Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 08 kvě 2018 16:34

Jarouš píše:...Škoda, že Tvoje ani Jardovy fotky nemají vložený barevný profil, takže je díky širokogamutovému monitoru nevidím ve správné barevnosti. Fotky s vloženým profilem, lhostejno jestli sRGB nebo AdobeRGB, vidím ve webovém prohlížeči správně, např. fotky od Axisluba. Myslím, že uživatelů širokogamutových monitorů spíš přibývá, než naopak.

Ahoj Jarouši. Napiš mi, jakým postupem mám vložit do mých fotek barevný profil, abys je viděl barevně správně?
Jarda
Přílohy
BOJ-02.jpg
BOJ-02.jpg (2.2 MiB) Zobrazeno 3306 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/9
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
BOJ-03.jpg
BOJ-03.jpg (2.11 MiB) Zobrazeno 3306 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 08 kvě 2018 16:53

Sorry, Jardo, ale nenapíšu, páč ten Irfan neznám. Zoner to dělá při volbě "Uložit jako" automaticky, je potřeba prozkoumat možnosti při ukládání fotky a podívat se na nastavení Správy barev, jestli ji Irfan má.
Hezký Nový Světlov (n) (n).
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 08 kvě 2018 17:07

Takze ted je ta sama fotka vyvolana v SPP 6.6 tak, ze je soupatko kontrastu na plno v minusu, tedy minus 2 a barvy jsou soupnuty do plusu o plus 1. Jinak vse ostani vcetne je uprostred stupnic, tedy v nule, nic nikam neposaunuto.

Foceno bylo vcera rano po sedme hodine, spis ve tri ctvrte na osm, slunce svitilo na plne pecky, bylo uplne jasne rano. Podle Jarousovy metody bych mel dostat fotku zcela jinak nez ted vypada. Ale to je jedno; fotkla nevyjadruje vubec a ani v nejmensim zarivost svetla tohoto rana, kdy tvrde kontrasty doplnovaly s barevnosti scenu a jeji naladu. Mozna, ze ted je fotka "spravne", tedy s trochu prehnanym ubranim kontrastu, vyfocena, coz opravdu vyfocena dobre je pri tomto ostrem a tvrdem svetle, poklepavam si na rameno, ale fotakem vyfocena jen "spravne" k dalsimu konecnemu vyvolani, ktere ukazuje scenu tak jak v tomto tvrdem a velice kontrastnim svetle ve skutecnosti se nachazici.

Je mozne, dokonce i pravdepodobne, ze se takto v teto podobe bude lidem i libit, ale ne mne a to v zadnem pripade, fotka je takto "umrla", nic moc, protoze neodpovida skutecnosti, tedy dynamice a skutecnemu svetlu jakym je motiv osvetlen. A to jsem to jeste "prikraslil" kdyz jsem tu chudobku videl, ze jsem posunul radeji jeste ty barvy do plusu o cely jeden stupen. :)

Nyni jsem vlozil zase tu samou fotku pod oznacenim "A", u ktere jsem nechal vse v nulove poloze, vcetne kontrastu a barev. Vse uprostred na nule. Jakl se muze kazdy presvedcit, prilis se fotka nezmenila; je kapku "zivejsi", ale stale jako "umrla", tedy jak se uz jednou Jarous ptal, jako vysisovana; tedy osvetleni jako pri zatmeni slunce, tedy nic moc. Fotka ve skutecnosti Quattrem perfektne vyfocena a pripravena k nejakym upravam v SPP, nebo, jestlize jsem nenarocny a kvality fotek neznajici, obycejny vecny zacatecnik amater, bude se mi libit a budu ji obdivovat "jak to ten fotak dobre vyfotil"....... (y) :lol:

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:49, celkově upraveno 4
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 08 kvě 2018 17:25

Ve skutečnosti byla zcela určitě tmavší ta modrá obloha a určitě jsi ve skutečnosti viděl i mnohem víc detailů v těch tmavých výlohách a před nimi a taky zcela jistě spoustu kresby tam, kde je teď tma pod zeleným stromem. Vždycky je něco za něco a v ostrém světle to nemůže být jednoduché. Jenže Ty to s lokálními úpravami moc neumíš, je to tak, Petře? Nebo jsou tyto cvaky pod úrovní Tvojí snahy víc si s nimi pohrát? ;)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 08 kvě 2018 17:28

Petře me se víc líbí ta tebou původně vložená fotka. Je taková zářivější (blištivější). Ta nynější po "speciální úpravě" je taková mdlá.

Jarouši zapnul jsem v IRFAN správu barev. Přiložené fotky už by měly obsahovat informaci o správě barev. Dej mi pak vědět.

Jarda
Přílohy
BOJ-04.jpg
BOJ-04.jpg (1.8 MiB) Zobrazeno 3293 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
BOJ-05.jpg
BOJ-05.jpg (1.92 MiB) Zobrazeno 3293 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/800 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 08 kvě 2018 17:37

jajakm píše:Petře me se víc líbí ta tebou původně vložená fotka. Je taková zářivější (blištivější). Ta nynější po "speciální úpravě" je taková mdlá.
Jarda

Jsme na tom podobně! Škoda že nebydlíte někdo s Quattrem blíž, docela rád bych si nafotil pár obrázků sám na svou kartu. ;)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 08 kvě 2018 17:40

Jarousi, psat muzes co te napadne. Ale "URCITE" bylo vse tak, jak to je tady videt na fotce verse "A". Nic nebylo ani urcite a ani neurcite meneno, nemam zajem neco menit. Hlavni je, ze scenu a vse co na ni bylo fotak vyfotil tak, aby nebylo nic falesne prepaleno nebo podpaleno. Zkratka tak, jak to je pod rezimem sRGB. Quattro je fakt Sigmou vymakane a v obsluze daleko jednodussi, je rychlejsi a domu se prinese 99% fotek, ktere jsou vyborne jako fotka "A" a vhodne pro pripadne konecne zpracovani. Nebo-li je to fotak 100% profesionalni na krajinky, zatisi a pod. (n)

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod DavidB » 08 kvě 2018 19:51

Pokud by měl někdo zájem, tak pouštím skla.
Sigma 17-50/2,8 EX DC OS - stav skoro nového skla (včetně krabice) - cena: 6000Kč
Sigma 50-150/2,8APO EX DC - stav skoro nového skla (včetně krabice) - cena: 7000Kč
Dohoda možná.
DavidB
 
Příspěvky: 23
Registrován: 18 pro 2016 08:40

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 08 kvě 2018 21:40

;)

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 08 kvě 2018 23:14

Jardo, profil tam stále není. Netuším, jaké možnosti Irfan nabízí při ukládání fotky. Jestli třeba můžeš vybrat, jestli má být přiřazen EXIF nebo pouze obrazová data atd. Fakt konkrétně nevím, jak poradit.
Petře, vůbec mi nerozumíš, necháme toho ;). Kresba na té fasádě vypadá v tomto úhlu dopadu slunečního svitu perfektně (n): https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=119999
Přílohy
Stále bez vloženého profilu.jpg
Stále bez vloženého profilu.jpg (1.15 MiB) Zobrazeno 3236 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 09 kvě 2018 06:54

Jarousi, dobry postreh! (n) Ano, na te fasade je dobre videt vsechny struktury, tedy dobry mikrodetail inkl. (n)

Jarousi, co se tyce tech lokalnich uprav, tak ty jsme delali tady uz tenkrat s Lacem, kdyz fotil jeste s SD10. Vivezu a podobne programy na ruzne efekty a tzv. lokalni upravy jsem uz tehdy pred lety si samozrejme vyzkousel, ale skoro hned zase ze skaly mych ruznych programu vypustil a z pc. vymazal.... ;) (n) To, co pokladam v obraze za dulezite a nejdulezitejsi jak pro dynamiku obrazu / motivu, tak pro zakaznika je ve fotce vzdy ode mne optimalne vyfocene a to co je nedulezite jak pro fotku samou, tak i pro zakaznikuv pohled, jako treba ted tady na te fotce s tmavym stinem v porostu v pravo na kraji, je pro tyto ucely naprosto nepotrebne i kdyz by se ten hluboky stin dal treba tou Vivezou dobre zesvetlit, ale nedelam to, zbytecne by to odvadelo pozornost normalniho divaka od toho hlavniho, tedy toho, co se naleza v sirokem stredu.

Pro nejakeho fotografa - pruzkumnika, ktery se nezajima ve skutecnosti o fotku a jeji motiv a proc a jakym dojmem fotka vlastne zije, ale zajima se z 99% ne-li ze 100% o tyto lokalni upravy, pro nej pak jsou takoveto "podruzne lokality v obraze" to nejdulezitejsi, neni v praxi, aspon v me, v zadnem pripade pocitano. ;)


*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 09 kvě 2018 10:54

;)

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 09 kvě 2018 20:25

Jarda
Přílohy
BOJ-07.jpg
BOJ-07.jpg (758.28 KiB) Zobrazeno 3163 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/1000 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 09 kvě 2018 20:34

Prohlížel jsem si dnes ve Zlíně tyto naše fotky na 4K a 5K monitorech s nakousnutým jablkem (na prodejně) a není to s tou naší kalibrací tak špatné, Jardo ;).
Ještě Vsetín.
Přílohy
_SDI2612.jpg
_SDI2612.jpg (1.29 MiB) Zobrazeno 3162 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 35 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 09 kvě 2018 20:49

Jarouš píše:Prohlížel jsem si dnes ve Zlíně tyto naše fotky na 4K a 5K monitorech s nakousnutým jablkem (na prodejně) a není to s tou naší kalibrací tak špatné, Jardo ;). Ještě Vsetín.

To by tak ještě scházelo aby na monitorech s nakouslým jabkem nevypadaly fotky z našich špičkových SIGMA kamer a ART objektivů perfektně. :D Jarda
Přílohy
BOJ-09.jpg
BOJ-09.jpg (1.58 MiB) Zobrazeno 3157 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 09 kvě 2018 21:19

Překvapilo mě, že naše fotky s tím jedoucím vlakem se zas tak moc neliší. Čekal jsem větší rozdíl. Řekl bych, že je na nich mnohem víc vidět rozdílné použití oněch šoupátek v SPP než rozdíl v barvách. Pochopitelně, že úplně stejné ty barvy nejsou, ještě trochu vidím... ;)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 10 kvě 2018 09:04

Jarouš píše:Petře, je to velmi jednoduché a hlavně obecně platné pro jakýkoliv foťák, Quattro není žádná výjimka. Čím větší saturace barev, tím je fotka kontrastnější a po stránce dynamiky chudobnější. Na Tvých sytě barevných fotkách je to krásně vidět. Obloha velmi světlá, na prahu ztráty kresby (lhostejno, jestli Quattro už signalizuje přepaly nebo ne), naproti tomu stíny skoro černé s minimem kresby. Pokud se mi to nelíbí a chci s tím něco udělat, je to vždycky na úkor té saturace barev, fotka se nutně stává barevně jemnější a vizuálně méně atraktivní (jak pro koho). To jsou obecné zásady, které nemají se značkou či typem foťáku nic společného. Třeba na této fotce je to všechno pohromadě: https://forum.digineff.cz/download/file.php?id=119945
Škoda, že Tvoje ani Jardovy fotky nemají vložený barevný profil, takže je díky širokogamutovému monitoru nevidím ve správné barevnosti. Fotky s vloženým profilem, lhostejno jestli sRGB nebo AdobeRGB, vidím ve webovém prohlížeči správně, např. fotky od Axisluba. Myslím, že uživatelů širokogamutových monitorů spíš přibývá, než naopak.


*
Jarousi, bohuzel jsi s timto tvym komentarem o Dynamice a Barevnosti uplne vedle. A to tvoje tvrzeni: "Cim vetsi saturace barev, tim je fotka kontrastnejsi a po strance dynamiky chudobnejsi." je NAPROSTO CHYBNE A UPLNE ZCESTNE! To neni totozne s nejakymi soupatky v nejakem editoru, kde jsou nektera soupatka nazyvana DYNAMIKA, KLARHEIT, KONTRAST a SATURACE.

Dynamika fotky neni totozna s vysi intensity barev, kde podle tebe cim vic je fotka barevna tim mensi ma dynamiku, neni vubec pravda a neztotoznuje se naprosto a vubec se skutecnou dynamikou dvourozmernosti nejake fotky nebo obrazu, kde tento vyraz vyjadruje jinymi prostredky " dynamiku/pohyb od absolutniho klidu, zmrtveni", jako jsou intensita barev, kontrast a komposice, plus mnoho dalsich prvku v obraze/fotce a jejich kombinovani, vcetne jejich intensity, ktera nema v zadnem linearnim pomeru naprosto zadnou souvislost se skutecnou konecnou intensitou barevnosti, kontrastu atd., naprosto nic spolecneho, kterymizto prvky se autor snazi dat fotce/obrazu co nejvetsi dojem trojrozmernosti a tedy prostrednictvim v tomto pripade jedinych moznych nastroju, tedy barev a jejich intensity, ne vsech, ktere se v obraze/ fotce nalezaji, ale nekterych urcitych, ktere v obraze/fotce maji hlavni vyznam a cilenym davkovanim jejich intensity barev, kontrastu svetel a stinu optimalne nadavkovat celkovou dynamiku obrazu/fotky.

Samozrejme videna skutecnost, v tomto pripade nejaka krajinka, at mestska nebo jina, ktera je videna nasim zrakem trojrozmerne a v barevnosti, ktera je ve skutecnosti videna naprosto dynamicky a v intensivni saturaci, pak vyfotografovana fotakem v redukovne barevnosti a kontrastu, bud tak jak kameru naridil vyrobce, nebo fotografem, jak si on nastavil tento svuj fotak. Vetsinou to je na STANDARD, kdy je dost znacne skutecnost timto zredukovana dale do urcite skatulky, v tomto pripade moznou dynamikou sensoru fotaku a barevneho systemu sRGB, pripadne i nebo j., a dalsiho, je pak doma pri uprave fotky kontrolovana na monitoru a upravovana podle "urcite" vzpominky fotografa asociovaneho pohledem na obraz fotografie na nejakem monitoru.

Tato urcita "vzpominka" takoveho, bez jakehokoliv chteni urazit, ve skutecnosti neznaleho hobby fotografa je dosti zatezovana ruznymi pouckami, ruznymi "pohledy" na vec jinymi fotografy z amaterskych rad a jejich amaterskymi, nebo-li velice subjektivnimi amaterskymi nazory a jejich vetsinou lokalnimi trendy, vcetne dalsich aspektu, ktere pak dokazi ovlivnit fotografovu tvorbu, ktera pak zapada prevazne do lokalnich nazoru rozsirenych mezi sirokou obci zajemcu o fotografii, i vcetne tech co uz foti a i vcetne tech co vubec nefoti. Celkove shrnuto, takova fotka se stava tuctovou, obycejnou, ve ktere se odrazi tyto mistni a jine prumerne trendy, ale nikdy nevyjadri a nezpodobni divakovi ani skutecnou situaci jak svetelnou tak barevnou fotografovaneho motivu a ani tvurci osobnost autora a jeho pohledu na svet, ale pri nejlepsim pouheho prumerneho, v tomto pripade amaterskeho fotografa bez hlubsich odbornych vedomosti v pravem slova smyslu, jakych jsou vsude dnes miliony..... :(

A nam vsem jde a to predevsim o kvalitni a vybornou fotografii. (n)
*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:50, celkově upraveno 2
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Karkulka » 10 kvě 2018 10:19

******
Naposledy upravil Karkulka dne 23 črc 2018 01:35, celkově upraveno 1
Karkulka
 
Příspěvky: 35
Registrován: 12 kvě 2017 12:41

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 10 kvě 2018 11:17

Mila Karkulko, jestli budete i nadale fotografovat nebo ne je vase vec. Podle mne byste nemela cist takoveto elaboraty, kdyz na to nemate, ale venovat se tomu svemu hlavnimu ukolu, abyste vymyslela sama, pokud tedy mozno, neco sveho, aby vas vlk nemohl sezrat. :lol: :lol: :lol:

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:50, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 10 kvě 2018 11:23

:lol: :lol:
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků