Ideální formát a rozlišení pro tisk

Moderátor: borisst

Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod Standa » 26 led 2012 14:16

Jsem tu opět s novým tématem. Omlouvám se všem, kteří jsou znalí a již touto problematikou prošli neboť mé otázky se jim mohou zdát stupidní. Ovšem, já mám v některých věcech stále hokej. Já byl vychován v temné komoře a tak pojmy rozlišení DPI, formát atd... sice vím co znamenají ale neumím je v praxi efektivně používat. Dones jsem spoléhal na jistotu. Pokud chci tisknout, je nejlepší (max. rozlišení fotoaparátu, fotit na RAW formát který v PC uložím do formátu TIFF, a v PC při tisku nastavit maximální DPI obvykle 600), ovšem jestli je to pravda, dovolte mi zeptat se odborníka/ků:

Bavíme se o tisku fotografií velikosti 13x18, 20x30 (A4) , 30x40 A3 případně tisku z role o šířce 40cm. Chceme tisknout co nejkvalitněji. Tedy pro účely zarámování popřípadě nějaké výstavy. Vysvětlete to prosím člověku, který na začátku dvacatých let 21 století opustil fotokomoru a od té doby fotil na různé digitály jehož výsledky se mu hromadí pouze na hard disku. Člověku, který si v blízké době chce koupit kvalitní fotoaparát (asi CANON EOS 5D Mark II nebo možná Fujifilm X-Pro 1) a bude chtít mít tak pěkné fotografie, jako z fotokomory. Člověku, který nemá v oblasti profi tisku žádné zkušenosti. Což je můj případ.

Tedy otázky jsou jednoduché:

    Jaké je ideální (nejlepší) rozlišení DPI pokud budu chtít tisknout fotografie o velikosti A5,A4,A3?
    Jaký je ideální (nejlepší) formát pro fotografování? RAW? Rozlišuje se formát (při samotném focení) pokud vím, že fotka bude pouze ČB?
    Jaký je ideální (nejlepší) formát pro výstup=tisk. Po editaci RAW fotografie v PC mám snímek uložit jako TIFF? Existují jiné lepší formáty pro tisk?
    Je vhodné používat Wifi tiskárnu pro fotografický tisk? Případně je lepší USB nebo LAN?
    Jak je to vlastně s fotoaparáty? Je nutné co nejvyšší rozlišení? Byla doba, kdy nejdražší fotoaparát byl ten, který měl nejvyšší rozlišení. Dnes jsme svědky toho, že špičky profesionálních fotoaparátů, nejnovější modely jako je CANON EOS 1D X, jdou s rozlišením dolů. Tento konkrétně má pouze 18,1 Mpx. Je tedy zbytečné honit se za maximem Mpx???

Děkuji předem za vaše odpovědi. Pokud vás ještě něco napadne, co bych měl vědět, na co si dát pozor, budu velmi potěšen za vaše rady.
Standa
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25 led 2012 17:14

Re: Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod Dafik » 26 led 2012 14:53

DPI je počet bodů na palec. Palec je 2.54cm. Jako špičková kvalita tisku se považuje 300 DPI tj. 118 bodů na cm (při této kvalitě byste musel hledat nedokonalosti fotky pod lupou). Pokud znáte jak velké fotografie vám polezou z fotoaparátu, tak si lze snadno spočítat jak velký výtist z něj lze pořídit např. ve zmíněných 300 DPI. Např. Budu mít fotoaparát 6Mpix, z něhož lezou fotografie 2000*3000 Pix a vydělím-li tyto hodnoty 118 vyjde mi z toho fotka 17*25cm. Dnes mají fotoaparáty samozřejmě mnohem větší rozlišení. Pro fotografie řekněme do rozměru A4 je dobré mít rozlišení 300 DPI i 200 je použitelné z důvodu poměrně malé pozorovací vzdálenosti. Pokud bych chtěl např vytisknout metrový obraz stačí rozlišení i poloviční z důvodu mnohem větší pozorovací vzdálenosti. Takže stačí si uvědomit jak velké zvětšeniny budete dělat a snadno si už spočítáte jaké rozlišení fotoaparátu vám bude stačit.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod borisst » 26 led 2012 15:55

@ Dafik:
velmi správně! díky, B. ;)
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod borisst » 26 led 2012 16:08

Pro Standu v rychlosti:
1 - zodpovězena
2 - raw převedený do tiff adobe rgb 16bit - úprava v editoru - uložení do tiff adobe rgb 16bit -odeslat na tisk
3 - tiff 16bit je ideál, protože tiskárna pracuje s 10bit hloubkou barev. Každá úprava přivodí nějakou ztrátu - zvýšení kontrastu, barevný posun pro doladění, atd. Bitová hloubka se při tomto zásahu snižuje a ustálí se třeba na 11bitech. Takže vám zůstává stále více bitů než chce tiskárna ke kvalitnímu tisku a tisknete v plné kvalitě.
4 - kabel je vždy nejlepší, takže USB, nebo LAN. WIFI je pro tisk obrázků třeba z iPADu, iPhonu, nebo jiných přenosných zařízení. Samozřejmě i pro notebook, ale nevyužíval bych to jako standard.
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod Standa » 26 led 2012 17:09

borisst píše:Pro Standu v rychlosti:
1 - zodpovězena
2 - raw převedený do tiff adobe rgb 16bit - úprava v editoru - uložení do tiff adobe rgb 16bit -odeslat na tisk
3 - tiff 16bit je ideál, protože tiskárna pracuje s 10bit hloubkou barev. Každá úprava přivodí nějakou ztrátu - zvýšení kontrastu, barevný posun pro doladění, atd. Bitová hloubka se při tomto zásahu snižuje a ustálí se třeba na 11bitech. Takže vám zůstává stále více bitů než chce tiskárna ke kvalitnímu tisku a tisknete v plné kvalitě.
4 - kabel je vždy nejlepší, takže USB, nebo LAN. WIFI je pro tisk obrázků třeba z iPADu, iPhonu, nebo jiných přenosných zařízení. Samozřejmě i pro notebook, ale nevyužíval bych to jako standard.


Jo, když to znáš, tak je to sranda. Jak prosté. Děkuji hoši !
Standa
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25 led 2012 17:14

Re: Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod Mila_xl » 30 led 2012 15:22

Nechci zakládat nové vlákno, tak to šoupnu sem, asi zřejmě dotaz na moderátora:

Když upravím fotku v editoru a chci ji vytisknout (doma na obyč. tiskárně Canon Pixma 4300, ale o to tu zřejmě nejde), fotka se vytiskne tmavší. A teď to, na co se chci zeptat: Má se ta fotka v editoru nějak speciálně upravit, aby mi ji ve FOTOLABu vytiskli světlejší, tj. tak, jak jsem si ji upravil v editoru? Nebo jaký je postup jerjí úpravy pro fotolab? Nebo se s tou upravenou fotkou nemusí nic dělat a v labu mi ji vytisknou v pořádku? Podotýkám, že fotky upravuji v malém množství a tisku si je doma pro svou potřebu, většinou 10 x 15 nebo 13 x 18 cm, na běžně dostupných fotopapírech. Tohle by byly naprosté výjimky, jedná se o několik fotek do měsíce, které bych si chtěl nechat vytisknout např. ve formátu A4. Nebudu si kvůli tomu tedy pořizovat domácí profi tiskárnu. Jde mi skutečně jen o finální úpravu fotky před předáním do fotolabu. Jo, ještě tohle - fotím do sRGB RAW a upravuji v CS5, potom převedu do JPEG.

A na závěr dotaz na skoro totéž, ale jedná se o sadu fotografií do fotoknihy. Je nějaký speciální postup, jak fotky upravovat pro tisk ve fotoknize? Já bych to chtěl zkusit u spol. Bontia, či jak se to jmenuje :-)

Děkuji za odpovědi.
Mila_xl
 
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2012 12:57

Re: Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod Dafik » 30 led 2012 18:19

Pravděpodobně většinu vašich problémů by vyřešila kalibrace monitoru. Kdybyste tisknul jen doma asi by stačilo nastavit monitor tak, aby zobrazení přibližne odpovídalo výtisku. Ve fotolabech fotografie většinou projdou nějakou automatickou úpravou, takže to může, ale bohužel nemusí dopadnout dobře. Některé fotolaby také poskytují tzv. kalibrační fotografii, kterou kterou pak můžete s porovnat s její elektronickou podobou na svém monitoru. Nebo si prostě takovou fotografii u nich necháte vyvolat. Není to zrovna profesionální, ale může to minimálně upozornit na nějakou zásadní chybu v nastavení jasu monitoru. Pro tvorbu fotoknihy bych ale tu kalibraci monitoru doporučil.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Ideální formát a rozlišení pro tisk

Příspěvekod borisst » 30 led 2012 18:36

@ Mila_xl

Dobrý den,
to je velmi těžká odpověď... Jak se to tedy dělá standardně:
- máte zkalibrovaný monitor
- raw foťte do Adobe RGB převeden do tiff/jpeg 300 dpi / Adobe RGB (1998)
- otevřete jej ve Photoshopu
- uděláte vše co potřebujete (retuše) a potom jdete tisknout
- kliknete na zobrazení - nastavení kontrolního náhledu - jiné
- a zde bude problém - zvolíte si profil pocházející z kalibrace média, na které budete tisknout (možná by šlo zkusit zvolit profil tiskárny, který jste vybral) a obraz se změní. V tu chvíli si zvolíte nahoře v Pracovních volbách Fotografování a rozkliknete okno s názvem Přizpůsobení. Zde pracujete s úpravami ve vrstvách, takže nedochází k degradaci originálního obrázku. První ikonka je Jas a Kontrast a třetí ikona jsou Křivky. Kontrastem se zbavíte "šedého nádechu" a křivkou - pokud ji uchopíte uprostřed nastavíte "rozsvícení snímku". Časem na to získáte oko, já jsem nikdy neměl rád matematiku, takže to prostě již dělám od oka, ale je třeba hlídat jediné - aby se vám neposunuly barvy.
- upravený obraz můžete potom uložit i s vrstvami jako tiff (je později upravitelný) a nebo rovnou poslat do tiskárny s tím, že barvy určí photoshop - zatrhnout na pravé straně dialogového okna.

A budete relativně blízko... Každopádně platí, čím menší obraz tisknete, tím více jej potřebujete rozsvítit! ;-)
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22


Zpět na Vše kolem tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků