníček a měření, hodnocení, optimalizace a statistika je můj další koníček kterým se 35 let živím. Tak jsem oba koně spojil.
No a výsledky mého "bádání" zde sděluji. Ono mi občas vychází něco jiného než se dogmaticky tvrdí. Snažím se dogmata bořit. A ne na základě pocitů.

A to co píšete počínaje Saudkem a končí " Vždyť to odporuje přírodě" je rozhodně pravda. Jen je to obecně uznávaný názor a já si ho v některých bodech poopravil.

"Jak to potom má vypadat...." Ono když se chce, tak to jde. Všechno se nepovede, někdy je to makačka na bednu... ale výsledky mám. A protože, za Vámi popisovaných podmínek, fotím k plné spokojenosti od roku 05, tak tvrdím že to jde. 7% fotek mám vyfoceno a uloženo na max ohniskové vzdálenosti (jestli se nepletu, tak 420mm)
Stačí mi jpg kvalita. Jen ji požaduji na celé ploše snímku pokud možno rovnoměrnou. UZ mi poskytuje vše v rovnoměrně vyváženém celku. Já si jen kontroluji to vyvážení a ta fuji prostě zaostává v kvalitě objektivu za možnostmi čipu. A fotím prostě jiné věci než jmenovaní pánové.
Rozumíme si?
mihla2
 
Příspěvky: 143
Registrován: 29 zář 2011 21:19

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod FilipR8 » 15 bře 2012 11:10

TO MÁŠ BLBÉ!




mihla2 píše:Asi trochu divné téma. Ale o co jde?
Mám UZ a už pomalu odchází. Tak hledám náhradu....a nenalézám.
V tématu "forum" jsou témata na focení kdečeho, jen schází téma "fotíme všechno" A v tom je ten problém. Fotím všechno a nutno podotknout, že všechno fotí většina fotografů všech úrovní.
Jaké mám možnosti je jasné - od kompaktu po zrcadlovku včetně všech podskupin.
Zdá se výběr bohatý (až moc)
Tak začneme vybírat.
Fotím léta, tak teda zrcadlovka. Bohužel, nechci. Vadí mi výměnné objektivy. Fotil jsem s analogem s pevnými i zoom objektivy se závitem i bajonetem. Už prostě nechci. Ani kvalita FF není na výsledné fotografii pro mne to nejdůležitější. Další výhody DSLR nějak oželím a nebo obejdu.
Zůstává kompakt. Zde je bohatá škála možností. Tak to vezmeme podle vybavení.
Hledáček. S hledáčkem, to znamená foťákem přilepeným ke hlavě udržíme podstatně delší časy než na natažených rukách. A odpadla naprostá většina kompaktů. S +6 dioptriemi i s multifokálními brejlemy na display moc nevidím.
Manuální řízení parametrů - P, Tv, Av a M. Jsou situace kdy automaty selhávají. Bez těchto parametrů to pak moc nejde. A zase odpadly nějaké ty strojky.
ZOOM - dnes už má ledasco. Určitě musí začínat na rozumně co nejmenší úrovni. Na 24 mm ekvivalentu FF se můžeme shodnout. 500 mm je asi horní rozumě použitelná hranice. UZ jdou dál, nechápu proč. Výsledkem je zhoršená kvalita a problémy se světelností. Ale ten zoom požaduji, neb nechci měnit objektivy.
Velikost čipu a počet pixelů. Kompakty mají (obecně) malý čip a o počtu pixelů nechci vůbec polemizovat. Ale snesu to, jak píšu, obrazová kvalita pro mne není to nejdůležitější. Trošku větší by neškodil.
Zpracování JPG V tom vidím u kompaktů asi ten největší problém. Vše je dnes děláno pro režim cvakni a pošli do tiskárny. Fotka 10x15...perfekt, větší rozměr celkem taky. Jenže nesmíte v PC moc upravovat. Všechny kompakty dnes v default nastavení šíleně přežehlují, odšumují a přeostřují. Další úpravy znamenají neodstranitelné artefakty. Bohužel vypnutí těchto fcí není možné. PROČ? Jistě, některé umí RAW. To už ale není pro běžnou fotografii všeho. Rád použiji, ale jen někdy. Tak jsem odmázl i poslední stroje a....nemám čím fotit.

Co dodat. Toto téma zavádím pro postěžování si podobně potrefených. Určitě se mi nesnažte radit co že nechápu, co jen vnímám špatně a podobně. Vím co chci a to není. Když nás tu bude víc, třeba si toho výrobci všimnou (HAHA)
Obrázek
Uživatelský avatar
FilipR8
 
Příspěvky: 12
Registrován: 14 bře 2012 22:15

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod karcer » 15 bře 2012 12:58

Ano pane. Rozumíme si :)
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá.
Uživatelský avatar
karcer
 
Příspěvky: 208
Registrován: 26 úno 2012 00:12
Bydliště: Praha + Semily

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod dluhos » 15 bře 2012 13:25

to mihla2

K čemu je dobré vaše hnidopišství? Podle mě je to boj s větrnými mlýny a ztráta času. Ten váš starý UZ taky není dokonalý. To, co stále dokola kritizujete, stejně nikdo na fotce nevidí a ani nehledá, leda by byl jako vy a kontroloval na monitoru pixel po pixelu. To ale není normální pohled na fotku.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Nemám čím fotit

Příspěvekod pusch » 15 bře 2012 20:43

Vidím to taky tak, jednou jsem si tady ty myšlenky prohlídnul a hned mi začalo přibývat na mailu oznámení o nových příspěvcích... zavčasu to vypnu, tyto diskuze nemám rád, honba za čímsi co může ovlivnit kdeco je zbytečná. ;)
Uživatelský avatar
pusch
 
Příspěvky: 701
Registrován: 10 zář 2011 21:49

PředchozíDalší

Zpět na Šeptáme do duté vrby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků