rady ohledně objektivu

rady ohledně objektivu

Příspěvekod kostrunek » 03 črc 2015 04:02

Dobrý den, začínám s focením a chtěl bych se zeptat na vaše doporučení.

Mám dvě otázky. Co se týče výbavy mám Nikon D7000 a objektivy Tamron SP 17-50 mm F 2,8 XR Di II VC + setový Nikkor 55-200mm f/4-5.6G AF-S DX VR. Ale nejčastěji používám ten Tamron. A k tomu se vztahuje první otázka. Co s tím to objektivem fotit. Jsem opravdu nevytříbený amatér, tak bych se chtěl věnovat tomu na co mám vybavení. Zkoušel jsem s ním makro, mě se celkem líbilo, ale bylo mi to hodně kriticky ohodnoceno.
A druhá otázka je taktéž navazující. Jaký objektiv dále pořídit. Zvažuji zda koupit Nikon 35 F1,8 nebo používat tento Tamron s přiblížením na 35mm a našetřit na Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC. Vím že to záleží na tématu jemuž se při focení budu věnovat, ale zajímalo by mne vaše doporučení.

Děkuji za odpověď.
Petr Kostrůnek
kostrunek
 
Příspěvky: 1
Registrován: 03 črc 2015 03:52

Re: rady ohledně objektivu

Příspěvekod joppe » 16 kvě 2016 13:05

Tiez by ma to zaujimalo, ale odpovedi sa tu asi nedockame:(
joppe
 
Příspěvky: 2
Registrován: 16 kvě 2016 12:07

Re: rady ohledně objektivu

Příspěvekod ladysk » 16 kvě 2016 15:08

tak - skoro po roce na odpověď asi už ani autor dotazu nečeká ... :-)
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: rady ohledně objektivu

Příspěvekod ladysk » 17 kvě 2016 09:26

no když už jste se tady do toho po čase dali ... ta 35 je na makro k ničemu, seťák na reverzu, jak píše Stanley, to naprosto nahradí a ještě si může hrát se zvětšením podle nastavemí mm ... 35ka jako taková - neotočená - tou nevyfotíš nic, max tak mouchu na celém keři :-), nedivím se těm zmiňovaným kritikám... :-)
Revers je už zase focení trochu specifické, sorry, že to píšu jako pro blbý, vím, že to každý tady už zná ... je to spíš na hraní si na větší zvětšení, skládání, vzhledem k HO ap., jde s tím fotit i "venku", ale je to naháněčka... Na běžné focení bych doporučoval pravý makroobjektiv, zase podle motivu nějakou stovku popř. stopadesátku, i bazarovou. Pro začátek stačí třeba i mezikruhy, ale už limitují jakousi vzdálenost ...
Na nespecifickou otázku se těžko odpovídá ...
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: rady ohledně objektivu

Příspěvekod Vierzbowski » 23 kvě 2016 08:32

Znám snad jediný makroobjektiv, který umí opravdové makro - a to je Canon MP-65. Jiné makroobjektivy končí na zvětšení 1:1 což je dost málo. Ideální je tedy použití reverzně nasazených objektivů a to s kratšími ohnisky + dosvícení bleskem, z důvodu nutnosti použití velmi vysoké clony.
Vierzbowski
 
Příspěvky: 29
Registrován: 19 říj 2011 11:02

Re: rady ohledně objektivu

Příspěvekod ladysk » 24 kvě 2016 11:51

No, když pominu jiné menšiny trhu jako např. Laowy ap., tak samozřejmě MP-65 je papírově nejvhodnější - co se týká rozsahu. Použitelnost resp. uživatelská příjemnost je na zhodnocení každého potřeb. Někdy stačí k 1:1 objektivu Técéčko, někomu stačí mezikroužek, někdo používá dioptrické předsádky, řekl bych, že více či méně je to pořád v praxi / na louce / použitelnější než nějaká 18ka na reversu...ale je to opravdu každého věc. Těžko fotit 65kou vážku metr nebo půl od tebe ... nebo i dál. A s dlouhým makrosklem / 180, 200 / plus třeba TC / 1,4 - 2x / jsi pořád na makro hranici 1:1 / zhruba :-) /
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků