Stránka 1 z 1

Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 11 říj 2011 17:21
od Trillian
Zdravím,

potřeboval bych poradit se smysluplnou úpravou této chyby.(tzn. nikoliv několikahodinové retušování pixel po pixelu :-) )

Obrázek

Osobně si myslím, že se s tím nic dělat nedá, ale za pokus to stojí.

Díky Trillian

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 11 říj 2011 18:51
od swisst
To máš poškrábaný film? :mrgreen:
Myslím že tohle je definitivně zničená fotka. Odhaduji že chybí přibližně 10% obrazové informace - což je docela dost. Kdyby to bylo pár čar, tak se to dá zkusit nějakým tím Healing Brushem nebo Patch Toolem, ale tohle je už moc.

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 11 říj 2011 20:37
od Jirka Klondyke
Odpověděl jsi sám,smysl to asi nemá(moc práce).To je výřez?Páč jinak asi nechápu vo co go v této fotce.

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 12 říj 2011 14:40
od Trillian
Je to výřez, není to moje fotka, tak se nechci stydět za autora :-)

A za odpovědi dík, myslel jsem že je to ztracený, ale naděje umírá předposlední.

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 06 lis 2011 13:49
od A.S. Pergill
Dobrý den,
na fóru jsem nový, takže odpovídám až teď. Řešil jsem kdysi trochu podobný problém, šlo o oskenované fotky a na skle scanneru byl zřejmě prach, takže tam byly bílé body a drobné puntíky (a nebyla možnost to oskenovat znovu). Řešil jsem to převedením do formátu .ppm (umí např. IrfanWiew) a následně zpracováním skriptem napsaným v Perlu (protože jiné programovací jazyky, které alespoň trochu zvládám, se na tuhle práci moc nehodí). Nejprve jsem to projel skriptem, který mi vyrobil bílý obrázek stejné velikosti a ty bílé body a skvrny na něm vyznačil černě. Ručně jsem v editoru obrázků vymazal "legitimní" černé body na tomto obrázku. Poté jsem to projel skriptem, který načítal oba obrázky současně a když našel na tom černobílém obrázku černé body, tak interpoloval barvy před a po této značce na tom obrázku pokaženém. Opravy byly vidět, pochopitelně, hlavně u větších kazů, ale "nepíchaly do očí".
Tady bych postupoval podobně, výhodou je, že jsou to, alespoň vizuálně, jeden - dva pixely široké svislé čáry, a protože je obrázek ve formátu .ppm uložen po řádcích, tak by se takový opravný skript psal docela snadno. Obávám se ale, že ty poruchy nemají tolik společného, aby se daly nějakým jednoduchým algoritmem vychytat, jak jsem to dělal já s těmi zcela bílými kazy, ale že se bude muset udělat kopie obrázku, zvýšit plošně její jas (aby na obrázku nikde nebyly body rgb(0,0,0) a tou černou poruchy překreslit ručně ve vhodném editoru, umožňujícím dělat čáry o síle jeden pixel. Potom z toho vytáhnout jen tu černou a postupovat buď jako výše, nebo použít ImageMagick.
S tím ImageMagickem bych vytvořil od obrázku dvě kopie, jednu jednu posunutou o pixel vlevo, druhou o pixel vpravo (= na jedné straně by se sloupec pixelů ztratil a na druhé by se doplnil sloupec třeba bílý). Potom bych tu masku s čarami ale s černou oslabenou na 50 procent (=rgb(127,127,127)) použil k vytvoření pomocného obrázku (na bílém obrázku stejných rozměrů) a ten teď s maskou na hodnotě černé (0,0,0) překopíroval přes ten zkažený obrázek, takže na těch liniích by byla vždy směs pixelu napravo a nalevo od poruchy v poměru 1:1. Asi by se to projevilo zneostřením (protože ztráta informace tam je), ale určitě by to bylo mnohem lepší než ruční retuš.
Já pracuji na linuxu, tak jsem zvyklý spíš na tyhle techniky a soft, který je k dispozici tam (ale IM je i pro windows).

oči

PříspěvekNapsal: 16 zář 2012 07:35
od MamaVette
Dobrý den, může mi, prosím, někdo poradit, zda se dají ještě zachránit oči na téhle fotce? Děkuji moc.

Obrázek

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 16 zář 2012 20:07
od jiriko
Nedají. Tam není prakticky žádná kresba. I když zvýším na této malé fotce v očích expozici o 4 EV, tak je tam jen pár teček jiných než černých. Jedině tam dát oči z jiné fotky té holčičky.

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 17 zář 2012 06:36
od Mila_xl
Mám stejný názor, není tam v podstatě nic, než černá barva ... (y)

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 04 úno 2013 23:16
od denda090
musím říct, že tahle improvizace je velice dobrá.. kdyby jste měla originál pak by to bylo super. (n)

Re: oči

PříspěvekNapsal: 17 črc 2013 15:15
od GIF242
MamaVette píše:Dobrý den, může mi, prosím, někdo poradit, zda se dají ještě zachránit oči na téhle fotce? Děkuji moc.

Obrázek


To mi pomalu přijde, jakoby to někdo vylil černou naschvál, to snad není ani možný takhle vyfotit.

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 17 črc 2013 15:17
od GIF242
Ljuba píše:Dá se opravit vše, ale potřebovala bych originál - tak jen improvizuji, jelikož foto, asi zmenšováním, utrpělo na kvalitě a barevnost není také dobrá, nemluvím o ostrosti atd. .
Zkus poslat originál na ljog(zavináč)seznam.czJako improvizace dobrý, ale popravdě mi to pomalu přijde jako z nějakého hororu alá satan přichází. Na druhou stranu 100% lepší než originál (n)

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 03 led 2017 08:48
od ms500
Odpověděl jsi sám,smysl to asi nemá(moc práce).To je výřez?Páč jinak asi nechápu vo co go v této fotce.เกมส์สล็อต

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 03 led 2017 12:50
od ODSakEda
Tipiju na "fotku" z mobilu (navíc bez blesku či alespoň bez diodového přisvětlení...) :( = málo bitů (malá hloubka, malá rozlišovací schopnost stuňů) šedé a barev a navíc silná komprese (slévání podobných jasů a barev do jednolitého fleku...) = ztracená data = ztracené detaily skokovým "stínováním" - jak vrstevnice na turistických mapách :-(
Tedy s tím nic moc udělat nepůjde :-( Data jsou nenávratně zracena! Leda konstrukce - v editoru uměle přikreslit... Použít podobné oči z jiné fotky a vložit, nahradit...
Zkusil jsem jen takový zoufalý pokus (hodně přidaná expozice stínů + gama korekce, což vytáhlo alespoň trochu jen malý odlesk očí):

Re: Oprava chyb - prosba o radu

PříspěvekNapsal: 03 led 2017 17:17
od ODSakEda
Stanley 900 píše:Vtipné, odpovídat na čtyři a třetinu roku starý dotaz.... ;) Opravdu aktuální jistě pro tazatele.

:lol: dík za upozornění, jsem si nevšim a nechal se strhnout poslední aktuální reakcí...