Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod Malina » 04 črc 2016 12:06

Ahoj, zajímá mě jedna věc. Jak jste se naučili nebo učíte fotit? Zapsali jste si nějaký kurzy nebo jste prostě začli fotit? Nebo jste třeba četli jak je to na webu nb ještě něco jiného? :)
Malina
 
Příspěvky: 12
Registrován: 24 kvě 2016 13:55

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod ODSakEda » 04 črc 2016 17:19

No je mi přes 50 a tedy je jasný že tehdy ještě nebyl nejen internet a navíc za hluboké politické totality se nekupovalo, ale schánělo :twisted: (a to i mnohé potraviny...), tedy sehnat fotoaparát, natož zahraniční značky krom USSSSSSSSR..., navíc tehdy s vejplatama 800-1600/měs, nebyla prd...el kooor pro študáka z dědiny :-(

"Naštěstí" zahynul v autě můj tata :-( a já ve 12-ti nečekaně zdědil tzv. dvouokou zrcadlovku Flexaret a zvětšovák a příslušenství. Moc mě to nebavilo neb výsledek nezkušeného, navíc děcka, byl loterie a vždy jsem něco zvoral a přes obléhání koupelny - jakožto tmavé komory..., byly výsledky nedostatečné!... :-(

Pak se zabil mamčin druh :-( A opět jsem zdědil fotoaparát - tentokrát tzv. jednookou zrcadlovku Zenit TTL s 50mm objektivem a integrovaným expozimetrem :-) To jž bylo zajímavější, neb jednak na matnici bylo konečně vidět přesněji a zřetelněji co vůbec fotím a dalo se i přesněji ostřit s kontrolou fázovým posunem i když jen ručně 8-) Tedy kompozice i expozice byla radostná a dobrá (jen trochu víc fotil a do strany než jsem viděl v hledáčku...)

Dokonce jsem si ze střední školy půjčil "Fotopušku" -tuším cca 500mm pevný objektiv made in USSSSSSSSSR. Paráda! Konečně zvířata - zejména ptáci, nebyli jen malá tečka navíc v zašuměném obrazu z Fomapanu...

Po převratu se současně začaly objevovat i zahraniční značky a 1. DIGItální kompakty a člověk mohl za ještě nekřestanské peníze a při nic moc kvalitě, chyby v živém! náhledu i vzápětí p exponnování, korigovat a učení šlo rychleji.

Hodně mi pak dala diskuse u piva s podobnými nadšenci a později pak diskuse na internetu, kde mě kritika vyčetla všechny moje amatérské chyby (jako středová kompozice a pod...). Ale i výtvarka již na ZŠ! Estetické cítějí je talentová věc, blbě se učí.

A také mi pomohly odborné weby a výklady i pro lajky - jako i tento web digineff.cz :D
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod bmx » 04 črc 2016 18:50

Paměť narušená, fotopuška měla dva objektivy, Helios 2/58 a Tair 4/300... :lol:
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod ODSakEda » 04 črc 2016 19:16

bmx píše:Paměť narušená, fotopuška měla dva objektivy, Helios 2/58 a Tair 4/300... :lol:
jojo je to možný, už je to pro mě hooodně dávno a od té doby šlo do hlavy přehrše všelijakých info..., ale mělo to skoro půl metru a vážilo to 2kg? a připadlo mi to po té padesátce jako šíleně dlouhý ohnisko ;-) A jmenovalo se to "puška" nejspíš proto, že k tomu v kufru byla sklopná a odnímatelná kovová pažba 8-) http://www.pixelvalley.com/forum/img/us ... %20640.jpg
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod bmx » 04 črc 2016 19:23

Měl jsem ji v roce 1978.... :roll:
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod josef38 » 05 črc 2016 06:22

ODSakEda píše:Paráda! Konečně zvířata - zejména ptáci, nebyli jen malá tečka navíc v zašuměném obrazu z Fomapanu...

Že by až tak? Fomapan jsem používal také a jeho zrnitost záležela na použité vývojce a hlavně pečlivosti vyvolávání. Každá značka filmu vyžadovala svoje, těžko se mohl koupat v univerzální vývojce, ostatně jako každý jiný film. Ovšem o zašuměném Fomapanu slyším opravdu poprvé! :lol:
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14830
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod ODSakEda » 05 črc 2016 14:39

josef38 píše:
ODSakEda píše:Paráda! Konečně zvířata - zejména ptáci, nebyli jen malá tečka navíc v zašuměném obrazu z Fomapanu...

Že by až tak? Fomapan jsem používal také a jeho zrnitost záležela na použité vývojce a hlavně pečlivosti vyvolávání. Každá značka filmu vyžadovala svoje, těžko se mohl koupat v univerzální vývojce, ostatně jako každý jiný film. Ovšem o zašuměném Fomapanu slyším opravdu poprvé! :lol:

Je to možné, pubescentní amatér + jak píšeš - univerzální vývojka :-( Jsem ani netušil, že se dá koupit, ehm tehdy vlastně spíše jen sehnat!..., i jiná :shock: Navíc na pohybující se faunu jsem použil ISO200 a vyvolávání doma v koupelně..., asi nebylo ideální :-( Tedy svůj díl vny jistě mám, ale žeby až tak???

Moje výsledka byly přibližně takovéto: https://scontent.cdninstagram.com/t51.2 ... OA%3D%3D.2 a často krom chlupů a prachu byl sem tam drop out i vetší flek... U čtyřstovky pak cca takovéto: http://johnmcd.zenfolio.com/img/s9/v16/p1452053179.jpg Jenže zde jsou velké objekty, ale hejno špačků ve vinohradu z dálky a jen z 50-ky/35mm, byly jen tečky v zrnu filmu skoro zanikající :lol: :-)) ... Až budu doma něco svého nascanuji pro zajímavost.
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod josef38 » 06 črc 2016 05:21

ODSakEda píše:Je to možné, pubescentní amatér + jak píšeš - univerzální vývojka :-( Jsem ani netušil, že se dá koupit, ehm tehdy vlastně spíše jen sehnat!..., i jiná :shock:

Tak doufám, že si děláš jen legraci, protože použít na film univerzální vývojku a po neúspěšném vyvolání film FOPAPAN zatracovat a tvrdit, že je "zašuměnej", tak to mi k Tobě nějak nesedí.
Touto vývojkou bys zrovna tak "zneuctil" i ten ILFORD ale i KODAK, nebo co jsi to za hluboké totality, v nedůvěře k Fomě ještě sháněl! :o
A za této doby byl Fomal, nebo Atomal a mnoho jiných jemnozrnných vývojek, ale i Rodinal běžně k sehnání. Stačilo si jen zajet do některého většího města. V těchto letech jsem kteroukoliv ze jmenovaných vývojek kupoval zcela běžně i v Příbrami. Vůbec nebylo třeba podobné vývojky shánět, jak píšeš. A o Praze ani nemluvím.
Nehledě k tomu, že se tehdá velice dobře kupovaly chemikálie a mohl jsi si namíchat třeba i ID11, nebo jakoukoliv jinou vývojku.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14830
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod ODSakEda » 06 črc 2016 08:59

Hele já nevím, jakou jsem v pravěku - v mládí (12 let) za socíku, použil vývojku, tehdy prostě byl v obchodě jen sýr tvrdý a měký a né Leerdamer a Lamembert a pod. výběr, nebo víno bílé či červené..., chleba a rohlíky a mlíko... Dnes je výběr , že netuším naopak pro velký výběr co koupit... Tedy vím, ale déle musím vybírat...

Možná ve větších městech a profíci věděli víc i se snáze dostali k jiným značkám i za socíku, ale na dědině na jihu JM mezi kozou a prasetem..., jsem byl rád za zděděnou nebo sehnanou vůbec..., prostě vývojku... Podobně lidi kupovali tehdy nemrzku zn. Fridex a dodnes nemrzkám různých značek mnozí starší říkaj fridex... Bába říká i RedBull-u sódovka... :lol:

Tedy že v tom je možná Fomapan nevině, jsem ani nemoh tušit! A kde bych se to i dozvěděl? Z Mladého Světa??? :lol: Tam bylo jen politikum... :-( Fotil kolem mě málokdo, spíše byli lidi s fotoaparátem za exoty..., podivíny... Pro pohraničníky jsem byl zase podezřelý potenciální špión :D Jednou mi chtěli vytáhnout negativ ze Zenita u nádraží :-( (12-ti letýmu děckovi!...)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod ladysk » 06 črc 2016 09:02

a dovoz z NDR..? Krom chemie a objektivů jsme z Žitavy /vlakem z Hradce do Liberce, pak kousek po přesednutí, tj. několik minut hrůzy z celníků - zpátky s Pentaconem 200 kdesi v kabele / vozili Orwa, pro obyčejná focení postačující... tuším od 16 do 27 ASA, kazetové i velkometrážní , doma se převíjely do kazet... i kazetové vycházely co si pamatuju zhruba na polovinu Fomapanů 21, dalo se " víc cvakat " ... a i kratší návin byl někdy vhodný... nemusela se "šetřit" půlka filmu " na příště " :-)
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod josef38 » 06 črc 2016 09:17

ladysk píše:a dovoz z NDR..? Krom chemie a objektivů jsme z Žitavy /vlakem z Hradce do Liberce, pak kousek po přesednutí, tj. několik minut hrůzy z celníků - zpátky s Pentaconem 200 kdesi v kabele / vozili Orwa, pro obyčejná focení postačující... tuším od 16 do 27 ASA, kazetové i velkometrážní , doma se převíjely do kazet... i kazetové vycházely co si pamatuju zhruba na polovinu Fomapanů 21, dalo se " víc cvakat " ... a i kratší návin byl někdy vhodný... nemusela se "šetřit" půlka filmu " na příště " :-)

Jo jo. Také jsem vozil ORWA. Ale jen proto, že tam vyšly levněji. Vzpomínám si, že u nás kinofilm 15 DIN ORWO, neuloženej v kazetě stál 10.- Kčs.
Když jsi koupil metráž, bylo to ještě výhodnější a jak správně podotýkáš, člověk si ustřihl jen tolik, kolik potřeboval a neměl nutnost zbytečně doplácat všech 36 snímků. Rodinal jsem ředil 1 : 50 a použitý jsem vyléval. Cenově se nevyplatilo ho skladovat. Navíc se zachovala opakovatelnost vyvolávání bez nutné redukce času vyčerpáním vývojky.
Přílohy
ORwo-Filme.jpg
ORwo-Filme.jpg (217.99 KiB) Zobrazeno 11399 krát
Naposledy upravil josef38 dne 06 črc 2016 09:29, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14830
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod bmx » 06 črc 2016 09:25

Používal jsem léta fotorukáv, nejen pro zavádění filmu do tanku, ale i na ustřižení exponovaného filmu, s několika políčky, které jsem potřeboval...práce pro noviny jako externistu mě bavila, fotil jsem jak pro okresní, tak krajské noviny... ;)
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod josef38 » 06 črc 2016 09:32

bmx píše:Používal jsem léta fotorukáv, nejen pro zavádění filmu do tanku, ale i na ustřižení exponovaného filmu, s několika políčky, které jsem potřeboval...práce pro noviny jako externistu mě bavila, fotil jsem jak pro okresní, tak krajské noviny... ;)

Přesně tak! Já používal skříň, do které jsem se nechal zamknout. :D
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14830
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod ODSakEda » 06 črc 2016 09:43

Jo, z NDR jsem si jednikrát v životě dovezl malou zásobu (kde bych na to vzal jako student, navíc axistoval bezcelní limit a pak!... hlavně papírování i placení nesmyslných % z ceny..., i výměna Marek byla také limitována...Existovalo něco jako 100%!!!... nabídková valutová povinost a jen limit na vycestování a bony pro pracující venku, kdy museli 100% vyměnit za kč max tak za bony vše za státem monopolně diktovaný kurz...) ORWO negativ i papíry.

Jedinkrát proto, neb z jihu JM je to daleko a navíc to bylo pouze se školním výletem, neb i do DéDéeR jsme muslei mít jakousi doložku a vyřizovali to tejden dva dopředu... + výměna valut s limitem... Ostatní žáci doslova pašovali trička!!!... Měli jich na sobě i 15ks, spocení jak telata... Neb úplně bez hranic a celnch limitů na dovoz to ani mezi soc. státy nebylo :-(

Za ten stres v autobuse jak z filmu 30 přímadů Mjr Zemana... (např. učitel pašoval v kapse spolužáka!, novou Minoltu, nafotil co nejvíc na ní, trochu ji popatlal i odřel!..., a krabici a účty zahodil a dělal, že je jeho starší... a docela se třepal při celní kontrole, i ten žák, neb ta Minolta byla jistě přes turistický bezcelní limit, navíc zrovna fotoaparáty či spíše fotky, byly v "hledáčku" kontrarozvědky že...), mě to již nikdy nelákalo vycestovat ani do NDR a jinam by mě - synka politického vězně a dědy kulaka, ani nepustili...)
Naposledy upravil ODSakEda dne 06 črc 2016 11:27, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod **lasta » 06 črc 2016 10:53

Humoru není nikdy dost.. :P
Dík
**lasta
 
Příspěvky: 4611
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod jarda1971 » 06 črc 2016 19:43

ahoj...jsem sice " Husákovo dítě " ale chvála bohu, že jsou dnes digitály.... :D
jarda1971
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 črc 2016 07:40

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod josef38 » 08 črc 2016 00:12

jarda1971 píše:ahoj...jsem sice " Husákovo dítě " ale chvála bohu, že jsou dnes digitály.... :D

A neláká Tě, jen tak z nostalgie, vykoupat si ještě film ve vývojce?? ;)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14830
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod mosoj » 08 črc 2016 17:50

Nevím čemu říkáte univerzální vývojka, ale za mých mladých časů se nejvíce používal Atomal z DDR a s tím se dalo ředěním a dobou vyvolávání, čarovat.
Nikdo mně nic neučil. Sám jsem se tím musel prokousat. Měl jsem prvorepublikovou dvouokou zrcadlovku AERIFLEX po otci. Pořádnou fotku jsem z ní neviděl. Až později Flexaret VI to všechno napravil (n) .
Zvětšovák jsem z počátku nevlastnil a tak díky formátu 6x6 jsem jako kluk na vesnici, dělal v dřevěné bedničce s mléčnou žárovkou kopie 1 : 1, byl na to i speciální papír ( bromostříbrný, nebo jodostříbrný už nevím :mrgreen: ). Roztoky jsem uchovával v 1l lahvích od octa.
Později jsem se zmohl na zvětšovací přístroj OPEMUS 2.
V roce 1963 jsem začal experimentovat s barevnou fotografií na zahradě u pumpy bez tekoucí vody a s teploměrem na zeď !!! Po vyvolání a použití kyselé stop lázně to šlo dělat již na denním světle ( bělicí ustalovač a praní). Pro osvětlení temné komory pro barvu existoval jediný skleněný filtr, číslo si již nepamatuji. Bedničku na filtr jsem si také vyrobil z prkýnek. Subtraktivní filtry byly na mně moc drahé ( zkrácená sada stála 360 Kč) + adaptér do zvětšováku. Tak jsem si dle časopisu Fotografie udělal téměř bez nářadí aditivní filtry s adaptérem na můj zvětšovák. Aditivní filtry byly k dostání jako želatinové folie velikosti 6 x 6 za pár kaček.
Není pravda že nic nebylo.- FOMA vyráběla vše a kvalitně až na barevné filmy. Ty jsem používal ORWO . Z počátku to byla také AGFA, ale ta z Leverkusenu nám ten název zatrhla proto ORWO ( original Wolfen). Problém byly peníze. Můj tehdejší plat byl 800 - 1200 Kč hrubého.
FOMA vyráběla velmi kvalitní fotopapíry a sovětské čb. filmy byly také kvalitní. Oni měli dost stříbra a tak nešetřili. Později byl k dostání i anglický Ilford. Barevné pozitivy ze zahrady od pumpy jsou v albu založené dodnes, bohužel jsou již dost barevně ujeté. Zřejmě byly díky nexistenci tekuté vody o správné teplotě málo vyprané.
V 80. létech jsem svépomocí stavěl domek a fotografování šlo do kopru.
Digitál mně z počátku netáhl, neboť to bylo velmi drahé. Až kolem roku 2000, když jsem zjistil jak se s digitálem dá čarovat, jsem se do toho pomalu zase dostal.
Je mně 70 let a stále chodím v přírodě a fotím to, co se líbí mně ! Bohužel začínám mít potíže se zdravím a to potom člověka nic moc nebaví.
Zdar fotografům.
mosoj
 
Příspěvky: 1563
Registrován: 23 kvě 2012 21:40

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod josef38 » 08 črc 2016 18:40

mosoj:
Provozoval jsem oba systémy na barvu, subtraktivní i aditivní. U aditivního se musely přepočítávat časy třech osvitů ( R, G, B ). V tom byl méně pohodlný a též hrozilo nebezpečí pohnutí zvětšovákem mezi expozicemi. Ale z mých zkušeností se mně zdály výsledky aditivního postupu barevně lepší. Ale to vše určitě víš také! :D
Jo a univerzální vývojka se prodávala hlavně na vyvolávání pozitivů. V krabičce byly dva sáčky prášku, který se musel rozpustit ve vodě. Byla to nejlevnější vývojka, její složení už neznám, ale na vyvolávání filmů byla naprosto nevhodná. Ten Atomal o kterém se zmiňuješ, myslím později nabízeli pod vývojkou A 49. Už si s tím ale jistý nejsem.
Je pravda, že všechno z oboru fotografie se sehnat nenechalo, ale kdo měl o tento obor zájem, vždy si dokázal poradit. Rád na tuto dobu vzpomínám a troufnu si napsat, že tehdá vlastní fotografování bylo mnohem zajímavější a více mě uspokojovalo. Ahoj, J.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14830
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Jak jste se naučili/učíte se, fotit?

Příspěvekod ODSakEda » 08 črc 2016 19:14

mosoj píše:..... Nikdo mně nic neučil. Sám jsem se tím musel prokousat. ...... Digitál mně z počátku netáhl, neboť to bylo velmi drahé. Až kolem roku 2000, když jsem zjistil jak se s digitálem dá čarovat, jsem se do toho pomalu zase dostal.
Je mně 70 let a stále chodím v přírodě a fotím to, co se líbí mně ! Bohužel začínám mít potíže se zdravím a to potom člověka nic moc nebaví.
Zdar fotografům.

Supr příběh ze života (n) Dík! a přeji pevné zdraví!!!

josef38 píše:mosoj: ..... Je pravda, že všechno z oboru fotografie se sehnat nenechalo, ale kdo měl o tento obor zájem, vždy si dokázal poradit. Rád na tuto dobu vzpomínám a troufnu si napsat, že tehdá vlastní fotografování bylo mnohem zajímavější a více mě uspokojovalo. Ahoj, J.


Mě uspokojoval trvanlivěji (alchymie s filmem a vývojkou mě po prvním nadšení právě přestala bavit a byl i to žrout času s výsledkem nejistým :-( ) právě až digitál a to od zrcadlovky Olympus C2100UZ: http://www.jkv.cz/04_pronajem/pronajem/ ... -pic02.jpg (mám jej dodne!) sice jen s 2Mpx ale dobré barvy a ta zpětná vazba - hned!!! vidět jak to (expozice natož kompozice) dopadlo!!!:-)

Natož s UZ kompakty jako celokovový! s skleněnýma!!! čočkama a již 4Mpx C750UZ: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _C-750.jpg s věrnýma tuším konečně 24bit barvama.

Tím spíše DSLR - přesněji toto zaostalé stádiu digitální ale stále pomalé zrcadlovky... :-( , jsem přeskočil ( po zkušenostech s C2100UZ) a čekal až na SLT nebo bezzrcadlovky - prostě navyklý n EVF z UZ kompaktu - kde jsem viděl 100%!!! kompozici a zhruba i expozici ještě před!!!!! vyfocením 8-) , což DSLR umí jen přes LCD... a né při videu :-(, kdy na SLT a bezzrcadla s OLED s věrnějším abarvama a a XGA rozlšením, se dá konečně přesně ostřit, neb v něm vidím obraz velký jak na 32"-37" skoro UHD monitoru 8-) i živý náhled při videu :-)

Dodnes mám A65 a A77 a vlastní praktické přímé srovnání s A7R a NEX7 a A6000 mě nepřesvědčilo zatím k abgrejdu. Prostě malá skla a malá ohnisková vdálenost té malé... moderny... má své vady na kráse zejména v krajích kresby a to větší než můj levný kompromisní šílenej UZ 18-250mm od F6,3 8-) (většina mojich fotek je právě z něj a navíc často z jedoucího auta :D Jako např. zde: download/file.php?id=85732 Nebo zde vklidu avšak z ruky: download/file.php?id=82613 - je to jen ilustrtivní podložení mojichslov, neb krom zmenšeného velkého 24Mpx! rozlišení místní prohlížeč navíc původní suprovní ostrost jaksi ještě víc velmi zhatí... nepřeostřímli ukázku a to já nechci uměle přeostřovat... Na to mám mnoho Mpx snímač i UHD monitor ;-) Tam je to jak realita)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Další

Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků