recenzia na Giottos MT 9251

recenzia na Giottos MT 9251

Příspěvekod Marty » 24 lis 2011 11:10

Všetkým ktorí sa rozhodujú o kúpe statívu a medzi rôznymi značkami si nevedia vybrať venujem túto recenziu na Giottos MT 9251


Cca 15 rokov dozadu som dostal prvý foťák a po ňom aj prvý statív. Foťák bol Nikon FM10 a statív Velbon CX 660 a bol mojím spoločníkom na mnohých cestách aj necestách. Keď som sa začal venovať fotografií trochu serióznejšie, dostal som sa na výšku kde boli uspokojené všetky moje potreby širokou škálou statívov Gitzo a Manfrotto, takže až po ukončení som bol konfrontovaný s potrebou upgradovať môj arzenál na vyššiu úroveň.

Najprv k mojím požiadavkam:
po obstaraní foťáku nikon d7000, so štartovacím objektívom 50mm f1.8D som očakával komplikácie s mojim velbonom, no po obstaraní objektívu 200mm f4 micro som už nemal na výber a musel zainvestovať do robustnejšieho statívu. Fotografujem väčšinou v teréne, do interiéru zabehnem raz začas nafotiť makro zábery alebo osobné projekty. Ked som skompletizoval D7000 s 200mmf4 a našroboval to na Velbon, v mojom klasickom pracovnom uhle (sklon cca 45-90 stupňov) manuálne zaostrovanie prestalo byť temer použiteľné vďaka vibráciám, a šrub na quick release sa nedal dostatočne dotiahnuť. Jednoducho stala sa z fotenia adrenalínová záležitosť ktorú som si s ohľadom na cenu celej výbavy nemohol dovoliť.
V skratke, potreboval som univerzálny robustný statív, s vhodnou hmotnosťou a cenovou prístupnosťou.

Kontakt s predajcom a obchodom:
Na stránku fotofilter.cz som natrafil náhodou počas researchu, ale zaujala ma ich úzka špecializácia na statívy a entuziazmus v promovaní tejto značky(čoho je dôsledkom aj táto recenzia). Pomoc pri rozhodovaní poskytnú pár veľmi dobre snímaných aj nahovorených intro videí, z ktorých si môže aj človek neznalý giottosu urobiť obraz o značke. Po extenzívnom prezeraní a porovnávaní rôznych značiek som sa rozhodol pre Giottos MT 9251 a statívovú hlavu MH 1312. Mám to šťastie že bývam v Košiciach, kde má táto firma osobný odber, takže som si nemusel lámať hlavu s poštou. Na druhý deň po objednaní a potvrdení som sa už viezol domov z dohodnutého miesta s giottosom na zadnom sedadle.

K samotnému statívu:
Technické parametre: váha: 1,55kg, nosnosť 5kg
Obsah balenia: taška na statív Giottos, popruh na statív, statív, náradie na rýchle uvoľnenie alebo pritiahnutie statívových nôh

Neviem inak vystihnúť svoje pocity z tohto statívu ako láska na prvý pohľad. Hneď ako som ho prvýkrát rozbalil tak ma prekvapilo že napriek svojej nízkej hmotnosti je dostatočne pevný aj pri maximálnom roztiahnutí nôh (so zasunutým stredovým stĺpikom, bohate mi dostačuje základná výška). Pre porovnanie, môj starý velbon cx 660 je statív rovnakej kategórie. Hliník, 1,7kg váhy, údajná nosnosť 5kg . MT 9251 je len o cca 200g ťažší (aj s hlavou) a neporovnateľne pevnejší. Môj 2-kilový foťák s objektívom na ňom sedí pevne a ešte aj s rezervou. Keď obrátim stredový stĺpik nadol, stáva sa ešte stabilnejším keďže ťažisko sa posúva nižšie.

Obrázek

K statívovej hlave:
Hlava MH 1312 má nosnosť 6kg. Napriek opakovaným varovaniam som sa rozhodol pre túto variantu. Na viacerých miestach bolo spomínane že táto hlava, aj keď ponúka dostatočnú nosnosť, neumožňuje ľudom s veľkými prstami pohodlné ovládanie, keďže má príliš malé ovládacie šruby. Musím povedať že tento dôvod sa mi zdá byť nedostatočný. Šruby sa mi zdajú byť úplne dostačujúce, takže pokiaľ skutočne nemáte mäsiarske prsty(špeky :) , a zároveň privítate každý gram k dobru, tak tých 130 vám určite bude stáť za to.

Obrázek

Zároveň táto hlava poskytuje dostatočnú nosnosť aby zafixovala môj fotoaparát (2kg spolu s objektívom)v akejkoľvek polohe, a to len za pomoci frikčného závitu, čo znamená že foťákom môžem pohybovať a zanechať ho v akejkoľvek polohe bez fixovania natvrdo fixujúcim šrubom.

Obrázek

Na tomto mieste musím spomenúť že som si vybral variantu so základnou platformou, na ktorú sa fotoaparát musí šrubovať (bez quick release). Tieto vyšsie platformy sa dajú dokúpiť kedykoľvek, pokiaľ zistím že mh 550 je nepostačujúca (predpokladám vo veľmi skorej budúcnosti)

Obrázek

Nakoniec by som už len spomenul len veci ktoré ma trochu odrádzali (určitú dobu) od kúpy a kvôli ktorým som zvažoval drahší model, a to bola absencia výklopného stĺpu. Po dlhom zvažovaní som si však spočítal že s kvalitnou hlavou a opačne polohovateľným stĺpikom dosiahnem v mojej práci väčšinu polôh pre mňa potrebných, a že predsa len tých cca 350g (čo je asi rozdiel medzi verziou bez 3d stĺpika a s ním) mi stojí zato (takisto ako rozdiel temer 50 euro).Pokiaľ ste zvyknutý na sklápacie svorky na nohách, tak na ich absenciu v prospech šrubovacích nôh si zvyknete asi tak za 30 sekúnd.

Obrázek


Sečteno a podtrženo, myslím že za takúto cenu (necelých 70 euro v akcií, s giottos cashbackom dokonca 53) neexistuje na dnešnom trhu takto kvalitná alternatíva. Môj známy si kúpil velbon df50 na amatérske použitie za 50euro, a musím povedať že kvalitatívne to je niečo na úrovni CX 660, jednoducho umelá hmota upevnená okolo hliníkových masívov. Samozrejme, v cene velbonu je už aj fixná hlava, ale to sa dá vyriešiť aj lacnejšími hlavami, a investícia do takto kvalitnej hlavy sa podľa mňa skutočne oplatí. Za cenu 119euro mám profesionálny statív s univerzálnou hlavou, s popruhom a taškou.

a nakoniec video zhrnutie pre tých čo radšej raz vidia ako dvakrát čítajú


Samozrejme, že statív podrobím nasledujúce mesiace mnohým zaťažkávajúcim skúškam, a o jeho prípadné zlyhanie sa čo najskôr podelím. Po testovaní trvajúcom 7 dní môžem tento statív iba odporučiť. Pri použití cable release alebo diaľkového ovládania sa eliminuje aj tých zvyšných pár vibrácií čo tam ostáva.

Pre viac technických informácií navstivte fotofilter.cz alebo svoje pocity hoďte rovno sem :)
Marty
 
Příspěvky: 2
Registrován: 23 lis 2011 18:03

Re: recenzia na Giottos MT 9251

Příspěvekod Marty » 29 lis 2011 16:26

Uf, čo sa mňa týka tak musím povedať že žiadnu, pretože ho nevlastním :)
Marty
 
Příspěvky: 2
Registrován: 23 lis 2011 18:03

Re: recenzia na Giottos MT 9251

Příspěvekod LudekBrno » 05 pro 2011 16:52

Koukám, že ta potroublá "jakože Lenička" se svým trapným SPAMováním už je i tady :evil:
můj pokus o galerii :-) http://jobfoto.cz
LudekBrno
 
Příspěvky: 39
Registrován: 05 pro 2011 15:53
Bydliště: Brno


Zpět na Fotíme ve studiu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků