Jak jste se učili, naučili fotit?

Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 03 bře 2017 19:45

Dobrý den,
Ráda bych znovu otevřela toto téma. (To jedno jediné se odklonilo jiným směrem), tak snad nevadí, že jej zde dávám znovu. Takže:
Jak jste se učili, naučili fotit? Co jste fotili, jak jste postupovali atd? Děkuji za jakékoliv názory, postupy, rady a postřehy. ;) Zuzka
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod Alda » 04 bře 2017 07:53

Zdravím Zuzko, nevím co přesně chceš slyšet(číst), pokusím se odpovědět dle tvých otázek, tak jak jsem to měl já.
1) Jak jsem se učil? Pořídil jsem si někdy na konci 70ých let min.stol. můj první foťák(dálkoměrnou Minoltu)
a v antikvariátu pár knížek o focení a začal...
2) Jak jsem se naučil fotit? Do dnes jsem se nenaučil, stále se mám co učit...
3) Co jsem fotil? Dá se říci, že skoro vše co mě napadlo a zaujalo, do dnes nemám vyhraněný styl (a nevadí mi to :mrgreen: )...
4) Jak jsem postupoval? Klasicky, exponovaný film jsem vyvolal a fotky udělal a to vše, dá se říci formou pokus-omyl s pomocí
dostupné literatury...
No a v dnešní digitální době postupuji podobně. Jen je to jednodušší, mám k dispozici internet. Toť vše, nic víc v tom není
třeba hledat, stačí mít otevřené oči a dívat se a fotit a fotit...
Přeji hezký a pozitivní víkend (n)

_DSF0774 (2).JPG
_DSF0774 (2).JPG (85.01 KiB) Zobrazeno 13508 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 23 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/2
ISO: 200
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: X100S
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Spot
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 04 bře 2017 09:02

Ahoj Aldo, děkuji ti za odpověď. (snad nevadí tykaní, jestli ano, tak se omlouvám)
No já mám takový problém, že nevím co mám fotit. Fotky jsou nudné a fádní. A proto tu fotku necvaknu. A to je ta past, kam se dostávám. Nebo to mám zkusit třeba něco fotit, a zkoušet různá nastavení, ale ve výsledku to pořád bude nudný strom, nudný panelák. :?
A to je to, čemu se bráním. Koukám se kolem sebe, jestlli by něco takzvaně nestálo za fotku, co by zaujmulo. Snažím se najít něco hezkého, zvláštního atd. A to se mi nedaří. Už jsem z toho tak "rozleptaná", že uvažuji jít i do kurzu. Ale na druhé straně si připadnu jako idiot. :( Nechci to dělat styl "safari", jako moje kamarádka, co má milioardu nudných fotek, ráda bych se dopracovala, že budu něco fotit, abych věděla nastavení fotoaparátu, fotka byla správně udělaná a měla takzvaně, no jak to nazvat: prostě šmrnc, oslovila. (snad mi rozumíš, špatně se mi to vysvětluje) Ale v poslední době se přikláním postupu, opět vyrazit ven, a fotit, sice nudné fotky, ale jinak se dle mého fotit prostě asi nenaučím. Proto jsem se tu ptala, jak tu ostatní začínali, jak postupovali atd. Jinak děkuji za odpověď. (n)
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod Alda » 04 bře 2017 13:18

Zuzko tykání mi nevadí, jsem zvyklý si tykat z lezení, tam jsme si všichni rovni, bez ohledu na pra-věk a titul :mrgreen: .
Myslím, že ti rozumím, co se týče tvého fotostavu. Že nemůžeš najít nic zajímavého, co by stálo za to cvaknout. Ale neházej
flintu(foťák) předčasně do žita. Psal jsem výše, že fotit a fotit, ale tím jsem nemyslel napráskat tisícovku fotek za víkend.
Zkus si třeba, když vyrazíš ven, stanovit jen určitý počet snímků. Třeba jen 30-40. Ono tě to trochu zbrzdí a přinutí více
přemýšlet o kompozici, o světle, o námětu, i o tom šmrncu a hlavně aby oslovila tebe pak ta fotografie. Dále by stálo mít
aparát v manuálním režimu a také používat objektiv s pevným ohniskem. Ten také bez možnosti zoomovat, přinutí více přemýšlet
o kompozici. Pokud máš jen zoomové sklo, tak si na něm nastav nějaké ohnisko, např.35mm a celou dobu ho neměň. Tím si potrénuješ
dle mého názoru focení lépe, než na nějakém rychlofotokurzu...
Ze Stanem souhlasím v tom co se týče světla a fotonápadů a že focení portrétů a zátiší je skvělý tréning. Ale v čem s ním zásadně
nemůžu souhlasit je to, že třeba krajina, městská krajina, pouliční fotografie, reportáž se nedá fotit kreativně a bez nápadu. Že je
to jen nějaký bezduchý dokument bez focení, na kterém fotograf nemá zásluhu. Ano, samozřejmě záleží, jak se k tomu postavíš.
Stát na jednom místě, udělat 50 cvaků a jen zoomovat je naprosto k ničemu, to je snad každému jasné... :mrgreen:
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod Alda » 04 bře 2017 16:55

Tak to jo Stane :mrgreen: , já se lekl, že jsi nás většinu dobronáladníků hodil do žumpy fotografických propadlíků... :lol:
Jo, jasně, každý tíhne žánrově k něčemu jinému, jeden má rád vdolky a jiný holky. Zrovna jsme dostali v naší důchodcovské
fotoškole za úkol nafotit portrét. No a já bytostně nemám rád ten aranžovaný, je to krásné (třeba ty tvé) ale schází mi tam
taková ta přirozenost jak světla, tak toho okamžiku. Ale také si myslím, že portrét patří z pohledu žánru k nejtěžší disciplíně.
Takže do školy bude portrét jen typu momentka...
Krajinu fotím rád, i když ji moc neumím. Jako mlaďoch jsem ji maloval a tak k ni přirozeně tíhnu. A také jak se někde v
galerii vyskytne výstava obrazů s krajinami, tož hned tam letím :mrgreen: . Také rád fotím městskou a industriální zástavbu,
různá tajuplná i nevábná zákoutí atd...
Takže milá Zuzano ono je toho co se dá fotit opravdu hodně, jen si vybrat :P . A to jsem nezmínil makro, kam patří focení
jak hmyzu, tak rostlin, minerálů a já nevím čeho ještě. Další možnosti nabízí focení různých živočichů, jak domácích,tak
těch volně žijících atd...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 10:08

Děkuji všem za rady. Až se uzdravím, zkusím to podle vašich rad.
Díky vám, mám odpověď, na to, co jsem potřebovala. Děkuji, děkuji a ještě jednou moc děkuji. (n) Ale je to jediná šance, jak z toho mého všeho ven. Možná se toho asi moc bojím, nebo jdu na to moc vědecky. Ale půjdu na to, jak jste mi tu poradili. Já nemít oboustranej zánět středního ucha a rýmu až k patám u nouhou tak jdu hned! :lol:
Vím, že jsem hrozná, ale já mohu - jsem ženská. :) Hih.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod Alda » 10 bře 2017 11:40

Jo Stane,s tím se nedá, než souhlasit. No a k tomu ještě trochu toho talentu( který tobě neschází) a vidět věci jinak, než je vidí ostatní a
výsledky se dostaví (n) .
No a tobě Zuzko přeji brzké uzdravení a hlavně se neboj, nikdo ti za zrovna nepodařenou fotku hlavu neutrhne :mrgreen: ...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 13:08

Myslela jsem si, že nikdo nic nezkouší, a že všichni všechno sypou hned z rukávu a na výbornou. Myslela jsem si, že prostě zkoušet je něco jako hamba a něco nepovoleného a prostě špatně. Navíc jsem šla rovnou do všech žánrů a myslela jsem si, že to musím umět vše a hned. Nedocházelo mi, že tím zkoušením dostanu to pochopení clony atd. Takže jsem šla na vycházku cvakla jsem krajinu (blbě), cvakla jsem kytku (blbě) a cvakla jsem dům (opět blbě), celou dobu mi nedocházelo fotit třeba jeden žánr, naučit se ho, naučit se vnímat světlo, a co s čím co dělá, hýbe a má vliv. Takže zpomalím, a půjdu na to v klidu a přestanu dělat ty hovadiny, co jsem dělala doposud.
Focení mne baví, je to krásný koníček, ale nevidím ani jeden důvod, byť i jako laik, mít v rodinném albu fotografie, které jsou správně, s minimem chyb, bez přepalů atd.
Jenom jsem na to všechno šla prostě blbě, vím, že nejsem genius, vím že nejsem a nikdy nebudu profesionální fotograf, ale když něco dělám, chci to dělat správně a pořádně. Jenom mi celou dobu nedocházelo, že musím zkoušet, a hrát si s tím vším, že to není prohra, ale cesta k pochopení fotoaparátu a zákonitostí clony, času, isa atd.
Všem děkuji, že jste mi rozsvítili v hlavě.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 14:00

Já kritiku beru jako pomoc. Jsou to rady zkušenějších. Je to něco, co vás posune dopředu.
Nechci fotografie, co jsou špatně, kde máte strom z hlavy, kde nevidíte prokreslené detaily v momentu, kdy fotíte v létě na slunci v průchodu, kde je tma. Chci slušné fotky, správné, tak jak mají být. Nechci přepaly a rozmazané fotky atd. Proč si nevyfotit hustou mlhu, ale tak, aby to vypadalo opravdu jako mlha, a ne jako šedá nevzhledná čmouha? Nejsem profesionální fotograf, nikdy nebudu, ale nevidím důvod, proč nemít slušné fotografie, i přesto, že fotografie půjdou do "rodinného" alba? Chci to dělat pořádně a co nejvíce správně, ne na automatiku a styl safari.
Jenom jsem šla na to prostě špatně, a moc hrr. (je to moje chyba, a neomlouvá mne). Myslela jsem si, že profík to sype z rukávu, prostě každý a že nikdo nic nezkouší a hned vše umí a všemu rozumí.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod Alda » 10 bře 2017 14:52

Zuzko, ne nadarmo sa praví, že nikdo učený s nebe nespadl. Říkáš, že jsi šla rovnou do všech žánrů a cvakla krajinu, kytku, dům a vše blbě.
Já osobně si nemyslím, že by to zásadně bylo až tak na škodu mít těch žánrů i v počátcích vícero. Jen je třeba si rozmyslet co mě v té
krajině zaujalo, že to stojí za smáčknutí spouště, bylo to krásné světlo, atmosféra, nebo něco jiného? Proč chci vyfotit květinu, čím je
zajímavá, barvou, tvarem, nebo něčím jiným? Dům je zajímavý fasádou s neobvyklými štukami, nevšedními okny či úžasným nasvícením
nízkým sluncem, nebo i něčím jiným? Myslím, že tím střídáním žánrů si člověk časem vyhraní téma, které mu nejvíce vyhovuje a je to
dobrý trénink. Hodně fotografů odsuzuje stativ, že je to nepohodlné a kdo se s ním má válčet atd. Já naopak se domnívám, že stativ je
skvělá věc na trpělivost a komponování. Když už ho mám, tak si tu kompozici v klidu vyberu a mám i dost času na nastavení aparátu a pěkně
si vše promyslet. Ale i bez stativu není třeba nikde chvátat (pokud ovšem nefotím sportovní utkání, svatbu nebo válečnou reportáž). V klidu
si objekt tvého zájmu prohlédni s několika míst, zjisti odkud jde dobré světlo, klekni si, nebo i lehni, zda to bude dobré i s podhledu, nebo
vylez na kámen, pařez, nebo něco jiného, zda by to nebylo přece jen lepší s nadhledu. Prostě kreativitě a nápadům se meze nekladou... :P
A jedna z nejdůležitějších vlastnosti fotografa (alespoň dle mého názoru) kromě dobrého oka a nadání je hlavně pokora a trpělivost. Ono v
dnešní příliš kvapné době všichni (tedy asi ne všichni) chtějí vše a pokud možno ihned :mrgreen:. Také nevidím důvod proč by jsi nemohla
mít slušné a hezké fotky do rodinného alba. To není žádná ostuda fotit rodinu. já sám mám v archívu stovky snímků našich pěti vnuček, jednou
budou třeba rády, že je děda zachytil během jejích dětství (fotí je samozřejmě i jejich rodiče :P ). Takže Zuzano foť, zkoušej, uč se a
občas zde něco ukaž, ať vidíme, jak si vedeš (n) ...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 15:23

Aldo,
rybníky jsem fotila proto, protože to tam mám ráda. Má to tam pro mne kouzlo vzpomínky mládí a prostě se mi tam líbí. Problém byl, že na ostrost krajiny jsem dala dlouhý čas, abych dodržela pravidla krajiny - musí být ostrá. A protože jsem trubka, tak se mi snímek rozklepal. A kde je chyba? Fotila jsem na plný manulál, který jsem prostě špatně nastavila. Místo toho, abych to třeba zkusila poloautomatikou prirorita clony. Například. (myslím si, že priorita času není vhodná) ale, a o to mi jde: já to prostě nezkusila. V ten daný okamžik jsem jsem nevěděla z hlavy, kolik udržím z ruky. Aniž by se snímek rozklepal. Prostě jsem to ve své blbosti nezvládla. Je to vše moje chyba a moje hloupost. Fotka kytky, byla prostě jenom tak, ale místo toho aby bylo pozadí rozmazané, jak má být, tak bylo poměrně dost ostré, takže fotka nepůsobila hezky a pozadí odvádělo pozornost od květiny a to je špatně. To vím. Dům byl zajímavý tím, že byl v porostu stromů, vypadalo to, že jsou to jenom stromy, ale když jste se podíval jakoby více, pozorněji, tak jste zjistil, že je za těmi větvemi okno domu. Přišlo mi to hezky záludné. Ještě jsem takhle fakt maskovaný dům-chatu neviděla. :lol: Ale pachatel se vrátí na místo činu, a zkusí to znovu, odzkouší, co si může dovolit, ale tentokrát to bude zkoušet, do té doby, dokud to nebude dobré. Aspoň dobré a dobré je za 3.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 15:36

Jinak já se nebráním různým žánrům, ba naopak, ale nešla jsem do hloubky a neučila se postupně, pomaličku, po krůčkách. Chce to více se tomu věnovat, a zkoušet to, dokud to nebude aspoň na trojku, jít do hloubky, fotky vytřídit, mázlé a vadné smazat (to dělá každý), ale ten zbytek někde uveřejnit, a ne to smazat, když jsem selhala v nastavení, nebylo dle toho, co jsem chtěla já. Ale na druhou stranu, proč uveřejňovat mázlé, špatně udělané fotky, že? Takže to udělám jinak: naberu dva žánry. Architekturu to jest něco, co se nehýbe a třeba sport, děti atd. a něco, co se hýbe. Přijde mi, že jsou to dva pilíře focení. A tyto dva styly prostě "vybrousit" tak, jak mají být. Pro začátek. Pohrát si s tím, abych docílila svého. Aby to bylo tak jak má být, a vyjádřila to, co chci vyjádřit, ztvárnit.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 15:49

Doposud jsem nafotila cca. 500 fotek (dle čísla z fotoaparátu), zbylo mi jich pár. Jedna je kvůli focení portrétu s pomocí přídavného blesku, druhá je fotka jako PF 2017, a třetí oblohy a černých mraků. První fotka je vyloženě technického charakteru, protože něco plánuji do budoucnosti,takže jsem zkoušela, jestli se domluví starý blesk s mým fotoaparátem, a za jakých podmínek a za jakého nastavení, ano, jde to, ale hodně omezeně. :lol: druhá fotka je dělaná proto, protože hvězdičkový filtr, a otázka: proč bych si nemohla udělat svoji Pf-ku? Takže takový ztřeštěný nápad s kreativitou a bez stativu, focený ze židle místo stativu, a kvůli špatnému světlu, vycházel dlouhý čas. A ta poslední fotka je proto, protože mraky, a tak nějak se mi to líbilo. :lol: a já si musím aspoň jednou prostě cvaknout. :lol:
Takže to je jediné, co mi zbylo z asi 500 fotek. Zbytek je po neúspěchu smazaný. :roll:
Ale polepším se. K první fotce se vrátím, protože už mám stativ a dálkovou spoušt. ;) koupený úplatek čokolády, pro mého syna, který se moc nechce fotit :-) a můj neukojený nápad a chuť mu udělat hezký portrét.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 16:03

Stanley 900 píše:Já, jakožto dříve více kameraman, bez stativu na některá témata ani ránu, dokonce záběry z kamery bez stativu
se považovaly za amatérizmus, dnes je to zase jinak díky různým seriálům, kde je "akční" kamera... :)

Problematické je někdy reportážní téma, kde se musí rychle rozhodovat a nedá se to vrátit, například svatba .)

Dej sem nějakou ukázku když tak, konkrétní téma :)

Joo, to už jsem poznala taky. Hořce popálená vlastní blbostí. Jojo,už mám malý stativ Velbon EX-440 je malý, ale já mám malou zrcadlovku. Canon eos 100 plus seťák. ;)
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 16:07

Stanley 900 píše:Ty fotky jak píšeš, jsi sem asi chtěla dát a nepodařilo se?

Jsou v druhém PC.:-) Já jsem nyní v posteli s moribundusem. Ale že jste to vy. Tak je posbírám. ;) Je mi jasné, že dostanu, ale kritiku uvítám. Když vydržíte, tak vám odměnou bude unikátní zvětšená blbost. :lol:
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 16:18

Tak tady je péefka. hvězdička je dělaná pomocí filtru, a nešlo mi ji umístit do špice. I když jsem zkoušela přes vyvážení bílé udělat opravdu bílou, tak mi to přišlo nakonec takové studené a nepřirozené a z dvou fotek, vybrala nakonec tuto.
Přílohy
Péefka.jpg
Péefka.jpg (115.73 KiB) Zobrazeno 13381 krát
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 16:31

Tak a medvěd: Tady mi šlo o modrý nádech při portrétu. ze začátku jsem ten modrý nádech nebyl zachycen. Naštelováním času, a nastavením přídavného blesku na druhou lamelu se nakonec zachytilo aspoň toto. Chtěla bych to na portrét. Syna už to nebavilo, vždy se mi pohnul, nedočkavé dítě, tak jsem musela použít medvědy. Ale šlo mi o ten modrý nádech a zjistit, zda to lze vůbec zachytit. Líbí se mi to. Ano jde to, ale hodně omezeně a na vycházel mi dlouhý čas, kerý se špatně držel z ruky, židle trošku pomohla, ale zase byl problém se schováním druhého blesku. Blesk musí být poměrně blízko, asi už nemá takový dosah. Takže z toho důvodu jsem musela useknout vpravo ocásek. Ale už mám stavtiv, a zkusím to ještě jednou. O chybách vím: fotka se trošku klátí, vlevo je vidět lem přehozu, musela jsem je otočit, aby nerostly lemy z hlavy uprostřed snímku. Byl to pro mne celkem oříšek. Neměla jsem stativ, nehrozilo více experimentovat. Proto jsem psala, že se k tomu budu ještě vracet.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 16:34

VYdržte, foto je moc veliké, musím jej zmenšit. Foto se nenahrálo.
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 16:47

Tak a ten slíbený, již zmenšený medvěd.
Přílohy
medvěd.jpg
medvěd.jpg (2.42 MiB) Zobrazeno 13369 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 48 mm
Čas expozice: 8 sec.
Clona: F/20
ISO: 100
Použití blesku: Flash fired, compulsory flash mode
Model: Canon EOS 100D
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Spot
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Re: Jak jste se učili, naučili fotit?

Příspěvekod ZuHud » 10 bře 2017 16:49

Stanley 900 píše:Pěkné :)
Škoda, že není ve fotce EXIF, data o nastavení foťáku, tam by se zjistila například použitá clona - clonové číslo ;)
Jinak nastavení barev se koriguje v editoru z RAWu k obrazu svému, takže to není problém

Já korigovala přes fotoaparát, vyfotila a zvolila manuální vyvážení bílé, ale nevypadalo to hezky, proto jsem zvolila tuto fotografii a udělala to takhle. Bílé to bylo, ale nevypadalo to hezky, bylo to takové prostě studené. Tak jsem šla do barvy svíčky.
Byl to takovej praštěný nápad, na originální péefko. Hvězdička měla být umístěná na špici toho stromečku, jenže výškově se to opravdu nedalo. Vycházel kvůli tmě dlouhý čas, a hrozilo roztřesení snímku, což se i stalo. Byla jsem nucena fotit ze židle a nějak to aspoň trošku spasovat ten nápad dohromady. Vrtala jsem se s tím aspon 3 hodiny :mrgreen: aby to dopadlo aspoň takhle.
Naposledy upravil ZuHud dne 10 bře 2017 16:54, celkově upraveno 1
ZuHud
 
Příspěvky: 39
Registrován: 03 lis 2016 17:51

Další

Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků