Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 10 zář 2013 13:46

-
Naposledy upravil Petr M dne 13 říj 2014 16:28, celkově upraveno 1
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 10 zář 2013 17:56

No nezaprsalo, ale spln 19.9. sa blizi a tak dnesna prechadzka za houbami priniesla uzitok.
Par dnesnych foto i jedlych ulovkov. (n)

    Obrázek
    Obrázek
    Obrázek

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 10 zář 2013 18:54

Este par "houbovych" obrazkov...

    Obrázek
    Obrázek
    Obrázek

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 zář 2013 22:20

Pete, všechny houby parádní, ale ta bedla má něco navíc ;) (n) (n) .
PetřeM, při použití ručního vyvážení bílé barvy ve foťáku se sice dotyčná fotka otevře v SPP ve variantě Custom (vpravo), ale je to naprosto identický soubor, který se zobrazí i ve variantě X3F (vlevo). Nenajdeš jediný rozdíl, ani v přepalech, vyzkoušej. Není to nic jiného, než original RAW, ani to nic jiného být nemůže ;) . Podle mě by bylo logičtější, kdyby se to otevíralo jako X3F varianta, že mám vyvážení bílé na Custom, to přece vidím v liště variant WB.
Dám Luhačovickou přehradu, asi dvě minuty po nastavení bílé barvy pomocí šedé tabulky přímo na tom samém místě. Odfotil jsem s tím celé odpoledne, až v šest večer jsem záměrně provedl nové nastavení.
Pete píše správně, celuloid nebyl blbec, zítra dám ukázky, které už byly v TNČ. Fuji Provia 100F vs. Foveon a šedá tabulka.
Jindro, nebudeš věřit, já tam byl potřetí v životě (Luhačovice). Poprvé snad ve druhé třídě na školním výletě, podruhé v únoru 2010, naposledy předevčírem. A to tam nemám ani 40 km...
Přílohy
SDIM1624.jpg
SDIM1624.jpg (480.87 KiB) Zobrazeno 14586 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 17 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Unknown
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 11 zář 2013 07:02

Ked vidim tie priehrady (vcera Bysticku a dnes Luhacovice) najradsej by som si sadol na breh, nahodil a zostal tam natrvalo. (n)
Ta rybarska mania sa neda vykorenit. :roll: :D

Konecne trocha prsi, nemozem spat a tak opet vyberam tentoraz detail a pouzivam pozitivny fim v DxO.
Musim povedat, nie je to marne. (Ako zaklad je najlepsie AWB a neutral v SPP)
Ukazka filmov

    Obrázek

Doplnim o original foto v plnom s verziou Generic Kodak Kodachrome

    Obrázek

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 11 zář 2013 09:18

.
Naposledy upravil Petr M dne 13 říj 2014 16:29, celkově upraveno 7
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod bmx » 11 zář 2013 09:26

Pete ahoj, kdyz jsem si tenkrat v 92 roce koupil na 14 dni povolenku na prehradu v Luhacovicich, dle toho, co jsem videl u hraze, ocekaval jsem, jak si zachytam...
Zena mela procedury a ja volno na ryby...vysledkem po velmi caste dochazce k vode v ruznych casech, byl jeden vodnatelny kaprik, ktery asi na mou navnadu spachal sebevrazdu...no neuspel, sel zpatky...
Az ke konci pobytu, dostal jsem od mistnich vyder skoleni, ...nahoz s poradnym kusem chleba na hacku, bez oluvka, to zastupovala matka M12, silonem provlecena a pulkou kostky cukru zajistena tak, aby se po rozplynuti cukru chleba jen volne, bez zateze vznasel na hladine... :lol:

Ted jsem registroval v mediich, ze prehrada se dockala vycisteni, ale jak s rybarinou, nevim, uz se me to netyka, Luhacovice jsou pro me velmi daleko... :roll:
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 11 zář 2013 15:47

Pete, to je, zatím, nejpovedenější simulace filmu, co jsem viděl (n) . Změna v jasovosti některých partií, např. u Kodachrome (ten jsem nikdy neměl :cry: ) je téměř dokonalá ;) (n) .
Dám Jurkovičův dům, 15:40 odpoledne. Jenom cvaky, všechno z ruky, jak na výletě... ;)
PetřeM, když si vyvážím bílou ve tři odpoledne při skoro jasné obloze a potom v šest večer při vysoké oblačnosti, furt to bude jedno? ;) Filmy Fuji jsou vyváženy na 5500 K, slunečný den kolem 10 hod. dopoledne nebo adekvátně kolem 14 odpoledne nikoliv letního, posunutého času (technické listy FUJI). Custom a Sunlight vůbec nejsou stejné, vždycky je tam rozdíl, viditelný.
Šedou tabulku mám od firmy FOTOWAND TECHNIC, 4963 NEUTRAL GRAUKARTE A5. Nevím, jestli je to ta správná, ve Zlíně ve fotoobchodech jinou nemají a na můj vkus vůbec nebyla levná. Čtyři stránky čtení v němčině, v tom si nepočtu... ;)
Magentu nepřidávám, fotky jsou barevně absolutně bez úprav. Jenom korekce jasovosti, zesvětlení stínů, likvidace přepalů. Jestli považuju Sigmu za foťák, který umí barvy, šedou tabulku za to nejlepší, co pro vyvážení barev můžu na místě udělat, nemyslím si, že jsem lepší odborník, než inženýři v Sigmě... Přednastavené režimy WB mi nevyhovují, používám je pouze, když nemám zaktualizované vyvážení šedou tabulkou, potom, většinou, provádím korekce pomocí barevného kruhu. To, jak Tobě vyhovuje Sunlight po většinu dne, považuju já za bezproblémově použitelné při vyvážení šedou tabulkou kolem třetí odpoledne. Taky se s tím dá uspokojivě fotit celý den a líbí se mi to víc, než jakýkoliv z přednastavených režimů. Ale vyvážení v těch šest večer už dá viditelný rozdíl, ukážu někdy příště. Co je špatně? :?: ;)
Jo, a na konec, fotím v barevném režimu Standard.
Přílohy
SDIM1637.jpg
SDIM1637.jpg (487.41 KiB) Zobrazeno 14546 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 17 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 11 zář 2013 17:14

.
Naposledy upravil Petr M dne 13 říj 2014 16:29, celkově upraveno 1
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 11 zář 2013 18:29

Petře, začínal jsem se Sigmou fotit na WB režim Sluneční svit, případně Zataženo a byl jsem neustále a vytrvale tepán v TNČ za převahu růžové či fialové barvy na fotkách. Vyprdnul jsem se na režimy a koupil šedou tabulku... ;) U té Tvojí fotky, představuju si bílé auta (jsou snad bílé nebo ne?) osvětlené přímým Sluncem na začátku září ve tři odpoledne o dost jinak. Myslím, že by ta bílá měla doslova zářit, tohle jsou lehce šedo-žluté bílé myšky. Může to lehce odrážet barvu světla, ale zářit to musí, vždyť je to krásný nový lak... Myslím, že je to zbytečně podexponované, v panice z přepalů ;)
Co je Motiv? Modrá obloha? Mraky? Barák v popředí? Zelený trávník? Všechno přece nemůže být správně, když to nastavím třeba na barák. To mám taky za sebou, nefuguje to. Teda, pokud se pořád bavíme o Custom WB. Jediné, o čem má smysl diskutovat, je to, v jakém úhlu ke Slunci je nejlepší tu tabulku obrátit. Přímý dopad? Šikmé paprsky? Vyhledat stín? Rovnoběžně s oblohou? To by mě zajímalo ze všeho nejvíc, protože pokaždé to udělá trochu jinou barevnost.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 11 zář 2013 18:50

,
Naposledy upravil Petr M dne 13 říj 2014 16:29, celkově upraveno 1
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 11 zář 2013 19:33

bmx

Super. To je dobry napad, vyuzijem ho ked pojdem za kamaratmi na navstevu na stojatu vodu. Rybari su koumaci. (n)


K monitoru na fotky. Mame doma dva. Na jednom fotky robim na druhom sem tam pozeram. Ten mensi je moj MVA a ten vetsi TN s LED podsvietenim.
Na tom vetsom ledkovom su tie fotky prenadherne. Na tom mensom take obycajne. Ale za to presne. Uz podla toho viem, ze kazdy z nas hladi na nieco ine.
Uz velkost monitora robi hodne. Obrazky su velmi rozdielne. O ociach ani nehovorim. Vecer vsetko vypada inak ako rano, ked su oci odpocinute.
Riesit co vidime alebo nevidime je absolutne od veci. Teplota farby je jedine co sa da ako tak hodnotit.
Az to dojde tak daleko, ze uz nerozoznam budovu od auta ani na jednom z nich, zacnem to riesit...predajom fotaku. :)

    Obrázek
    Obrázek

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 11 zář 2013 21:16

Petře, vyfotils někdy něco s nastavením pomocí šedé tabulky? A "Kodak lehoulince do modra"? To snad nemůžeš myslet obecně a vážně? Který Kodak je "do modra"? Všechny Kodaky, které jsem měl, byly vždycky teplejší, než jejich Fuji protějšky. A v každém labu mi vždycky říkali, že "Kodak má lepší pleťovku, je takový teplejší...". Tak už vážně nevím...
Monitor mám Philips 200P (Profesional), S-IPS panel 1600 x 1200 pix., kalibruju si sám sondou Datacolor Spyder 3. Naposledy sice před několika měsíci, ale ze zkušeností už vím, že když to teď překalibruju, žádný rozdíl stejně nepoznám, on se totiž docela drží. Dělal jsem si s odstupem tří let tento test na barvocit, pokaždé bez jediné chyby. Zkus si ho, potom můžeme řešit barvy ;) : http://www.xrite.com/online-color-test-challenge
Myslím si, že svoje fotky vidím správně a dávám je sem takové, jaké chci. Takže klidně i s magentou v mracích, když mi to nevadí. Naopak těžko snáším, když vidím beton nebo asfalt osvícený Sluncem tlačený do neutrální šedé, bez vlivu toho slunečního osvitu. Celou fotku to posune úplně mimo, do mnohem chladnější podoby, mimo reálnou situaci. A právě tak nejčastěji fungují automatiky, nebo rychlé úpravy např. kapátkem na zdánlivě neutrální barvu. Tak to není nic pro mě... Nové bílé čisté auto na přímém Slunci je pro mě velmi silný zdroj odraženého světla, se kterým mají oči fůru práce, přizpůsobit se té intenzitě. Na té fotce je to zcela neškodné. A přepaly tam máš, ne že ne, třebaže je fotka podexponovaná (obloha je příliš tmavá, barevně taky trochu mimo, ale to neřeším ;) ). Bez přepalů se taková fotka s reálnou úrovní jasu vůbec nedá udělat, Foveon neFoveon ;) 8-)

Dám tu slíbenou srovnávačku s filmem (Nikon F5, Provia 100, Nikon Coolscan V ED vs. Sigma SD1 Merrill), pro urychlení kopíruju příspěvek z TNČ:
"Tak druhá runda srovnávaček, o týden později, s pomocí šedé tabulky. První fotky cca v 17:30 odpoledne. Jinak všechno stejné, všechno z ruky, expozice z Nikonu vnucená Sigmě. Ta expoziční téměř shoda mě velmi příjemně překvapila, páč kontrola na místě u filmu jaksi nebyla možná ;) 8-) . Myslím, že ten film si nestojí vůbec špatně, obě dvě barevné varianty (doufal jsem, že by to tak nějak podobně mělo s Provií dopadnout) snáším bez jakéhokoliv přemáhání. Ale rozhodně tím nemám na mysli, jestli u filmu není někde kousek narůžovělé fasády nebo chodník, myslím fotky jako celek při konkrétním denním světle. Opět vše bez jakéhokoliv zásahu v PC, rovnou z pece... ;)"
Přílohy
SDIM0942.jpg
SDIM0942.jpg (479.35 KiB) Zobrazeno 14503 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 35 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Unknown
Chaloupka z boku, Provia 100F.jpg
Chaloupka z boku, Provia 100F.jpg (492.13 KiB) Zobrazeno 14503 krát
EXIF-Data
Model: Nikon COOLSCAN V ED
SDIM0945.jpg
SDIM0945.jpg (490.01 KiB) Zobrazeno 14503 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 35 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Unknown
Chaloupka celek, Provia 100F.jpg
Chaloupka celek, Provia 100F.jpg (499.2 KiB) Zobrazeno 14503 krát
EXIF-Data
Model: Nikon COOLSCAN V ED
SDIM0946.jpg
SDIM0946.jpg (482.86 KiB) Zobrazeno 14503 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 35 mm
Čas expozice: 1/60 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Unknown
Chaloupka zepředu II, Provia 100F.jpg
Chaloupka zepředu II, Provia 100F.jpg (484.91 KiB) Zobrazeno 14503 krát
EXIF-Data
Model: Nikon COOLSCAN V ED
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 11 zář 2013 21:56

Jarousi,

tak jak to ty tvrdis, tak muzeme polemizovat do nekonecna.
Naposledy upravil Petr M dne 11 zář 2013 22:07, celkově upraveno 1
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 11 zář 2013 21:59

-
Naposledy upravil Petr M dne 13 říj 2014 16:30, celkově upraveno 1
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 11 zář 2013 22:27

Petře, TNČ je vlákno "Toto nemusíte číst", aktuálně poslední strana je tady: viewtopic.php?f=41&t=473&start=5600
Nejsem sice žádný odborník přes grafické programy, ale mám za to, že všechny editory pracují s úrovněmi jasů 0-255 v každém ze tří barevných kanálů RGB. Já používám Zoner a ten mi ukazuje přepaly přesně tam, kde SPP. A věřím, že i jiné programy v tomto ohledu fungují stejně. Je úplně normální, že foťák podexponuje fotku s velkým poměrem světlých ploch (fasády, bílé auta, nebo typicky třeba sníh), měří přece na 17ti procentní šedou (šedá tabulka). Ale to už jsme přece u samých základů fotografování... ;) Ano, tvrdím, že podexponováním se ztmavuje obloha, dokonce nejen obloha, ale komplet celá fotka. Ale u té bílé trvá trochu déle, než se dostaneš z těch přepalů a všimneš si, že se něco děje. A obloha už je mnohem tmavší, než v reálu byla, totéž stíny ve scéně atd. Pěknou sytou modrou získáš jenom díky té podexpozici, kdyby ten barák a auta byly černé a ty jsi poslechl foťák s jeho vyhodnocením přesné expozice, jako jsi to udělal, možná, teď, obloha by byla skoro bílá nebo alespoň velmi, velmi světlá. Ale to jsou furt ty základy...
A ohledně té Provie, nezmiňoval jsem tam, náhodou, něco o narůžovělé fasádě? Já to fakt vidím a vím, co píšu ;) .
A poslední dotaz. Proč pořád a vytrvale píšeš "zu", předpokládám, že máš na mysli "už"? Nebo to špatně chápu? V tom případě je to slovo, kterému nerozumím...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 12 zář 2013 06:14

Panove, zaujimava debata ku rannej kave... (n)
V jednom vam budem oponovat. Mozete sa snazit kolko chcete. Jeden a ten isty obrazok uvidite aj na kvalitnych a skalibrovanych monitoroch
roznych znaciek inak. Ja dokonca tvrdim, ze i dvoch kusoch toho isteho. Overene. (Moj dotaz na monitor sa tykal stareho skleneho a LCD, tam su rozdiely priepastne a j v teplote)
Za druhe. Problem dynamika digitalnych pristrojov a nedokonalost snimacov. Priklad. Moj Sony A230 bol fotak, kde robit podobne pokusy nemalo
absolutne vyznam. Ked sa nastavila biela uslo cele jedno spektrum do haja. Pri jeho ladeni slo do kytek ine. (problem snimaca ineho, nez u inych pristrojov)
Bayer versus foveon sme rozobrali, znacne rozdiely atd. To znamena riesit a vymodelovat sa da iba fotka podla vkusu. Realny svet je dynamicky podla oka dokonaly. Technika vsak este nestiha. Obrazky z digitalu sa snazia, ale lepsie je nasledovat celuloid a radsej vykreslit svet ocami umelcov.
Preto spravne hovorite o zafarbeni filmov a ktore je lepsie. Lepsie je to co sa komu paci. Preto sa predavali a uspesne vsetky druhy filmov.
Ruski realisti malovali obrazy ktore nadchli, ale z realnymi farbami to nemalo nic spolocne.
Vo vysledku priet sa o realnejsie zobrazenie sveta na monitore je strata casu. Je mozne sa priet iba o to ci sa mi ta konkretne fotka paci alebo nie.

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 12 zář 2013 09:47

-
Naposledy upravil Petr M dne 13 říj 2014 16:30, celkově upraveno 3
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 12 zář 2013 13:52

Dva uz jesenne obrazky ala Kodak. Ale podla nich si ziadny monitor nenastavujte... :D

Pete

jesen.jpg
jesen.jpg (779.12 KiB) Zobrazeno 14461 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/640 sec.
Clona: F/10
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP3 Merrill
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern

jesen2.jpg
jesen2.jpg (900.68 KiB) Zobrazeno 14461 krát
EXIF-Data
Model: SIGMA DP3 Merrill
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 12 zář 2013 18:21

Nieco pre sigmacke pohladenie duse, navod pre Jarousa.
Pre mna bohuzial uz fyzicky nie... :roll: :)

http://www.pbase.com/sigmadslr/prime_lenses
http://www.pbase.com/sigmadslr/zoom_lenses

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků