Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 31 kvě 2018 09:55

Pořád zaměňuješ pojmy PROSTOR a PROFIL, Petře. Tohle celé téma je jen a pouze o (ne)přiřazení barevného profilu (ICC profil) k publikovaným fotografiím na webu a o důsledcích, k jakým to vede při prohlížení fotek v internetových prohlížečích. Zkrátka a naposledy, fotky bez přiřazeného barevného profilu se v internetu zobrazují v jiných barvách, než v jakých se zobrazují v grafickém editoru, kde byly vytvořeny (a taky v každém jiném editoru s aktivovanou Správou barev). A to nejen u mně doma, ale hlavně u jiných uživatelů internetu, kteří tak vidí fotky barevně posunuté k jiné barevnosti, než jakou fotky v grafickém editoru dostaly. Když to zjednoduším, fotky od Petra mají často zelenomodrou oblohu, nepřirozeně sytou trávu s nádechem modré a fialovo-růžové cesty a chodníky. A silně zamodralé stíny. Prostě hrůza, která v editoru tak hrozná zdaleka není.
V ukázkách jsou screeny včerejších dvou fotek s profilem a bez profilu se zobrazenými EXIFy v Zoneru.

Ano, Lasto, kompozice se to netýká... ;) (n)
Přílohy
Screen 1.jpg
Screen 1.jpg (1.78 MiB) Zobrazeno 3134 krát
Screen 2.jpg
Screen 2.jpg (1.64 MiB) Zobrazeno 3134 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 31 kvě 2018 10:15

Jarousi, to je ale zapricineno necim uplne jinym. Je to zpusobeno pouze tim, ze tvrdohlave prosazujes Adobe RGB a upravujes sve fotky v tomto Adobe RGB, vcetne asi i toho, ze takto upravene fotky ti i tak nejak zobrazuje, bere, i ten tvuj Aizo Monitor, i kdyz pochybuju, ze bys koupil nejaky opravdu profesionalni, tedy monitor, ktery v prumeru kupuji jen grafikove a graficke fitmy, ktere maji monitory zu zapinany ca. hodinu pred pracovni dobou, pracovni prostory aklimatizovany na urcitou presnou teplotu prave kvuli naproste presnosti barev, zadne denni svetlo, nybrz specialni tlumene a kalibrovane neutralni svetlo, prave k te presne praci predepsane. Takove monitory stoji radove vic nez ty levne pro sirokou obec fotografu amateru a pod. Holt nesou na sobe tu magickou znacku EIZO.... ;) :lol: :lol: Tech samozrejme prodaji vic a z tech take ziji, zrovna tak vyrobci fotaku….


Ja mam tady u mne vse narizene na sRGB, takze i v internetu to je uplne normalne k shlednuti, nebot Internet bezi standartne a vubec vsechno verejne zu dneska z 99,9% na sRGB. Jestlize chces mit fotky v Adobe RGB treba nekdy v budoucnu pro vytisteni, uloz si je v RAWU, ktery ma daleko sirsi barevny prostor nez Adobe RGB a Profoto RGB, takze si pak kdykoliv muzez z toho RAWU upravit co budes chtit vcetne vytisteni. To pak je Adobe RGB vhodny. Ale pro Internet a v nem prohlizet fotky si musis i ten monitor na sRGB upravit. :)

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:00, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 31 kvě 2018 11:08

**lasta píše:Ano.
Máš pravdu Jarouši, že bez přiloženého ICC profilu k fotografii se nedá fotografie hodnotit.......tedy mimo její kompozice. (n)


Jen pro pořádek opět doplním proto aby nebylo pochyb, že fotografie bez přiloženého IC od stvořitele, bude vypadat jinak než u stvořitele a to na jakémkoliv zařízení s jakýmkoliv hyper ultra monitorem. Aby to tak nebylo, o to se stará právě ten IC profil přiložený u fotografie od stvořitele který zajišťuje její správné podání jak si ji vytvořil.viz vysvetlení co je to ICC profil a k cemu slouzi v mém předchozím příspěvku ... ;)

**lasta píše:
ICC profil je důležitý pro správné zobrazení barev v prohlížečích... určuje jaký poměr barev je použit...

Bez tohoto profilu se použije nainstalovaný v prohlížeči který podá jiný výraz...

Nemá to nic společného s sRGB prostorem.
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 31 kvě 2018 11:52

To je tak; jestlize nemam zajem, aby mi nekdo, treba nejaky zlodej fotek, vydaval v budoucnu nejakou takovou moji fotku za svou, nebo i z jinych duvodu, nevkladam nikam, krome do tisku, fotky s viditelnym exifem. Prakticky je takova fotka samozrejme s nejakym barevnym profilem vkladana, ale ktery jako informace neni pro nikoho k dispozici. Take, podle meho nazoru, to je i jinak vzato uplne zbytecne, protoze je zcela jasne, ze zde v internetu je vse pod kontrolou sRGB a to ostatni, jako jak jsem si seridil v SPP upravu a v jakem rezimu nastaveni kamery, neni nikomu nic platne, protoze co Motiv to jine nastaveni napriklad, ktere plati pouze tehdy, kdyz zu nechci upravovat v SPP, tedy plati pouze pro vysledne JPG. Upravy, ktere nejsou universalni. A pak, fotim zasadne do RAWu, kde nejaka nastaveni v kamere stejne vubec neplati, jen pro osvitnuti do priklad plusu nebo minusu a to je tak vsechno.


Nikdo si ctenim exifu u fotek druheho k sve slave nepomuze a to ani trosicku, vsechno zalezi jen a jen na nem samem. :) Ostatne, mam zde ve vlaknu haldy fotek i s exifem a jak se zda, tak to nebylo nikomu ani moc platne. Nebo ano? ;)


*

Lasta, abychom tady neteorizovali, uloz si takovou fotku jak ji ty v tech jinych barvach na svem monitoru vidis a vloz ji Sem! A nevykladej pri tom, ze se zase tim vlozenim sem sama zmenila do te nejake puvodni podoby (barevne)!

To plati samozrejme i pro tebe Jarousi, ty tady pises o podivnych barvickach! Ustal / uloz si takovou a pak ji Sem zase vloz! (n)


*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:01, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 31 kvě 2018 13:41

Co bych pro Petra neudělal, že? ;) První fotka je stažená do PC a beze změny zase vložená sem do vlákna. Druhá fotka vznikla z té původní, stažené do PC, prostým přiřazením sRGB profilu v Zoneru. Adobe RGB s tím vůbec nemá co dělat. Tak co, jsou stejné?
Jenom znovu doplním, co už jsem psal. Fotka stažená do PC vypadá v Zoneru úplně stejně, jako ta, které jsem přiřadil sRGB profil. Zoner ji prostě zobrazí správně, třebaže profil neobsahuje, ale na internetu se zobrazuje nekorektně a tak ji také všichni vidíme. Viz ukázky.
Poslední dodatek, dopsáno 15:10. Když v Zoneru vypnu Správu barev, stažená fotka se zobrazí ve stejných barvách, jako na webu a také se v těch samých barvách zobrazí i fotka, které jsem předtím přiřadil barevný profil. Jsou prostě naprosto identické. Závěr je, patrně, jasný. Petrův program, ve kterém zmenšuje a ukládá fotky pro web, buď neumí Správu barev nebo ji má vypnutou.
Přílohy
SDQ_1504.Ss..jpg
SDQ_1504.Ss..jpg (1.84 MiB) Zobrazeno 3106 krát
SDQ_1504.Ss., přiřazen profil sRGB.jpg
SDQ_1504.Ss., přiřazen profil sRGB.jpg (1.29 MiB) Zobrazeno 3106 krát
Naposledy upravil Jarouš dne 31 kvě 2018 14:17, celkově upraveno 1
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 31 kvě 2018 14:16

pe-pa píše:Josefe, delas si s tim Adobe RGB jen zbytecne starosti. I ve FS si muzes klidne nastavit sRGB a pak se te ptat zu take nebude. Pta se jen tehdy, kdyz nejaky ten barevny Profil nebo barevy prostor nema definitivne a na pevno zaspeichrovany. :)

Jistě, máš pravdu. Však jsem také psal na konci příspěvku, že záleží na nastavení PS. (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 31 kvě 2018 14:56

Pro lepší porovnání jsem si dovolil dát obě fotky na jednu plochu.
Přílohy
porovnání.jpg
porovnání.jpg (2.45 MiB) Zobrazeno 3094 krát
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 31 kvě 2018 15:17

Takze je vse v poradku a brambory jsou v radku….. ;) :)

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:01, celkově upraveno 3
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 31 kvě 2018 17:59

pe-pa píše:Takze je vse v poradku a brambory jsou v radku….. ;) :)

(n) Je to tak, jen by ještě mohlo sprchnout! (n)
Schöne Grüsse aus Prag! ;)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 31 kvě 2018 19:00

Jarouš píše:Co bych pro Petra neudělal, že? ;) První fotka je stažená do PC a beze změny zase vložená sem do vlákna. Druhá fotka vznikla z té původní, stažené do PC, prostým přiřazením sRGB profilu v Zoneru. Adobe RGB s tím vůbec nemá co dělat. Tak co, jsou stejné?
Jenom znovu doplním, co už jsem psal. Fotka stažená do PC vypadá v Zoneru úplně stejně, jako ta, které jsem přiřadil sRGB profil. Zoner ji prostě zobrazí správně, třebaže profil neobsahuje, ale na internetu se zobrazuje nekorektně a tak ji také všichni vidíme. Viz ukázky.
Poslední dodatek, dopsáno 15:10. Když v Zoneru vypnu Správu barev, stažená fotka se zobrazí ve stejných barvách, jako na webu a také se v těch samých barvách zobrazí i fotka, které jsem předtím přiřadil barevný profil. Jsou prostě naprosto identické. Závěr je, patrně, jasný. Petrův program, ve kterém zmenšuje a ukládá fotky pro web, buď neumí Správu barev nebo ji má vypnutou.

Re: Foveon napodruhe...
Příspěvekod josef38 » dnes, 15:56
Pro lepší porovnání jsem si dovolil dát obě fotky na jednu plochu.

Pánové ať se dívám, jak se dívám, tak na mém EIZO monitoru žádný rozdíl nevidím. Měl bych nějaký vidět?
Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 31 kvě 2018 19:14

To je typický příklad, jak lze jednoduchou věc ICC profilu zauzlovat a zamotat nesmyslama a manipulacema bůh ví co s tím josef prováděl .. :P

Fotografie bez připojeného ICC se zobrazuje v různých prohlížečích různě, rozdílně než ji vytvořil a jak ji vidi autor a ostatní uživatelé.
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 31 kvě 2018 20:43

To jsem resil davno hned po mem prichodu sem na diskusi - ze ve Firefoxu se mi zobrazuji uploudnute fotky jinak (vybliteji) nez vidim v editoru nebo p4ohlizeci fotek (ACDSee) A hned se do me pustili nekteri ze mam blbej monitor a oci a a a a...

Hlavne Petr se tehdy pustil do mojich fotek a osocoval je jako vyblitiny a ze si mam koupit Foveon a zahodit Bayera a pod. ...

A pro mozna ja videl jeho fotky prozmenu na mem IPS panelu s Wide Color, prebarvene (ale moje fotky i jinych diskutujicich pritom byly O.K.) a casto ujete do modra?
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 31 kvě 2018 20:49

Jardo, to se ptáš na tu zdvojenou fotku od Josefa nebo na tu dvojici fotek ode mne?
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 31 kvě 2018 21:25

Lasta, tak se prosim te nerozciluj, jeste se osypes…. ;) Jak vidime, tak u Jarouse, Josefa a Jardy, se fotky z internetu ukazuji stejne bez falesnych zabarveni. A tak to je jenom spravne. To ostatni, v cem se nekomu fotky ukazi ve zkreslenych barvach, nema prohlizece kalibrovane na sRGB (jak je dnes z 99,9% pravidlem v internetu) a pak Jim to dela ruzne barevne posuny. Ne fotky musi byt vkladany s barevnym profilem, u tech to je uplne fuk, kdyz ho nemaji, nebo ho maji utajeny, ale jakmile jsou v internetu a mozne ke stahnuti, maji na 100% barevny Profil v sRGB; ale ten prohlizec v cem se vam tytez fotky jevi jinak ho kalibrovany nema. To je cela ta Veda. :)


*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:00, celkově upraveno 2
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 31 kvě 2018 21:34

Jarouši první fotka je bez barevného profilu. Druhá fotka je s barevným profilem zmenšená v ZONERU podle tvých instrukcí.
Jarda

Dodatek 1:
Jarouši, když si otevřu přiložené fotky (každou zvlášť ve svém panelu) a přepínám si mezi nimi, nevidím žádný rozdíl.
Přílohy
SDQ_2826.jpg
Bez barevného profilu
SDQ_2826.jpg (1.57 MiB) Zobrazeno 3023 krát

EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
JAROUS2.jpg
S barevným profilem
JAROUS2.jpg (2.67 MiB) Zobrazeno 3023 krát

EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Naposledy upravil jajakm dne 31 kvě 2018 21:40, celkově upraveno 2
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 31 kvě 2018 21:35

Lasto, Josef tu montáž provedl ve Photoshopu a ten se zachoval stejně, jako jsem to několikrát zmiňoval o Zoneru. Fotky jsou tudíž téměř identické. Je to naprosto špatný příklad, který dokazuje jenom to, o čem jsem předtím psal. Neříká to nic o tom, jak se jednotlivé fotky zobrazují v internetu.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 31 kvě 2018 21:45

Bingo, Jardo, funguje to. Profil v EXIFu vidím a fotky na fóru stejné nejsou. Monitorem AdobeRGB (EIZO) to nebude, protože ty rozdíly vidím i na starém sRGB Philipsu. Měl by je vidět každý.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 31 kvě 2018 21:55

Jardo, obe fotky mas v sRGB profilu, i kdyz pises, ze ta prvnbi v b.p. neni; ale ve skutecnosti je. Takze jsou a musi byt barevne stejne. TADY. V nejakem jinem jinak kalibrovanem prohlizeci muzou vykazovat rozdily. :)


*
Naposledy upravil pe-pa dne 18 čer 2018 11:55, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 31 kvě 2018 22:20

Pánové (o dámě v tomto diskuzním fóru nevím) přeji všem dobrou noc a přikládám dvě právě vyvolané fotky.
Jarda
Přílohy
SDQ_2947.jpg
SDQ_2947.jpg (1.61 MiB) Zobrazeno 3011 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/50 sec.
Clona: F/5
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ_2971.jpg
SDQ_2971.jpg (1.19 MiB) Zobrazeno 3011 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/40 sec.
Clona: F/1.4
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 31 kvě 2018 22:31

Petře, kde vidíš profil u první fotky od Jardy? Já ho právě nevidím, viz ukázky s EXIFy. Druhý dotaz: Kde je to TADY? Já rozdíly mezi těmi fotkami zřetelně vidím. Znamená to, že nejsem TADY? Kde teda jsem?
Přílohy
Bez profilu.jpg
Bez profilu.jpg (1.44 MiB) Zobrazeno 3008 krát
S profilem.jpg
S profilem.jpg (1.49 MiB) Zobrazeno 3008 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků