Tiskový řetězec

Moderátor: borisst

Tiskový řetězec

Příspěvekod Halir » 02 úno 2012 20:58

Zdravím,

pročetl jsem diskuzi o tisku, dala mi odpověď na mnoho otázek, přesto bych chtěl poprosit ještě o několik odpovědí. Jde mi o to, nastavit optimální podmínky domácího amatérského tisku co nejvyšší kvality. Zatím uvažuji o řetězci Pentax K - 5 (disponuji), EPSON Stylus Photo 2000 resp. 2880 resp 3000. a monitor HP LP2475W nebo některý fotografický EIZO (to už je trochu mimo moje možnosti) samozřejmě s využitím kalibrace, profilů a kvalitních papírů. Jeví se Vám takový řetezec přijatelný, má nějaké vyloženě slabé místo? K této otázce bych si dovolil ještě dvě, jedna je možná nesmyslná, ale uvažuji, jestli celý řetězec může nabourávat i samotný počítač, tedy například grafická karta či jiný komponent (teď neřeším rychlost), nikde jsem se o tom nedočetl, či zda platí, že počítač určuje pouze rychlost nikoliv kvalitu tiskového výstupu. A poslední otázka, straší mě trochu zasychání trysek, rozhodně neplánuji tisknout pravidelně každý týden už kvůli cestování, neřeší toto například zajištění tisku testovacího archu každý týden či je možné řešit jinak a je to opravdu takový problém?
Děkuji moc.
S pozdravem.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod borisst » 03 úno 2012 02:53

Zdravím i Vás,
je sice již hodně pozdě, ale zkusím ještě něco napsat...
Monitor: Eizo je prostě RollsRoyce... Etalon, který je snem každého fotografa, stejně jako možná ten Rolls může být ztělesněním snu každého milovníka dobrého řemesla... Ale, jezdíme v různých pixlách, autíčkách, čemkoliv co nám poslouží a taktéž jsme spokojeni. Takže, pokud by jste měl cedit krev, zvažte i potřebnost takové investice, která by Vás vyřadila na dlouhou dobu ze všech těch radovánek okolo. Fotografování musí být radost, nesmí to být piedestal, kam každý měsíc přinesete oběti!
Klidně si nastudujte kvality svého vysněného Eiza a hledejte přibližně něco podobného. Samozřejmě, že panel je jedna věc a elektronika za panelem je věc druhá. Ta podstatná, ta, která dělá Eizo monitory tak dokonalými. Ale pokud se poohlídnete po nějakém monitoru od firmy NEC, určitě si taktéž vyberete.
Zkalibrovat se dá téměř vše a garantuji Vám, že po určité praxi dokážete pracovat i na zkalibrovaném notebooku s tím odporně lesklým displejem! A propos, lesklý displej považuji za zločin proti lidskosti! :)

Rychlost počítače: rychlost zpracování se odvíjí od výkonu kompu, který vlastníte... Ale přenos dat je již pouze závislý na propustnosti daného řešení, takže:
1) USB - tomu se nic nevyrovná, čistá a rychlá cesta i pro velké soubory
2) Síť - rychlá cesta, ovšem pomalejší než usb. Umožňuje však zapojení tiskárny s dostupností pro více uživatelů.
3) WiFi - domácnost bez drátů - heslo našich dnů.... ano, je to super, ale... Nejrychlejší internet od nejmenované kabelovky teče 120Mb/s. Ale po drátech! Modem, který vám k tomu dodají pošle vzduchem maximálně 60Mb/s. Samozřejmě, obě rychlosti jsou nadstandardní, ale updaty od Microsoftu vás brzy přesvědčí o opaku - nemusíte čekat týden, než se ten zatracenej service pack stáhne! Ale zpět - usb je super pro tisk z notebooku, tabletu, telefonu... Ale posílat vzduchem 80MB tiff je vopruz... to není cesta!

Trysky - strašák všeho tisku... Ano, zasychají. Ano, zaschlý inkoust může poškodit kazetu, asi i hlavu... Ale kdybychom dělali jen věci, u kterých nic nehrozí, neděláme nic... Zemřít můžeme i ve spánku, že? ;)
Řešení je samozřejmě vytížit tiskárnu tak, aby se to nestalo. Nicméně tolik umění neprodáváme, takže pár jednoduchých rad:
- před každým tiskem s nějakou prodlevou - i třeba pár dní, provést kontrolu trysek testovacím nátiskem - je to takový soubor tenkých čárek na obyčejný papír A4, spotřeba zanedbatelná. Pokud jsou všechny čárky bez přerušení, je všechno ok.
- kontrolu a případně čištění trysek (to už něco spotřebuje) je možno použít jako prevenci třeba 1x týdně v případě, že nic netisknete.
- průvan, cirkulace vzduchu a polétavý prach, stejně jako cigaretový kouř tiskárně škodí. A zde je jednoduchá rada, kterou si budete pamatovat od svých babiček. Naše babičky i maminky měly v dobách našeho mládí podivný kýčovitý zvyk - dečky a ubrusy, kterými zakrývaly televizi! Bylo to strašné, ty dečky Dej Bůh štěstí původem v socialistické lidové tvořivosti, ale sakra účinné! Moje osobní rada tedy zní - nenechte ten poletavý bordel a špínu padat do vašich drahocenných tiskáren! Stačí i třeba jednoduše spíchnutý obal, který vám žena, kamarádka, maminka, babička spíchne na stroji za pár minut! Prostě změřte základnu, vemte v potaz členitost horní části a navrhněte si kryt z nějaké designové, či naopak nenápadné látky. Další cesta může být uzavíratelný box, který tiskárnu skryje a udělá z ní třeba sedátko s polštářem - to když ji umístíte pod okno. Je to opravdu velmi jednoduché a naprosto účinné. Dříve byly kryty na klávesnice i monitory celkem běžné, ale výrobci zjistili, že elektronika pak moc vydrží a to není žádoucí... Tak se od toho upustilo.

Doufám, že jsem i přes pozdní hodinu odpověděl vše. Jdu si zakapat vykoukané oči od fotek a s chutí je zavřu!
Mějte se parádně, B.
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod Halir » 07 úno 2012 17:31

Děkuji moc za radu, lidi jako vy pomáhaj focení víc než kdokoliv jinej. Kouknu i na monitory NEC. Pochopil jsem správně, že samotný počítač a jeho komponenty (např. grafická karta) mají vliv pouze na rychlost zpracvání a forma připojení (usb a další) na rychlost přenosu dat, ale ani jedno v žádném případě na to, co uvidím na monitoru nebo na výstup tisku? Mám normální počítač současných parametrů, kapacitu řeším stolními disky, rychlost mi stačí, pracuji přes USB, ale jak věcem ještě pořádně nerozumim, nedokážu vyloučit možnost, že i samotný počítač může mít vliv na to, co vidím na monitoru. Jednoduše řečeno, nemusím do řetězce co jsem popisoval kupovat také nový comp, pokud snesu , že nepracuje tak rychle, když mám v PS otevřenejch 20tiffů. Děkuji moc za odpověď, jestli budete mít chvilku.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod borisst » 08 úno 2012 20:13

Dobrý večer,
omlouvám se za prodlevu, neměl jsem včera čas se sem podívat... Zároveň děkuji za poklonu, potěšila velice! :)
Pokud se podaří zkalibrovat zobrazení na monitoru v nějaké rozumné odchylce (řekněme pár procent), budete velmi blízko ideálu. Což pro standardní focení pro radost dostačuje bohatě. Pokud zachováte i Adobe RGB profil v celém cyklu, neprovedete destruktivní zásahy při postprocesu a předáte fotografie k tisku dejme tomu do zakázky, zkušený grafik si s porovnáním barev poradí a vše bude taktéž v pořádku.
A u rychlosti je to tak, jak píšete... Dá se tomu pomoci ještě nastavením photoshopu - a to odkládacím diskem. V nastavení je třeba přednastavit, že odkládací disk je třeba D a až druhý je C. Tedy pokud máte dva fyzické, nebo na partition rozdělený jeden disk. Pokud máte jen C - systémový, ničemu nepomůžete.
Pokud by nebylo něco jasné, napište a já se pokusím udělat nějaký print screen s nastavením.
Přeji hezký večer, BS

PS: 20 tiffů najednou??? blázínku... ;)
to byste musel mít komp na řízení letového provozu! Soudě tedy podle sebe, můj 16bit tiff má totiž 150MB... :D
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod Halir » 08 úno 2012 23:00

Zdravím, díky moc za odpověď, Adobe si nastavím. Můžu u Vás ještě zneužít?:-) Nechci od Vás rozhřešení:-), ale je těžké vybírat první lepší výbavu, parametry studuju, ale myslím, že opravdu chápat je člověk bude až tak od třetího monitoru a pátý tiskárny. Řešení na hranici mých finančních možností (prodám rodinnou káru a odejdu od manželky:-) je tiskárna Epson Stylus Photo R2880 a monitor EIZO EV2335W-BK. Dotaz zní, co mi může u těchto dvou technologií opravdu chybět a naopak za co platím, počítám-li použití jen pro foto (žádné hry), zbytečně, a jaká by byla vhodnější/obdobná alternativa. Vím, že je to už pak věc názoru a konkrétních potřeb, ale i tak budu rád když mi napíšete. Jinak přijde mi, že i na fotografickýho koníčka platí rybářské moudro: Největší noční můrou rybáře je představa, že po jeho smrti manželka prodá jeho rybářskou výbavu za cenu, kterou jí při nákupu řekl. Mějte se.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod borisst » 12 úno 2012 20:43

Dobrý večer,
na noční můry kašlete, to bychom si nekoupili nic! :D
K dotazu - monitor: nejsem specialista, ale jsem fixován na monitory s co nejvyšším barevným gamutem. Nicméně, je to úchylka!
Ten monitor má IPS panel a předpokládám matný displej. Co mě děsí je eco view mód, který snad půjde vypnout, jinak vám bude podsvícení řídit podle jakýchsi podivuhodných parametrů z Bruselu, či odkud... To si prosím zjistěte před koupí, mohlo by to bolet! Zeptejte se, zda-li je možno konstantně nastavit podsvícení na 80 candel, což je při přiměřeném světle tak akorát, abyste fotky kontrastně nepřepaloval. Pak stačí udělat stínítko z kartonu potaženého černým sametem a nakalibrovat monitor...

Tiskárna - nesnáším papír v rolích! :D Já vím, zní to divně... ale vždy když tisknu na barytový materiál, který se ihned nerámuje, mám z toho pupínky... a když tisknu z končící role, mám z toho skoro neštovice!!! Vyleze vám ohyzdná okapová roura, se kterou jsou jen starosti!
To bylo setření výhody modelu 2880, proti 3000... A teď pozitiva - model 3000 má menší kapičky, bude lehce šetrnější a bude mít jemnější rastr. Ale co je hlavní, jsou do ní dvojnásobné cartridge oproti modelu 2880! A to je důležité kvůli ekonomice provozu!!!
Takže já osobně bych ještě trošíčku přišetřil a koupil si tu 3000ku... ;)
Mějte se fajnově, B.
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod Halir » 13 úno 2012 06:59

Díky moc za rady! Mějte se.
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod borisst » 14 úno 2012 00:48

Halir píše:Díky moc za rady! Mějte se.


Díky a přijďte zas! ;)
BS
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod Halir » 19 úno 2012 17:49

Zdravím, tak jsem zase tu no, je to peklo, ale příjemný:-), mám dotaz na konkrétní monitor, který pak vede k obecnému dotazu na praktický rozdíl mezi PVA a IPS monitory. Zajímá mne konkrétně monitor EIZO 24" S2433WFS-BK. Přijde mi, že vyhovuje všemu co jsem se zde dočetl, poměrně široký gamut, dostatečný rozsah jasu směrem dolů, HW kalibrace i rozlišení, záruka, prověřená značka. Jediné co se zdá (ale opravte mne, pokud existuje něco dalšího!!!) je technologie S-PVA, všude je doporučováno IPS a to ještě ne nějaké odnože (v tom mám také chaos, třeba eIPS je asi horší, ale co sIPS, ten se zdá být dobrý ...). Otázka zní proč ne S-PVA, v čem je horší? Pokud by byl problém se zobrazováním černé, tak by to pro mne byl problém velký, ale třeba je to něco jiného, co by pro mne tak velký problém nebyl. Doporučil byste v podobné (stejné nebo nižší:-)!!!) cenové relaci nějaký jiný k té tiskárně EPSON PS R3000? Podle parametrů se mi zdá, že NEC prostě líp než EIZO nevychází, ale možná některé parametry přeceňuji a naopak. Mám nabídku na dobrou koupi Dell UltraSharp™ U2412M 24", který vypadá dobře a je IPS, jen si nejsem jistý rozsahem jasů a samozřejmě nemá takový gamut, případně jinými parametry Díky a mějte se!
Halir
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 úno 2012 20:47

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod dluhos » 19 úno 2012 18:16

to Halir

Nic mi do toho není, ale to je dotaz na pana Charváta, snad se k tomu taky dostane.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: Tiskový řetězec

Příspěvekod borisst » 20 úno 2012 00:24

Dobrý večer,
Pana Charváta lze zajisté požádat o rozhřešení. My k tisku používáme poze monitory řady CG, ale prakticky jsem schopen dělat fotky na čemkoliv... Je to jen o tom, jak si vytrénujete oko a máte nastaveny kalinrace a obrazové profily.
Nicméně hezký článek lze přečist zde:
http://www.svethardware.cz/art_doc-7ADD ... A4AC4.html

Hezké čteni! B.
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22


Zpět na Vše kolem tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník