Stránka 1 z 1

Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 19:29
od Avionik
Jaké jsou zkušenosti s archivací snímků (fotografií) na DVD- RAM a na pevný externí disk , Jedná se hlavně o životnost dat a jejich čitelnost po delší době . penzista

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 22 lis 2011 12:57
od swisst
Já se držím zásady mít všechno vždy alespoň na dvou místech.
Dřív jsem používal CD a DVD, ale v okamžiku kdy jsem začal pracovat se zrcadlovkou a Photoshopem archivuji také RAW i PSD soubory a to už se na DVD kapacitně nedá, takže archivuji na pevný disk. Jeden mám v PC a jeden externí. Dnes jsou ceny disků takové, že to člověk nemusí příliš řešit.

Důležité ale je, mít v tom nějaký systém, který člověka příliš neobtěžuje a přitom zajistí, že jsou fotky nejen uložené, ale i dohledatelné :D

Kromě toho výsledné JPEG dávám na CD - ale to už je tak trochu navíc. Nicméně takto mám CD od roku 2002 a nedávno jsem namátkou zkoušel, jestli se to dá pořád přečíst. Musím zaťukat - bylo to ok. (používám Verbatim a vždy vypaluju nejmenší možnou rychlostí).

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 22 lis 2011 13:22
od Zdenek_h
S předchozí odpovědí nelze než souhlasit. Naučil jsem se při kopírování fotek do PC udělat ještě jednu kopii na externí disk, která tam zůstává netknutá, zatímco s obrázky v PC pracuji dál. V případě problému (když fotku totálně pokazím) sáhnu pro původní.
Fotky zpracované na CD neukládám, což je možná chyba, nahrávám je na weby - menší množství toho nejlepšího na osobní web http://www.multiweblog.estranky.cz, o něco víc fotek na fotoalba Picasa:https://picasaweb.google.com/home a doufám, že weby budou nějaký čas fungovat ;).
Jako optimální bych viděl uchování obrázků (těch úplně nejlepších) ve fotoknize, jak o tom ostatně píše pan Neff zde:http://www.digineff.cz/art/costim/110719fotokniha.html.
Pár rad pro začátečníky jsem dal dohromady loni, ke kouknutí jsou zde: https://sites.google.com/site/fotonavody/

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 04 pro 2011 12:33
od Avionik
Jak je výše uvedeno tak asi nejlépe na tom jsou pevné externí disky (připojení přes USB) na kapacitě záleží podle množství dat které je třeba ukládat . (160 až 1000 GB ) Cenově to vychází jako nejlepší poměr cena /výkon. Budu si asi muset nějaké ten disk koupit (zatím to ukládám na DVD-RAM ale je to pomalá práce a pokud to tam nedávám průběžně, ale dám to tam jednou za čas, tak zápis trvá několik hodin ) děkuji za příspěvky . penzista

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 04 pro 2011 19:33
od milav
Asi jsem paranoidní,ale fotky (+ zálohy PC) mám doma na externím disku, s fotkami v PC pracuji, další zálohu (fotky + PC) mám v práci a nejlepší + neopakovatelné fotky (svatba apod.) + licence k programům apod. mám ještě na online záloze.
Používám spolehlivý http://www.4shared.com - je tam 10 Gb zdarma a jejich zdarma desktopový program zvládá i synchronizaci. ;)

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 04 pro 2011 20:02
od Avionik
Ale nejsi , to je správné , jak říkají znalci tak se to má ukládati na tři nezávislé úložiště které nejsou v jednou místě ;) . Ale já sem nepořádnejv tomto směru a proto to nedělám , jednou na to doplatím :( . Ale každé to asi řeší jinak podle možnosti ). Ta možnost to ukládati na web je dobrá ale každý tomu zase tak nevěří. Zatím sem to tam nezkoušel ,asi to prubnu . ;) penzista
,

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 04 pro 2011 20:53
od milav
Doporučuji vyzkoušet - osobní data + licence tam posílám sólo v zašifrovaném raru, registrace je jednoduchá a fakt to funguje

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 12:47
od cedli
jj, taky jsem paranoidni, hlavně poté co "zakopl" pevný disk v PC a ja travil nekolik noci obnovovanim a pote likvidovanim spatne obnovených souboru. Pouzivam neco takovehoto http://www.alza.cz/premiumcord-pro-2x-2 ... 249575.htm . Takze data v PC na jednom disku, pravidelne automaticka zaloha pomoci Acronics na druhy disk v PC, pak pravidelna automaticka zaloha na NAS server, no a jednou za cas přesunu zalohy na volny disk. Volných disků mam vic - na data , fotky, system, video.
No a jestli i toto nekdy nejak zklame tak se vracim k hlinene tabulce :(

Jirka

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 05 pro 2011 21:43
od Avionik
Taky je možnost vytvářet fotoalba a fotoknihy ale to je již jiná kategorie a pokud je toho moc tak to stejně zabere dost místa (a to nemluvím o nákladech na pořízení). Takže tady asi cesta plně nevede ale nevylučuje se to ;) . penzista

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 06 pro 2011 10:19
od Vlasta Kašpar
Mno - DVD-RAM je dnes už vzhledem k velikosti fotek asi out... navíc je to pomalé a drahé...
Cenově je nejvýhodnější harddisk. Ten ovšem taky není jistotou, každý disk jednou odejde...
Já to řeším externím USB raidem - 2 stejné disky, obsah je zrcadlen. A holt doufám, že si nikdy nekleknou oba najednou ;)
Navíc poslední cca dva roky mám ještě navíc v PC...

Re: Archivace fotografií na úložné média

PříspěvekNapsal: 20 čer 2018 20:06
od martinek
Ahoj, co se kvality uloženého materiálu na disk týká, na každém disku by měla kvalita zůstat několik let beze změny. Ale co se píše na obalu, nemusí být vždy pravda. Pokud nepočítám výjimku u (*odkaz smazán, prosím žádnou reklamu) odtud máme na disku ve firmě data i s fotografiemi už několik let a kamkoliv sáhneš nepoznáš rozdíl, jako bys je tam vložila včera.