Souboj ultrazoomů

Souboj ultrazoomů

Příspěvekod Pavel Mrklas » 31 led 2016 20:45

Zdravím.

Jako fotograf amatér občas sleduji toto fórum a věřím, že mi zdejší pomohou poradit a vyřešit můj problém.
Čili k věci.
Jako amatér jsem dosud používal na focení kompakt střední třídy od Nikonu. Spokojenost s ním je i nyní, jen bych si rád aparát sám trochu více ladil a tak přemýšlím nad změnou. Chvíli jsem uvažoval nad zrcadlovkou, ale nechci sebou tahat více objektivů a hlavně ty kitové nejsou nic moc a jiné jsou pro mne zase jiná cenová. Mám strop cca 15 000,- Kč. Proto bych rád pořídil ultrazoom, který bude dělat kvalitní snímky, bude spolehlivý, jednodušše ovladatelný, ale umožní mi i možnost si vše sám nastavit.
Jako příznivce offroadu i jiných motosportů se mi jedná o focení přírody, rodiny, aut a samozřejmě k tomu patří i možnost si občas natočit video.
Vyžaduji hledáček a rád bych, aby se dalo zoomovat kroužkem na objektivu (to tedy splňuje pouze jeden kandidát). Také by nevadilo, pokud by byl aparát odolnější vůči nepřízni počasí. Uvítal bych dotykový display, Wi-Fi není podmínkou, GPS vůbec netřeba.
Mám zhruba dva kandidáty a to je Oly Stylus 1 ( potažmo nyní 1S) a Panasonic FZ300. V rezervě mám tedy ještě FZ200 a to hlavně kvůli ceně, která je oproti ostatním dvěma dvoutřetinová a vzhledem k tomu, bych byl ochoten ze svých některých požadavků ustoupit. Zvláště, pokud by kvalita focení byla srovnatelná (což je reálné, když má stejný objektiv jako FZ300).

Především by mne tedy zajímalo, zda někdo z přítomných má či měl možnost přímého srovnání, jak z hlediska uživatelského, tak po stránce použitelnosti a kvality snímků.

Za rady předem děkuji.

Pavel
Pavel Mrklas
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016 20:19

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod ladysk » 01 úno 2016 06:32

pokud jsi pevně rozhodnutý jít do UZ, nechci ti to rozmlouvat ... každý formát má svá pro a proti, je na tobě, co preferuješ. Jen opravím myšlenku, že seťák u zrcadlovky je nic moc. V rámci ceny oproti nějakým spec. pevným a vysoce světelným sklům při porovnání poměrů cena -výkon jsou to vesměs výborné objektivy. Jen o malinko horší budou vícerozsahové např. 18-270 pro DX apod, ale pořád velmi dobré. Společně s velikostí čipu si myslím, že na ně UZ nedosahnou, nehledě na kvalitu výstupu při různých ohn. vzdálenostech jednoho každého UZ skla ...
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod Pavel Mrklas » 01 úno 2016 06:55

Já to nemyslel zle. Bylo to trochu s nadsázkou. Myšleno tak, že vzhledem k různorodosti mých požadavků na focení bych stěží vycházel s jedním nebo dvěma objektivy v setu, nehledě na to, že se mi to nechce přehazovat někde na louce. Proto volím cestu UZ oproti zrcadlu. Je to kompromis, ano. Ale pro mě praktičtější. A také proto se snažím vybrat kus s dobrou světelností objektivu a kvalitním záznamem.
Pavel Mrklas
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016 20:19

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod ladysk » 01 úno 2016 07:27

... já to tak beru, UZ je pohodlný / v. zrcadlovka /, ale výstupem ho až na pár vyjímek nenahradí, obzvlášť ty UZ s velikým zoom rozsahem, konce jsou vesměs nepoužitelné / ale taky hodně záleží, co s výstupem - jen na web, doma na monitor, velkoformát na papír...? /... je na každém, co upřednostní ... dobře vyber
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod Pavel Mrklas » 03 úno 2016 06:15

No u mě fotky prioritně doma na monitor, příležitostně web, zcela vyjímečně (při povedené a líbivé fotografii) i tisk do max 15x27 cm.
Nevím, jestli ještě neuvažovat nad jiným modelem a výrobcem, už z toho začínám mít lehce zamotanou hlavu.
Pavel Mrklas
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016 20:19

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod ladysk » 03 úno 2016 08:47

... a to je právě to krásné rozhodování před nákupem nové hračky, jako by každý nevěděl, že ji stejně do dvou tří sezon vymění, když ne
dřív ... :-)
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod Pavel Mrklas » 04 úno 2016 08:22

No já bych byl rád, kdyby mi to vydrželo trochu déle, přeci jen to je pro mne docela dost peněz. Ale včera jsem měl možnost si vzít do ruky Olympus a jsem lehce rozhozen. Byl to můj favorit, ale nějak divně se mi drží a nemám v úchopu jistotu. Naproti tomu jsem si podržel i Nikon P7800, který jsem do svého výběru nezahrnoval. A grip je fantastický, vyhovuje mi a i těch pár fotek cvaknutých na prodejně, vypadalo hodně povedeně. U FZ mi vadí, že je tělo z plastu, nemám k tomu důvěru.
Pavel Mrklas
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016 20:19

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod ladysk » 04 úno 2016 12:34

jdeš na to dobře, osahat, vyzkoušet výstupy - přednostně na preferovaných ohniscích, není v podstatě, co řešit ... :-)
ladysk
 
Příspěvky: 432
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod Pavel Mrklas » 05 úno 2016 19:56

Děkuji za pomoc, dnes jsem to rozseknul. A dopadlo to úplně jinak, než byl záměr. Ale to se někdy stává. Už na podzim jsem pokukoval po zrcadlovkách, teď si to poslední dobou rozmyslel. Jenže včera večer jsem přeci jen zase nakoukl do zrcadlovek a zjistil, že mnou původně vyhlédnutý model výrazně slevil a dnes jsem to nevydržel a objednal. Takže z ultrazoomu sešlo, bude Pentax K-50 v kitu s DAL 18-55 WR a 50-200 WR. Moc se na něj těším.
Pavel Mrklas
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016 20:19

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod **lasta » 06 úno 2016 07:05

Paráda.
V jakém bude barevném provedení ? ;)

http://diit.cz/clanek/pentax-uvadi-levn ... 50-a-k-500
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Souboj ultrazoomů

Příspěvekod Pavel Mrklas » 06 úno 2016 08:24

Zvažoval jsem barvy, celkem mi přišla zajímavá ta bílá v kombinaci s bílým objektivem 18-55. Jenže ostatní objektivy už jsou celé černé a zvítězila i praktičnost, takže bude černá klasika. Černá bude vždycky moderní a dle mého k dražšímu přístroji sedí. Některé barevné kombinace jsou šílené pouťové atrakce a snižují důstojnost a kvalitu aparátu. Ikdyž každý se mnou nemusí souhlasit.
Pavel Mrklas
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016 20:19


Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků